Reklama

Niedziela Łódzka

Okrągły jubileusz

Dobry Pasterz i owce razem tworzą Kościół Chrystusowy. Tak jest i w naszej małej, drewnianej parafii na Kozinach – podkreśla ks. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz.

Niedziela łódzka 46/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Piotr Drzewiecki

Uroczystości komunijne we wspólnocie parafialnej

Uroczystości komunijne we wspólnocie parafialnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieco oddalony od ruchliwej al. Włókniarzy i torów kolejowych łączących stacje Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec stoi drewniany kościół, mający za patrona Najświętszego Zbawiciela.

Z historii parafii

Parafia na Kozinach została erygowana 17 września 1932 r. przez bp. Wincentego Tymienieckiego. Organizację nowej wspólnoty parafialnej kilka lat wcześniej ordynariusz łódzki powierzył ks. Stanisławowi Wilkowi. Kościół trzynawowy wybudowano w latach 1931-32 z drewnianych bali modrzewiowych i oszalowano z zewnątrz sosnowymi deskami. Po II wojnie światowej na froncie kościoła, nad kruchtą, dobudowano kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie odbywały się nabożeństwa maryjne w letnim okresie. Poświęcenia kościoła dokonał bp Wincenty Tymieniecki 25 września 1932 r. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Najświętszego Zbawiciela. Kościół posiada cztery ołtarze boczne – Matki Bożej Częstochowskiej, św. Franciszka, Świętej Rodziny oraz ołtarz świętych i błogosławionych biskupów polskich. Pierwszy proboszcz parafii ks. Stanisław Wilk i pierwszy wikariusz ks. Edmund Kozanecki zginęli w obozie w Dachau, o czym przypomina mosiężna tablica znajdująca się pod chórem. Na 80-lecie parafii została odnowiona srebrna, XVII--wieczna piękna monstrancja, będąca największym zabytkiem parafii. Na ścianie przed prezbiterium znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego oraz św. Michała Archanioła, a na słupach nawy głównej – obrazy św. Jana Pawła II, św. Siostry Faustyny, św. Alberta Chmielowskiego, św. Maksymiliana Marii Kolbego i bł. Karoliny Kózkówny. Już wkrótce dołączy do nich obraz ks. Jerzego Popiełuszki. Pierwsze obrazy zaczął malować ks. prał. Bolesław Kowalczyk, poprzedni proboszcz. Blisko prezbiterium znajduje się także figura Matki Bożej Brzemiennej. Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej została odnowiona w 2010 r. z okazji peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W kaplicy znajduje się także zasuwany obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy którym w każdą środę odbywa się nabożeństwo. Przed świątynią mieści się figura Matki Bożej oraz krzyż misyjny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kaplica biskupów polskich

Relikwie arcybiskupa Halicza uroczyście wprowadził do parafii bp Edward Kawa w 2019 r. – Moja przygoda z bł. Jakubem rozpoczęła się w 2016 r. od odwiedzin ks. Mikołaja Leskiva w Czerwonogradzie na Ukrainie. Jego kolega pochwalił się, że niedawno w katedrze lwowskiej odnaleziono skrzynie, w której znajdowały się szaty grobowe Jakuba Strzemię. Szaty odrestaurowano i wystawiono na widok publiczny w Haliczu. Było to moje pierwsze spotkanie z biskupem halicko-lwowskim. Rok później uczestniczyłem w Haliczu w odpuście ku czci Jakuba Strzemię. Stwierdziłem, że skoro biskup tak bardzo chce byśmy się spotykali, zapragnąłem mieć relikwie u siebie. Po załatwieniu niezbędnych formalności i przygotowaniu relikwiarza w kształcie mitry, udało się, że na wiosnę 2019 r. relikwie bł. Jakuba zagościły na stałe u nas – opowiada ks. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz. Od tej pory każdego roku we wspomnienie bł. Jakuba (21 października) odbywa się Msza św. połączona z obrzędem błogosławieństwa mitrą biskupa halickiego, patrona „od bólu głowy”. Rok temu abp Grzegorz Ryś poświęcił obraz przedstawiający błogosławionego. Parafia posiada także relikwie św. Józefa Bilczewskiego, które w 2020 r. wprowadził abp Mieczysław Mokrzycki oraz relikwie św. Stanisława, biskupa i męczennika, które podarował i zainstalował w 2021 r. abp Marek Jędraszewski.

Z życia parafii

Parafia liczy 9 tys. mieszkańców. Według ostatniego spisu, na Msze św. uczęszcza niespełna 9% mieszkańców, jednak dużym atutem jest fakt, że ponad połowa (52%) z nich przystępuje regularnie do Komunii św. Najliczniejszą grupą jest Odnowa Życia w Duchu Świętym – Wspólnota Zawierzenie, licząca ponad 100 członków. Co tydzień odbywają spotkania formacyjno--modlitewne, animują coniedzielną Mszę św., a w trzeci czwartek miesiąca Mszę św. o uzdrowienie. Uczestniczą także aktywnie w życiu diecezjalnym. W parafii działają cztery Żywe Róże. Jedną z nich tworzą rodzice modlący się za swoje dzieci. Istnieje także Franciszkański Zakon Świecki, regularnie odbywający swoje spotkania. Działają dwa kręgi Domowego Kościoła. Parafia organizuje także wieczory poezji i muzyczne. W pierwszą sobotę miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji emerytów i rencistów, po której odmawiane jest nabożeństwo do Niepokalanego Serca Pana Jezusa oraz cząstka Różańca.

Reklama

Proboszcz ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz we wrześniu br. obchodził 15-lecie objęcia parafii. Swoją funkcję pełni od 2007 r. W codziennej pracy duszpasterskiej wspierają go ks. Tomasz Antczak, ks. Waldemar Bena i ks. Rafał Dąbrowski. – Nie ma parafii bez wiernych. To ci, do których Jezus posyła kapłanów z nakazem: „Idźcie i głoście”, wsłuchują się w głos pasterza, podążają za nim, aby wspólnie kroczyć w kierunku zbawienia. Dobry Pasterz i owce razem tworzą Kościół Chrystusowy. Także w naszej małej, drewnianej parafii na Kozinach – mówi ks. Grzegorz Klimkiewicz. Z parafii pochodzi czterech kapłanów: ks. Sławomir Sosnowski, rektor WSD w Łodzi, ks. Grzegorz Matynia, ks. Karol Kowalik i kl. Carlos Zaldiba, Kubańczyk, który od czasu ŚDM w Krakowie, mieszkał na terenie parafii.

Niezwykłe 90-lecie

W tym roku parafia obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia, który został połączony z odpustem parafialnym. – Nasz odpust jest związany z Bazyliką św. Jana na Lateranie w Rzymie, gdyż jest to bazylika Najświętszego Zbawiciela i św. Janów – Chrzciciela i Ewangelisty. Łączymy się wtedy duchowo z Matką Kościołów. Z tej okazji, 13 listopada, do parafii przybywa metropolita łódzki. Odprawi jubileuszową Mszę św., powierzając Bogu parafian, kapłanów, członków grup parafialnych, a także pomodli się za zmarłych. Spotkanie z metropolitą będzie także okazją do poświęcenia odnowionej chrzcielnicy, która pochodzi z pierwszych lat istnienia parafii. Została ona pieczołowicie odrestaurowana i od tej pory służyć będzie podczas udzielania sakramentu chrztu najmłodszym parafianom. Po Mszy św. odbędzie się koncert Chłopięcego Chóru Kameralnego „Chcemy Śpiewać”, który wykona utwory patriotyczne, z racji na bliskie święto odzyskania niepodległości – zapowiada proboszcz.

2022-11-07 17:33

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raz na sto lat

Niedziela częstochowska 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

100‑lecie

Jubileusz parafii

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski przewodniczy dziękczynnej liturgii

Bp Andrzej Przybylski przewodniczy dziękczynnej liturgii

Trzeba pamiętać, że Kościół nie jest ludzką ręką zbudowany, chociaż to ludzie go budują i tworzą – mówił bp Andrzej Przybylski podczas uroczystości jubileuszowych.

Jadąc z Częstochowy na wielkie parafialne święto do Ostrów nad Okszą, mijaliśmy polne krzyże, pięknie udekorowane wieńcami z kwiatów. Na progu wsi również powitały nas trzy udekorowane różami przydrożne krzyże. Z tego miejsca 29 maja tuż przed godz. 11 wyruszyła w kierunku kościoła parafialnego św. Andrzeja Boboli kolorowa procesja wiernych na czele z bp. Andrzejem Przybylskim, rozpoczynająca obchody 100. rocznicy powołania do życia parafialnej wspólnoty Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Cała trasa przemarszu była umajona zielonymi gałązkami, udekorowana flagami i chorągiewkami. Wśród maszerujących w rytm melodii granej przez strażacką orkiestrę dętą wyróżniały się pięknymi strojami panie z kół Żywego Różańca, członkowie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, dzieci w strojach pierwszokomunijnych, Liturgiczna Służba Ołtarza; niesiono feretrony i obraz Matki Bożej, a całość zamykał nowoczesny strażacki wóz bojowy OSP Ostrowy. Ale najpiękniejszym ornamentem wydarzenia była trwająca w dniu urodzin parafii doba eucharystyczna.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić Panu Bogu

2024-05-25 13:46

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo, ja Twe dziecię

2024-05-26 09:50

Ks. Wojciech Kania

– Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami – powiedział ks. Tomasz Lis.

„ Maryjo, ja Twe dziecię” – to hasło tegorocznego diecezjalnego spotkania dzieci komunijnych w janowskim sanktuarium, w którym ponad 500 dzieci dziękowało za dar pierwszej komunii świętej. Wspólne dziękczynienie rozpoczęło się od nabożeństwa majowego. Po odśpiewaniu Litanii Loretańskiej uczestnicy spotkania zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem. Następnie dzieci uczestniczyły we wspólnej Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy senior Edward Frankowski. Kustosz sanktuarium ks. Tomasz Lis, witając zebranych, podkreślił, że dzieci przybywają do janowskiego sanktuarium jak do domu mamy. – Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami. Tutaj przy Maryi mamy uczyć się wielkiego szacunku do Eucharystii, która jest sakramentem miłości i obecności Pana Jezusa. Wypraszajcie tutaj w domu Matki Bożej Janowskiej potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich – wskazywał ks. Tomasz Lis. Biskup Edward Frankowski, rozpoczynając Eucharystię, podziękował wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom za opiekę nad dziećmi oraz wyraził radość z obecności tak wielu dzieci, rodziców i opiekunów. Przypomniał wszystkim zebranym postać św. Jana Pawła II, zachęcając do miłowania Matki Najświętszej i złączenia się z nią na wzór papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję