Reklama

Historia i dzień dzisiejszy w parafii Niemyje Nowe

Wiejska parafia Niemyje Nowe jest jedną z najmniejszych na terenie diecezji drohiczyńskiej. Przejawem żywej wiary mieszkańców Niemyj jest fakt, iż w końcu XVII i w XVIII w. pochodziło stąd czterech duchownych: ks. Łukasz Niemyjski - wikary wiński w latach 1699-1704, a między rokiem 1704-1730 proboszcz tej parafii, ks. Jakub Ksawery Niemyjski - wikary wiński w 1730 r., ks. Józef Niemyjski - kanonik katedralny łucki i proboszcz wiński 1730-1754, ks. Wiktor Antoni Niemyjski - w latach 1742-1764 wikary wiński.

Niedziela podlaska 14/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Niemyje Nowe została utworzona po II wojnie światowej z części parafii Winna Poświętna, która leży w gminie Ciechanowiec na terenie dzisiejszego województwa podlaskiego. Jest to obszar zaliczany do Podlasia. Natomiast parafia Niemyje znajduje się obecnie w gminie Rudka.
Myśl zbudowania kościoła filialnego w Niemyjach lub Kocach Borowych, względnie utworzenie nawet samoistnej parafii, zrodziła się jeszcze przed wojną. Zasadniczą racją dla zbudowania tu kościoła i powstania parafii była znaczna odległość do kościoła w Winnie Poświętnej, około ośmiu kilometrów. Można też było przyłączyć wiernych do parafii Rudka. Ponieważ Rudka miała kościół niewielki, nie mieszczący swoich parafian, poza tym pewne antagonizmy społeczne istniejące od dawna zadecydowały, że postanowiono stworzyć oddzielny ośrodek duszpasterski.
Pierwszym aktem religijnym, jakoby zapowiedzią utworzenia tu parafii, było poświęcenie i ustawienie przy szkole krzyża misyjnego na zakończenie misji w Winnie 24 maja 1946 r. Pierwszym domem modlitwy była świetlica przyszkolna. Zaraz po jej wybudowaniu w 1947 r. urządzono ołtarz i odprawiono kilkakrotnie w niedzielę Mszę św. Następnie do 1949 r. nabożeństwa odbywały się w niewykończonej połowie domu Jana Niemyjskiego aż do momentu, kiedy to zakupiono barak w Leopoldowie, przywieziono go do Niemyj i na tej bazie wybudowano tymczasowy kościółek. Przez cały czas odbywały się dość burzliwe zebrania mające na celu ustalenie miejsca budowy kościoła. W ich wyniku niestety nie doszło do podjęcia ostatecznej decyzji. Wobec tego dziekan parafii brańskiej, ks. Henryk Łomacki odstąpił pewną ilość gruntu z beneficjum brańskiego dla stworzenia beneficjum w Niemyjach. Także Stanisław Niemyjski i Józef Kryński zgodzili się odstąpić swoje gospodarstwa na rzecz kościoła w Niemyjach. 29 lipca 1949 r. została zawarta umowa między wyżej wymienionymi gospodarzami a delegatem kurii diecezjalnej, ks. Ignacym Wierobiejem. W ten sposób Kościół stał się właścicielem beneficjum w Niemyjach. 2 maja 1950 r. wikariusz kapitulny diecezji pińskiej ks. prał. Henryk Humnicki wydał dekret erekcyjny parafii w Niemyjach. Następnego dnia wszedł on w życie.
Do nowo utworzonej parafii weszły następujące miejscowości: Koce Borowe, Niemyje Nowe, Niemyje Jarnąty, Niemyje Skłody, Niemyje Stare i Niemyje Ząbki. Pierwszym proboszczem został ks. Henryk Kardasz. Projekt kościoła wykonał inż. Bukowski z Białegostoku. Nową świątynię pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski poświęcił 22 października 1961 r. administrator diecezji - ks. inf. dr Michał Krzywicki. Konsekracji dokonano 29 sierpnia 1966 r. W 1969 r. kościół otynkowano, co poprawiło jego wygląd. Wewnątrz widzimy stylowy ołtarz posoborowy oraz ołtarz główny, w którym znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. W kościele jest 110 miejsc siedzących.
W parafii Niemyje Nowe powodem do dumy oraz pewnym odbiciem religijności wiernych są powołania kapłańskie i zakonne. Pochodzi stąd sześć sióstr zakonnych i pięciu kapłanów. Pracowało tu 11 księży proboszczów, którzy dbali o wystrój świątyni. Od 1992 r. posługuje w tej parafii ks. Edmund Karolczak. W tym czasie poczyniono wiele przedsięwzięć: pokrycie dachu kościoła blachą karbowaną (1993 r.); Wzniesienie przez mieszkańców wsi, a następnie poświęcenie przez proboszcza kapliczki w Kocach Borowych (1994 r.); Nawiedzenie obrazu Matki Bożej w domu parafian (1994 r.); Matka Boża w figurze Fatimskiej gościła w naszej parafii (1996 r.); Święcenia kapłańskie. Czterech diakonów otrzymało święcenia, a wśród nich Wiesław Niemyjski pochodzący z Niemyj Nowych (1996 r.); zbudowano kapliczkę przy Szkole Podstawowej w Niemyjach Nowych, by Niepokalana kształtowała serca i dusze uczniów i pracowników tutejszej szkoły (1998 r.); Misje św. prowadzone przez Ojców Redemptorystów z Warszawy (1997 r.); Wzniesienie krzyża w miejscu, gdzie poległ podporucznik artylerii konnej; Poświęcenie krzyża przez biskupa A. Dydycza (1998 r.); Ułożenie chodnika przed kościołem (2000 r.); Jubileusz 50-lecia parafii Niemyje Nowe (2000 r.); Ułożenie chodnika na cmentarzu grzebalnym (2002 r.); Wzniesienie bocznych ołtarzy (2003 r.); Wspaniała uroczystość peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego (2003 r.); Złocenie obramowania obrazu Matki Bożej Królowej Polski w ołtarzu głównym (2003 r.) i nawiedzanie parafian w ich domach przez kopię obrazu Jezusa Miłosiernego (2003-2004 r.)
Wszystkie prace wykonywane w kościele i na zewnątrz w ciągu ostatnich dwunastu lat, były inicjowane przez proboszcza, ks. Edmunda Karolczaka z udziałem wiernych. Dzięki wkładowi pracy Księdza Proboszcza i parafian udało się wiele zrobić, chociaż parafia jest mała. Składane ofiary na potrzeby kościoła przez dobroczyńców przyczyniają się do rozwoju parafii Niemyje Nowe.
Obok kościoła znajduje się Szkoła Podstawowa, gdzie wszyscy uczniowie objęci są nauką religii. W tym roku szkolnym Ksiądz Proboszcz uczy religii w kl. 0-VI. Bardzo dobrze układa się współpraca Księdza Proboszcza ze szkołą. Wzmacniają się więzi między domem rodzinnym, szkołą i Kościołem, co służy właściwemu wychowaniu naszych dzieci. Wierzymy, że taka edukacja zaprocentuje w przyszłości. Wtedy dobrze wykształceni i wychowani w duchu chrześcijańskich wartości młodzi ludzie będą wizytówką naszej małej, niemyjskiej ojczyzny.

Autorki są nauczycielkami w Szkole Podstawowej w Niemyjach Nowych

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.

CZYTAJ DALEJ

Poczta watykańska uczciła 150. rocznicę urodzin Guglielmo Marconiego

2024-05-22 08:59

[ TEMATY ]

historia

Guglielmo Marconi

Włodzimierz Rędzioch

Ukazał się specjalny znaczek z podobizną wynalazcy radia.

Aby uczcić 150. rocznicę urodzin Guglielmo Marconiego, Watykan wraz z Suwerennym Zakonem Rycerskim Maltańskim wydał specjalny, rocznicowy znaczek. Watykan zawdzięcza geniuszowi Marconiemu „Statio Radiophonica Vaticana” (Radio Watykańskie), klejnot technologii zbudowany przez niego w 1931 roku w ciągu zaledwie dwóch lat na osobistą prośbę papieża Piusa XI. Gdy na mocy Paktów Laterańskich powstało Państwo Watykańskie Papież chciał zbudować najnowocześniejszą stację radiową, dzięki której informacje i papieskie magisterium docierałyby nawet do odległych zakątków świata. „Z pomocą Boga, który tak wiele tajemniczych sił natury oddaje do naszej dyspozycji przygotowałem to narzędzie, aby wierni na całym świecie czerpali pokrzepienie słuchając głosu Ojca Świętego” – mówił Guglielmo Marconi, kiedy papieska rozgłośnia rozpoczynała swoją działalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję