Reklama

Kościół

Papież w Singapurze: rozwój gospodarczy nie musi oznaczać sekularyzacji

Singapur jest drugim najgęściej zaludnionym państwem świata. Przedstawiany jest jako przykład wzrostu gospodarczego, nowoczesności i bogactwa. Mieszkańcy tego wyspiarskiego miasta‑państwa w Azji Południowo‑Wschodniej udowadniają, że mimo różnic etnicznych, kulturowych i religijnych pokojowe współistnienie jest możliwe. Wizyta w dniach 11-13 września na wyspie będzie stanowiła zwieńczenie azjatyckiej podróży papieża Franciszka.

[ TEMATY ]

Franciszek w Azji i Oceanii

Singapur

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO / POOL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odwiedziny w Mieście Lwa

Ekonomiści uznają Singapur za „współczesny cud gospodarczy”, ponieważ sukces tego kraju został zbudowany w oparciu o jedno źródło - ludzi. Kraj ten nie posiada bowiem bogactw naturalnych, nie produkuje żywności, nawet wodę pitną importuje z krajów sąsiednich. Mieszkańcy uważani są za najlepszych pracowników na świecie. Republika Singapuru składa się z wyspy o tej samej nazwie i ok. 40 maleńkich wysp u wybrzeży Półwyspu Malajskiego. Do XIX wieku była to maleńka osada rybacka położona na bagnistym terenie, która po przybyciu Brytyjczyków w 1819 roku stała się ważnym portem handlowym i dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym.

Singapur uzyskał niepodległość w 1965 roku, a jego nazwa pochodzi od dwóch słów w sanskrycie: simha (lew) i pura (miasto), stąd nazywany jest Miastem Lwa. W 1986 roku kraj ten wszedł na drogę intensywnego rozwoju stając się nowoczesnym i niezależnym państwem dzięki staraniom „ojca założyciela” Lee Kuana Yewa. Od początku swej państwowości stara się być ojczyzną dla wszystkich niezależnie na ich pochodzenie etniczne, kulturowe i religijne. Władze Singapuru za wszelką cenę starają się dać odpór odradzającemu się w Azji ekstremizmowi religijnemu, którego wyznawcy napływają m.in. z sąsiedniej Malezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ziemia ewangelizowana przez św. Franciszka Ksawerego

Reklama

Pierwszą ewangelizację terenu dzisiejszego Singapuru datuje się na XVI wiek, kiedy to wraz z kolonizatorami przybyli na archipelag Malezji portugalscy misjonarze, a następnie jezuita, św. Franciszek Ksawery. Z czasem dotarli tam holenderscy kalwini, co drastycznie wstrzymało rozwój Kościoła katolickiego na tych ziemiach. Zakazali oni katolikom działalności misyjnej, a biskupi ówczesnej diecezji Malakka zostali zmuszeni do przebywania poza jej terytorium. Po zakupie wyspy przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską (1819) Kościół powrócił do Singapuru dzięki Paryskim Misjom Zagranicznym, a w szczególności dzięki św. Wawrzyńcowi Imbertowi (1796-1839).

W 1841 roku przez papieża Grzegorza XVI został erygowany wikariat apostolski Malakka-Singapur. W czasie okupacji japońskiej (1942-45) Kościół doświadczył na tym terenie ciężkich prześladowań. W 1972 r. Singapur został podniesiony do rangi archidiecezji podlegającej bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, a w 1977 roku abp Gregory Yong został jej pierwszym arcybiskupem. Jego następcą został najpierw abp Nicholas Chia, pierwszy biskup urodzony w tym mieście-państwie, a następnie abp William Goh Seng Chye, którego papież Franciszek mianował kardynałem w 2022 roku. Pięć lat po nawiązaniu w 1981 roku relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską Singapur odwiedził św. Jan Paweł II.

29 parafii, jeden kapłan na ponad tysiąc wiernych

W 2020 roku Kościół katolicki obchodził Jubileusz 200 lat swej obecności w tym wyspiarskim państwie. Singapur, liczący około 5,6 miliona mieszkańców, jest narodem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Największą grupę etniczną są Chińczycy, którzy stanowią ponad 76 proc. ludności, następnie Malajowie (15 proc.) i Hindusi (7,4 proc.). Większość Chińczyków to buddyści (buddyzm jest religią dominującą w Singapurze, wyznaje go 33 proc. mieszkańców), Malajowie to głównie muzułmanie. Wśród innych religii znajdują się taoizm i hinduizm.

Reklama

Chrześcijanie stanowią około 18 proc. populacji, z czego katolicy 3,5 proc. Na terenie archidiecezji Singapuru działa 29 parafii (dane na 21 czerwca 2024), w których pracuje 156 księży (77 diecezjalnych i 79 zakonnych). W duszpasterstwo zaangażowanych jest ponadto 33 braci i 156 sióstr zakonnych oraz 1817 katechistów, którzy są zaczynem ewangelizacyjnym miejscowego Kościoła. Na jednego kapłana przypada ponad tysiąc wiernych. W wyższym seminarium duchownym do kapłaństwa przygotowuje się 30 kleryków.

Mocną stroną wspólnoty katolickiej jest jej zaangażowanie w działania edukacyjne, służbę zdrowia i pomoc potrzebującym. Kościół prowadzi 56 placówek edukacyjnych, od przedszkola po uniwersytet. Uczy się w nich prawie 50 tys. uczniów i studentów, w większości niekatolików. Na terenie archidiecezji Singapuru działa też katolicki szpital i przychodnia zdrowia, cztery domy opieki dla niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku, a także 13 sierocińców i przedszkoli oraz 6 ośrodków wsparcia rodziny.

Państwo świeckie z szacunkiem do religii

Singapur jest uważany za jeden z najbardziej stabilnych politycznie krajów na świecie. Choć jest to państwo świeckie to jednak z szacunkiem odnosi się do religii i praktykowania wiary. Władze doceniają wkład wspólnoty katolickiej w służbę ubogim, edukację, opiekę zdrowotną i harmonię religijną. W dzienniku pierwszego misjonarza, który dotarł na ten teren w 1821 roku można przeczytać: „Odwiedziłem katolików w nowej osadzie. Jest ich 12-13 i wydają się prowadzić nędzne życie”. Od tego czasu Kościół katolicki rozrósł się do 176 tys. wiernych wnosząc wielki wkład w rozwój Singapuru.

Reklama

Miejscowa wspólnota bazuje na rodzinnych grupach modlitewnych, biblijnych i liturgicznych i jest jedną z najprężniej rozwijających się w regionie. Wiernych jest tak dużo, że w 29 lokalnych parafiach podczas niedzielnej Mszy św. nie starcza miejsc siedzących i wiele kościołów jest obecnie rozbudowywanych. Świątynie są pełne także dzięki migrantom, co sprawia, że wspólnota Singapuru jest mozaiką w miniaturze powszechności Kościoła. Stąd budowanie jedności pozostaje jednym z największych wyzwań wieloreligijnego i wielokulturowego społeczeństwa, ale i samej wspólnoty katolickiej. Krajowe biuro statystyczne informuje, że chrześcijaństwo, a szczególnie katolicyzm jest jedyną religijną rozwijającą się w tym państwie-mieście.

Konstytucja gwarantuje pełną wolność religijną i wolność praktykowania swych przekonań, pod warunkiem, że działalność religijna nie narusza przepisów dotyczących porządku publicznego, zdrowia lub moralności. Inną kluczową koncepcją wyrażoną w konstytucji jest utrzymanie harmonii religijnej, realizowanej głównie poprzez ustawę przyjętą w 1990 r., upoważniającą Ministerstwo Spraw Wewnętrznych do wydawania nakazów powstrzymania tych członków grupy religijnej, którzy podżegają do wrogości wobec członków innej religii, angażują się w działalność wywrotową lub zachęcają do tego innych pod pretekstem praktykowania religii. Polityka władz Singapuru jest ukierunkowana na promowanie dialogu i współpracy z religiami, zwłaszcza w dziedzinie edukacji i spraw społecznych. W praktyce pokojowe współistnienie między religiami promowane jest również przez małżeństwa mieszane, które stanowią codzienność w tym mieście-państwie.

Umocnienie katolików i wsparcie dialogu międzyreligijnego

Reklama

„Wierzymy, że papieska wizyta pobudzi naszą wspólnotę do odnowy, ponieważ duch sekularyzmu coraz mocniej się do niej zakrada” - podkreślił arcybiskup Singapuru. Kard. William Goh zauważył, że celem papieskiej podróży jest przede wszystkim umocnienie i wsparcie katolików, a także pokazanie, że mogą oni znaleźć swe miejsce w wieloreligijnym społeczeństwie i być jego kluczowym składnikiem. Hierarcha zauważył, że obecność Ojca Świętego pokaże również, że nawet odległe Kościoły na peryferiach są w centrum katolicyzmu i są ważne dla papieża na równi ze wspólnotami Europy.

Według arcybiskupa Singapuru papież dotknie takich kwestii jak budowanie międzyreligijnego braterstwa, konieczność troski o wspólny dom, wpływ technologii i sztucznej inteligencji na życie ludzi oraz postawienie człowieka w centrum gospodarki rynkowej, docenienie wartości każdego życia i troski o rodzinę. „W naszym społeczeństwie wyzwaniem jest nie tylko troska o życie poczęte, ale także o życie słabe czy kruche u swego krańca, ponieważ dominuje tu kult osoby produktywnej i mającej siłę przebicia” - podkreślił kard. Goh. Przypomniał, że Franciszek odwiedzi dom starców, który jest częścią ogromnego katolickiego hubu miłosierdzia powstającego na wyspie i skierowanego do wszystkich mieszkańców Singapuru. Papież odwiedzi również katolicką szkołę, w której spotka się z 500 ludźmi na spotkaniu międzyreligijnym. Jest to potwierdzenie kierunku, że katolicy w Azji nie służą jedynie własnym interesom, ale całemu społeczeństwu.

Jedność i nadzieja

Pisząc o papieskiej pielgrzymce singapurskie media podkreślają autentyczną współpracę między religiami i wkład katolików w rozwój społeczeństwa. Przytaczają m.in. opinie niekatolickich rodziców, którzy wysyłają dzieci do szkół prowadzonych przez Kościół ze względu na wysokie standardy nauczania i wychowania. „Skuteczny sposób na to, by Jezus był znany i kochany w naszym społeczeństwie jest dialog, który nie jest opcjonalnym dodatkiem, ale częścią misji ewangelizacyjnej Kościoła” - podkreśla siostra Teresa Seow, która została uhonorowana przez muzułmańską organizację „Jamiyah Singapore” za działania na rzecz budowania międzyludzkiego braterstwa.

Hasło singapurskiego etapu papieskiej pielgrzymki wskazuje na konieczność budowania relacji międzyreligijnych i zacieśniania relacji między katolikami, którzy należą do różnych grup etnicznych i kulturowych. „Jedność” wyraża komunię i harmonię między wierzącymi, zarówno w Kościele, jak i w kontekście społeczeństwa i relacji rodzinnych. „Nadzieja” sugeruje, że podróż apostolska będzie latarnią nadziei dla chrześcijan w regionie, zwłaszcza dla tych, którzy są dyskryminowani i prześladowani.

2024-09-10 15:48

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież u singapurskich jezuitów

[ TEMATY ]

jezuici

Franciszek w Azji i Oceanii

Singapur

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Zaraz po przybyciu do Singapuru Franciszek spotkał się z posługującymi tam jezuitami. Podkreślił znaczenie Azji jako kluczowego kontynentu. Wskazał na przykład o. Matteo Ricciego, jezuickiego misjonarza w Chinach w XVI i XVII w oraz o. Pedra Arrupe, misjonarza w Japonii i generała Towarzystwa Jezusowego, który dokonał posoborowej transformacji zakonu. Papież przyznał, że postać o. Arrupe jest mu bardzo bliska, chce doprowadzić do jego beatyfikacji i kanonizacji.

Spotkanie z jezuitami trwało godzinę, uczestniczyło w nim 25 zakonników. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu towarzyszący Papieżowi o. Antonio Spadaro, Franciszek nie dokonał bilansu swej podróży do Azji i Oceanii. Na to jest jeszcze za wcześnie - podkreślił włoski jezuita, podsekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Papież zdał się na inicjatywę singapurskich jezuitów, chciał poznać ich potrzeby i pytania.
CZYTAJ DALEJ

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

2024-11-04 18:16

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

Vatican Media

„Don Mimmo”, jak go nazywają, został dodany do listy kardynałów, którzy otrzymają biret kardynalski 7 grudnia. Urodzony w Kalabrii, stojący na czele neapolitańskiej archidiecezji od 2020 roku, znany jest ze swojego społecznego zaangażowania na rzecz osób słabych. Liczba nowych kardynałów powraca tym samym do 21, po rezygnacji indonezyjskiego biskupa Syukuru.

Decyzja Ojca Świętego została ogłoszona dziś wieczorem przez dyrektora watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni: „Papież Franciszek ogłasza, że umieścił wśród nazwisk nowych kardynałów, którzy zostaną kreowani podczas następnego konsystorza w dniu 7 grudnia, Jego Ekscelencję Domenico Battaglię, arcybiskupa Neapolu”.
CZYTAJ DALEJ

Agata: opinie o sezonowych dekoracjach i oświetleniu, które odmieniają wizerunek wnętrza

2024-11-04 16:00

[ TEMATY ]

opinie

oświetlenie

meble

dekoracje

Materiał sponsora

Dekoracje i oświetlenie wnętrz

Dekoracje i oświetlenie wnętrz

Metamorfoza wnętrza nie musi wiązać się z ponoszeniem znacznych wydatków. Sklep meblowy Agata pozytywne opinie zawdzięcza właśnie takiemu podejściu – klienci doceniają możliwość sezonowej metamorfozy domu bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Świeże, botaniczne akcenty wiosną, latem marynistyczne motywy, jesienią puszyste koce, a zimą klimatyczne lampiony – oto jak stworzyć przestrzeń zmieniającą się wraz z rytmem natury.

Sekretem udanej aranżacji jest umiejętność dopasowania dekoracji do aktualnej pory roku. Wiosną wnętrza rozkwitają pastelowymi odcieniami – klienci chętnie sięgają po jasnozielone i różowe dodatki, które wprowadzają do pomieszczeń powiew świeżości. Narzuty w delikatnych odcieniach wrzośca czy pistacji, poduszki z kwiatowymi motywami i zwiewne zasłony przepuszczające więcej światła to niekwestionowani faworyci tego sezonu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję