Tradycją sięgającą października 1984 r., w kościele św. Piotra Apostoła w Lublinie, 19 dnia każdego miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Msza św. za Ojczyznę przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
19 rześnia podczas Mszy św. miało miejsce poświęcenie sztandaru Lubelskiego Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym, na które stowarzyszenie wraz z rektorem kościoła pojezuickiego ks. Bogusławem Suszyło zaprosiło mieszkańców Lublina i okolic, przedstawicieli NSZZ „Solidarność”, w tym „Solidarność” oświatową z Zamościa (współorganizatorów) oraz harcerzy i licealistów ze szkoły Vetterów, którzy zbierali fundusze na pomoc powodzianom. Uroczystość poprzedziło wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa za prześladowanych chrześcijan na całym świecie, w tym Różaniec i Litania do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Represjonowani poprosili o poświęcenie sztandaru ks. prał. Zbigniewa Kuzię, duszpasterza ludzi pracy, towarzyszącego swoim podopiecznym nie tylko na uroczystościach, ale przede wszystkim w mrocznych latach największych komunistycznych prześladowań. Na sztandarze, po jednej stronie, na czerwonym tle, umieszczony został wizerunek Orła Białego w koronie, a w otoku u góry napis: „Bóg Honor Ojczyzna”, u dołu napis: „Wolność Prawda Sprawiedliwość”. Po drugiej stronie sztandaru, na granatowym tle, umieszczony został wizerunek bł. ks. Jerzego Popiełuszki w czerwonym ornacie, a w otoku napis bliższy: „Być wolnym to znaczy żyć zgodnie ze swym sumieniem” oraz napis dalszy „Lubelskie Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym”.
Reklama
Kazanie podczas Mszy św. koncelebrowanej wygłosił rektor kościoła św. Piotra Apostoła ks. Bogusław Suszyło, katecheta w XVI Liceum Ogólnokształcącym im. A. i J. Vetterów w Lublinie. W rozważaniu o patronie „Solidarności” i świata pracy, powiedział: - „Do ks. Jerzego przychodzili wszyscy: od robotników, poprzez niższy personel medyczny, po profesorów, artystów; od wierzących po niewierzących. On miał taką przestrzeń, że wszyscy czuli się przy nim dobrze. Może uczył się od Jezusa Jego miłosierdzia? Których będzie bardziej miłował, komu więcej darowano? Św. Jan mówi, że trudno kochać Boga, jeśli nie kochamy bliźnich. Na ile staram się każdego dnia kochać tych, którzy mnie krzywdzą, którzy krzywdzą moją Ojczyznę, moich bliskich? Czy chcę ich zdobyć miłością?” - pytał kaznodzieja. - Jesteśmy dłużnikami was, którzy przekazujecie świadectwo o tamtych czasach; tak trudnych i niespokojnych. Miałem w czasach represji stanu wojennego 6 lub 7 lat, gdy porwali i zamordowali ks. Jerzego już trochę więcej, ale zastanawiam się, czy jestem choć trochę do niego podobny. Żeby służyć w Kościele, jak on służył. Dzisiaj chciałem wam podziękować za to, że jesteście świadkami tych wydarzeń lat 80, 90. Za to, jak wiele znieśliście, walcząc o prawdę, o wolność i godność; o inną Polskę. Dziękuję, że jesteście stróżami historii i jej nauczycielami. Za wasze świadectwo, przekazywanie historii w waszych rodzinach, które często ucierpiały wraz z wami - powiedział ksiądz rektor do represjonowanych.
Podczas uroczystości zebrani wysłuchali słów „Nostalgii kresowej”, wierszy o deportacjach i 17 września 1939 roku. Jeden z organizatorów wydarzenia przypomniał, że coraz częściej, także w Polsce, mamy do czynienia z pobiciami, zabójstwami, profanacją świątyń i świętych wizerunków włącznie, szykanowaniem osób przywiązanych do tradycyjnych chrześcijańskich i narodowych wartości. Pytał zgromadzonych, czy nie zatarło się świadectwo życia wiernych Bogu i Ojczyźnie, skoro wracają prześladowania?
Środowisko „Solidarności” i grupy duszpasterskiej bł. ks. Jerzego Popiełuszki zapraszają na uroczystości 40-lecia męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego i modlitwę o jego rychłą kanonizację w dniu 19 października, a także do zwiedzania muzeum przy kościele rektoralnym przy ul. Królewskiej 9.
Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212