Reklama

Obaj są święci

Porównując św. Ojca Pio i sługę Bożego Jana Pawła II, dr Wanda Półtawska powiedziała z niezachwianą pewnością: „Obaj są święci”. Dr Półtawska została zaproszona przez Grupę Modlitwy Ojca Pio na Mszę św. i spotkanie w zielonogórskiej konkatedrze 23 listopada. Mszę św.odprawili proboszcz parafii konkatedralnej ks. kan. Włodzimierz Lange i wikariusz parafii, a zarazem opiekun Grupy Modlitwy Ojca Pio ks. Grzegorz Mikołajczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Właśnie porównaniu obu tych wielkich postaci naszych czasów poświęciła dr Wanda Półtawska większą część swego wystąpienia po Mszy św.
Uważa, że mieli oni podobne charaktery i byli sobie bliscy, choć przecież różnymi drogami szli do świętości. Zarówno Jan Paweł II, jak i Ojciec Pio kochali ludzi i chcieli wszystkich doprowadzić do nieba. Obaj widzieli zagrożenia dla ludzkości i mieli talent widzenia ludzkiej duszy. Ojciec Pio i Jan Paweł II robili wszystko w trosce o młodzież i rodziny. Najbardziej zagrożona jest młodzież, ponieważ ulega ona łatwo współczesnym trendom, szczególnie w dziedzinie grzechów przeciw czystości. „Jest jej trudniej dzisiaj niż młodzieży mego pokolenia - stwierdziła dr Półtawska. - Dziecko i młody człowiek - mówiła - nie odróżnia dobra od zła i dlatego potrzebne jest wychowanie”. Współcześni dorośli zaniedbali wychowanie. Jan Paweł II miał swój wielki udział w tworzeniu encykliki Pawła VI „Humanae vitae”. Za ten dokument dwa dni przed swą śmiercią dziękował mu Ojciec Pio.
Jan Paweł II ubolewał, że ludzie nie rozumieją potęgi modlitwy i był człowiekiem modlitwy. Ojciec Pio organizował grupy modlitewne, a w szpitalu, który założył, kładł nacisk na zdrowie nie tylko ciała, ale i duszy. Chorzy mieli dostęp do sakramentów i rekolekcji. Obydwaj święci nazywali zło po imieniu. Jednak Papież Polak, jak zauważyła dr Półtawska, nigdy nie osądzał człowieka. Ojciec Pio był surowym spowiednikiem, często nie dawał rozgrzeszenia. Penitent musiał przychodzić do konfesjonału kilkakrotnie, aż się poprawił.
Według obu tych wielkich ludzi, aby być świętym, trzeba pamiętać, że Bóg nas widzi w każdej chwili. Główną przyczyną grzechu jest nieposłuszeństwo przykazaniom, rodzicom, nauczycielom. Do świętości trzeba wejść przez furtkę pokory. Ojciec Pio i Jan Paweł II są przykładem cnoty posłuszeństwa. Zawsze słuchali woli Bożej. Upewnić się, jaka jest wola Boża, można tylko przez kontakt z Bogiem. Przy Janie Pawle II było oczywiste, że on ma ten kontakt, że Pan Bóg istnieje i jest bliski. Ponieważ jednak Pan Bóg szanuje wolną wolę człowieka, to człowiek musi zadecydować, czy chce świadomie dążyć do świętości. Tak stawiali sprawę Jan Paweł II i Ojciec Pio. W Roku Kapłańskim trzeba przypomnieć, że pomocni w dążeniu do świętości są kapłani. Niezależnie od tego, jaki jest ksiądz - może otworzyć niebo człowiekowi.
To nie wszystko, o czym mówiła dr Półtawska. Powiedziała jeszcze o naturalności śmierci („każdy umiera w momencie dla niego najlepszym, bo Bóg jest dobry”), o współczesnym braku wiary w istnienie szatana, o tym, że dziewictwo powinno być normalnym stanem do czasu zawarcia małżeństwa. Jej wystąpienie nagrodzono oklaskami. Od Grupy Modlitwy Ojca Pio otrzymała kwiaty. Porozmawiała chwilę ze znajomymi z naszego miasta, m.in. z dr Hanną Witkowską. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem udzielonym przez Księdza Proboszcza. Po nim odbyło się kameralne spotkanie Pani Doktor z Grupą Modlitwy Ojca Pio. W kruchcie konkatedry można było kupić książki autorstwa dr Półtawskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #21

2026-03-13 10:26

screen YT

Zapraszamy do naszej wielkopostnej drogi formacyjnej poprzez treści, które znajdziemy na portalu www.niedziela.pl - Zazwyczaj rozważaliśmy słowo Boże, ale teraz chcemy zobaczyć na efekt rozważania słowa Bożego. Spojrzymy na artykuły formacyjne na portalu www.niedziela.pl i spróbujemy w tym duchu sięgnąć do tego, co może nas podnieść na duchu i zmienić nasze życie.

Zamknij X
CZYTAJ DALEJ

A jednak – Wojtyła nie tuszował! I co na to oskarżyciele?

2026-03-13 20:02

[ TEMATY ]

dr Milena Kindziuk

kard. Karol Wojtyła

Red

Wiadomość, że kardynał Wojtyła nie tuszował pedofilii, brzmi dziś jak odwrócony nagłówek: zamiast oskarżenia – korekta wyroku, który już dawno zapadł w mediach. Tyle że tym razem korekta nie przyszła z telewizyjnego studia, ale z archiwum: kościelnego i państwowego.

Przez ostatnie lata żyliśmy w logice jednego zdania: „Wojtyła tuszował pedofilię”. Bez znaku zapytania, za to z obowiązkowym ujęciem okna przy Franciszkańskiej 3 i kilkoma komentarzami „ekspertów”. W tej narracji nikt nie potrzebował prawa kanonicznego, struktury Kościoła ani realiów PRL. Wystarczył zestaw: SB, „księża patrioci”, trochę emocji – i gotowe.
CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa Wrocławian u bł. Czesława

2026-03-13 20:08

Magdalena Lewandowska

Krzyż nieśli i rozważania czytali znani i cenieni Wrocławianie.

Krzyż nieśli i rozważania czytali znani i cenieni Wrocławianie.

W kościele św. Wojciecha u ojców dominikanów odbyła się szczególna Droga Krzyżowa Wrocławian.

To Droga Krzyżowa w specjalny sposób poświęcona mieszkańcom Wrocławia, w kościele, gdzie spoczywa bł. Czesław patron miasta. Rozważania stacji Drogi Krzyżowej podjęli znani wrocławianie i uznani artyści, m.in. aktor Robert Gonera, artysta malarz Mariusz Mikołajek, muzyk i założyciel zespołów Chudoba oraz 40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach Robert Ruszczak czy wieloletni bliski współpracownik ks. Stanisława Orzechowskiego, koordynator służb Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę Wiesław "Kuzyn" Wowk. – Do rozważań zaprosiliśmy Wrocławian, którzy w szczególny sposób zaznaczyli się swoim życiem, osiągnięciami, talentem, sercem, a przede wszystkim swoją wiarą i miłością do naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Zapragnęliśmy, aby ci, którzy w sensie ziemskim realizują człowiecze powołanie w sposób ponadprzeciętny, dali świadectwo wiary i zapalili światłem swoich serc nasz wszystkich. To świadectwo jest szczególnie ważne dzisiaj, kiedy kiedy tak wiele sprzecznych myśli i uczuć kieruje życiem ludzi – mówił na początku nabożeństwa Stanisław Rybarczyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję