Reklama

Niedziela Lubelska

Polichna. Niebo otwarte dla wszystkich

2024-05-13 05:41

Małgorzata Kowalik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 12 maja, w kościele w Polichnie obchodzono odpust ku czci św. Izydora. Sumę odpustową odprawił i homilię wygłosił ks. Krzysztof Ciupak ( Puławy).

Nawiązując do przypomnianego na początku przez proboszcza ks. Henryka Jargiłę życiorysu patrona dnia, akcentował w perspektywie Wniebowstąpienia wzór świętości oracza, by go naśladować i zasłużyć na niebo otwarte dla wszystkich. Trzeba tylko uwierzyć, modlić się o osobistą świętość oraz pragnienie raju dla bliskich i współpracować z łaską Bożą. - Ani nowoczesny, ani postępowy; mam być święty, gdyż tylko święci są w niebie - mówił kaznodzieja. - Święty Izydor posiadał dar ciężkiej pracy i serce zjednoczone z kochającym Bogiem - kontynuował, aby przypomnieć, że współpraca ze Stwórcą przynosi umocnienie, uświęcenie i zbawienie. Pomaga też zwalczyć różne pokusy, w tym odkładanie na później, na ostatnią chwilę szczerej spowiedzi czy lekceważenie sakramentów świętych. - 'Święty Izydor zmagał się z pokusami, z pomocą łaski Bożej pokonywał je. Ponadto ukazał nam, że w małżeństwie można zrealizować powołanie do świętości. Jego żona Maria została błogosławioną. Nie zmieniać więc żony, męża, dzieci. Pozwolić, aby Chrystus nas uświęcał i prowadził - podkreślał ks. Ciupak. Gratulował również piękna odnowionej świątyni, życząc, by zachwycało wszystkich i pociągało ku świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystię uświetnił chór parafialny pod kierunkiem organisty Krzysztofa Nowakowskiego. Orkiestra dęta zagrała retusz podczas Przeistoczenia, przyczyniając się do głębokiego przeżycia tej szczególnej chwili. Pod batutą Jana Piecha wykonywała też utwory podczas procesji eucharystycznej, w której udział wzięli strażacy, ministranci, dziewczynki sypiące kwiaty, księża i wierni.

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomożycielka

Niedziela Ogólnopolska 20/2019, str. 30-31

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Najświętszej Maryi Pannie Wspomożycielce Wiernych uroczyście oddajemy cześć 24 maja.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

W godzinnym wywiadzie papież opisuje swe spotkania z dziećmi z Ukrainy, które nie potrafią się już uśmiechać. Apeluje o zakończenie toczących się na świecie wojen. „Dążcie do negocjacji. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna” - przekonuje Franciszek. Zachęca też do modlitwy o pokój, którą sam praktykuje. „Zatrzymajcie się, negocjujcie” - powtarza Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

KSM apeluje do prezydenta Warszawy o zmianę decyzji ws. krzyży w urzędach

2024-05-24 20:52

[ TEMATY ]

KSM

prezydent Warszawy

Adobe Stock

"Głębokie zaniepokojenie decyzją o usunięciu krzyży z urzędów publicznych w stolicy" wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). W liście otwartym do prezydenta Warszawy KSM stwierdza, że decyzja ta "stanowi naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego". Apeluje też do prezydenta Rafał Trzaskowskiego o zmianę decyzji ws. symboli religijnych w stołecznych urzędach.

W liście otwartym KSM podkreśla, że krzyż jest symbolem nie tylko religijnym, ale również historycznym i kulturowym, który odgrywa ważną rolę w życiu wielu Polaków. Stowarzyszenie apeluje o zmianę tej decyzji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję