Jeśli ktoś stawia na Maryję, Jej zawierza, nigdy się nie zawiedzie - zapewnia ks. Jerzy Ważny, kustosz sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.
Wąwolnica czeka na pielgrzymów. Jak co roku, w pierwszą niedzielę września i poprzedzającą sobotę (tym razem to 1 września i 31 sierpnia), w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej odbędą się doroczne uroczystości z udziałem tysięcy wiernych. W ubiegłym roku tylko w odpustowy weekend przez miejsca związane z kultem Matki Bożej w Wąwolnicy i pobliskim Kęble, gdzie w 1278 roku miało miejsce objawienie, przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Jak podliczyli duszpasterze, w ciągu dwóch dni rozdano ok. 50 tys. Komunii świętej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kustosz sanktuarium ks. Jerzy Ważny podkreśla, że Wąwolnica należy do miejsc chętnie odwiedzanych przez pielgrzymów. Poza wrześniowym odpustem, który jest największym zgromadzeniem wiernych na terenie archidiecezji, zorganizowane pielgrzymki najliczniej przybywają na wiosnę. Wówczas bywają takie dni, że sanktuarium jednocześnie nawiedza nawet tysiąc osób. Z kolei wakacje to czas indywidualnego i rodzinnego pielgrzymowania, a na parkingu pojawiają się rejestracje z całej Polski. - Każdy z nas potrzebuje wsparcia i pomocy, a gdzie ich szukać, jak nie u najlepszej Matki? Idziemy tam, gdzie umocnienie i pomoc są niezawodne, gdzie Maryi możemy zawierzyć swoje życie, radości i smutki - mówi ks. Jerzy Ważny. - Ludzie wiedzą o tym, że Matka Boża Kębelska jest bardzo skuteczna. Każdego roku zgłaszają się kolejne osoby, które otrzymały tu szczególne łaski. Ostatnio najwięcej jest tych związanych z poczęciem dzieci. Nie tak dawno do sanktuarium przyjechało małżeństwo z okolic Warszawy, by podziękować Maryi za dar potomstwa. Jak powiedzieli, lekarze nie dawali im żadnych szans. Małżonkowie przyjechali do Matki Bożej Kębelskiej, modlili się, a po niespełna miesiącu okazało się, że żona spodziewa się dziecka. Teraz przyjechali z maleńkim dzieciątkiem, by podziękować Maryi za pomoc i zaświadczyć, że ostatnie słowo zawsze należy do Pana Boga - dzieli się kustosz. Przywołuje też historię narzeczonych, którzy wkrótce w Wąwolnicy zawrą związek małżeński; wybrali to miejsce, bo kilka lat wcześniej tutaj matka narzeczonej została uzdrowiona z choroby nowotworowej. - Uzdrowienia czy dar potomstwa to najbardziej spektakularne łaski, ale tych niewidocznych jest o wiele więcej; to niezliczone nawrócenia, spowiedzi po wielu latach, czy też umocnienie w wierze. Tylu ludzi tu przyjeżdża ze swoimi sprawami i otrzymuje pomoc - mówi ks. Jerzy Ważny.
Tegoroczne uroczystości będą połączone z peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów. - Bohaterowie z Markowej, zapatrzeni w Świętą Rodzinę, byli zdolni do heroicznego czynu, do poświęcenia swojego życia. Uczą nas, że taką siłę można brać tylko od Jezusa i Jego Matki - mówi ks. Jerzy Ważny. Program dorocznego święta, wymodlony i wypracowany przez lata, zasadniczo się nie zmienia; będą nabożeństwa w bazylice, na błoniach i w Kęble, przy czym uroczystości rozpoczną się w sobotę już o godz. 12.00 powitaniem relikwii bł. Rodziny Ulmów. W programie znajdzie się także wieczorne spotkanie młodzieży „Wąwolnica młodych” oraz procesja światła do Kębła. W niedzielę o godz. 12.00 sumie odpustowej przewodniczyć będzie abp Józef Michalik z Przemyśla.
Szczegółowy program:
31 SIERPNIA – SOBOTA
Reklama
6.30 – Godzinki o NMP 7.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej 12.00 – Msza św. w Bazylice – celebruje: ks. bp Józef Wróbel Powitanie Relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów 16.00 – Nabożeństwo Różańcowe 18.00 – Msza św. na Placu Różańcowym – celebruje: ks. bp Adam Bab (Msza Święta w intencji młodzieży) 19.30 – „Wąwolnica Młodych” 20.00 – Koncert pieśni Maryjnych – Chór i Orkiestra Iubileum 21.00 – Apel Jasnogórski i procesja światła do Kębła 22.00 – Msza św. w Kęble – celebruje: ks. bp Adam Bab 24.00 – Msza św. w Bazylice – celebrują księża rodacy Czuwanie modlitewne: 1.30 – Legion Maryi 2.30 – Koło Przyjaciół Radia Maryja 3.30 – Kółka Różańcowe
1 WRZEŚNIA – NIEDZIELA
6.30 – Godzinki o NMP w Bazylice 7.00 – Msza św. w Bazylice 9.00 – Uroczyste wyprowadzenie Figury MB na Plac Różańcowy 9.30 – Msza św. – celebruje ks. bp Mieczysław Cisło 12.00 – SUMA PONTYFIKALNA • abp Józef Michalik • bp Stanisław Budzik • bp Mieczysław Cisło • bp Adam Bab 14.00 – Odprowadzenie cudownej Figury MB do kaplicy Pożegnanie Relikwii Rodziny Ulmów 16.30 – Różaniec dziękczynny 17.00 – Msza św. – celebruje: ks. kan. kmdr por. w st. spocz. Zbigniew Jaworski.