Reklama

Niedziela Lubelska

KUL uruchamia zbiórkę na rzecz Rio Grande do Sul i żyjącej tam Polonii

Archiwum KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawie 150 ofiar śmiertelnych i setki tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową to dotychczasowy bilans powodzi w południowej Brazylii. Kataklizm dotknął głównie mieszkańców stanu Rio Grande do Sul, jednego ze skupisk brazylijskiej Polonii. Sytuacja wielu osób jest tragiczna. Z pomocą poszkodowanym śpieszy KUL, który prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych.

Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na wniosek rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, zdecydował o uruchomieniu specjalnej zbiórki na rzecz społeczności brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, którą dotknęła jedna z największych w historii kraju powodzi. W regionie jest bardzo duża i niezwykle aktywna społeczność polonijna. Od niedawna działa tam też Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jestem w stałym kontakcie z naszą bratnią uczelnią, Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Rio Grande do Sul (PUCRS-red.), ale również z Polonią z tamtejszego regionu. Na bieżąco otrzymuję informacje o sytuacji ludności z zalanych terenów. Niestety, te wiadomości nie są dobre. Sytuacja jest dramatyczna. Szereg ludzi jest odciętych od świata. W takich chwilach ważna staje się namacalna realizacja przykazania miłości: miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Dlatego chcemy nieść pomoc – mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Niecałe dwa miesiące temu Rektor KUL wspólnie z władzami Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego otworzył w Porto Alegre Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II. Centrum za cel stawia sobie promocję i nauczanie języka polskiego, upowszechnianie historii i kultury polskiej w Brazylii oraz zabezpieczanie polskiego dziedzictwa kulturowego, obecnego w wielu miejscach tego kraju.

Zbiórką pieniędzy zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pieniądze zbierane są na specjalnie utworzony do tego celu rachunek bankowy „Pomoc dla Brazylii": 23 1240 5497 1111 0011 0311 8537. - Okażmy serce i wesprzyjmy naszych przyjaciół z Brazylii, w tym naszych rodaków. Tak niewiele trzeba, by dać innym tak dużo – apeluje rektor KUL.

Reklama

Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Porto Alegre Sergio Sechinski podkreśla, że skalę szkód wciąż trudno ocenić. – Na terenach najbardziej poszkodowanych przez żywioł wciąż nie ma prądu, co utrudnia zorientowanie się, jaka jest sytuacja – relacjonuje. Ludziom, którzy zostali bez dachu nad głową, potrzeba właściwie wszystkiego, na przykład ciepłej odzieży, bo wraz z powodzią nadeszły także niskie temperatury. Stracili oni nie tylko swoje domy, ale również miejsca pracy, a co za tym idzie, za chwilę zacznie brakować im środków do życia. Do domów wrócą zapewne dopiero za kilka miesięcy, dlatego tak ważne jest każde wsparcie. – Jestem ogromnie wdzięczny za pomoc i dziękuję, że Polska o nas nie zapomniała – dodaje konsul.

Jak informuje koordynator Centrum Badań nad Kulturą Polską w Porto Alegre dr hab. Arkadiusz Stasiak, prof. KUL, na terenie Rio Grande do Sul zalanych bądź podtopionych zostało ponad 400 spośród 500 miast i miasteczek. Pod wodą znalazła się część stolicy stanu – Porto Alegre, w tym także kościół w tym mieście, przy którym działa Polska Misja Katolicka w Brazylii. – Sytuacja ciągle jest bardzo trudna, a poziom wody nadal wzrasta – relacjonuje Rektor Misji ks. dr Zdzisław Marian Malczewski TChr. Dodaje, że wielu ludzi straciło dorobek całego życia. Podkreśla przy tym, że choć niezbędna na dziś pomoc już napływa, to będzie ona również bardzo potrzebna w dłuższej perspektywie, gdy woda już opadnie. – Ci ludzie będą musieli wyremontować lub odbudować swoje domy, aby móc powrócić do normalnego życia – zaznacza. Jak mówi, na dziś trudno jeszcze oszacować liczbę poszkodowanych wśród Polonii, której wielkość na terenie stanu ocenia na nawet 700 tysięcy osób.

Reklama

Powódź spowodowały intensywne opady deszczu, które rozpoczęły się pod koniec kwietnia. W ich wyniku gwałtownie podniósł się poziom rzek, co doprowadziło do powstania potężnych rozlewisk. Setki tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia w szkołach i innych budynkach zamienionych na prowizoryczne schroniska. Choć powodzie w tej części Brazylii zdarzają się często, to skala szkód spowodowana przez kataklizm nie była tak duża od co najmniej kilkudziesięciu lat. Szacuje się, że skutki żywiołu mogły dotknąć nawet dwóch milionów osób. Wciąż rośnie liczba ofiar śmiertelnych i strat materialnych. W wielu miejscach brakuje prądu, żywności, wody pitnej, lekarstw i środków higienicznych. 

Brazylia jest jednym z najludniejszych państw świata. W ostatnich latach znacząco zwiększyła się liczba ubogich mieszkańców kraju. Według danych z 2022 roku prawie co trzeci Brazylijczyk (ponad 62 mln osób) żyje na skraju ubóstwa. Kraj jest także jednym z największych skupisk Polonii na świecie. Według różnych szacunków brazylijska Polonia liczy od 1,5 do 3 mln osób. W większości są to potomkowie polskich emigrantów z przełomu XIX i XX wieku, często nieznający już języka polskiego, ale deklarujących swoje związki z krajem przodków.

2024-05-12 15:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

Imiona rodziców Maryi i zarazem dziadków Jezusa są nam dobrze znane. Wynika to z faktu, że ich kult w Polsce jest dość rozpowszechniony. Zapewne powodem tego jest nasze, pełne sentymentu, podejście do kobiecej części rodu Jezusa. Kochamy mocno Najświętszą Maryję Pannę i swą miłość przelewamy również na Jej matkę - św. Annę. Dlatego liturgiczne wspomnienie św. Anny i św. Joachima cieszy się u nas tak dużymi względami.
Współcześnie czcimy rodziców Maryi wspólnie, choć początkowo przeważał kult św. Anny. Przywędrował on do Polski już w XIV wieku, kiedy Stolica Apostolska ustaliła datę święta na 26 lipca. Zawsze wyjątkową czcią otaczano babcię Jezusa na Śląsku. Do dziś największej czci doznaje ona na Górze św. Anny k. Opola, gdzie znajduje się cudowna figura tej Świętej. Przedstawia ona św. Annę piastującą dwoje dzieci: Maryję i Jezusa, dlatego powszechnie jest nazywana Świętą Anną Samotrzecią - co można tłumaczyć „we troje razem”.
O św. Joachimie i św. Annie nie wiemy jednak za dużo. Pismo Święte o nich nie wspomina. Trochę więcej światła na te postaci rzuca jeden z apokryfów - Protoewangelia Jakuba z końca II wieku. Z niego właśnie dowiadujemy się o imionach dziadków Jezusa. Wiemy też, że byli oni długo bezdzietni. Dopiero wytrwała modlitwa Joachima przez czterdzieści dni na pustyni wyjednała łaskę u Boga. Dar dany im w podeszłym wieku został przepowiedziany przez anioła, który określił mającą się narodzić córkę jako „radość ziemi”.
Zapewne św. Joachim i św. Anna byli dobrymi rodzicami, czego bezdyskusyjnym przykładem jest Maryja. Właśnie Ona przyjęła w pokorze Boże wybranie, spełniając Jego wolę wobec siebie. Podkreślił to sługa Boży Jan Paweł II 21 czerwca 1983 r. właśnie na Górze św. Anny, kiedy powiedział, że: „Syn Boży stał się człowiekiem dlatego, że Maryja stała się Jego Matką”.
W wielkiej mierze Maryja mogła stać się Matką Zbawiciela dzięki dobremu wychowaniu, które otrzymała w domu rodzinnym. Warto więc postawić pytanie: Czy my potrafimy wyciągnąć z tego właściwe wnioski dla nas samych? Trzeba nam pytać o styl wychowywania naszych pociech. Z niego wynika ich stosunek do sacrum, do świata Bożych planów wobec każdego z naszych dzieci.
Św. Joachim i św. Anna na pewno mieli świadomość tego, że ich obowiązkiem jest dobre przygotowanie Maryi do wypełnienia zadań, które Bóg przed Nią postawił.

CZYTAJ DALEJ

Znieważanie żołnierzy będzie surowiej karane? PiS zapowiedział projekt ustawy

2024-07-26 12:42

[ TEMATY ]

straż graniczna

żołnierze

PiS

granica

zaostrzenie kar

TV Republika

Konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości

Konferencja prasowa Prawa i Sprawiedliwości

Politycy PiS zapowiedzieli przedstawienie propozycji zmiany przepisów prawa dotyczących usytuowania prawnego żołnierzy, strażników granicznych i policjantów. Jak wyjaśniła poseł PiS Anna Gembicka, zmiany będą zakładały m.in. zwiększenie kar za znieważenie żołnierzy i funkcjonariuszy.

W rozmowie z portalem niedziela.pl poseł Anna Gembicka podkreśla, że dziś żołnierze są atakowani z jednej strony przez nielegalnych migrantów na granicy, z drugiej polski rząd, który rękami prokuratury ich ściga za de facto bronienie granicy, a z trzeciej strony atakowani przez lewicowych aktywistów. Stąd postulaty, by zwiększyć wymiar kary, jeżeli chodzi o znieważenie żołnierzy i innych funkcjonariuszy oraz wprowadzenie sądów 24-godzinnych po to, by wprowadzić szybką i nieuchronną karę. A po trzecie, by żołnierze mogli zatrzymać na gorącym uczynku osoby dopuszczające się takich bezprawnych działań.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa objawia nam miłość Boga

2024-07-26 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Bóg jest Miłością i lepiej od nas zna i osądza nasze serce i sumienie (por. 1 J 3, 20). On zna nas dogłębnie i wie, czy Go kochamy. Jest Sędzią pełnym miłości, który troszczy się o każdą osobę.

A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego. (J 3, 14-18)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję