Reklama

Niedziela Lubelska

Polsko-ukraińskie mosty

2024-05-13 05:46

Ira Petrovska

Iliana Minich widzi swoją przyszłość w Polsce

Iliana Minich widzi swoją przyszłość w Polsce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żyję tu bezpiecznie z rodziną; wiem, że w Lublinie jestem mile widziana - mówi Iliana Minich.

Lubelszczyzna jest najbardziej na wschód wysuniętym regionem w Polsce i sąsiaduje z Ukrainą na długości prawie trzystu kilometrów. Bliskość geograficzna sprawia, że czymś naturalnym są bliższe więzi pomiędzy mieszkańcami Polski i Ukrainy. Mosty między naszymi narodami budowali wcześniej ze strony ukraińskiej pracownicy i studenci, z naszej zaś istotną rolę odgrywali i odgrywają nadal kapłani.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowniczy wiary i świątyń

Polskę i Ukrainę łączy kilka mostów na rzece Bug oraz przejścia graniczne. Znacznie więcej jest jednak mostów międzyludzkich. Kiedy po upadku Związku Radzieckiego pojawiła się możliwość ewangelizacji na terenie Ukrainy, zaczęli przybywać tam kapłani z naszej diecezji. Pierwszym i najbardziej zasłużonym jest ks. Władysław Czajka, odnowiciel życia katolickiego na Wołyniu, od ponad 30 lat proboszcz w parafii w Równem, budowniczy kilku kościołów oraz inicjator wielu dzieł miłosierdzia. Katolickie świątynie wznosili w Ukrainie także inni księża lubelscy, ks. Henryk Jaworski w Mikołajowie pod Odessą, ks. Grzegorz Draus w Sokolnikach pod Lwowem oraz ks. Grzegorz Rapa w Ługańsku. Ta ostatnia świątynia od 2014 r., po zajęciu miasta przez Rosjan, pozostaje nieczynna, choć troszczy się o nią grupa tamtejszych wiernych. Piękną kartę solidarności z Ukraińcami, zwłaszcza w czasie wojny, zapisuje ks. Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas - Spes w Charkowie. Istotny wkład w tworzenie polsko-ukraińskich więzi mają dwaj absolwenci lubelskiego seminarium duchownego. Metropolitą lwowskim od 2008 r. pozostaje abp Mieczysław Mokrzycki, z kolei sufraganem w diecezji charkowsko-zaporoskiej jest bp Jan Sobiło.

Inne więzi

Napływ uchodźców wojennych z Ukrainy nadał inny wymiar więziom łączącym nasze narody. W diecezji lubelskiej przyjęliśmy kilkadziesiąt tysięcy przybyszów zza wschodniej granicy, większa część z nich deklaruje chęć dłuższego bądź też stałego pobytu. Podejmują u nas pracę, poznają i zaprzyjaźniają się z sąsiadami, dzieci mają już koleżanki i kolegów wśród polskich uczniów. Powoli z tymczasowych gości stają się mieszkańcami. Iliana Minich otworzyła w Lublinie restaurację z tradycyjnymi potrawami ukraińskimi, w menu jest barszcz, deruny i pielmieni. Chętnie przychodzą tu rodacy pani Iliany, ale też i lublinianie. Właścicielka jest przekonana, że pozostanie w Polsce, a jej pomysł sprzyja integracji. Pracę w restauracji znaleźli i Polacy, i Ukraińcy. - Tu zarabiam i płacę podatki, to jakaś forma podziękowania Polsce za gościnność i otwartość na uchodźców znad Dniepru. Czuję się częścią miasta, żyję tu bezpiecznie z rodziną, to jest dobre miejsce dla przyszłości moich dzieci. Mam też życzliwe stosunki z Polakami. Wiem, że jestem tu mile widziana - mówi Iliana Minich. Budowanie więzi między Polakami i Ukraińcami następuje poprzez zwykłe z pozoru inicjatywy, zbliżające ludzi do siebie.

Reklama

Ku nowej wspólnocie

Liczba uchodźców z Ukrainy, przebywających w ośrodkach wspólnego zakwaterowania na Lubelszczyźnie, również kościelnych, systematycznie spada. Statystyki podają, że jest to obecnie ok. 3 tys. osób. To oznacza, że po okresie adaptacji rozpoczynają samodzielne życie i odnajdują się w polskich realiach. Władze województwa pozostają także w gotowości, jeśli napłynęłaby nowa fala uchodźców. W rezerwie jest blisko 40 tys. miejsc.

W latach pierwszej Rzeczpospolitej Polacy i Ukraińcy (oraz inne narody) potrafili żyć w jednej wspólnocie bez większych konfliktów; dotyczyło to również ziemi lubelskiej. Mosty budowane w obecnym, trudnym czasie, dają nadzieję, że dzisiaj ta wspólnota także będzie ubogacać obydwa nasze narody.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klimatyczny, wyciszający i dający wytchnienie... Film „Wolni. Podróż do wnętrza”

2024-05-24 15:46

[ TEMATY ]

film

premiera

YouTube/zrzut

Odsłaniający kulisy życia kontemplacyjnego hit z hiszpańskich kin już 31 maja na polskich ekranach!

Co sprawia, że w XXI wieku tysiące kobiet i mężczyzn postanawia porzucić kolorowy, pełen wygód świat i na całe życie zamknąć się w surowych murach klasztoru? Czy to jedynie poświęcenie w imię bezgranicznej miłości do Boga lub ucieczka przed problemami świata? A może potrzeba spokoju i harmonii, której nie daje skomplikowana rzeczywistość? W czym dla mnicha lepsza jest kontemplacja od życia rodzinnego i kariery zawodowej?

CZYTAJ DALEJ

Chiny: Kościół katolicki – zarys dziejów i dzień dzisiejszy

2024-05-24 16:44

[ TEMATY ]

Chiny

Kościół Katolicki

Adobe Stock

Od 2008 roku 24 maja obchodzony jest Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach, ustanowiony rok wcześniej przez Benedykta XVI. Od 1949, czyli od objęcia tam władzy przez komunistów, Kościół istnieje tam w dwóch postaciach: jako "oficjalny", poddany całkowitej kontroli ze strony państwa i który jeszcze stosunkowo do niedawna nie utrzymywał formalnie żadnych więzi z papieżem i Stolicą Apostolską, oraz "nieoficjalny" czy "podziemny", który starał się, na miarę swych możliwości, zachować wierność Biskupowi Rzymu i Kościołowi powszechnemu.

Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich

CZYTAJ DALEJ

Dzieci z Gazy pozdrawiają papieża: „Dziękujemy, że zawsze jesteś z nami”

2024-05-24 18:35

[ TEMATY ]

strefa gazy

papież Franciszek

PAP/Alessandro Di Meo

„Papieżu Franciszku, dziękujemy, że zawsze jesteś z nami” - mówią dzieci z parafii Świętej Rodziny w Gazie w nagraniu wideo w przeddzień pierwszego Światowego Dnia Dzieci, którego obchody rozpoczynają się jutro na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Ich kulminacją będzie niedzielna Msza św. na placu św. Piotra.

- Chcieliśmy w jakiś sposób wziąć udział w tym spotkaniu, wysyłając pozdrowienia Ojcu Świętemu i wszystkim dzieciom, które będą tam obecne - wyjaśnia proboszcz, ks. Gabriel Romanelli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję