Reklama

Niedziela w Warszawie

Niosą dzieciom Ewangelię radości

Ich misją i celem jest przyciągniecie najmłodszych do Jezusa. Robią to w duchu łagodności i miłości – przez zabawę, radość, śpiew i modlitwę, zawierzając się opiece Maryi na wzór św. Jana Bosko.

Niedziela warszawska 10/2022, str. V

[ TEMATY ]

dzieci

wspólnota

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Młodsze dzieci mają także czas na indywidualne zabawy

Młodsze dzieci mają także czas na indywidualne zabawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota „Małe Pokrzepienie” działająca przy parafii św. Jana Kantego na Żoliborzu, nie tylko bawi, ale także wychowuje i wprowadza dzieci w fascynującą przygodę z Jezusem. Za przykładem św. ks. Bosko animatorki przybliżają najmłodszym Boga, stosując pedagogikę dobroci.

Zająć się dziećmi

„Małe Pokrzepienie” zyskało swoją nazwę wiosną ubiegłego roku. Jednak dziecięca wspólnota powstała już wcześniej – w czasie rekolekcji ewangelizacyjnych Odnowy w Duchu Świętym (REO) odbywających się w parafii jesienią 2018 r. Impulsem do zawiązania wspólnoty była pilna potrzeba zajęcia się dziećmi, których rodzice chcieli uczestniczyć w rekolekcjach, a nie mieli z kim zostawić swoich pociech. W czasie cotygodniowych spotkań rekolekcyjnych dziećmi w salce przy dolnym kościele zajmowały się opiekunki. Były zabawy z wykorzystaniem gier, zabawek i materiałów plastycznych. Zajęcia bardzo przypadły do gustu najmłodszym, dlatego zapadła decyzja, aby kontynuować spotkania także po zakończeniu rekolekcji. Inicjatywę w przygotowaniu i prowadzeniu spotkań przejęła grupa mam, które przyprowadzały na nie swoje pociechy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Program „Małego Pokrzepienia” jest oparty na systemie prewencyjnym św. Jana Bosko, który bazuje na kilku elementach: pedagogice, zabawie, radości, obecności wychowawcy, asystencji, atmosferze rodzinnej, rozumie, miłości i religii.

– Spotkania wiążemy tematycznie z kalendarzem liturgicznym, wydarzeniami ewangelicznymi i postaciami świętych. Nigdy się nie nudzimy. Wręcz przeciwnie, na ogół brakuje nam czasu, aby w pełni poznać nowy temat i wykonać wszystkie zadania – opowiada Emilia Kalina, jedna z inicjatorek „Małego Pokrzepienia”.

Dopracowany program

Animatorki przygotowują programy spotkań ze sporym wyprzedzeniem. W prace są także zaangażowane nowe osoby.

– Na każdym spotkaniu jest animator przewodni, który zna temat i wie, jak spotkania wyglądają. Zawsze jest także animator, który się przyucza i pełni rolę pomocnika. Często, zwłaszcza wśród młodszych dzieci, przychodzą takie, które nie potrafią pracować w grupie. Wtedy jeden z animatorów zajmuje się tym dzieckiem indywidualnie – mówi Emilia i dodaje, że niektóre z dzieci naprawdę potrzebują indywidualnej uwagi oraz opieki. – Uczymy się wszyscy – dzieci wzrastania w grupie, a my, animatorzy, prowadzenia takiej grupy – podkreśla.

Reklama

Na początku zajęcia „Małego Pokrzepienia” składały się ze stałych części: gawędy/bajki/teatrzyku, przekazujących temat przewodni katechezy; zabawy ruchowej lub warsztatów plastycznych oraz na zakończenie – poczęstunku z ciepłym kakao.

W październiku 2020 r. dopracowano kolejne szczegóły. Od tamtego czasu każde spotkanie rozpoczyna się modlitwą, ma wiodący temat, a kończy się podsumowaniem oraz przyznaniem odznak za udział i dobre zachowanie. Odznakami są wizerunki aniołków – Aniołów Stróżów, a za wykonanie dobrych uczynków w okresie między spotkaniami przyznawane są dodatkowe serduszka.

– Karteczki z propozycjami takich uczynków losujemy w kręgu na zakończenie zajęć. Krąg, w którym zasiadamy przy zapalonych świeczkach, jest również okazją do podsumowania spotkania, podzielenia się uwagami, dokonania samooceny i przyznania aniołków oraz serduszek – relacjonuje Natalia Nidza, współzałożycielka „Małego Pokrzepienia”.

Poznają Biblię

Stałym elementem każdego spotkania stała się, zapożyczona z metodyki zuchowej i entuzjastycznie przyjęta przez najmłodszych, „buława głosu”. Podają ją sobie kolejno osoby zabierające głos. Przyznane w kręgu aniołki i serduszka dzieci przyklejają do swoich indywidualnych chmurek, umieszczonych na ścianie w salce.

„Małe Pokrzepienie” ciągle chce się doskonalić i czerpać ze źródła duchowości św. Jana Bosko. Dlatego w ubiegłym roku ekipa prowadzących i zainteresowani rodzice uczestniczyli w spotkaniu na temat metody wychowawczej św. Jana Bosko w Oratorium u sióstr salezjanek na Bielanach.

Reklama

– Dało nam to spory materiał do przemyśleń. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie z siostrami – podkreślają animatorki.

Spotkaniom towarzyszy zgłębianie konkretnego tematu związanego z religią i wiarą. W minionym roku dzieci poznawały Księgę Rodzaju i Księgę Wyjścia poprzez kilkunastominutowe filmy animowane, po których mogły utrwalić swoja wiedzę rozwiązując krótki quiz i wykonując zadania związane z filmowymi bohaterami. Odbyły się także warsztaty artystyczne, w czasie których dzieci mogły w niekonwencjonalny sposób połączyć temat spotkania z zadaniem warsztatowym – np. z kubeczków po jogurcie robiły wojowników walczących z Izraelitami.

– Dzieciom bardzo spodobała się także „próba odwagi” inspirowana historią Daniela. Z zamkniętymi oczami wchodziły do jaskini lwa. W tle emitowane były ryki króla zwierząt. Okazywało się, że strach ma wielkie oczy i w rzeczywistości próba nie jest straszna – ważne żeby się przełamać. Wszystkie dzieci wyszły z niej zwycięsko i były z siebie dumne – mówi Marzena Wójcik, trzecia z założycielskiego trio.

Pomocnicy św. Józefa

Z czasem uczestnicy „Małego Pokrzepienia” zostali podzieleni na młodszych i starszych, a program został dostosowany do obu grup. Starsi mogli spróbować swych sił, walcząc o tytuł „Pomocniczki/Pomocnika św. Józefa” – wzorem sprawności zuchowych. Musieli spełnić konkretne wymagania.

– Poznawaliśmy pracę cieśli i staraliśmy się wbić gwóźdź w deskę jak najmniejszą liczbą uderzeń. Składaliśmy z drewniany elementów figurki zwierząt. Modliliśmy się wspólnie przed figurą św. Józefa przy klasztorze sióstr zmartwychwstanek. A w parku na Sadach uczestniczyliśmy w grze związanej z ucieczką Świętej Rodziny do Egiptu. Nauczyliśmy się także piosenki o św. Jozefie – wylicza Natalia i dodaje, że najtrudniejszym wymaganiem okazało się spotkanie z żywym osiołkiem. Ci, którym nie udało się odwiedzić ośliczki Klary w Lasku Bielańskim, zobaczyli osiołki na filmie. Dzieciom, które zdobyły tytuł znaczki wręczył uroczyście ks. Krystian Strycharski, wikariusz parafii św. Jana Kantego i opiekun wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Pokrzepienie”.

Reklama

Z Duchem Świętym

Właśnie uczestnicy „dorosłego Pokrzepienia” wspierają i pomagają w prowadzeniu zajęć „Małego Pokrzepienia” – czy to poprzez grę na gitarze, obdarowywanie gadżetami o tematyce religijnej czy też dzieląc się radosnym entuzjazmem swojej relacji z Jezusem.

– W biegu, do jakiego zmusza nas codzienne życie staramy się co jakiś czas zatrzymać i rozeznać, czy zmierzamy w dobrą stronę. Prosimy Ducha Świętego o światło – zaznacza Emilia i dodaje, że wszyscy, którzy poczują, że zaangażowanie w „Małym Pokrzepieniu” może być ich drogą, choćby tylko przez jakiś czas, są zaproszeni do kościoła św. Jana Kantego w poniedziałkowe wieczory.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs MAM 5 LAT! – do wygrania ekologiczne wydanie encykliki Laudato Si’

[ TEMATY ]

dzieci

ekologia

Caritas

Trwa rok Laudato si’, w którym świętujemy pięciolecie ogłoszenia encykliki papieża Franciszka. W ramach projektu Caritas Laudato si’, zostało przygotowane specjalne, ekologiczne wydanie encykliki, dzięki czemu jej treść trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców. Z tej okazji, wpisując się w Dzień Dziecka ogłoszono konkurs „MAM 5 LAT!”, w którym uczestnicy podzielą się ekologicznymi praktykami ze swojego życia, inspirując tym samym do świadomego wdrażania ich w swoją codzienność.

Prezentujemy informacje od Organizatorów:

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Rozważanie 22

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję