Reklama

Z kraju

Zmarł o. Medard Parysz OFMCap

Odszedł 100-letni kapelan Powstania Warszawskiego

W Nowej Soli 20 czerwca 2013 r. w wieku 100 lat zmarł ostatni kapelan Powstania Warszawskiego o. Medard Parysz, kapucyn. Stanisław Parysz wstąpił w wieku kilkunastu lat do zakonu i przyjął imię Medard. W 1939 r. został wyświęcony na kapłana. Podczas Powstania Warszawskiego był kapelanem na Starym Mieście. Z narażeniem życia odprawiał Msze św., udzielał sakramentów. Wspierał mieszkańców powstańczej Warszawy, docierając do ukrywających się podczas bombardowań w schronach i piwnicach. Był ranny, ale wytrwał na Starówce do końca powstania. - Nie liczą się trupy, nie liczy się spalona stolica, liczy się duch Narodu, niepodległy, polski. Trupy zawsze będą, bo będziemy umierać, kamienie też się mogą rozsypać, ale duch naszego Narodu… Niech sobie inni będą potęgą gospodarczą, niech inni się zbroją aż po zęby. My jesteśmy silni i bogaci naszą wiarą w Chrystusa Zmartwychwstałego i naszą nadzieją Zmartwychwstania - mówił o. Medard 4 lata temu w kościele Ojców Kapucynów przy ul. Miodowej w Warszawie, podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny. Prezydent Lech Kaczyński w 2009 r. odznaczył o. Medarda Parysza Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta.

Diecezja rzeszowska

Obraz Opiekunki Ludzkich Dróg ukoronowany

W Sokołowie Małopolskim na Podkarpaciu od XVIII wieku rozwija się kult Matki Bożej związany z łaskami słynącym obrazem Królowej Świata, którego koronacja odbyła się 8 czerwca br. Uroczystości zgromadziły ok. 7 tys. czcicieli Bogarodzicy. Przybyło blisko 300 kapłanów. Obchody rozpoczęło wyprowadzenie obrazu z kościoła i procesyjne przeniesienie na teren Zespołu Szkół, gdzie odbyło się czuwanie modlitewne, połączone z modlitwą różańcową.

Mszy św. koronacyjnej przewodniczył abp Edward Nowak z Rzymu, który wraz z bp. Kazimierzem Górnym oraz bp. Edwardem Białogłowskim dokonał aktu nałożenia złotych koron. Świadkami koronacji byli m.in. biskupi: Jan Niemiec, Edward Frankowski i Stanisław Jamrozek. Słowo Boże wygłosił bp Adam Szal z Przemyśla. Integralną część liturgii stanowiło ślubowanie kustosza sokołowskiego ks. kan. Jana Prucnala. Kapłanów diecezji rzeszowskiej zawierzył Madonnie Sokołowskiej bp Kazimierz Górny. Pani Sokołowska przyzywana była jako szczególna opiekunka emigrantów.

Reklama

Bartosz Walicki

Chrystus w Starym Mieście

Wspólnota z Krakowa poprowadzi adorację w Rio de Janeiro

Międzynarodowa wspólnota Youth 2000, która w czasie Światowych Dni Młodzieży koordynuje adorację w jednym z ważniejszych kościołów Rio de Janeiro - gospodarza ŚDM, zaprosiła do prowadzenia godzinnej modlitwy krakowską grupę Chrystus w Starym Mieście. Polacy będą animowali adorację w bazylice Niepokalanego Serca Maryi w czwartek 25 lipca od godz. 14.00 do 15.00 lokalnego czasu, czyli dokładnie wtedy, kiedy odbywa się ona w bazylice Mariackiej (w godzinach 19.00-21.00).

Chrystus w Starym Mieście to wspólnota nowej ewangelizacji działająca przy kościele Mariackim w Krakowie. Od ponad roku, w ostatni czwartek miesiąca, ewangelizatorzy wychodzą na Rynek Główny i zapraszają młodzież, spotykającą się pod Empikiem czy pomnikiem Adama Mickiewicza, na adorację przed Najświętszym Sakramentem.

Reklama

Cudzysłów

Czuwajmy, aby nie skamieniały nam serca, aby miłość rodziła błogosławione owoce czynów w codziennym życiu!

Najważniejsze jest to, abyśmy ostatecznie zdolni byli powiedzieć: Ojcze, nie jako ja chcę, ale jako Ty! Nie jako ja rozumiem, ale jako Ty rozumiesz! Nie jako ja planuję, ale jako Ty planujesz! To daje oddech pełną, swobodną piersią.

Zwierzchnicy to przede wszystkim słudzy. Mają obowiązek nie tylko uszanować człowieka, jego prawa osobowe i stać w ich obronie, ale mają mu służyć.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Notowania rządu i premiera spadają. Aż 79 proc. Polaków źle ocenia ekipę Donalda Tuska. Od ostatniego badania przybyło jej 7 proc. przeciwników.

Blisko 60 proc. Polaków ufa Kościołowi katolickiemu - wynika z badań CBOS. W większości analizowanych grup, zbadanych przez CBOS w czerwcu, dominują dobre oceny działalności Kościoła katolickiego. Poziom akceptacji utrzymuje się więc na przybliżonym poziomie od kilku lat.

NSZZ „Solidarność” szykuje się do strajku generalnego. Na wrzesień planowana jest wielka manifestacja w Warszawie przeciw polityce obecnego rządu.

Spółka Wieczorna.pl konkurująca z Telewizją Trwam o miejsce na multipleksie dla kanału społeczno-religijnego została odrzucona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji ze względów formalnych. Tym samym - jak podał pressserwis.pl - w konkursie pozostała już tylko jedna stacja - Telewizja Trwam.

W motocyklowym rajdzie do Smoleńska wzięło udział ok. 30 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Uczcili oni pamięć ofiar katastrofy Tu-154 M z 10 kwietnia 2010 r.

PSL sprzeciwia się pomysłowi nowej ustawy, która znosiłaby subwencje dla partii politycznych. Niektórzy posłowie Stronnictwa grożą, że ewentualne parcie ku takiemu prawu będzie oznaczało koniec koalicji.

Co z budżetem? Czy grozi nam zapaść? Według oficjalnych danych, na koniec maja deficyt budżetu państwa wyniósł 31 mld zł, czyli 87 proc. planu na cały rok.

TVP jest mocno krytykowana za emisję serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Niemiecka produkcja ukazuje żołnierzy AK jako antysemitów. PiS domaga się odwołania prezesa TVP Juliusza Brauna.

Słabym echem odbił się Kongres Lewicy Polskiej, sztandarowej imprezy SLD. Na kongresie nie było żadnego z zapowiadanych trzech byłych prezydentów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef UdSKiOR nawiedzi grób bohaterskiego ks. Ignacego Skorupki

2020-08-12 18:07

[ TEMATY ]

pamięć

grób

Ks. Ignacy Skorupka

wikipedia.pl

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk 13 sierpnia nawiedzi grób bohatera wojny polsko-bolszewickiej ks. Ignacego Skorupki w przededniu 100. rocznicy śmierci kapłana. Złoży także kwiaty na grobie gen. Kazimierza Sosnkowskiego, ministra spraw wojskowych podczas Bitwy Warszawskiej.

W czwartek 13 sierpnia Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odda hołd dwóm wielkim Polakom, nieodłącznie związanym z Bitwą Warszawską 1920 roku – ks. Ignacemu Skorupce, w przededniu 100. rocznicy bohaterskiej śmierci Kapłana, oraz gen. broni Kazimierzowi Sosnkowskiemu, ówczesnemu ministrowi spraw wojskowych. W tym dniu wspomnimy również o krajach, które wsparły Polskę w walce z bolszewicką Rosją podczas wernisażu wystawy „Polska 1920 – Przyjaciele”.

O godz. 11.00 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złoży wieniec na grobie ks. mjr. Ignacego Jana Skorupki, w przededniu 100. rocznicy Jego bohaterskiej śmierci. Kapelan I batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej, który zginął od kul bolszewickich w czasie walk pod Ossowem 14 sierpnia 1920 roku, stał się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej, uwiecznionym m.in. na obrazie Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”. W komunikacie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wydanym dwa dni po śmierci kapłana, napisano, iż „w stule z krzyżem w ręku przodował atakującym oddziałom”. Tym samym ks. Ignacy Skorupka stał się również symbolem poświęcenia kapelanów kierowanych do oddziałów walczących z bolszewikami, by podnosić morale polskich żołnierzy.

O godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie Szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk złoży wieniec na grobie gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, który w kluczowych dniach wojny polsko-bolszewickiej w sierpniu 1920 roku, był ministrem spraw wojskowych i członkiem Rady Obrony Państwa. W obydwu miejscach pamięci narodowej podczas ceremonii składania kwiatów wojskową asystę honorową zapewni Dowództwo Garnizonu Warszawa.

O godz. 13.00 w Galerii Plenerowej przy Krakowskim Przedmieściu 64 odbędzie się wernisaż wystawy przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową „Polska 1920 – Przyjaciele”, traktującej o różnych formach wsparcia udzielanego Polsce z zagranicy podczas wojny polsko-bolszewickiej. Program uroczystości przewiduje m.in. otwarcie ekspozycji, przemówienia okolicznościowe (w tym min. Jana Józefa Kasprzyka) oraz ceremonię uhonorowania medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” osób zasłużonych w kultywowaniu pamięci o polskiej drodze do Niepodległości.

Prekursorska wystawa przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, przedstawia m.in. pomoc humanitarną i materiałową USA, Francuską Misję Wojskową i wsparcie materiałowe Francji; pomoc Węgier (m.in. amunicja, która dotarła do Polski przed Bitwą Warszawską); współpracę wojskową polsko-łotewską (ochrona północno-wschodniej granicy) oraz polsko-ukraińską w tworzeniu niepodległej Ukrainy, a także udział amerykańskich pilotów-ochotników.

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie, mapy, schematy, grafiki i plakaty pochodzące ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Ekspozycja prezentowana będzie w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu do 12 września.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wypadek w Tatrach - zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję