Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Wiktor, przypomniał historię powstania tej wspólnoty i świątyni. - Dwa pokolenia chrześcijan wyrosły z tej świątyni. I w tej niewielkiej wspólnocie, która, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, „Trwa na modlitwie, Eucharystii, łamaniu chleba i w nauce apostołów” - zaznaczył.

W homilii metropolita przypomniał historyczne okoliczności powstania parafii. Był to czas, gdy formalnie zakończył się stan wojenny, ale walka z narodem wciąż trwała. - To nie były wcale łatwe czasy. I mówię o tym tylko dlatego, by zrozumieć wielkość i odwagę tych, którzy w tamtych czasach podjęli się dzieła budowy tego kościoła i tworzenia wspólnoty parafialnej w Pyzówce - zauważył. Wskazał, że to niezwykła okazja, by podziękować kapłanom posługującym w tym miejscu, a także tym, którzy wspierali powstawanie świątyni. - Dziękujemy Bogu za to wspaniałe dzieło. Wysławiamy za ludzi, którzy mieli odwagę i męstwo wiary tworzenia tego świętego miejsca - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że 27 kwietnia przypada 10. rocznica kanonizacji Papieża Polaka. - Cały świat dziesięć lat raduje się tym, że może Boga wielbić, dziękując za Jana Pawła II, a jednocześnie cały świat wraca do jego słów, by zrozumieć, jak żyć i co znaczy być dumnym ze swojej chrześcijańskiej wiary i ją wyznawać całym sercem, ze wszystkich swoich sił, całą duszą - podkreślił.

Reklama

Odwołał się do homilii św. Jana Pawła II, wygłoszonej w dniu inauguracji pontyfikatu. Wtedy papież wołał, by się nie bać, głosić Chrystusa i otworzyć Mu drzwi, bo tylko dzięki temu człowiek otwiera się na pełnię szczęścia i rozumie, do czego został powołany. Podczas pielgrzymki do Polski na Placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 Ojciec Święty rozwinął tę prawdę. - Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - to znaczy klucz do zrozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa - mówił wtedy św. Jan Paweł II, wołając o prawo każdego Polaka do Chrystusa. - Chrystusa nie można wyłączać z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu ziemi. Nie można też bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski, przede wszystkim jako dziejów ludzi, którzy przeszli i przechodzą przez tę ziemię - podkreślał.

Reklama

Abp Marek Jędraszewski zauważył, że ludzie tamtych czasów chcieli trwać przy Jezusie na dobre i na złe, nie poddając się kłamliwym ideologiom. - Tyle lat minęło od tych czasów. Nowe wyzwania, nowe trudności, nowe ideologie, przed którymi stoimy i które chcą doprowadzić do tego, że albo zapomnimy o Chrystusie, albo Go zlekceważymy - przyznał arcybiskup i dodał, że nowoczesność nakłania, by żyć lekko i przyjemnie. - To w imię tych ideologii godzi się w samo rozumienie człowieka jako kobiety i mężczyzny. Odziera się rodzinę i małżeństwo z najbardziej wzniosłych zadań, zamierzonych przez Boga Stwórcę. Człowiek chce za wszelką cenę żyć po swojemu. I usiłuje się też te niedobre ideologie wprowadzać do szkół, nawet do serc małych dzieci - dodał i podkreślił, że należy się tym zająć z zatroskaniem.

Podziel się cytatem

- Uczą o tym dzieje Kościoła, trwające prawie dwa tysiące lat: wszędzie tam, gdzie Chrystusa próbuje się eliminować z życia człowieka, funduje się mu bezmiar nieszczęść i tragedii. O tym też świadczą dzieje nieszczęsnego XX w. z jego wojnami, totalitaryzmami, przemocą i gwałtem. Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił. Dodał, że każdy ma swą drogę życiową, ale powinna ona mieć sens i prowadzić do szczęścia, gwarantując zbawienie. To Chrystus jest Drogą do Ojca, Prawdą o człowieku i Życiem, bo daje życie wieczne.

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II złączył swe życie z Matką Najświętszą. W ikonografii Matka Boża często wskazuje na Jezusa, tym samym pokazując Drogę do Ojca. - Dzisiejsza uroczystość czterdziestolecia powołania do życia waszej parafii przez ks. kard. Franciszka Macharskiego i trzydziesta rocznica konsekracji tego kościoła to czas dziękczynienia za dobro, które się tu zaczęło i ma tu wciąż miejsce. Dzisiejsza uroczystość to także nasze wołanie o to, byśmy byli wierni Chrystusowi, który jest Drogą, Prawdą i Życiem i byśmy nieustannie wsłuchiwali się w głos Maryi wskazującej drogę, która mówi „Zrób wszystko, cokolwiek Tobie mówi Boży Syn, Jezus Chrystus” - zakończył.

Na koniec Mszy św. górale wspomnieli okoliczności powstania świątyni i parafii, wymieniając także dobrodziejów oraz rzemieślników, którzy budowali kościół. Podziękowali za obecność metropolity w tym ważnym dla wspólnoty dniu, za modlitwę i wygłoszone słowo. - Uderzyło mnie zwłaszcza jedno sformułowanie: „góralski heroizm”. Moi drodzy, trwajcie w tym heroizmie, tak jak trwano tu czterdzieści lat temu, by w tak trudnych czasach wykończyć świątynię na chwałę Bogu i dla dobra ludzi. Niech ten heroizm wam towarzyszy dziś, w zmaganiach o to, by w waszych sercach Pan Jezus pozostał jako Ten Najważniejszy. Jako prawdziwy Gazda Waszych Serc - odpowiedział arcybiskup.

2024-04-27 09:57

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cierpienie można przyjąć tylko wiarą

[ TEMATY ]

szpital

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Jaonna Adamik/Archidiecezja Krakowska

- To jest niepojęta tajemnica, której rozumowo zgłębić do końca nie jesteśmy w stanie. Ale jesteśmy w stanie przyjąć to naszą wiarą. Właśnie dlatego, że Pan Jezus przyjął cierpienie i z cierpieniem się utożsamił i dał się przez nie przeniknąć aż do końca i tym samym przychodzi nam z pomocą - o cierpieniu mówił abp Marek Jędraszewski podczas kolędowej wizyty duszpasterskiej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

Wicedyrektor szpitala lek. med. Andrzej Bałaga przywitał metropolitę i podziękował za kolejną wizytę, która, jak zaznaczył, jest wsparciem zarówno dla personelu w podejmowaniu nierzadko trudnych decyzji, jak i dla małych pacjentów w ich powrocie do zdrowia.
CZYTAJ DALEJ

100 osób niesie intencję trzeźwości w pieszej pielgrzymce z Radomia do Niepokalanowa

2025-07-02 17:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

Radom

Niepokalanów

pielgrzymka trzeźwości

Karol Porwich/Niedziela

Z Radomia wyruszyła 26. Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości do Niepokalanowa. Pątnicy mają do pokonania 120 kilometrów. Towarzyszy im hasło "Odpowiedzialni za trzeźwość".

Mszy świętej na rozpoczęcie pątniczego trudu przewodniczył w radomskiej katedrze bp Marek Solarczyk. On też wygłosił homilię. Mówił, że pielgrzymka to nie tylko wysiłek, ale doświadczenie wspólnoty. Życzył, aby pielgrzymka przyniosła takie owoce. - Życzę wytrwałości, doświadczenia wspólnoty, jedności, ale i tych darów, które was umocnią, a przez was będą umocnieniem dla innych, przemianą ludzkich dusz, aby intencja trzeźwości i tej otwartości, odpowiedzialności człowieka za to, co ludzkie i Boże, były bliskie każdemu - mówił pasterz Kościoła radomskiego.
CZYTAJ DALEJ

Odkryj Jasną Górę z Jasnogórskim Centrum Informacji

2025-07-03 17:45

[ TEMATY ]

Jasna Góra

przewodnik

zwiedzanie

BPJG

Odkryj Jasną Górę - zachęcają przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji. Od 30 lat pracownicy Centrum i wolontariusze służą przybywającym tutaj pielgrzymom z Polski i świata. Zapewniają bogatą ofertę dla zwiedzających. W ubiegłym roku oprowadzono prawie 90 tys. osób z 74 krajów.

S. Małgorzata Kierznowska, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji zapewnia, że każdy z pielgrzymów znajdzie na Jasnej Górze coś, co go zachwyci. Jak zauważyła, wierni przybywają tutaj przede wszystkim, aby spotkać się z Matką Bożą, dlatego zwiedzanie rozpoczynają od poznania historii Cudownego Obrazu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję