Reklama

Łomża

Przegląd Piosenki Religijnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 listopada br. w Łomży odbył się I Przegląd Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej. Wzięło w nim udział 12 zespołów z 12 ośrodków: Grajewa, Ostrołęki, Suwałk, Tykocina, Brańska, Białegostoku, Przasnysza, Barczewa, Konstancina, Czubina, Ołdak i Łomży. Uczestnicy przeglądu spotkali się na wspólnej modlitwie w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży. Eucharystię sprawował biskup łomżyński Stanisław Stefanek w asyście ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży i opiekuna miejscowego Domu Pomocy Społecznej ks. Jana Okuły. Nad stroną muzyczną Mszy św. czuwał ks. Karol Kossakowski, a wspomagała go z wielkim zapałem młodzież ze scholi działającej przy Centrum Katolickim. Homilię wygłosił Biskup łomżyński, który powiedział m.in, że każdy przegląd twórczości jest "przeglądem serc", bo to, co na zewnątrz objawi człowiek poprzez swoją twórczość, najpierw powstaje w sercu - "pracowni najbardziej owocnej, skutecznej". Ksiądz Biskup w nawiązaniu do przypowieści z Ewangelii św. Łukasza, w której ludzie pomnożyli pieniądze swego Pana, dał taką radę: "aby czegoś dokonać, nie wystarczy sam umysł; jeśli dzieło nie rozpocznie się w sercu, to talenty, sprawności i umiejętności nie przyniosą dobrego owocu". Ksiądz Biskup wspomniał też patrona dnia - św. Rafała Kalinowskiego, który wykorzystał, wręcz pomnożył swoje możliwości i talenty do końca, na chwałę Bożą i pożytek ludziom potrzebującym.
Po Eucharystii ubogaconej śpiewem wszyscy przeszli do budynku Centrum Katolickiego na poczęstunek. Pokrzepieni słowem Pasterza diecezji w czasie wspólnej modlitwy i posileni udali się do Teatru Lalki i Aktora na dalszą część spotkania. Wybór miejsca nie był przypadkowy, ponieważ Teatr Lalki i Aktora (i jego dyrektor Jarosław Antoniuk), był jednym z współorganizatorów przeglądu obok parafii Krzyża Świętego i jej wikariusza ks. Karola Kossakowskiego oraz Franciszka Chrzanowskiego, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Łomży. Pierwszym punktem programu było zaprezentowanie i uhonorowanie przedstawicieli sponsorów pucharami.
Otwarcia przeglądu dokonał prezydent miasta Jan Turkowski oraz ojciec duchowny Jan Okuła (delegat Księdza Biskupa, sprawującego honorowy patronat nad łomżyńską imprezą), który otwierając przegląd, powiedział: "Różne są sposoby komunikowania się między ludźmi: poprzez gest, słowo (...), także poprzez słowo śpiewane. Pieśń niesie radość, która związana jest z nadzieją; niechże takiej radości, wzajemnej komunikacji w dobru i miłości służy ten przegląd".
Po zakończeniu prezentacji odbyła się część festiwalowa. Wszyscy biorący udział w przeglądzie zarówno dzieci jak i dorośli mieli w repertuarze pieśni religijne, najczęściej maryjne. Najwięcej wzruszeń dostarczył duet z Grajewa, a wielką niespodziankę sprawił Zespół "Mareba" DPS z Suwałk, rewelacyjny w repertuarze pieśni ks. Stefana Ceberka. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i puchary.
I Przegląd Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej odniósł ogromny sukces i znalazł uznanie w oczach publiczności. To znak, że pomysł powołania go był strzałem w dziesiątkę i dlatego, jak zapewniają organizatorzy, będzie kontynuowany. Łomżyńskie spotkanie dowiodło, że piosenki religijne są nieprzebranym źródłem doznań - wzruszają, radują, wprowadzają w zadumę i refleksję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Rokitno sanktuarium

Paradyż sanktuarium

piesza pielgrzymka powołaniowa

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

27 kwietnia z Paradyża wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Pielgrzymi przybyli do Paradyża w sobotni poranek z kilku punktów diecezji. Na drogę pobłogosławił ich bp Tadeusz Lityński, który przez kilka godzin towarzyszył pątnikom w wędrówce. – Chcemy dziś Panu Bogu podziękować za wszelki dar, za każde powołanie do kapłaństwa, do życia konsekrowanego. Ale także chcemy prosić. Papież Franciszek 21 stycznia po zakończeniu modlitwy Anioł Pański ogłosił Rok Modlitwy, prosząc, aby modlitwa została zintensyfikowana, zarówno ta prywatna, osobista, jak też i wspólnotowa, w świecie. Aby bardziej stanąć w obecności Boga, bardziej stanąć w obecności naszego Pana – mówił pasterz diecezji. - Myślę, że pielgrzymka jest takim czasem naszej bardzo intensywnej modlitwy. Chciałbym, żebyśmy oprócz tych wszystkich walorów poznawczych, turystycznych, które są wpisane w pielgrzymowanie, mieli również na uwadze życie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję