Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Milionowa manifestacja

Ponad milion osób wzięło udział w manifestacji na rzecz rodziny - „Family Day” i przeciwko legalizacji wolnych związków. Przygotowały ją w Rzymie, pod hasłem „Więcej rodziny”, organizacje katolików świeckich przy poparciu hierarchii. Na życzenie Episkopatu Włoch nie wziął w niej jednak udziału żaden biskup. Było natomiast wielu księży. To oni właśnie, proboszczowie 25 tys. włoskich parafii, przesądzili o sukcesie inicjatywy, namawiając wiernych do przyjazdu do Rzymu.
Ponadtrzygodzinne spotkanie na placu przed Bazyliką św. Jana na Lateranie w Rzymie wypełniły świadectwa rodzin i małżonków oraz muzyka. Na telebimie wyświetlony został film z nieznaną dotychczas wypowiedzią Jana Pawła II z 30 grudnia 1988 r.: „Musicie bronić rodziny. Nie można bronić jej, nie schodząc do jej korzeni, do jej najgłębszej natury” - powiedział wtedy Papież Polak. Tych słów zgromadzeni wysłuchali w ciszy, aby po zakończeniu nagrodzić je głośnymi brawami i owacjami.

Brazylia

Konferencja biskupów kontynentu

O dużej roli i szerokim polu pracy dla świeckich mówią uczestnicy trwającej obecnie w brazylijskiej Aparecidzie V Konferencji Generalnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Zdaniem biskupów, świeccy mogą odegrać ważną rolę w zwalczaniu ubóstwa, będącego jednym z głównych problemów.
Wielu mówców i dyskutantów zwraca uwagę, że problemem nie jest sama bieda, lecz nierówności społeczne. Brazylijski socjolog José Luis Guadalupe zauważył, że „największy katolicki kontynent świata jest jednocześnie kontynentem o największej nierówności na świecie”. Przypomniał, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba mieszkańców Ameryki Łacińskiej wzrosła o 70 proc., podczas gdy katolików - o 67 proc., a kapłanów - o 44 proc. „Jest to problem poważny i konkretny.”
W Ameryce Łacińskiej żyje 209 mln biednych, co stanowi 40 proc. mieszkańców tego kontynentu.
V Konferencja Generalna Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Aparecidzie zakończy się 31 maja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

Zjazd polskich szkół

Doroczna pielgrzymka uczniów szkół polskich w USA odbyła się 13 maja w Amerykańskiej Częstochowie. Było to związane z Dniem Matki, ustanowionym w1914 r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych w drugą niedzielę maja.
Mszy św. przewodniczył ks. Bronisław Wielgus - kapelan Centrali Polskich Szkół Dokształcających w USA. Słowo Boże wygłosił prowincjał Zakonu Paulinów w Ameryce o. Krzysztof Wieliczko. Prezes Centrali Polskich Szkół - Dorota Andraka przywitała zgromadzonych uczniów, rodziców i pedagogów. Popłynęły również szczere i serdeczne życzenia pod adresem wszystkich matek. Po wspólnej modlitwie uczniowie z poszczególnych szkół, obecnych na corocznej pielgrzymce w duchowej stolicy Polonii, zaprezentowali program artystyczny. Ojcowie Paulini, którzy od przeszło pięćdziesięciu lat posługują w Amerykańskiej Częstochowie, ze wzruszeniem towarzyszyli pielgrzymom podczas tej słonecznej majówki.

O. Michał Czyżewski OSPPE

Australia

Hymn ŚDM 2008

Przyjęcie siły - tak brzmi nazwa oficjalnego hymnu Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w dniach 15-20 lipca 2008 r. w Sydney. Hymn napisał piosenkarz i gwiazda muzyki pop Guy Sebastian. Dla australijskiej młodzieży jest postacią kultową. Od czterech lat jego piosenki znajdują się na pierwszych miejscach list przebojów. - Potrzebowaliśmy pieśni, która zainspiruje młodych ludzi z całego świata, aby zanieśli przesłanie Chrystusa na koniec świata - powiedział podczas prezentacji hymnu w Sydney bp Anthony Fisher, koordynator ŚDM. Dodał, że dla wielu ludzi z północnej półkuli Australia leży właśnie na końcu świata.
Na 15 miesięcy przed ŚDM wpłynęło już do organizatorów ponad 65 tys. zgłoszeń od młodych ludzi z całego świata, najwięcej - z USA (23 tys.) i z Australii (15 tys.), a także z Kanady i Niemiec. Swoją obecność na spotkaniu z młodymi całego świata zapowiedział Benedykt XVI.

Ludzie

O. Jerzy Jacek Twaróg

Został nowym rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie. O. Jacek Twaróg OFM urodził się w 1967 r. Święcenia przyjął w 1993 r. Od 11 lat pracuje w Argentynie, pełniąc obowiązki przełożonego - gwardiana wspólnoty, a także sekretarza dotychczasowego Rektora PMK w Argentynie.
PMK w Argentynie erygował 4 maja 1951 r. abp Józef Gawlina, protektor emigracji polskiej. Jej pierwszym rektorem był ks. Aleksander Michalik SVD.
Po śmierci ks. Michalika w 1960 r. rektorem został o. Łucjan Łuszczki, bernardyn, a w 1971 r. - o. Mieczysław Grzybowski. Od września 1996 r. obowiązki rektora Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie pełnił o. Herkulan Wróbel, bernardyn, który odwiedził wszystkich polskich księży w Argentynie, jak również polskie siostry zakonne. Sporządził statystykę duchowieństwa polskiego w Argentynie i zorganizował w Martin Coronado jedenaście Zjazdów Księży i Sióstr Polskich pracujących w Argentynie.

Krótko

Pierwsze damy Polski i Rosji spotkały się 13 maja w Petersburgu i wspólnie otworzyły Dom Polski. Nie oznacza to jednak przełamania lodów we wzajemnych stosunkach, bo żona prezydenta Władimira Putina - Ludmiła nie ma wpływu na swojego męża.

Jaka będzie nowa eurokonstytucja i jaki będzie system podejmowania decyzji w nowym traktacie konstytucyjnym? W Berlinie spotkali się negocjatorzy z 27 państw UE. Polska chce np. zmiany systemu podejmowania decyzji i w ostatnim czasie zyskała sojusznika u naszych południowych sąsiadów - Czechów, którzy także chcą, aby ten punkt był włączony do dyskusji nad nowym traktatem.

Co dalej z amerykańską tarczą antyrakietową, której elementy miałyby być umieszczone w Czechach i Polsce. Wstępne rozmowy polsko-amerykańskie toczą się. Gorąco także na linii Waszyngton - Moskwa. W stolicy Rosji przebywała amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice. Nie udało się jej przekonać Rosjan, którzy nadal są przeciw.

16 maja nowy prezydent Francji Nicolas Sarkozy przejął władzę nad krajem z rąk dotychczasowego prezydenta Jacques’a Chiraca. Komentatorzy są zgodni - Francję czekają poważne zmiany.

Dwudniowy szczyt Unia Europejska - Rosja odbył się 17 i 18 maja w Samarze. Polskę najbardziej interesowało nadal niezniesione rosyjskie embargo na mięso oraz polityka energetyczna Kremla.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna, która od 1917 r. była podzielona na część rosyjską i zagraniczną, zjednoczyła się. Akt miał miejsce 17 maja br. w Moskwie.

Pierwiosnki dialogu między obydwoma państwami koreańskimi. 17 maja granicę między Koreą Płd. a Koreą Płn. po raz pierwszy od 56 lat przejechał pociąg.

Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję, że ojcowie będą mogli wykorzystać 6 z 12 miesięcy urlopu macierzyńskiego, który przysługuje matce po urodzeniu dziecka.

Organizacje katolickie w USA domagają się zaprzestania wykorzystywania zdjęć z Matką Teresą z Kalkuty przez Hillary Clinton w jej kampanii wyborczej.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weszła w życie nowela rozporządzenia MZ dotycząca tzw. klauzuli sumienia

2024-05-30 07:37

[ TEMATY ]

klauzula sumienia

Adobe Stock

Placówki medyczne mają obowiązek tak zorganizować pracę, by przynajmniej jeden z lekarzy mógł wykonać zabieg przerwania ciąży - przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która w czwartek weszła w życie.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw 15 maja.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna d´Arc

[ TEMATY ]

Joanna d'Arc

pl.wikipedia.org

Drodzy bracia i siostry,
Chciałbym wam dzisiaj opowiedzieć o Joannie d´Arc, młodej świętej, żyjącej u schyłku Średniowiecza, która zmarła w wieku 19 lat w 1431 roku. Ta młoda francuska święta, cytowana wielokrotnie przez Katechizm Kościoła Katolickiego, jest szczególnie bliska św. Katarzynie ze Sieny, patronce Włoch i Europy, o której mówiłem w jednej z niedawnych katechez. Są to bowiem dwie młode kobiety pochodzące z ludu, świeckie i dziewice konsekrowane; dwie mistyczki zaangażowane nie w klasztorze, lecz pośród najbardziej dramatycznych wydarzeń Kościoła i świata swoich czasów. Są to być może najbardziej charakterystyczne postacie owych „kobiet mężnych”, które pod koniec średniowiecza niosły nieustraszenie wielkie światło Ewangelii w złożonych wydarzeniach dziejów. Moglibyśmy je porównać do świętych kobiet, które pozostały na Kalwarii, blisko ukrzyżowanego Jezusa i Maryi, Jego Matki, podczas gdy apostołowie uciekli, a sam Piotr trzykrotnie się Go zaparł. Kościół w owym czasie przeżywał głęboki, niemal 40-letni kryzys Wielkiej Schizmy Zachodniej. Kiedy w 1380 roku umierała Katarzyna ze Sieny, mamy papieża i jednego antypapieża. Natomiast kiedy w 1412 urodziła się Joanna, byli jeden papież i dwaj antypapieże. Obok tego rozdarcia w łonie Kościoła toczyły się też ciągłe bratobójcze wojny między chrześcijańskimi narodami Europy, z których najbardziej dramatyczną była niekończąca się Wojna Stulenia między Francją a Anglią.
Joanna d´Arc nie umiała czytań ani pisać. Można jednak poznać głębiej jej duszę dzięki dwóm źródłom o niezwykłej wartości historycznej: protokołom z dwóch dotyczących jej Procesów. Pierwszy zbiór „Proces potępiający” (PCon) zawiera opis długich i licznych przesłuchań Joanny z ostatnich miesięcy jej życia ( luty-marzec 1431) i przytacza słowa świętej. Drugi - Proces Unieważnienia Potępienia, czyli "rehabilitacji" (PNul) zawiera zeznania około 120 naocznych świadków wszystkich okresów jej życia (por. Procès de Condamnation de Jeanne d´Arc, 3 vol. i Procès en Nullité de la Condamnation de Jeanne d´Arc, 5 vol., wyd. Klincksieck, Paris l960-1989).
Joanna urodziła się w Domremy - małej wiosce na pograniczu Francji i Lotaryngii. Jej rodzice byli zamożnymi chłopami. Wszyscy znali ich jako wspaniałych chrześcijan. Otrzymała od nich dobre wychowanie religijne, z wyraźnym wpływem duchowości Imienia Jezus, nauczanej przez św. Bernardyna ze Sieny i szerzonej w Europie przez franciszkanów. Z Imieniem Jezus zawsze łączone jest Imię Maryi i w ten sposób na podłożu pobożności ludowej duchowość Joanny stała się głęboko chrystocentryczna i maryjna. Od dzieciństwa, w dramatycznym kontekście wojny okazuje ona wielką miłość i współczucie dla najuboższych, chorych i wszystkich cierpiących.
Z jej własnych słów dowiadujemy się, że życie religijne Joanny dojrzewa jako doświadczenie mistyczne, począwszy od 13. roku życia (PCon, I, p. 47-48). Dzięki "głosowi" św. Michała Archanioła Joanna czuje się wezwana przez Boga, by wzmóc swe życie chrześcijańskie i aby zaangażować się osobiście w wyzwolenie swojego ludu. Jej natychmiastową odpowiedzią, jej „tak” jest ślub dziewictwa wraz z nowym zaangażowaniem w życie sakramentalne i modlitwę: codzienny udział we Mszy św., częsta spowiedź i Komunia św., długie chwile cichej modlitwy prze Krucyfiksem lub obrazem Matki Bożej. Współczucie i zaangażowanie młodej francuskiej wieśniaczki w obliczu cierpienia jej ludu stały się jeszcze intensywniejsze ze względu na jej mistyczny związek z Bogiem. Jednym z najbardziej oryginalnych aspektów świętości tej młodej dziewczyny jest właśnie owa więź między doświadczeniem mistycznym a misją polityczną. Po latach życia ukrytego i dojrzewania wewnętrznego nastąpiły krótkie, lecz intensywne dwulecie jej życia publicznego: rok działania i rok męki.
Na początku roku 1429 Joanna rozpoczęła swoje dzieło wyzwolenia. Liczne świadectwa ukazują nam tę młodą, zaledwie 17-letnią kobietę jako osobę bardzo mocną i zdecydowaną, zdolną do przekonania ludzi niepewnych i zniechęconych. Przezwyciężywszy wszystkie przeszkody spotyka następcę tronu francuskiego, przyszłego króla Karola VII, który w Poitiers poddaje ją badaniom przeprowadzanym przez niektórych teologów Uniwersytetu. Ich ocena jest pozytywna: nie dostrzegają w niej nic złego, lecz jedynie dobrą chrześcijankę.
22 marca 1429 Joanna dyktuje ważny list do króla Anglii i jego ludzi, oblegających Orlean (tamże, s. 221-22). Proponuje w nim prawdziwy, sprawiedliwy pokój między dwoma narodami chrześcijańskimi, w świetle imion Jezusa i Maryi, ale jej propozycja zostaje odrzucona i Joanna musi angażować się w walkę o wyzwolenie miasta, co nastąpiło 8 maja. Innym kulminacyjnym momentem jej działań politycznych jest koronacja Karola VII w Reims 17 lipca 1429 r. Przez cały rok Joanna żyje między żołnierzami, pełniąc wśród nich prawdziwą misję ewangelizacyjną. Istnieje wiele ich świadectw o jej dobroci, męstwie i niezwykłej czystości. Wszyscy, łącznie z nią samą, mówią o niej „la pulzella” - czyli dziewica.

Męka Joanny zaczęła się 23 maja 1430, gdy jako jeniec wpada w ręce swych wrogów. 23 grudnia zostaje przewieziona pod strażą do miasta Rouen. To tam odbywa się długi i dramatyczny Proces Potępienia, rozpoczęty w lutym 1431 r. a zakończony 30 maja skazaniem na stos. Był to proces wielki i uroczysty, któremu przewodniczyli dwaj sędziowie kościelni: biskup Pierre Cauchon i inkwizytor Jean le Maistre. W rzeczywistości kierowała nim całkowicie duża grupa teologów słynnego Uniwersytetu w Paryżu, którzy uczestniczyli w nim jako asesorzy.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Kolejne odkrycie w Pompejach: rysunki dzieci na murze

2024-05-30 07:33

[ TEMATY ]

Pompeje

Wojciech Dudkiewicz/Niedziela

To, co możemy dziś podziwiać, stanowi zaledwie niewielką część tego, co jeszcze skrywa ziemia

To, co możemy dziś
podziwiać, stanowi
zaledwie niewielką
część tego, co jeszcze
skrywa ziemia

Rysunki dzieci ze starożytnych Pompejów, wykonane węglem na murze domu przed erupcją Wezuwiusza w 79 roku naszej ery - to kolejne nadzwyczajne odkrycie na terenie pozostałości miasta zniszczonego przez wulkan. Na rysunkach widać gladiatorów i myśliwych.

Znalezisko to pomoże historykom starożytności lepiej poznać dzieciństwo w tamtych czasach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję