Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2013, str. 8

Arcybractwo Honorowej Straży Najświętszego Serca Pana Jezusa

Niech żyje Jezus!

Pod hasłem: „Dar i zobowiązanie” 15 czerwca odbyła się 28. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uczestniczyło w niej ok. 4 tys. osób z ośrodków w całej Polsce, duszpasterze oraz siostry wizytki. To w ich krakowskim klasztorze znajduje się główna siedziba Arcybractwa. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego z Sandomierza. Obecny był ks. Walerian Swoboda SCJ, dyrektor krajowy Arcybractwa Straży Honorowej. - 150 lat temu, 13 marca 1863 r., we francuskim klasztorze Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Sióstr Wizytek zakwitła Straż Honorowa Najświętszego Serca Jezusa, ukochane dzieło siostry Marii od Najświętszego Serca Jezusowego. Już pięć lat później to piękne dzieło zakwitło także na ziemi polskiej i jakże wspaniale się rozwija. Stało się to dzięki siostrom z klasztoru Sióstr Wizytek w Krakowie - mówił w homilii bp Frankowski.

Jasnogórska premiera

„Wojciech Kilar. Credo” - film dokumentalny

Jasnogórska premiera filmu dokumentalnego „Wojciech Kilar. Credo” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery i Zdzisława Sowińskiego miała miejsce 19 czerwca w Kaplicy Różańcowej. Film jest szczerym wyznaniem Wojciecha Kilara, światowej sławy kompozytora. Ukazuje osobowość artysty od lat podążającego indywidualną, niezależną drogą. Mówi o jego życiowych i twórczych wyborach. W filmie zostały wykorzystane unikatowe, niepublikowane dotąd materiały.

W jasnogórskiej premierze uczestniczyli: główny bohater filmu Wojciech Kilar, twórcy filmu, marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła wraz z małżonką, ks. Jarosław Paszkot, proboszcz Parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie, rodzimej parafii Wojciecha Kilara, ojcowie paulini, ludzie związani ze światem kultury i sztuki oraz dziennikarze. - Nie byłoby tego filmu, gdyby nie było Jasnej Góry - podkreślił Zdzisław Sowiński. - To film o wspaniałym człowieku, o moim przyjacielu i przede wszystkim przyjacielu Jasnej Góry i Matki Bożej. Violetta Rotter-Kozera podziękowała Wojciechowi Kilarowi za szczerość, odwagę, za to, że zechciał o sobie tak wiele powiedzieć.

Reklama

Jubilat z Wadowic

Emerytowany proboszcz Parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach ks. inf. Jakub Gil 16 czerwca dziękował na Jasnej Górze za 50 lat kapłaństwa. Wraz z nim przybyli wadowiczanie, którzy każdego 16. dnia miesiąca pielgrzymują do jasnogórskiego sanktuarium w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II. Mszy św. jubileuszowej, odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, przewodniczył jubilat. Pielgrzymów z Wadowic i ks. inf. Jakuba Gila powitał o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. Wierni z Wadowic wraz z jubilatem uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim.

Ks. inf. Jakub Gil święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Karola Wojtyły 23 czerwca 1963 r. w katedrze wawelskiej.

Krótko

10 czerwca modlili się na Jasnej Górze księża duszpasterze rolników. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników. Obecny był też ks. Stanisław Sojka, przedstawiciel KEP ds. dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

14 czerwca na Jasnej Górze miała miejsce 22. Pielgrzymka Chorych na Cukrzycę. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik, który przybył do sanktuarium z neoprezbiterami diecezji radomskiej. Eucharystię koncelebrował metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

15-16 czerwca odbyła się 32. Ogólnopolska Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Rodzin pod hasłem: „Rola ojca jako świadka wiary i trzeźwości”. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

Zapowiedzi

6 lipca - 48. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych

7 lipca - 19. Pielgrzymka Kresowian i Towarzystwa Miłośników Lwowa

7 lipca - 11. Pielgrzymka Bezrobotnych

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Sławoj Leszek Głódź przechodzi na emeryturę

2020-08-13 12:09

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

BP KEP

Abp Sławoj Leszek Głódź

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. Decyzją Papieża Franciszka administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Abp Sławoj Leszek Głódź jest doktorem prawa kanonicznego. Urodzony 13 sierpnia 1945 roku. W 1970 r. w Białymstoku został wyświęcony na kapłana. Od 1981 roku pracował w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego. W 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego. W 2004 r. abp Głódź został ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, a w 2008 r. arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 roku w Bobrówce (Arch. Białostocka). W 1964 roku rozpoczął studia w Białostockim Seminarium Duchownym, skąd w trzecim roku nauki powołano go na dwa lata do wojska. Służbę wojskową odbył w kompanii kleryckiej w 32. Budziszyńskim Pułku Zmechanizowanym w Kołobrzegu oraz Mazurskiej Brygadzie Saperów w Szczecinie-Podjuchy.

Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1970 roku z rąk bp. Henryka Gulbinowicza, administratora apostolskiego w Białymstoku. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował duszpastersko w Szudziałowie na Białostocczyźnie i wśród Polonii w Paryżu. Studia kanoniczne odbył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktoryzował się w Rzymie w zakresie prawa kanonicznego Katolickich Kościołów Wschodnich.

W okresie od marca do grudnia 1980 roku był pracownikiem nadzwyczajnym Synodu Biskupów w Rzymie. Następnie pracował w Kurii Arcybiskupiej i Sądzie Arcybiskupim w Białymstoku. Jednocześnie był dyrektorem studium katechetycznego. W 1981 roku był kapelanem „Solidarności” Regionu Białystok.

Od września 1981 roku rozpoczął pracę w Watykanie, w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego.

21 stycznia 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany przez Ojca Świętego Biskupem Polowym Wojska Polskiego (z siedzibą tytularną w Bettonie we Włoszech).

23 lutego 1991 roku przyjął święcenia biskupie na Jasnej Górze, a dzień później odbył z ceremoniałem wojskowym uroczysty ingres do Katedry Polowej Wojska Polskiego.

18 kwietnia 1991 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień generała brygady Wojska Polskiego, a 11 listopada 1993 roku na stopień generała dywizji. W uznaniu zasług na polu duszpasterstwa wojskowego Prezydent RP, Lech Wałęsa, w dniu 22 grudnia 1995 roku nadał mu Krzyż Oficerski Polonia Restituta.

W 1994 roku Ojciec Święty Jan Paweł II powołał go do grona konsultorów Kongregacji ds. Katolickich Kościołów Wschodnich.

Od dnia 2 maja 1995 roku jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do opieki duszpasterskiej nad harcerstwem polskim.

22 stycznia 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go członkiem Centralnego Biura do Spraw Koordynacji Duszpasterskiej Ordynariatów Polowych w Kongregacji ds. Biskupów.

W dniu 7 marca 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II upoważnił Kongregację ds. Biskupów do zmiany stolicy tytularnej Biskupa Polowego Wojska Polskiego z Bettona na tytuł: Biskup Ordynariusz Polowy w Polsce (Vescovo Militare per la Polonia).

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 2 listopada 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej w Wojsku Polskim oraz za działalność społeczną.

17 lipca 2004 roku Ojciec Święty Jan Paweł II - w uznaniu pracy i dokonań - podniósł go do godności Arcybiskupa „ad personam”.

Dnia 26 sierpnia Papież Jan Paweł II mianował abp. Głódzia ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, którą objął 2 października 2004 r.

17 kwietnia 2008 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Swoją nową posługę abp Metropolita objął podczas uroczystego ingresu do Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku Oliwie 26 kwietnia o godz. 12.00.

21 czerwca 2008 r. udzielił pierwszych święceń kapłańskich w Archidiecezji Gdańskiej, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

29 czerwca 2008 r. w Rzymie otrzymał z rąk Papieża Benedykta XVI paliusz - znak metropolity.

Abp Sławoj Leszek Głódź jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Rady Prawnej KEP, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, delegatem ds. Duszpasterstwa Strażaków oraz delegatem KEP ds. Telewizji Trwam. Ponadto jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wcześniej pełnił funkcję m.in.: przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, Krajowego Duszpasterza Kombatantów, przewodniczącego Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. członka Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Eleni na obchodach 40-lecia istnienia parafii

2020-08-13 21:45

[ TEMATY ]

koncert

Toruń

Eleni

ks. Paweł Borowski

13 sierpnia w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, w ramach obchodów 40-lecia istnienia parafii, wystąpiła Eleni.

Centralnym wydarzeniem obchodów będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Zapraszamy do wspólnej modlitwy 14 sierpnia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu.

Zobacz zdjęcia: Eleni z koncertem w Toruniu

Zapraszamy do wspólnej modlitwy o godz. 18:00. Obchody patronatem objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję