Reklama

W 100-lecie szpitala - z myślą o przyszłości

100-lecie Szpitala im. Ludwika Rydygiera, które obchodzono 7 i 8 czerwca br. w Częstochowie, uczczono w wymiarze historycznym, naukowym i duchowym. To była niezwykła uroczystość

Jubileusz, który zgromadził parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, byłych i obecnych pracowników szpitala, a także sławy naukowe z kraju i zagranicy, świętowano w salach Filharmonii i Ratusza Miejskiego, auli Politechniki Częstochowskiej oraz na Jasnej Górze - gdzie została odprawiona Msza św. kończąca jubileuszowe obchody.

Stulatek z Zawodzia

Pierwszą część jubileuszu stanowiła sesja historyczna, którą zainaugurowali lek. med. Beata Zawadowicz - prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, lek. med. Wojciech Konieczny - dyrektor Szpitala im. Rydygiera oraz Halina Synakiewicz - przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.

Dorobek sesji historycznej to wiele referatów, w których przedstawiona została historia szpitala oraz ludzie tworzący tę historię. Szpital, nazywany popularnie Szpitalem na Zawodziu, jest najstarszy w mieście. Inicjatorem budowy szpitala było Towarzystwo Dobroczynności dla Żydów, a działkę, na której się znajduje, Zarząd Miejski przekazał bezpłatnie. Tuż przed wojną szpital liczył ok. 100 łóżek i przyjmował pacjentów bez względu na wyznanie. Dramatyczne wydarzenia rozegrały się tu w czasie okupacji - Niemcy po wtargnięciu do szpitala zaczęli strzelać do personelu i chorych, a budynki zostały przeznaczone na siedzibę Schutzpolizei.

Reklama

Medycyna XXI wieku

Częstochowa nie ma uczelni medycznej, ale ma za to aktywne środowisko lekarskie, dzięki któremu możliwe są spotkania ze światowymi autorytetami. Również jubileusz szpitala stał się okazją do prezentacji wykładów naukowych na najwyższym światowym poziomie. Honorowym gościem konferencji był prof. Tadeusz Maliński z Ohio University, biochemik, dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla (w dziedzinie chemii oraz medycyny), który ma w swoim dorobku wiele fundamentalnych odkryć dotyczących roli tlenku azotu w organizmie i jest uznawany za pioniera nowego obszaru medycyny - nanomedycyny. Trzeba podkreślić, że Profesor utrzymuje bliskie kontakty z Ojczyzną i pełni rolę ambasadora polskiej nauki w świecie. Powołał do życia Muzeum Armii Krajowej w Orchard Lake w USA, jest także organizatorem Muzeum Jana Pawła II, znajdującego się obecnie w Waszyngtonie. Na częstochowskiej sesji prof. Tadeusz Maliński wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Medycyna XXI wieku - inżynieria serca”.

W drugim dniu uroczystości obradowano w gościnnie udostępnionej auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Dzięki temu było możliwe przeprowadzenie transmisji zabiegu wszczepiania stentów najnowszej generacji ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zabieg przeprowadził dr n. med. Michał Chyrchel, który również przedstawił wykład nieobecnego prof. Dariusza Dudka. Sesja zawierała również wiele wykładów dotyczących postępów w dziedzinie onkologii, kardiologii i chirurgii. Co prawda kontuzja uniemożliwiła przyjazd prof. Julio Palmazowi z USA, twórcy stentów, który jednak przedstawił swój wykład, korzystając z łączy internetowych. Interesujące, nie tylko dla lekarzy, wykłady wygłosili: prof. Krzysztof Składowski z Centrum Onkologii w Gliwicach, prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Janusz Strzelczyk z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Andrzej Kutarski oraz prof. Piotr Paluszkiewicz - obaj z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz dr n. med. Jacek Jóźwiak z Katedry Zdrowia Publicznego Politechniki Częstochowskiej.

Nie obyło się bez wspomnień. Prof. Krzysztof Bankiewicz, pracujący obecnie na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, dziękował swojemu mistrzowi, długoletniemu dyrektorowi Szpitala na Zawodziu i ordynatorowi Oddziału Chirurgii - Mieczysławowi Wyględowskiemu, pod którego kierunkiem wykonał przed laty pierwszą w życiu operację. Wykładowcy z uznaniem odnosili się do przebiegu sesji i jej poziomu naukowego. Prof. Andrzej Bochenek gratulował badań dotyczących historii Szpitala na Zawodziu oraz zgromadzonych materiałów. Natomiast prof. Stefan Kiesz z Uniwersytetu w San Antonio w USA dziękował przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego - Beacie Zawadowicz za „niesamowity napęd naukowy”. - Cieszę się, że w Częstochowie jest tak aktywne środowisko lekarskie. To przyjemność tu przyjeżdżać - powiedział prof. Kiesz.

Reklama

Nieść ulgę w cierpieniu

Zwieńczeniem uroczystości była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze pod przewodnictwem o. Sebastian Mateckiego - podprzeora klasztoru. - Jest wiele schorzeń, w których pacjent jest obolały, a jego cierpienia pogłębiają się przez obolałość wewnętrzną, dlatego tak bardzo potrzeba duszpasterstwa wśród chorych - powiedział w homilii o. Matecki. Dziękując lekarzom i pielęgniarkom, którzy profesjonalnie i z poświęceniem służą pacjentom, zaznaczył, że szpital jest miejscem, gdzie światła nie gasną przez całą noc. Dopełnieniem ich ofiarnej służby jest pogłębianie własnego życia wewnętrznego. - Możemy być przedłużeniem rąk Pana Boga w dziedzinie ratowania życia ludzkiego i niesienia ulgi w cierpieniu - podkreślił kaznodzieja.

W uroczystościach uczestniczyli lekarze z Polski, Mołdawii, Litwy, Białorusi i Czech.

2013-06-24 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w ub.r. szpital Dzieciątka Jezus przeprowadził ponad 32 tys. operacji i zabiegów

2020-08-12 20:12

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

operacja

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Należący do Stolicy Apostolskiej Szpital Dziecięcy im. Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) przeprowadził w ubiegłym roku ponad 32 tys. różnych zabiegów i operacji, zdrowie odzyskało co najmniej 29 tys. małych pacjentów oraz udzielił przeszło 2 mln porad ambulatoryjnych. Dane te ogłosiła w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor placówki Mariella Enoc, przypominając zarazem, że w roku 2019 szpital obchodził 150-lecie istnienia.

"Codziennie staramy się zapewnić równowagę ekonomiczną temu niezwykłemu dziełu badań i opieki, nie kierując się przy tym nigdy samą tylko logiką zysku" – powiedziała szefowa "Bambino Gesù". Podkreśliła, że w tym roku szpital będzie musiał "zmierzyć się z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi, spowodowanymi przez pandemię Covid-19, przede wszystkim ze względu na konieczność ograniczenia ogólnej działalności i działań na rzecz zwalczania obecnego stanu wyjątkowego”.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, przybywających na leczenie w tym obiekcie z całego świata: w ub.r. było ich 836 (1,6 proc. ogółu pacjentów) z ponad 100 krajów. O 5 proc. zwiększyły się interwencje pierwszej pomocy, których udzielono ok. 90 tys. w dwóch siedzibach szpitala: na Janikulum i Palidoro. Odnotowano 385 transportów związanych z zagrożeniem życia noworodków, a więc średnio ponad 1 interwencja dziennie a w 89 trzeba było korzystać z watykańskiego lądowiska dla śmigłowców. W 2019 udzielono prawie 120 tys. bezpłatnych noclegów dla 5569 rodziców, którzy mogli spędzić je przy swych dzieciach. Wzrasta także łączna liczba przeszczepów narządów stałych, komórek i tkanek - odnotowano ich 342.

W roku 2019 potwierdzono również uznanie Szpitala Dzieciątka Jezus jako placówki akademickiej przez Międzynarodową Komisję Wspólną (Joint Commission International). W tymże roku rozpoczęły działalność całkowicie przebudowana siedziba szpitala przy Viale Baldelli, obliczona na 80 konsultacji w zakresie chorób rzadkich, diagnostyki prenatalnej, kardiologii płodu i okołoporodowej oraz dwa ośrodki zajmujące się zaburzeniami autystycznymi.

Ale "Bambino Gesù" to również działalność naukowa, formacyjna i współpraca z innymi podobnymi placówkami. W ub.r. wzrosła o 17 proc. liczba projektów badawczych i studiów klinicznych. Naukowy zagraniczni, z którymi placówka watykańska współpracuje, pochodzą ze 114 krajów. Pacjentów z rzadkimi chorobami było ponad 14,5 tys., przy czym 48 proc. z nich przybyło tu spoza Rzymu i regionu Lacjum. Na badania naukowe w 2019 przeznaczono 23,6 mln euro. W szpitalu pracuje ok. 3,5 tys. osób: na stałych etatach, współpracowników i kontraktowych. W 2019 przeprowadzono ponad 28 tys. godzin formacji personelu sanitarnego i nie tylko sanitarnego. W szpitalu posługuje też prawie 900 wolontariuszy z 45 stowarzyszeń akredytowanych, którzy zapewnili codzienną pomoc na miejscu, spędzając tam łącznie 200 tys. godzin.

Szpital uczestniczy też w różnych inicjatywach solidarności z zagranicą w ramach projektów humanitarnych we współpracy z 12 krajami (Chiny, Ekwador, Etiopia,, Haiti, Indie, Jordania, Kambodża, Korea Południowa, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria i Tanzania) – łącznie 22 misje. W 2019 rozpoczął działalność Ośrodek dla Dzieci Niedożywionych, który na życzenie papieża Franciszka powstał w stolicy RŚA – Bangui.

16 listopada 2019 w Auli Pawła VI odbyły się główne uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Szpitala Dziecięcego "Bambino Gesù". Było to wzruszające spotkanie Franciszka z wielką rodziną tej placówki z udziałem ponad 6 tys. osób: lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i pacjentów i ich rodzin. “Dziękuję Szpitalowi za jego otwarcie na świat, za zajmowanie się cierpieniami i dziećmi, pochodzącymi z wielu krajów. Wiem dobrze, że wymaga to wielkich środków materialnych i dlatego dziękuję tym, którzy wielkodusznie wspierają swymi darowiznami Fundację Dzieciątka Jezus [Fondazione del Bambino Gesù]” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że “oznacza to zobowiązanie wszystkich, aby Szpital Dzieciątka Jezus nadal okazywał szczególne umiłowanie przez Stolicę Apostolską dzieciństwa dzięki własnemu stylowi miłującej troski o małych chorych, ofiarowując konkretne świadectwo Ewangelii w pełnej zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wypadek w Tatrach - zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję