Wykładem „W trosce o siebie. Jak dbać o poczucie własnej wartości” rozpoczęła się V edycja Łódzkiej Akademii Pozytywnego Seniora.
Łódzka Akademia Pozytywnego Seniora obejmuje cykl wykładów z zakresu psychologii pozytywnej, których celem jest uświadomienie osobom dojrzałym roli pozytywnego myślenia, a także zainspirowanie osób 60+ do zmiany postawy wobec życia na bardziej pozytywną. Projekt realizowany jest z inicjatywy dr Moniki Mularskiej - Kucharek z Fundacji Łódzka Akademia Kobiecości we współpracy z Celiną Maciejewską - rzeczniczką ds. seniorów Urzędu Miasta Łodzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 osób. - Z badań wynika, że jakość życia seniorów obarczona jest często trudnymi emocjami, pesymistycznym nastawieniem do życia i szeregiem negatywnych schematów. Nie od dziś wiadomo, że łatwiej żyje się optymistom, dlatego też warto zmieniać negatywne schematy, nawyki, wprowadzać w swoje życie radość i czerpać z życia garściami, czyniąc jesień życia wiosną możliwości! Udział w Akademii z pewnością w tym pomoże i łatwiej będzie stanąć po słonecznej stronie życia, nawet mimo trudności, które pojawiają się wokół, i których nie da się wyeliminować – tłumaczy Monika Mularska – Kucharek, inicjatorka spotkań.
Po każdym spotkaniu seniorzy dzielą się swoimi przemyśleniami, refleksjami, zadają pytania. Uczestnicy Akademii doceniają jej idee m.in. za wsparcie seniorów w budowaniu optymistycznego podejścia do życia i radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z wiekiem. W ramach tych spotkań poznają techniki wzmacniania pozytywnych emocji, poprawy relacji międzyludzkich oraz kształtowania postaw sprzyjających dobrostanowi psychicznemu. - Ten cykl zaczynamy od wykładu pt. „W trosce o siebie! Jak dbać o poczucie własnej wartości”. Udział w wykładzie pozwolił zrozumieć osobom dojrzałym, jak budować zdrowe relacje z samym sobą, co jest kluczowe dla naszego rozwoju i satysfakcji życiowej. Dzięki zdobytej wiedzy, uczestnicy mogą nauczyć się skutecznych strategii podnoszenia i utrzymywania poczucia własnej wartości, co pozytywnie wpływa na ich codzienne funkcjonowanie i relacje z innymi. Wykład może stać się inspiracją do świadomego dbania o siebie, co prowadzić będzie do większej pewności siebie oraz lepszego radzenia sobie z wyzwaniami, a tego z pewnością potrzeba. Z mojego blisko 15-letniego doświadczenia w pracy z osobami dojrzałymi wynika, że ta troska o siebie, świadomość, że mamy prawo dobrze o sobie myślę, nie są zbyt powszechne. A od tego naprawdę wiele zależy! Spotkania pomagają budować poczucie szczęścia i spełnienia, tak kiedyś powiedziała jedna z uczestniczek – dodaje Monika Mularska-Kucharek.
Jest to już 5. edycja Akademii Pozytywnego Seniora. W poprzednich edycjach wzięło w sumie udział blisko 1300 osób.