Reklama

Rodzinnie u „Ducha”

W tym roku obchodzimy 10. rocznicę ogłoszenia przez ONZ Międzynarodowego Roku Rodziny. Jest to okazja do odkrywania na nowo znaczenia rodziny, pokazywania jej piękna i wartości. Lubelskie Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy kościele Ducha Świętego realizuje w związku z tym szereg inicjatyw.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europa dla Rodziny

Europe4Family to międzynarodowy projekt młodzieżowy, promujący rodzinę w jej tradycyjnym kształcie. Główną częścią jest gigantyczny rajd rowerowy. 9 września do Brukseli zjedzie 200 młodych ludzi z 4 stron Europy (trasami: iberyjską - wyjazd z Cape w Portugalii, północną - z Dublina w Irlandii, południową - z Targu Mures w Rumunii i bałtycką - z Wilna na Litwie). Tam w Parlamencie Europejskim przedstawią szereg postulatów i propozycji legislacyjnych, mających na celu uczynienie Europy bardziej przyjaznej rodzinie. W projekt zaangażowało się wiele współpracujących ze sobą grup młodzieżowych z ponad 30 europejskich krajów. Na poszczególnych trasach organizowane będą różnorodne działania - konferencje, odczyty, wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne, happeningi, przez które idee prorodzinne mają docierać do jak najszerszych grup ludności. Patronat honorowy nad projektem objęli m.in.: abp J. Życiński, Andrzej Zoll, Rzecznik Praw Obywatelskich, George Weigel, autor Świadka nadziei, Władysław Bartoszewski, b. Minister Spraw Zagranicznych, Parlament Europejski.

Z Lublina do Brukseli

Polacy w trasę bałtycką (50 osób, w tym 25 z Lublina) wyjadą z naszego miasta 15 sierpnia. W Warszawie złączą się z Litwinami. 26 sierpnia nastąpi przekroczenie granicy w Słubicach i połączenie z Niemcami. Codziennie trzeba będzie pedałować 6-8 godzin (70-90 km). Do pokonania jest ponad 1800 km. W ramach przygotowań dla tych, którzy zgłoszą się do rajdu, wiosną na dobre ruszą regularne wyjazdy kondycyjne. Trzeba mieć skończony 18 rok życia i być przekonanym do idei. Koszt - 600 zł (ok. 25 zł za dzień). Koordynatorami E4F na terenie Polski są Katarzyna Zagraba i Tomek Korkosz z World Youth Alliance - Polska. Odpowiedzialną za przygotowanie trasy bałtyckiej jest Agnieszka Krawiec ze Stowarzyszenia Novo Millennio. Z obiema organizacjami współpracuje KSM Archidiecezji Lubelskiej. Wszystkie grupy działają przy kościele Ducha Świętego. Do prac włączyło się też lubelskie Centrum Wolontariatu i wielu krajowych partnerów. 14 sierpnia, w przeddzień wyjazdu, w Ogrodzie Saskim odbędzie się piknik rodzinny z zawodami sportowymi. W czasie przejazdu w Puławach będzie można zobaczyć film na otwartym powietrzu i wziąć udział w rodzinnym graffiti; w Garwolinie zainscenizowane zostaną śluby z 3 epok: XVIII w., międzywojnia i współczesności; w Warszawie na Placu Zamkowym koncertować będą muzykujące zespoły rodzinne; w Poznaniu odbędzie się rodzinna impreza przy Jeziorze Maltańskim. W Brukseli w dn. 9-10 września po wielkim happeningu rodzinnym delegacja młodzieży spotka się z politykami z Parlamentu Europejskiego. Będzie prezentacja symboli narodowych i ogłoszenie wyników konkursu Family Matters.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rodzina jest ważna

Family Matters to konkurs ogłoszony przez pomysłodawcę projektu E4F, World Youth Alliance (Światowy Ruch Młodych) z siedzibą w Nowym Jorku. Osoba mająca od 10 do 30 lat w maksymalnie 50 słowach powinna w ojczystym języku wyjaśnić „Moja rodzina jest ważna, ponieważ...”. Odpowiedzi należy przesyłać do końca czerwca na adres: Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, ul. Krakowskie Przedmieście 1, 20-002 Lublin. Lista zwycięzców pojawi się na stronie www.mlodziez.lublin.pl. Nagrodą główną jest przejazd do Brukseli i uczestnictwo w finałowych imprezach projektu E4F (9-12 września).

WYA - Polska

18 grudnia ub. r. (we współpracującym od 2001 r. z WYA środowisku Centrum Duszpasterstwa Młodzieży) w Lublinie utworzono polski oddział WYA. Ma on promować nową kulturę życia i cywilizację miłości. Punktem wyjścia jest przekonanie, że każde życie jest wartościowe i święte od poczęcia aż do naturalnej śmierci. WYA powstało w 1999 r. Oddział europejski (WYA - Europe) znajduje się przy Parlamencie Europejskim. Na świecie jest ponad milion sympatyków WYA ok. 100 narodowości (aż 800 tys. w Europie). Główne biura znajdują się w Nowym Jorku (siedziba), Meksyku, Nairobi, Brukseli i Bangkoku.
WYA-Polska włączając się w promocję rodziny, oprócz koordynacji rajdu na terenie kraju, współorganizować będzie wiosenne VIII Forum Młodzieży Lubelszczyzny o tematyce rodzinnej. Odbywają się spotkania z uczniami lubelskich szkół średnich ukazujące wartość rodziny. Ogłoszono 2 konkursy o rodzinie: plastyczno-pisemny i filmowy. Prace plastyczne i pisemne uczniowie szkół z Lubelszczyzny nadsyłać mogą do Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Rozstrzygnięcie w czerwcu.

Reklama

Rodzina za życiem

Rodzina za życiem to Ogólnopolski Konkurs Filmu Krótkometrażowego ogłoszony przez WYA - Polska. Zgłaszane filmy nie mogą przekraczać 20 min. Mają to być prace zrealizowane przez twórców indywidualnych oraz grupy amatorskie niezwiązane zawodowo z produkcją filmowo-telewizyjną. Filmy mają pokazywać piękno i znaczenie rodziny w życiu człowieka. Można je nadsyłać do 31 maja. Prezentacja nagrodzonych filmów nastąpi w Lublinie 14 sierpnia na festynie rodzinnym. Nagrodą jest udział w XX Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii w 2005 r. (dla maksymalnie 5 osób). Dodatkowe informacje uzyskać można w polskim Komitecie Organizacyjnym Projektu Europa dla Rodziny (e-mail family@ksm.lublin.pl, adres i telefon poniżej).

Wszyscy zainteresowani konkursami, udziałem w projekcie E4F czy wakacyjnym rajdem z Lublina do Brukseli powinni zgłosić się po szczegółowe informacje do Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy kościele Ducha Świętego - ul. Krakowskie Przedmieście 1, 20-002 Lublin, tel. (0-81) 532-13-95.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Rita z Cascii, żona, matka i zakonnica

Niedziela Ogólnopolska 35/2008, str. 4

[ TEMATY ]

św. Rita

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Tysiące wiernych i tysiące czerwonych róż. Tak co roku wierni obchodzą w Cascii (ok. 150 km na północ od Rzymu) rocznicę śmierci jednej z najbardziej popularnych włoskich świętych - Rity, patronki od spraw po ludzku beznadziejnych.
Chociaż żyła dawno, bo prawie sześć wieków temu, ludzie XX i XXI wieku wydają się na nowo odkrywać tę Świętą.
- Polecają się jej tak licznie, ponieważ sama przeżyła bardzo wiele i jest patronką wszystkich stanów: była przecież żoną, matką, wdową i zakonnicą - wyjaśnia przełożona Sióstr Augustianek z Cascii. - Przeżyła ból utraty zamordowanego przez wrogów męża i śmierć dwojga dzieci. Doświadczyła wiele goryczy - gdy początkowo odmówiono jej przyjęcia do zakonu i gdy doprowadzała do pojednania dwa skłócone ze sobą rody.
Jednak to, co po ludzku wydawało się niemożliwe, w jej życiu - dzięki wierze i poddaniu się woli Bożej - okazywało się wykonalne. 22 maja to dzień świąteczny w Cascii - mieście, w którym św. Rita została ochrzczona i przez 40 lat żyła jako augustianka. Wierni przygotowują się do tego dnia podczas nowenny i licznych nabożeństw. Świętu towarzyszą związane od wieków ze św. Ritą symbole, przede wszystkim róża. Uczestnicy uroczystości przynoszą te kwiaty na pamiątkę przekazywanego przez tradycję wydarzenia. Otóż św. Rita kilka miesięcy przed śmiercią, złożona ciężką chorobą, miała poprosić jedną z sióstr o przyniesienie z rodzinnego ogrodu róży. Był styczeń, więc zakonnicy to polecenie wydawało się niewykonalne. Jednak gdy przechodziła obok ogrodu, ze zdumieniem zauważyła świeżą kwitnącą różę, którą przyniosła umierającej.
Pierwsza biografia podkreśla, że ciało Świętej po śmierci - podobnie jak w przypadku innych stygmatyków - zaczęło wydawać woń róż.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Jak wyjaśniają organizatorzy temat tegorocznej edycji zwraca uwagę na potrzebę misjonarzy. Są oni nie tylko głosicielami Ewangelii, ale pełnią wiele innych ważnych ról społecznych. Ich rola w budowaniu lepszego świata i budzeniu nadziei jest bezcenna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję