Reklama

Niedziela Lubelska

Matka Boża Chełmska wędruje po domach

2024-05-12 14:50

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęła się peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Chełmskiej po domach mieszkańców parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie oraz parafii w Kumowie.

Historyczna peregrynacja

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzisiejsza peregrynacja Matki Bożej Chełmskiej po domach parafii Narodzenia NMP to nawiązanie do historycznego wydarzenia odnotowanego przez kronikarzy, jakim był powrót obrazu Chełmskiej Madonny ze zwycięskiej bitwy pod Beresteczkiem w XVII wieku. Jak zaznaczają dziejopisarze, była to pierwsza peregrynacja obrazu maryjnego w ówczesnej Rzeczypospolitej. Właśnie ten fakt stał się impulsem do trwającej od 2020 r. współczesnej peregrynacji ikony Matki Bożej Chełmskiej po parafiach. Dotychczas ikona była goszczona w 44 wspólnotach w różnych miejscowościach.

Duszpasterze parafii na Górce w Chełmie wraz z radą parafialną zaproponowali, aby Matka Boża Chełmska po raz pierwszy od początków parafii nawiedziła w domach również wszystkie zamieszkujące je rodziny. - Naszym pragnieniem jest zawierzenie każdej rodziny Maryi oraz odnowa duchowa i moralna w ramach przygotowań do stulecia istnienia parafii, które przypada w roku 2031 - mówi ks. kan. Andrzej Sternik, proboszcz parafii.

Rozpoczęcie nawiedzenia w rodzinach

Uroczysta peregrynacja rozpoczęła się 1 maja koncelebrowaną Mszą św. w bazylice. Modlitwie przewodniczył ks. Andrzej Sternik. Przy ołtarzu stanęli również ks. inf. Kazimierz Bownik i ks. Andrzej Sereda, proboszcz parafii w Kumowie. - Gromadzimy się wokół Maryi Matki. Maj to Jej miesiąc. Dzisiaj również gromadzi nas historyczna okoliczność. Przed ołtarzem stoją dwie kopie ikony Chełmskiej Matki, które będą nawiedzać nasze rodziny, by i one stawały się święte na wzór Świętej Rodziny . Tutaj w sanktuarium będziemy każdego dnia towarzyszyli w nieustannej modlitwie rodzinom przyjmującym wizerunek naszej Matki - powiedział ks. Sternik.

W homilii nawiązał do peregrynacji, aresztowania i uwolnienia odwiedzającego polskie diecezje w latach 60. I 70. XX wieku kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. - Peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony była jednym z najważniejszych wydarzeń Kościoła w Polsce w związku z obchodami 1000-lecia Chrztu Polski. Była też odpowiedzią na laicyzacyjną politykę ówczesnych władz komunistycznych w Polsce - przypomniał kapłan. Następnie nawiązał do znaczenia rozpoczynającej się peregrynacji Matki Bożej Chełmskiej po domach rodzin wspólnoty parafialnej. – Klimat społeczny jest obecnie podobny do tego sprzed 60 lat, tylko ubrany w inne słowa. Dlatego z wielką nadzieja spoglądamy na ten czas, który jest przed nami. Daje naszej parafii przez Maryję wielką nadzieję. Spoglądamy na rodziny, które będą jako pierwsze przyjmowały Maryję w swoich domach. Mamy nadzieję, że spotkanie z Chełmską Matką w Jej obrazie umocni wiarę i rozpali serca do miłości Chrystusowego Kościoła i naszej Ojczyzny. Bądźcie takim gorliwymi apostołami wśród innych - zachęcał ks. Sternik.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. ks. Andrzej Sternik wraz z innymi kapłanami pobłogosławili ikony gotowe do peregrynacji. Po odmówieniu specjalnej modlitwy do Matki Bożej Chełmskiej, jedna ikona została ucałowana przez przedstawicieli rodziny, która jako pierwsza zabrała ją do swojego mieszkania w bloku przy ul. Piłsudskiego 30 w Chełmie. Drugą ikonę ucałował proboszcz parafii w Kumowie ks. Andrzej Sereda, który wraz z delegacją parafian zabrał Matkę Bożą do swojej wspólnoty.

Czas peregrynacji w Chełmie

Peregrynacji kopii ikony Matki Bożej Chełmskiej w rodzinach będzie trwała przez siedem lat, aż do 2031 roku, czyli jubileuszu 100-lecia parafii. Kiedy będzie zbliżał się czas peregrynacji obrazu na danej ulicy, do bloku lub domu, nieco wcześniej, zapuka koordynator peregrynacji tej części parafii z listem od księdza proboszcza informującym o inicjatywie duszpasterskiej. Koordynator zapyta też czy rodzina chce przyjąć obraz. Ustali również datę peregrynacji. Obraz będzie przebywał w każdym domu przez całą dobę. - Niektóre osoby pracują, są też słabsze kondycyjnie lub schorowane, niech to jednak nie będzie przeszkodą w przyjęciu Ikony Chełmskiej Pani. Poświęcimy tyle czasu na modlitwę rodzinną czy osobistą, ile będziemy mogli - zachęca ks. Sternik.

Reklama

Wraz z obrazem przyjmujący otrzymają specjalnie przygotowany modlitewnik z tekstami modlitw i pieśni o Matce Bożej Chełmskiej oraz pendrive z melodiami do nich. Po zakończeniu peregrynacji w bloku, rodziny będą zapraszane na Mszę św. dziękczynną za dar peregrynacji. - Bardzo zależy nam na tym, by każda rodzina miała w swym domu obraz z wizerunkiem naszej Chełmskiej Matki. Wtedy na tej Eucharystii odbyłoby się błogosławieństwo tych obrazów. Jednocześnie informujemy, że w trakcie peregrynacji nie zbieramy żadnych ofiar. Jedynym darem ma być oddanie się każdej rodziny Bogu przez Maryję. Niech Matka Boża Chełmska prowadzi nas - dodaje ks. Sternik.

Szlak peregrynacji w Kumowie

Ta parafia została podzielona na siedem rejonów. Obraz Matki Bożej będzie wędrował od wioski do wioski. Rejony parafii:

1. Kolonia Plisków, Leśniowice, Majdan Leśniowski, Aloszów.

2. Kolonia Leszczany, Leszczany ulice: Strażacka, Miodowa, Chełmska, Leśna, Brzozowa, Szkolna , Poczekajka.

3. Koczów, Haliczany, Wolawce, Mołodutyn.

4. Kolonia Rożdzałów, Rożdżałów.

5.Kumów Zabród, Kumów Majoracki: ul. Ogrodowa, ul. Brzezinki, Kumów Plebański, Kolonia Kumów.

6.Sielec POM ( blok A,B,C, domy prywatne), Sielec ulice: Przemysłowa, Dolna, Krasnystawska.

7. Kasiłan, Dębina ( bloki, domy prywatne).


Fotorelacja z uroczystego rozpoczęcia na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu radość?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 13-16.

Sobota, 25 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Grzegorza VII, papieża albo wspomnienie św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci z Gazy pozdrawiają papieża: „Dziękujemy, że zawsze jesteś z nami”

2024-05-24 18:35

[ TEMATY ]

strefa gazy

papież Franciszek

PAP/Alessandro Di Meo

„Papieżu Franciszku, dziękujemy, że zawsze jesteś z nami” - mówią dzieci z parafii Świętej Rodziny w Gazie w nagraniu wideo w przeddzień pierwszego Światowego Dnia Dzieci, którego obchody rozpoczynają się jutro na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Ich kulminacją będzie niedzielna Msza św. na placu św. Piotra.

- Chcieliśmy w jakiś sposób wziąć udział w tym spotkaniu, wysyłając pozdrowienia Ojcu Świętemu i wszystkim dzieciom, które będą tam obecne - wyjaśnia proboszcz, ks. Gabriel Romanelli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję