Reklama

Niedziela Małopolska

Miejsce szczególne

Niedziela małopolska 26/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

świątynia

poświęcenie

Archiwum Centrum „Nie lękajcie się!”

Święcimy tę nową świątynię, gdyż jesteśmy przekonani, że to szczególne miejsce, które wybrał Bóg, aby przez wstawiennictwo błogosławionego Jana Pawła II obdarzyć nas łaską przebaczenia, udzielać nam swojego miłosierdzia - powiedział ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy podczas homilii wygłoszonej 23 czerwca w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” do zebranych na uroczystości poświęcenia górnego kościoła pw. bł. Papieża Polaka.

Eucharystię, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, koncelebrowali również kardynałowie: Franciszek Macharski, Stanisław Ryłko, Marian Jaworski, Christoph Schönborn i abp Paolo Romeo. W wydarzeniu wzięli udział biskupi uczestniczący w 362. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski, na czele z jego przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem oraz prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem. Na uroczystość przybyli licznie przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, wojewódzkich i parlamentarnych, a nade wszystko wierni z archidiecezji krakowskiej.

Przed obrzędem poświęcenia kościoła i ołtarza kard. Stanisław Dziwisz mówił, że wzniesiona świątynia i powstające Centrum przygotowują do kanonizacji bł. Jana Pawła II, o co modlono się w czasie Eucharystii. - Centrum „Nie lękajcie się!” jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, a także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie nam zostawił - wyjaśniał Metropolita Krakowski. Nawiązując do duchowego testamentu Jana Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz zapowiadał: - Tu będziemy zawsze wolni od lęku, tu będziemy starać się uwalniać ludzi od lęków i zagrożeń współczesnego świata. Równocześnie Ksiądz Kardynał wyraził nadzieję, że to miejsce wpisze się w duchowy pejzaż Krakowa i Polski.

Reklama

Wymieniając powstającą Świątynię Opatrzności w Warszawie i budowany przez Rodzinę Radia Maryja kościół bł. Jana Pawła II w Toruniu, Metropolita Krakowski wyraził radość z realizowanych w naszym kraju inicjatyw zmierzających do uczczenia pamięci bł. Papieża: - Razem chcemy dziękować Bogu za ten wielki pontyfikat i razem chcemy iść drogą uczniów Chrystusa, jaką nam wskazał Jan Paweł II na XXI wiek - mówił Ksiądz Kardynał.

Niedzielne uroczystości zbiegły się z jubileuszami krakowskich Księży Biskupów. 50-lecie przyjęcia święceń kapłańskich obchodzili: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając i biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. W tym roku przypada również 25. rocznica sakry biskupiej metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Z kolei jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich obchodził bp Grzegorz Ryś, zaś 20-lecie kapłaństwa - bp Damian Muskus.

Odnosząc się do jubileuszu, bp Tadeusz Rakoczy, podczas homilii, powiedział m.in.: - W ciągu 50 lat w naszym świecie i w kraju zmieniło się niemal wszystko, ale pozostała miłość oraz wierność do Chrystusa i jego Kościoła. Któż z nas mógł przewidzieć, że wraz z pontyfikatem bł. Jana Pawła II zmieni się sytuacja społeczno-polityczna w Polsce i na świecie? - pytał Ksiądz Biskup i podkreślał: - Oto stoimy przez nowymi trudnościami i nowymi problemami, ale Jezus Chrystus jest ten sam; wczoraj, dziś i jutro, i zawsze! I to nam daje pewność, wskazuje drogę ku przyszłości, która nas czeka.

Reklama

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum bł. Jana Pawła II, gdzie zebrano pamiątki związane z pontyfikatem Papieża Polaka. Zbiory mają przypominać i przybliżać postać bł. Jana Pawła II. - Najlepszą pamiątką są żyjący ludzie. Oni mają też klucz do tych pamiątek i mogą powiedzieć, co tak naprawdę te eksponaty wywołują. Wszystkim tego życzę, żeby wchodząc tu, spotykając się z tymi eksponatami, potem stawali się żywymi pamiątkami, najlepszymi możliwymi po Janie Pawle II - mówił bp Grzegorz Ryś, dokonując otwarcia Muzeum.

Z myślą o rodzinach odwiedzających coraz liczniej Centrum „Nie lękajcie się!” w godzinach popołudniowych zorganizowano na terenie parku Piknik Rodzinny z licznymi atrakcjami.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w Genui poświęcono nowy most na autostradzie – „dziecko tragedii”

2020-08-04 12:20

[ TEMATY ]

poświęcenie

Włochy

autostrada

wikipedia

W obecności prezydenta Włoch Sergio Mattareli i premiera Giuseppe Conte, 3 sierpnia został poświęcony nowy most na autostradzie w Genui. „Ponte Genova San Giorgio” poświęcił arcybiskup tego portowego miasta Mario Tasca. Obecny był też jego poprzednik, kard. Angelo Bagnasco.

Rozpoczynając uroczystość odczytano nazwiska 43 śmiertelnych ofiar zawalenia się poprzedniego mostu 14 sierpnia 2018. Pochodzący z Genui wybitny architekt Renzo Piano nazwał most „dzieckiem tragedii i żałoby”. Podkreślił jednocześnie, że ten dzień jest nie tylko wspomnieniem wstydu z powodu tragedii sprzed dwóch lat, ale też dniem dumy z pracy około 1 200 osób, które bez wytchnienia odbudowywały tę arterię.

Premier Conte odnosił się do zainstalowanych na moście 43 latarni, które teraz „każdego wieczoru swoim światłem będą przypominały o ofiarach”. Jednocześnie obiecał na przyszłość lepszy i bardziej staranny nadzór w zakresie koncesji na budowę mostów i innych projektów infrastrukturalnych. Na znak protestu wobec braku nadzoru przy budowie poprzedniego mostu, nie uczestniczyły w ceremonii rodziny ofiar. Obecny był tylko jeden członek rodziny jednej z ofiar, który po zakończeniu uroczystości rozmawiał z prezydentem Mattarellą.

Burmistrz Genui Mario Bucci, jednocześnie przewodniczący komisji odpowiedzialnej za odbudowę mostu, przyrzekł ofiarom i ich rodzinom, że podobna tragedia już się nie wydarzy.

Abp Tasca prosił Boga o błogosławieństwo dla mostu, aby mógł on służyć spotkaniu i wymianie darów. Podkreślił, że most jest symbolem przełamywania oporów i przeciwności. Jednocześnie apelował o ogarnięcie modlitwą tych osób, które „straciły życie, dom, bliskich, czy miejsce pracy”.

Pod mostem jest obecnie tworzony park, w którego części zostaną zasadzone 43 drzewa na pamiątkę ofiar katastrofy poprzedniego mostu. Park zostanie otwarty 14 sierpnia, w rocznicę tragedii. Obok parku powstały rozległe tereny, na których znajdują się obiekty sportowe, ogrody botaniczne i tzw. „Green Factory”, rodzaj kampusu do użytku przez firmy innowacyjne – w sumie 50 hektarów.

CZYTAJ DALEJ

Bejrut: pielęgniarka uratowała w chwili wybuchu troje wcześniaków

2020-08-12 10:25

[ TEMATY ]

pomoc

Twitter

Zdjęcie nieznanej pielęgniarki z uniwersyteckiego Szpitala św. Jerzego w Bejrucie, która uratowała troje wcześniaków z neonatologicznego oddziału intensywnej terapii, obiegło cały świat, stając się ilustracją bohaterskiego czynu w obliczu niespotykanej tragedii. Eksplozja w stolicy Libanu, do której doszło 4 sierpnia, zamieniała miasto w ruinę. W wyniku wybuchu ginęło co najmniej 220 osób, 7 tys. mieszkańców zostało rannych i około 300 tys. ludzi straciło dach nad głową.

Zdjęcie niezidentyfikowanej pielęgniarki trzymającej na rękach troje wcześniaków, rozmawiającej przez telefon, zrobił fotograf Bilal Jawich. W rozmowie z CNN Arabic przyznał, że był „zdumiony, gdy zobaczył pielęgniarkę trzymającą trzy noworodki. „Dostrzegłem spokój pielęgniarki, który kontrastował z otaczającą zaledwie metr dalej atmosferą” – zrelacjonował. „Wyglądała jakby posiadła ukrytą moc, która dała jej samokontrolę i zdolność, by uratować te dzieci” – dodał dziennikarz, który później rozmawiał z uwiecznioną na zdjęciu bohaterką. Okazało się, że w chwili wybuchu była na oddziale położniczym. Straciła przytomność. Gdy się ocknęła, zdała sobie sprawę, że niesie ze sobą trójkę przedwcześnie urodzonych dzieci. Noworodki trafiły potem do innego szpitala.

W wyniku eksplozji zginęło cztery pielęgniarki i co najmniej 13 pacjentów Szpitala św. Jerzego w Bejrucie, z kolei w Hopital des Soeurs du Rosaire jedna pielęgniarka zginęła, a druga ma połamane nogi.

„Wszystkie windy są zepsute. Respiratory, monitory, drzwi - wszystko jest zniszczone” – powiedział dr Joseph Elias, szef działu kardiologii w Hopital des Soeurs du Rosaire, tłumacząc dziennikarzom, jak pacjenci musieli zostać przeniesieni do innych nieuszkodzonych szpitali, a ciężko ranni byli leczeni na korytarzach i parkingach.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z prefektem apostolskim w Mongolii

2020-08-13 20:21

[ TEMATY ]

papież Franciszek

prefekt

Mongolia

PAP

Papież Franciszek przyjął na audiencji wyświęconego kilka dni temu na biskupa o. Giorgia Marengo, prefekta apostolskiego w Mongolii. We wrześniu, jeśli normy antypandemiczne na to pozwolą, wróci on do tego azjatyckiego kraju, w którym od 17 lat pełni posługę.

„Ponieważ wspólnota katolicka jest maleńka, bardzo ważne jest, aby troszczyć się o jak najlepsze relacje w władzami świeckimi. Trzeba kontynuować współpracę oraz wzajemną pomoc, które już istnieją. Także dlatego, że dla mojego poprzednika było to bardzo ważne. Istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dialog międzyreligijny, zważywszy na to, że Mongolia jest krajem, który religijne punkty odniesienia znajduje przede wszystkim w buddyzmie i szamanizmie. Ważne jest dalsze tworzenie braterskich mostów relacji z przedstawicielami innych wyznań –uważa bp Marengo. – A więc dialog międzyreligijny, bliskość wobec biednych, najmniejszych, osób cierpiących w społeczeństwie. Podkreśliłbym również znaczenie pogłębienia kulturowego, czyli historii i tradycji, tożsamości kulturowej Mongołów, którzy mają wiele do powiedzenia i do ofiarowania reszcie ludzkości oraz pogłębienia wymiaru duchowego. Ludzi w Mongolii cechuje wielka wrażliwość i szczególnie ci, którzy przyjęli już wiarę chrześcijańską potrzebują uczynić ją bardziej swoją. Mówimy zatem o głębi, o autentyczności podążania w wierze, o szkole ciągłej modlitwy, aby ludzie mogli kroczyć łatwiej i pogodniej swoją drogą.“

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję