W przygotowania do 60. rocznicy wystosowania tego dokumentu, a miało to miejsce dokładnie 18 listopada 1965 roku, mocno włączyła się Archidiecezja Wrocławska oraz Ośrodek “Pamięć i Przyszłość”. Dla wzmocnienia przygotowań obie instytucje podpisały porozumienie. Związane to jest z odnalezieniem przez pracowników ośrodka “Pamięć i Przyszłość” rękopisu wspomnianego listu autorstwa kard. Kominka. [Pisaliśmy o tym tutaj i tutaj]. Dodatkowo rozpoczął się proces aplikacji listów wymienianych przez biskupów polskich i niemieckich na listę UNESCO.
W ramach współpracy pomiędzy Archidiecezją Wrocławską a Ośrodkiem “Pamięć i Przyszłość” podjęto decyzję o utworzeniu specjalnej przestrzeni w Muzeum Archidiecezjalnym, który będzie odwiedzającym to miejsce przekazywał fakty historyczne. - Nasza współpraca rozwijała się powoli, ale wiele decyzji podejmowanych przez abp. Kupnego było w pełnym zaufaniu do nas i teraz dzięki temu porozumieniu, nasza troska o popularyzację treści listu i współpraca może wejść na inny poziom - zaznaczył Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka “Pamięć i Przyszłość”
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mówienie o tym dokumencie może być okazją do świetnej lekcji historii, a także inspiracją do pojednania. - Obok tysiącletniej historii Archidiecezji Wrocławskiej, którą ukazuje Muzeum Archidiecezjalne, to orędzie biskupów polskich do niemieckich może być inspiracją dla dzisiejszej rzeczywistości społecznej. Ta zasada pojednania, którą 60 lat temu zaproponowali biskupi tym niezwykle odważnym gestem, może być codziennie popularyzowana w miejscu, przez która przechodzi rzesza turystów i osób odwiedzających to miejsce. Inspirację tę czerpiemy z historii, ale też nią żyjemy i Chcemy, żeby to przesłanie było żywe w naszym mieście - zaznaczył Andrzej Jerie.
Arcybiskup Józef Kupny wyraził słowa uznania dla pracowników Ośrodka “Pamięć i Przyszłość” za dotychczasową podjętą pracę na rzecz popularyzacji orędzia: - Dziękuję za pracę ośrodka, bo ona nas mobilizuje do dalszej pracy. Mamy wiele pięknych i dumnych kart, które jeszcze nie są odkryte, są gdzieś odłożone i przechowywane w archiwach. My je ciągle wydobywamy, na miarę naszych możliwości. - wskazał metropolita wrocławski, dodając: - Chcemy promować w dzisiejszych niespokojnych czasach ideę pojednania. Chcemy pokazywać, że można ze sobą rozmawiać. Mamy tyle punktów zapalnych i przez wiele lat nie potrafimy się pojednać. A to pojednanie między nami a Niemcami sprzed 60 lat jest dobrym kierunkiem i przyszłością relacji pokojowych, przyjacielskich i poprzez naszą pracę dodajemy cegiełkę do naszych relacji braterskich.