Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

7.04 – Dzień Domków dla Lalek
Drewniany, z tektury lub plastiku, kupiony czy własnoręcznie wykonany – zabawka, która może łączyć rodzinę i przechodzić z pokolenia na pokolenie. Warto zainwestować czas i zdolności, by domek dla lalek cieszył najmłodsze latorośle.

8.04 – Dzień Miłośników Zoo
Choć wielu sprzeciwia się przetrzymywaniu zwierząt w nienaturalnych dla nich warunkach, to warto pamiętać, że gdyby nie ogrody zoologiczne, wiele zwierząt już dawno by wyginęło. Wiosenne dni są dobrą okazją do spaceru wśród egzotycznych zwierząt.
12.04 – Dzień Czystych Okien
Mycie bez smug? Które środki są najlepsze – te naturalne czy wiodących firm? Jakie okna wybrać?... To dzisiaj najczęstsze pytania dotyczące okien. A gdyby tak spróbować przez nie dostrzec piękny świat?
13.04 – Dzień Scrabble
To rozrywka umysłowa na wagę złota. Alternatywa dla papierowych krzyżówek, a rozgrywka w gronie rodziny czy znajomych zacieśnia więzi i daje odrobinę rywalizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

12 kwietnia. Dzień Czekolady

Mleczna czy gorzka, pitna czy w kawałku? Mówią o niej: słodki narkotyk. Jakie właściwości ma czekolada?

Przed tym jednym z najpopularniejszych i najsmaczniejszych słodkich przysmaków wielu ma się na baczności. A tymczasem podobno w miejscach, w których spożycie czekolady jest statystycznie największe, spotkać można najwięcej laureatów Nagrody Nobla!

Jak bardzo jest kaloryczna? 100 g czekolady deserowej ma 531 kcal (kostka to 32 kcal), mlecznej z orzechami – 539 kcal; gorzkiej – 554 kcal; białej – 578 kcal (ta ostatnia jest najbardziej kaloryczna).

Zalety i wady jedzenia gorzkiej czekolady

– jest doskonałym źródłem energii dla naszego mózgu;

– dzięki zawartości endorfin poprawia nastrój, stymuluje pozytywną energię i daje poczucie szczęścia;

– zapobiega zakrzepom i udarom, zmniejsza ryzyko zawału serca;

Reklama

– spowalnia proces starzenia;

– zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych;

– poprawia nastrój przyszłych matek, a tym samym pozytywnie wpływa na rozwój dziecka;

– zawiera substancje zapobiegające próchnicy (po jej zjedzeniu warto jednak od razu umyć zęby).

– migreny

– zgaga, zaostrzenie refluksu

– zaparcia

– nadwaga

– alergie pokarmowe.

Ważne, żeby czekoladę jeść z umiarem. Wystarczy 60-180 g tygodniowo, czyli 1-2 duże kostki dziennie.

Ciekawostka

W Polsce największe złoża srebra

Jak wynika z raportu Mineral Commodity Summaries 2024, opracowanego przez amerykańską agencję USGS, wykryte ostatnio na terenie naszego kraju złoża srebra sprawiły, że objęliśmy pozycję światowego lidera w tym zakresie. O sprawie poinformował serwis Bizblog, którego przedstawiciele wyjaśniają, że mowa o złożach wycenianych obecnie na 127 mld dolarów. Pod względem ilości srebra wyprzedziliśmy prawdziwych gigantów, takich jak Chiny, Australia czy Peru. Czy potrafimy wykorzystać ten potencjał?

Szminka sprzed 4000 lat

Jasnoczerwony pigment umieszczony w małym kamiennym cylindrze może być jedną z najstarszych szminek. Ma ona prawie 4000 lat, a została znaleziona w 2001 r. po powodzi, która nawiedziła miasto Dżiroft w południowo-wschodnim Iranie. Woda zalała pobliskie stanowiska archeologiczne i wypłukała zawartość znajdujących się tam grobowców z trzeciego tysiąclecia przed Chr. Po ustąpieniu wody na powierzchni znalazły się dziesiątki starożytnych artefaktów, z których większość przywłaszczyli sobie okoliczni mieszkańcy. Część przedmiotów odzyskano, w tym pradawną szminkę. Obecnie są one częścią kolekcji Muzeum Archeologicznego w Dżiroft.

Czy wiesz, że...

...sok pomidorowy to skuteczna broń przeciw bakteriom?

Pomidory oferują wiele korzyści zdrowotnych ze względu na zawarte w nich bioaktywne cząsteczki o działaniu przeciwutleniającym i przeciwdrobnoustrojowym. To prawdziwe bomby witaminowe, które na dodatek mają niewiele kalorii. Są obfite w likopen, polifenole i witaminy, co wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Doskonale znamy już ich właściwości przeciwutleniające, tych przeciwbakteryjnych nie poznaliśmy zbyt dobrze. Naukowcy z Cornell University zbadali właściwości przeciwdrobnoustrojowe soku pomidorowego oraz peptydów przeciwdrobnoustrojowych pochodzących z pomidorów w odniesieniu do ich skuteczności przeciwko patogenom przenoszonym przez żywność. Po upewnieniu się w laboratorium, że sok pomidorowy rzeczywiście skutecznie zabija bakterie szkodzące zdrowiu układu trawiennego i dróg moczowych, w tym pałeczki Salmonella enterica, uczeni przyjrzeli się genomowi pomidora i znaleźli dwa peptydy przeciwdrobnoustrojowe skuteczne przeciwko bakteriom wywołującym dur brzuszny. Dlatego jedzmy pomidory przez cały rok i pijmy wytłoczony z nich sok.

Reklama

Myśl na tydzień

„Dobry ojciec to ten, który potrafi oczekiwać, przebaczać, korygować bez poniżania, który potrafi chronić dziecko, nie szczędząc siebie”.
Papież Franciszek

Wydarzyło się

• 7.04.1983 – astronauci Donald Peterson i Story Musgrave odbyli pierwszy w historii spacer kosmiczny z pokładu wahadłowca (Challenger).
• 8.04.1911 – holenderski fizyk Heike Kamerlingh-Onnes odkrył zjawisko nadprzewodnictwa.
• 8.04.2005 – w Watykanie odbył się pogrzeb papieża Jana Pawła II.
• 9.04.1241 – rycerstwo z Dolnego i Górnego Śląska zmierzyło się z Mongołami, którzy zdołali wcześniej zdobyć Ruś i ruszyli na Polskę. Bitwa pod Legnicą to jedna z najsłynniejszych potyczek polskiego oręża w średniowieczu.
• 10.04.1909 – Kazimierz Prószyński uzyskał we Francji patent na aeroskop – pierwszą na świecie ręczną kamerę filmową, napędzaną sprężonym powietrzem.
• 11.04.1912 – RMS „Titanic” zatrzymał się w irlandzkim Queenstown (obecnie Cobh) na swym ostatnim europejskim przystanku.
• 12.04.1934 – na Górze Waszyngtona w amerykańskim stanie New Hampshire zmierzono największą prędkość wiatru (w porywie) – 103 m/s (370,8 km/h).
• 13.04.1904 – papież Pius X zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Pamiętaj o życzeniach!

7.04 – Jan, Józef, Krystian

8.04 – Seweryn, Julia, Radosław

9.04 – Marceli, Dominika, Maria

10.04 – Magdalena, Makary, Michał

11.04 – Filip, Helena, Leon

12.04 – Damian, Juliusz, Zenon

13.04 – Hermenegilda, Przemysław, Marcin

2024-03-28 13:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Terapia lasem

Wiele osób zastanawia się, jak się odstresować, żyć wolniej, leczyć chroniczne zmęczenie czy inne choroby cywilizacyjne. Metoda jest prosta i do tego darmowa.

Przyroda jest naszym naturalnym środowiskiem. Człowiek odcięty od natury zaczyna chorować – to m.in. z powodu separacji od natury powstały choroby cywilizacyjne. Gdy dojdą do tego siedzący tryb życia, używki, nieodpowiednia dieta, stres – kłopoty ze zdrowiem szybko dadzą o sobie znać. W odpowiedzi na pęd życia i niejako przypomnienie o nierozerwalnym związku człowieka z przyrodą w XX wieku w Japonii powstała nowa technika terapeutyczna, nazywana Shinrin-yoku (kąpiel leśna). Terapia polega na tym, aby podczas powolnego spaceru otworzyć wszystkie zmysły na przyrodę: usłyszeć śpiew ptaków, dostrzec kolor mchu, dotknąć kory drzewa i wzorków na jego liściach. Spacery nie mają praktycznego celu, np. zbierania owoców leśnych, zrzucenia kalorii czy wykonania odpowiedniej liczby kroków – chodzi jedynie o zanurzenie się w przyrodzie. Podczas takiego leczniczego spaceru po lesie człowiek powinien uaktywnić wszystkie swoje zmysły, niespiesznie się poruszać, doznawać „tu i teraz” w otoczeniu lasu.

CZYTAJ DALEJ

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

[ TEMATY ]

premier

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Premier wydał we wtorek zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję