Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hiszpania

Pogrzeb ofiar zamachów z 11 marca 2004 r.

Arcybiskup Madrytu - kard. Antonio Maria Rouco Varela przewodniczył 24 marca br. w katedrze Almudena ceremonii pogrzebowej 190 ofiar zamachów terrorystycznych w Madrycie z 11 marca. W homilii wezwał do „rezygnacji z wszelkich form nacjonalizmu, rasizmu i nietolerancji” i do odparcia „ślepej przemocy i ludzkiej nienawiści za pomocą siły miłości”.
Pogrzeb, który miał charakter państwowy, zgromadził wokół hiszpańskiej pary królewskiej przedstawicieli władz ok. 20 krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych. Ze strony kościelnej, obok Arcybiskupa Madrytu, w uroczystościach uczestniczyli: nuncjusz apostolski w Hiszpanii - abp Manuel Monteiro de Castro oraz ponad 20 członków Konferencji Episkopatu Hiszpanii.

Węgry

Europejskie sympozjum UCIP

Odpowiedzialność chrześcijańskich dziennikarzy wobec duchowych oczekiwań i nowych swobód w Europie - to przedmiot obrad europejskiego sympozjum Międzynarodowej Katolickiej Unii Prasy (UCIP), które odbyły się w dniach 19-21 marca br. w Budapeszcie. Dyskutowano m.in. nad kondycją społeczeństw w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, uwolnionych spod ucisku systemu totalitarnego. Węgierscy prelegenci zwracali uwagę na tak typowe postawy tamtejszego społeczeństwa, jak: egoizm, apatia, obojętność czy poczucie osamotnienia. „Mimo odzyskania wolności i licznych zmian, które zaszły w ciągu minionych 15 lat, społeczeństwa węgierskiego nadal nie stać na myślenie i działanie w kategoriach dobra wspólnego” - stwierdził m.in. Miklos Tomka z Uniwersytetu Katolickiego im. Kard. Petera Pazmanyego w Budapeszcie. Zaprezentowano katolickie media na Węgrzech, zajęto się zagadnieniem stosowania etycznych standardów w środkach społecznego przekazu. Końcowy wykład wygłosił bp Renato Boccardo, sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wietnam

Chrześcijanie zmuszani do wyrzeczenia się wiary

Zastrzykami z narkotyków wietnamskie władze próbują zmusić chrześcijan do wyrzeczenia się wiary. Dramatyczne świadectwo na temat praktyk, jakim poddawani byli protestanci z miasteczka Na Ling opublikował Ośrodek ds. Wolności Religijnej. Jest on jedną z sekcji amerykańskiej organizacji „Freedom House”, walczącej o przestrzeganie praw człowieka. Raport powstał w oparciu o list ks. Zonga Xion Hanga. Ten protestancki pastor należący do plemienia Hmong pisze o „nieustannych prześladowaniach, które mają doprowadzić chrześcijan do zaparcia się Chrystusa”. W tym celu władze wykorzystują narkotyki, których efektem ubocznym - jak twierdzi Hang - jest wywoływanie u wielu osób niespotykanych dotąd chorób. Chrześcijanie, którzy nie wyrzekli się wiary, zmuszani są do szerzenia kultu zmarłych, a jeśli się na to nie zgadzają - do opuszczenia miasteczka i przeniesienia w inny region Wietnamu.

Reklama

USA

Stan Floryda broni praw rodziny

Jak podaje Christianity Today, ofensywa homoseksualnych środowisk żądających prawa do adopcji dzieci została zablokowana w amerykańskim stanie Floryda. Sąd apelacyjny stwierdził, że adopcja dzieci przez pary homoseksualne jest niezgodna ze stanowym prawem. W uzasadnieniu stwierdzono, że najlepszym środowiskiem wychowawczym dla adoptowanego dziecka jest rodzina z matką i ojcem.
Decyzja florydzkiej legislatury jest tym istotniejsza, że „rodzinne” prawa homoseksualistów są sukcesywnie rozszerzane. Patricia Morgan, autorka książki Children As Trophies (Dzieci jako trofea), stwierdza, że „adopcje dzieci przez homoseksualistów dopuszcza się przez wzgląd na silny nacisk niektórych środowisk, a nie przez wzgląd na dobro dzieci”.

Nikaragua

Podobnie jak w wielu innych krajach Ameryki Łacińskiej, również na ekrany kin Nikaragui wszedł dawno oczekiwany film Mela Gibsona Pasja. Od razu też wywołał ogromne zainteresowanie miejscowych kinomanów, zwłaszcza katolików. Prasa stołeczna podała, że arcybiskup Managui - kard. Miguel Obando Bravo zarezerwował bilety na jeden z seansów. Obejrzał Pasję wraz ze swymi biskupami pomocniczymi, 105 księżmi z Managui i okolic, członkami 15 zgromadzeń zakonnych, wykładowcami z Uniwersytetu Katolickiego „Redemptoris Mater” i świeckimi współpracownikami kurialnymi. Według prasy, 16 kin stołecznych, w których rozpoczęto wyświetlanie Pasji, sprzedało dotychczas 10 tys. biletów. Dystrybutorzy przewidują, że obraz ten przyniesie największe zyski, jakie uzyskano kiedykolwiek z wyświetlania filmu w tym kraju.

Reklama

Chile

Kościół w Chile ze smutkiem przyjął uchwalenie przez tamtejszy parlament ustawy o małżeństwach cywilnych, dopuszczającej rozwody. Chile było do tej chwili ostatnim krajem kultury zachodniej, gdzie nie istniały cywilne rozwody. Jak podkreślił przewodniczący tamtejszego Episkopatu - kard. Francisco Javier Errázuriz, akt ten będzie wielkim wyzwaniem dla duszpasterskiej pracy Kościoła. Wyjaśnił jednocześnie, że decyzja chilijskiego parlamentu wpisuje się w kryzys, jaki przeżywa tam instytucja rodziny. „W naszym kraju jest wiele samotnych matek bez mężów i wiele dzieci nieznających ojca” - powiedział m.in. Arcybiskup stolicy Chile.

Francja

Do zaangażowania przeciw legalizacji eutanazji wezwał kard. Christoph Schönborn. W ramach rekolekcji wielkopostnych głoszonych w paryskiej katedrze Notre Dame Przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii zachęcił, aby kraje europejskie brały przykład z Austrii, która zamiast na eutanazję, stawia na rozbudowę ruchu hospicyjnego. „Europa stoi obecnie wobec pokusy wprowadzenia niekaralności za aktywny udział w samobójczej śmierci pacjenta, argumentując, że ból mógłby usprawiedliwić człowieka do położenia kresu swojemu życiu” - powiedział Arcybiskup Wiednia.
Kard. Schönborn podkreślił, że eutanazja, niezależnie od motywów i środków, jest czynem zbrodniczym.

Litwa

W niezwykle dramatycznych okolicznościach przebiegało w Wilnie podpisanie aktu przekazania obrazu Miłosierdzia Bożego z tamtejszego kościoła pw. św. Ducha do małego wileńskiego - kościółka Świętej Trójcy. Ponad 20 największych polskich organizacji społecznych na Litwie zebrało 10 tys. podpisów pod petycją do metropolity wileńskiego - kard. Audrysa Juozasa Bačkisa z prośbą o nieprzenoszenie obrazu. W tej sytuacji o losie słynnego malowidła zadecyduje Watykan. Kard. Bačkis wkrótce uda się do Stolicy Apostolskiej po specjalny dekret Ojca Świętego, zezwalający na przeniesienie obrazu. Polska społeczność zwróciła uwagę, że nowy kościół leży w hałaśliwym otoczeniu i mieści zaledwie 200 osób. Poza tym dokładnie przed rokiem z inicjatywy polskich sióstr za pieniądze pochodzące z Polski i rękoma polskiego konserwatora obraz poddano gruntownej renowacji.

Tydzień na świecie

Stolica Apostolska potępiła zabicie przez Izrael duchowego przywódcy Hamasu - szejka Ahmeda Jassina. W specjalnym oświadczeniu rzecznik prasowy Watykanu Joaquín Navarro-Valls podkreślił, że był to „akt przemocy, dla którego nie ma usprawiedliwienia w państwie prawa”. Dodał, że „autentyczny i trwały pokój” na Bliskim Wschodzie nie może być owocem „pokazu siły”, lecz jest przede wszystkim, jak mówi Jan Paweł II, „owocem działania moralnego i prawnego”.

Z inicjatywy włoskiego Misyjnego Ruchu Młodych Papieskich Dzieł Misyjnych w wielu krajach obchodzony był już po raz 12. Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy Męczenników. Dzień ten, obchodzony 24 marca, przypomina tragiczne zdarzenie z 1980 r., kiedy to z rąk niewykrytych do dzisiaj morderców zginął - w czasie odprawiania Mszy św. - arcybiskup San Salvadoru Oscar Arnulfo Romero.

Na całym świecie odbyły się wielkie manifestacje pokojowe w 1. rocznicę wybuchu wojny w Iraku. Na placach i ulicach wielu krajów setki tysięcy ludzi demonstrowało pod hasłem Pokój dla Iraku, pokój dla świata. Największa z nich, z udziałem ok. 300 tys. osób, miała miejsce w Rzymie (żądano m.in. natychmiastowego wycofania żołnierzy włoskich z Iraku). Ok. 100 tys. osób demonstrowało w Madrycie, po ok. 25 tys. w Londynie, San Francisco, Los Angeles i Nowym Jorku.

Według doniesień agencyjnych, ONZ pogrążona jest w jednym z najpoważniejszych skandali w swej historii. Zdaniem amerykańskich mediów, urzędnicy USA i reżim Saddama Husajna ukradli ponad 2 mld dol., uzyskanych w ramach programu „Żywność za ropę”. Władze OZN zapowiedziały śledztwo w tej sprawie.

Członkowie specjalnej komisji, która na zlecenie Kongresu USA bada okoliczności zamachu na Amerykę 11 września 2001 r., uznali, że ani prezydent Bill Clinton, ani prezydent George W. Bush nie docenili zagrożeń ze strony Al-Kaidy, bagatelizując raporty sporządzane w tej sprawie przez amerykański wywiad CIA.

Austriacki parlament uchwalił ustawę, na mocy której obywatele nowych krajów członkowskich UE (z wyjątkiem Malty i Cypru) przez 7 lat po wejściu do Unii nie będą mieli dostępu do tamtejszego rynku pracy, jeśli nie uzyskają zgody Wiednia.

W wieku 94 lat zmarła Juliana, holenderska królowa matka (w 1980 r. abdykowała na rzecz królowej Beatrix).

Zabójca szwedzkiej minister Anny Lindh został skazany na dożywocie. Sąd odrzucił twierdzenia obrony, że Mihajlo Mihajlović cierpiał na zaburzenia psychiczne.

Grupa sudeckich Niemców z RFN i Austrii złożyła do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę na Republikę Czeską o naruszenie praw człowieka - poinformowała czeska gazeta Lidove Noviny. Jej zdaniem, Niemcy domagają się od władz w Pradze zwrócenia skonfiskowanych na podstawie dekretów Benesza majątków bądź - jeśli to niemożliwe - wypłaty odszkodowań.

Szczegółową listę ponad 1,3 mln ofiar represji stalinowskich, wśród nich ok. 70 tys. obywateli polskich, ogłosiło rosyjskie stowarzyszenie obrony praw człowieka „Memoriał” (to pierwsza tak obszerna lista ww. represji).

W Arabii Saudyjskiej zginął jeden z przywódców Al-Kaidy, Jemeńczyk Chalid Ali Bin Ali Hadż - uważany za szefa organizacji na Półwyspie Arabskim.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

rok jubileuszowy

Jubileusz 2025

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Franciszek wyraził uznanie dla działalności komisji, wspominając m.in. o cieszących się dużym zainteresowaniem Dniach Katakumb, które są organizowane dwa razy do roku. Instytucja dzięki współpracy z różnymi uniwersytetami wciąż koordynuje ponadto badania archeologiczne na terenie całych Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

[ TEMATY ]

prawa człowieka

Ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Wierzący czy niewierzący. Prawo to, bez względu na wyznanie gwarantuje każdemu człowiekowi najwyższy rangą akt normatywny jakim jest obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którą Ustrojodawca w art. 25 ust. 2 stanowi: „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

[ TEMATY ]

oświadczenie

Rafał Trzaskowski

Ks. Przemysław Śliwiński

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Oświadczenie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję