Reklama

Niedziela Lubelska

Podsumowanie Ogólnopolskiej Akcji „Pola Nadziei” w Chełmie

Nadzieja wyrosła w sercach

2024-05-12 15:10

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego było organizatorem chełmskiej edycji ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”.

- Warto pomagać oraz nieść miłość i nadzieję osobom ciężko chorym. Sprawiać, że nie zostają sami w swoim cierpieniu. Pamiętajmy, że dobro, którym się dzielimy, zawsze do nas wraca - mówiła podczas podsumowania Dorota Cieślik, zastępca prezydenta miasta Chełm.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do akcji przystąpiło 20 placówek oświatowych: przedszkoli, szkół podstawowych i średnich z Chełma i gminy Chełm. Głównym celem akcji było szerzenie idei hospicyjnej czyli pomocy i opieki nad chorymi na nowotwory i inne choroby oraz uwrażliwianie dzieci i młodzieży szkolnej na potrzeby osób chorych, starszych, samotnych i niepełnosprawnych w najbliższych środowiskach, zainteresowanie się ich sytuacja i wspieranie w różnych formach. Celem było też propagowanie wolontariatu wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Równie ważnym celem akcji Pola Nadziei było pozyskiwanie funduszy na prowadzenie opieki hospicyjnej przez Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego.

W ramach akcji odbywały się spotkania edukacyjne w przedszkolach i szkołach, kiermasze, zbiórki charytatywne, koncerty oraz konkursy. Efektem chełmskiej akcji Pól Nadziei jest zebranie przez placówki ponad 11 tysięcy złotych na potrzeby Hospicjum ks. Malinowskiego oraz na budowę Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego w Nowinach. - Cieszymy się, że w tegorocznej akcji Pola Nadziei uczestniczyło tak wiele placówek, że były tak aktywne dzieci przedszkolne i młodzież oraz nauczyciele i koordynatorzy z tych placówek. Bardzo dziękujemy za wszelkie działania. To świadczy o tym, że nadzieja jest ważna częścią naszego życia, nie tylko osób chorych, ale i nas wszystkich - mówił Tadeusz Boniecki, prezes hospicjum. - Program „Pola Nadziei” miał też charakter wychowawczy. Rozwijał wśród uczestników poczucie wspólnoty i solidarności oraz empatii z osobami potrzebującymi pomocy - mówi Anna Jabłońska koordynator akcji z ramienia hospicjum. Drugim koordynatorem była Grażyna Cetera.

Reklama

Chełmskiej edycji akcji Pola Nadziei towarzyszyły dwa konkursy: plastyczny pt. „Tak rośnie nadzieja” oraz multimedialny na filmik pt. „Zasiej nadzieję”. Nagrody w konkursie plastycznym otrzymali:

KATEGORIA przedszkola:

1 miejsce ŁUKASZ MAREK – PM nr 8

2 miejsce AMELIA KOWALCZYK – PM nr 10

3 miejsce AGATA TROJANOWSKA – ZSP nr 3

WYRÓŻNIENIA

1. Jagoda Malinowska- PM nr 10

2. Oliwia Chmielewska – PM nr 6

3. Kaja Nowosad – PM nr 2

4. Gabriel Birus- PM nr 2

5. Wiktor Łukasik – PM nr 11

6. Nina Bartnicka – PM nr 11

w kategorii szkoła podstawowa Kl. IV- VI przyznano 4 równorzędne nagrody:

Weronika Majdan – SP nr 8

Damian Iwko – ZWiPPP

Kamila Szokaluk- ZWi PPP

Emilia Kruk - ZWiPPP

W konkursie multimedialnym I miejsce zajęła WIKTORIA STASZAK z SP nr 2. Przyznano też 2 równorzędne drugie nagrody; otrzymali je Adam Ciesielczuk – SP nr 2 za film pt.,, Ogród Nadziei” oraz Kacper Maśluch - ZWi PPP. Trzecie miejsce zajęli Dominik Mazur z SP nr 8 oraz Paweł Remiś z ZSGiH. Wyróżnienia otrzymali: Nikola Łopacka – ZSBi G, Magdalena Blicharz – ZSBi G, Dominika Kryszczuk – ZSBiG, Oliwia Krawiec- ZSBiG, Angelika Gadzała- ZSBi Goraz Paweł Remiś- ZSGiH.

Podsumowanie chełmskich Pól Nadziei w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej uświetniły występy zespołu „Prymat” ze SP nr 5 oraz dzieci z PM nr 5 – grupa „Wesołe Pomponiki” i grupa „ Iskierki”. Z PM nr 11 wystąpiły dzieci z grupy „ Skrzaty”. Uczestnikom Pól Nadziei zaprezentowały się także dzieci z PM nr 6 oraz PM nr 8 w Chełmie. Część artystyczną zakończył występ młodzieży ze SP nr 2 w Chełmie.

Reklama

O tym, że dana placówka wzięła udział w akcji, przypominały wszystkim kwitnące przed szkołami i przedszkolami żółte kwiaty żonkili.

Fotorelacja z uroczystego rozpoczęcia na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toronto: opieka paliatywna to sposób, by powiedzieć ludziom „masz godność”

2024-05-24 19:01

[ TEMATY ]

opieka paliatywna

Kanada

godność

Adobe Stock

Chcemy wskazywać na potrzebę rozwoju opieki paliatywnej nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie – tak mówi bp Noël Simard, przewodniczący specjalnego sympozjum zorganizowanego w tym tygodniu od 21 do 23 maja w Toronto. Chodzi o spotkanie zwracające uwagę na terminalnie chorych pacjentów i sposoby oferowania im godnego życia aż do naturalnej śmierci. Ma to wielkie znaczenie w kraju, gdzie promuje się eutanazję, ale nie tylko tam.

„W stronę narracji nadziei: międzynarodowe, międzywyznaniowe sympozjum nt. opieki paliatywnej” – to tytuł konferencji, która odbyła się pod patronatem miejscowego episkopatu oraz Papieskiej Akademii Życia, a wziął w niej udział abp. Vincenzo Paglia, przewodniczący tej watykańskiej organizacji.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

2024-05-24 09:01

[ TEMATY ]

śmierć

diecezja.bielsko.pl

Bp Janusz Zimniak

Bp Janusz Zimniak

24 maja 2024 r. w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej zmarł biskup pomocniczy senior diecezji bielsko-żywieckiej Janusz Zimniak. Przeżył 90 lat, w tym 68 jako kapłan. Był biskupem pomocniczym katowickim w latach 1980-1992, a w latach 1992-2010 pełnił funkcję biskupa pomocniczego bielsko-żywieckiego.

Janusz Zimniak urodził się 6 września 1933 r. w Tychach. W 1951 r. wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego. 9 września 1956 r. – w ostatnim roku przymusowej nieobecności biskupów katowickich – przyjął w katedrze katowickiej święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Sonika z Kielc.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcarski kardynał ostrzega przed klerykalizacją świeckich

2024-05-24 17:45

[ TEMATY ]

kardynał

świeccy

Szwajcaria

Karol Porwich/Niedziela

Szwajcarski kardynał Emil Paul Tscherrig, były nuncjusz apostolski we Włoszech i San Marino, ostrzega przed klerykalizacją świeckich - zastępowaniem księży rodzajem świeckiego kapłaństwa. To często prowadzi do napięć, gdyż księża i świeccy mają różne zadania.

„Kapłan ma swoje zadanie, świeccy swoje: tylko we współpracy i komplementarności tych dwóch powołań jesteśmy Kościołem, jak nauczył nas Sobór Watykański II” - podkreślił emerytowany nuncjusz w rozmowie z portalem internetowym „kath.ch” 23 maja. Tłumaczył, że Kościół jest ludem w drodze i musi nieustannie godzić się ze zmianami zachodzącymi w świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję