Reklama

Niedziela Przemyska

30-lecie wizyty Jana Pawła II w Przemyślu

Obecność św. Jana Pawła II w „prastarym grodzie” była wielkim wydarzeniem. Pierwszy raz Namiestnik Chrystusa stanął na przemyskim bruku, aby choć na chwilę spotkać się z tutejszymi wiernymi obu obrządków i pokrzepić ich pasterskim słowem.

Niedziela przemyska 23/2021, str. IV

[ TEMATY ]

30‑lecie

pielgrzymka papieska

Archiwum archidiecezji przemyskiej

Spotkanie Jana Pawła II z wiernymi

Spotkanie Jana Pawła II z wiernymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minęło już 30 lat od pamiętnego dnia, kiedy to w niedzielę 2 czerwca 1991 r. święty papież Jan Paweł II po raz pierwszy nawiedził diecezję przemyską w trakcie czwartej pielgrzymki do ojczyzny, odbywanej pod hasłem: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Główne zaś przesłanie tej pielgrzymki stanowił Dekalog.

Przygotowania do wizyty w diecezji

Historyczna pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II w diecezji przemyskiej w czerwcu 1991 r. była relatywnie krótka, gdyż trwała łącznie ok. 9 godzin, w tym w Przemyślu niespełna 3 godziny. Jednakowoż przygotowania do niej rozpoczęły się już na początku 1990 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wierni o zbliżającej się pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski i do diecezji przemyskiej informowani byli sukcesywnie przy różnych okazjach przez swoich duszpasterzy, a także przez środki masowego przekazu. Oficjalnie natomiast o przygotowaniach do pielgrzymki w diecezji i o mającej nastąpić wtedy beatyfikacji sługi Bożego bp. Józefa Pelczara poinformował wiernych bp Ignacy Tokarczuk w Słowie pasterskim, odczytanym w kościołach diecezji w niedzielę 10 lutego 1991 r. To historyczne wydarzenie miało mieć miejsce za niecałe pół roku w Rzeszowie w niedzielę 2 czerwca 1991 r.

Przemyśl na trasie pielgrzymki papieskiej

W połowie stycznia 1991 r. do Przemyśla dotarła dosyć niespodziewanie wiadomość, że miasto to włączone zostało do programu zbliżającej się wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce. Czasu do poczynienia niezbędnych przygotowań pozostało niewiele. W związku z tym biskup ordynariusz Ignacy Tokarczuk zaprosił na 22 stycznia 1991 r. na spotkanie robocze do domu biskupiego w Przemyślu ówczesnych przedstawicieli przemyskich władz wojewódzkich i samorządowych.

Zaprezentowano robocze warianty przejazdu Ojca Świętego do katedry i jego spotkania ze zgromadzonymi tam wiernymi (ostateczny scenariusz miał być zatwierdzony przez Watykan). Pierwsza tzw. „stacja”: przejazd Ojca Świętego samochodem przez lądowisko – stadion Klubu Sportowego „Polna” przy ulicy Sanockiej, na którym planowano zgromadzić młodzież. Zatrzymanie się samochodu papieskiego na kilka minut uzależniono od ostatecznego programu zatwierdzonego przez Rzym. Druga „stacja”: zwolniony przejazd samochodu „papamobile” przez Rynek przemyski, gdzie mieli zgromadzić się przedstawiciele władz samorządowych wojewódzkich i miejskich. Brane było pod uwagę krótkie przemówienie Ojca Świętego do zgromadzonych. Program dla Przemyśla na niedzielę 2 czerwca 1991 r. przewidywał: godz. 17.25 – przylot papieża Jana Pawła II na stadion „Polna”, przejazd ulicami Piłsudskiego, Kościuszki, Rynek, Asnyka, Katedralną i Zamkową do bazyliki katedralnej (rzymskokatolickiej); godz. 17.50 – nawiedzenie relikwii bł. bp. Józefa Sebastiana Pelczara i spotkanie z wiernymi, przejazd na spotkanie z grekokatolikami; godz. 19. 30 – przejazd przez miasto na lądowisko i odlot do Lubaczowa.

Reklama

Ojciec Święty w Przemyślu

Po zakończonych uroczystościach w Rzeszowie papież Jan Paweł II jeszcze tego samego dnia w godzinach popołudniowych ok. godz. 16.40 odleciał helikopterem ze stadionu rzeszowskiej „Stali” do Przemyśla w towarzystwie bp. Ignacego Tokarczuka. Odlatujące śmigłowce żegnały tysiące rzeszowian. Po przylocie ok. godz. 17.15 na stadion Klubu Sportowego „Polna” przy ulicy Sanockiej dostojnego gościa Jana Pawła II powitali: ordynariusz przemyski biskup Ignacy Tokarczuk, biskup obrządku greckokatolickiego Jan Martyniak oraz przedstawiciele władz wojewódzkich oraz samorządowych: wojewoda Jan Musiał, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Matusiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Leszek Zając, prezydent Przemyśla Mieczysław Napolski i wiceprezydent Julian Dorosz.

Około godz. 17.30 orszak papieski wyruszył w stronę katedry rzymskokatolickiej Wybrzeżem Piłsudskiego, ulicą Kościuszki, przez Rynek, ulicami Asnyka i Katedralną do katedry. Papież był doskonale widoczny, gdyż poruszał się tradycyjnie specjalnym przeszklonym samochodem. Na ulicach na trasie przejazdu dostojnego gościa witało owacyjnie tysiące zgromadzonych ludzi. W utrzymaniu porządku policji pomagali wolontariusze (przejazd filmowany był przez policję).

Reklama

Papież po przybyciu (ok. godz. 17.40) do katedry rzymskokatolickiej uczestniczył w krótkim nabożeństwie i modlił się przy relikwiach bł. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, którego kilka godzin wcześniej beatyfikował w Rzeszowie. Jego postaci poświęcił część wygłoszonego z tej okazji przemówienia. Następnie Papież zwrócił się do sióstr założonego przez nowego błogosławionego Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tu też spotkał się z duchowieństwem diecezji przemyskiej i wiernymi.

Po pielgrzymce

Zaraz po zakończonej pielgrzymce Ojca Świętego w diecezji przemyskiej, jeszcze w trakcie jego pobytu w Polsce, ówczesny jej pasterz Ignacy Tokarczuk skierował do wiernych 6 czerwca 1991 r. komunikat (Słowo pasterskie [...] po wizycie Ojca św. Jana Pawła II w diecezji), w którym nawiązał do najważniejszych owoców związanych z tym dziejowym wydarzeniem, takich jak: umocnienie w wierze, wezwanie do budowania wiary na skale, którą jest Jezus Chrystus, beatyfikacja bp. Józefa Sebastiana Pelczara, poświęcenie w Rzeszowie kościoła Najświętszego Serca Jezusowego – wotum 600-lecia diecezji przemyskiej, nałożenie koron na wizerunek Matki Pocieszenia z Jodłówki k. Pruchnika. W Przemyślu z kolei Papież nawiedził bazylikę katedralną rzymskokatolicką, spotkał się z wiernymi obu obrządków, przekazał kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na katedrę bizantyjsko-ukraińską. Zza wschodniej granicy przybyło na spotkanie z Ojcem Świętym ok. 3,5 tys. osób (Rzeszów, Przemyśl i Lubaczów). Owoce pielgrzymki były możliwe dzięki modlitwie i pracy wielu ludzi. Pasterz podziękował też Komitetowi Organizacyjnemu Wizyty, władzom świeckim, służbom, harcerzom, policji, wojsku, parafiom, które przyjmowały pątników, wiernym, wszystkim księżom zaangażowanym w pielgrzymkę, Papieskiej Służbie Kościelnej i „wszystkim ludziom dobrej woli, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnego przygotowania tych uroczystości”.

Powtórne podsumowanie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzeszowie i Przemyślu, tym razem w gronie kapłanów, miało miejsce 19 października 1991 r. podczas jesiennej Kongregacji Księży Dziekanów w Domu rekolekcyjnym w Jarosławiu, odbytej pod przewodnictwem ordynariusza Ignacego Tokarczuka.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z nadzieją w przyszłość

Niedziela małopolska 35/2021, str. VI

[ TEMATY ]

30‑lecie

pielgrzymka papieska

Archiwum parafii

Jan Paweł II koronuje figurę Matki Bożej Fatimskiej

Jan Paweł II koronuje figurę Matki Bożej Fatimskiej

Ten jubileusz stał się okazją, aby podziękować Panu Bogu za Jana Pawła II, jego dziedzictwo, aby przypominać i nieustannie zgłębiać jego nauczanie – przyznaje w rozmowie z Niedzielą ks. Jan Dziubek z wadowickiej parafii św. Piotra Apostoła, gdzie świętowano 30. rocznicę konsekracji kościoła, której dokonał Jan Paweł II.

Ojciec Święty 14 sierpnia 1991 r. przybył do Wadowic, aby konsekrować zbudowany przez wadowiczan – jako wotum wdzięczności za powołanie Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i ocalenie Jana Pawła II z zamachu 13 maja 1981 r. – kościół św. Piotra Apostoła oraz koronować figurę Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Pan wzywa do drogi Chrystusowej

2024-05-18 15:15

[ TEMATY ]

diakonat

Zielona Góra

święcenia diakonatu

Bp Adrian Put

Katarzyna Krawcewicz

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

18 maja w konkatedrze zielonogórskiej bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom.

Diakon Jakub Błażyński pochodzi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, a diakon Jakub Cieplak – z parafii św. Henryka w Sulęcinie.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

- Drodzy bracia i siostry, Duch Święty jest Tym, który tworzy zgodę, harmonię i tworzy ją wychodząc z różnych, czasem nawet sprzecznych rzeczywistości. Dzisiaj, w uroczystość Pięćdziesiątnicy módlmy się do Ducha Świętego, miłości Ojca i Syna, aby stworzył harmonię w sercach, zgodę w rodzinach, zgodę w społeczeństwie, harmonię w całym świecie. Niech Duch Święty sprawi, by między chrześcijanami różnych wyznań wzrastała komunia i braterstwo. Niech da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom. Jest dziś bardzo wiele wojen. Pomyślmy o Ukrainie. Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami. Pomyślmy o Ziemi Świętej, Palestynie, Izraelu, pomyślmy o wielu miejscach, gdzie toczą się wojny. Niech Duch Święty doprowadzi rządzących państwami i nas wszystkich do otwierania bram pokoju - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję