Reklama

Niedziela Wrocławska

Podsumowanie Kongresu Ewangelizacyjnego we Wrocławiu

Zachęceni do świętości

Za nami pierwsza edycja wrocławskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji. Pod hasłem „Radość Ognia” setki osób uczestniczyło w modlitwie, konferencjach i warsztatach tematycznych. „Goście, którzy przewinęli się podczas trwania Kongresu, to przede wszystkim członkowie dolnośląskich wspólnot i ruchów religijnych - mówi Krzysztof Kuźniar, jego rzecznik, a na co dzień lider wrocławskiej wspólnoty Droga. - Dużą popularnością cieszyły się zwłaszcza otwarte konferencje w kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Samej konferencji inaugurującej Kongres - bp. Grzegorza Rysia - słuchało kilkaset osób, w tym osoby ze Szwecji i Niemiec”.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się konferencje księży, którzy na co dzień zaangażowani są w ewangelizację w swoich diecezjach. Obok bp. Rysia uczestnicy trzydniowego spotkania mieli okazję uczestniczyć w konferencjach ks. Adama Wodarczyka, ks. Artura Godnarskiego i ks. Jana Kruczyńskiego, cenionych ewangelizatorów. „Natomiast przez wszystkie seminaria tematyczne przewinęło się ponad 550 osób - dodaje Kuźniar. - Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z ewangelizacji indywidualnej oraz modlitwy wstawienniczej. Wybór był zresztą bardzo szeroki, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie - podsumowuje rzecznik Kongresu”.

Reklama

„Uczestniczyłem w warsztacie medialnym prowadzonym przez ludzi, którzy na co dzień mają kontakt z inicjatywami ewangelizacyjnymi w mediach, a zwłaszcza w sieci - mówi Krzysztof, członek jednej z wrocławskich wspólnot. - W czasie tego seminarium otrzymaliśmy dużo ciekawych informacji, w tym sporo praktycznych rad jak prowadzić ewangelizację w internecie, a przede wszystkim na portalach społecznościowych. Kongres w niedzielę wieczorem podsumował bp Andrzej Siemieniewski, w trakcie spotkania głos zabrał także nowy wrocławski metropolita abp Józef Kupny (patrz obok).

Celem tegorocznego Kongresu było doświadczenie jedności chrześcijan, dzielenie się doświadczeniem spotkania Jezusa w naszych parafiach oraz ulicach i centrach życia naszego miasta, a także uwielbienie Jezusa Pana przez świętowanie uroczystej Eucharystii. Bezpośrednio po Kongresie rozpoczął się Tydzień Ewangelizacji Wrocławia - „Jarmark Cudów”. Organizatorzy już dziś zapowiadają kolejną edycję Kongresu.

* * *

Abp Józef Kupny

„Nie mogę się oprzeć temu, aby was zachęcić do świętości. Nie bójcie się być świętymi, starajcie się być świętymi! Oczywiście to jest słowo, przy którym może się nieraz wzdrygamy, bo różnie wyobrażamy sobie świętość. A na czym ona polega? Pozwólcie, że wrócę do wydarzeń sprzed 10 lat. Jako rektor seminarium pojechałem z księżmi neoprezbiterami do Rzymu, bo mieliśmy za pontyfikatu Jana Pawła II taki zwyczaj. Prosiłem o spotkanie z Ojcem Świętym, o to, aby młodzi kapłani mogli razem z nim, w jego prywatnej kaplicy koncelebrować Mszę św. W 2003 roku Ojciec Święty był już poważnie chory, ale nie odmówił. Pojechaliśmy do Rzymu, a jego ówczesny sekretarz, ks. Stanisław Dziwisz dał mi znać, że tego a tego dnia mamy przyjść. Poszliśmy całą grupą. Jan Paweł II był już w swojej prywatnej kaplicy, gdzie modlił się i rozmyślał. Odprawiliśmy koncelebrowaną Mszę św., a potem poświęcił naszej grupie jeszcze trochę czasu. Przyszedł na spotkanie, ja stałem po jego prawej stronie, przedstawiając mu z imienia i nazwiska tych młodych kapłanów oraz podając parafię, z której pochodzą. On wręczał im różańce, czasami o coś zapytał. Na samym końcu poprosiliśmy Ojca Świętego o grupowe, wspólne zdjęcie. A Jan Paweł II siedząc do tej pory cały czas przygarbiony, wyprostował się na czas robienia zdjęć, co było dodatkowym, dużym wysiłkiem dla niego. I wtedy pomyślałem, że przecież miał prawo powiedzieć nam, że jest schorowany, że ma ważniejsze sprawy, że spotyka się z biskupami i głowami państw. Mógł powiedzieć: «Wybaczcie, nie przyjmę was!». Miał takie prawo, a my zrozumielibyśmy go. Ale on tego nie zrobił. Zastanawiałem się później, dlaczego. (…) On nie myślał o sobie, nie myślał, że jest mu ciężko. Myślał o nas. I świętość na tym właśnie polega, że ze swego życia czyni się dar dla Boga i dla drugiego człowieka. To jest cała tajemnica i dlatego Jan Paweł II jest wyniesiony dziś na ołtarze. (…) Kiedy dajecie siebie swojemu mężowi, swojej żonie, swoim dzieciom, swoim rodzicom, czasem w drobnych sprawach i mimo bólu głowy, to to jest droga do świętości. I do tego serdecznie was zachęcam!”
(fragment wypowiedzi na zakończenie Kongresu Ewangelizacyjnego)

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina siłą Kościoła

Niedziela toruńska 50/2018, str. I

[ TEMATY ]

rodzina

kongres

Aleksandra Wojdyło

Na kongresie zgromadziły się rodziny rejonu grudziądzkiego

Na kongresie zgromadziły się rodziny rejonu grudziądzkiego

Grudziądzkie ruchy i stowarzyszenia katolickie zaprosiły 1 grudnia małżonków, rodziców, młodzież i dzieci z parafii rejonu grudziądzkiego na kongres „Rodzina – dobrą nowiną dla Kościoła i dla świata”

W Grudziądzu Mszy św. koncelebrowanej przez duszpasterzy rodzin przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Słowo powitania skierował gospodarz miejsca, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, asystent rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich ks. kan. Marek Borzyszkowski. – Rodzina to szczególne miejsce – mówił – więc należy ją budować na pozytywnych przykładach, w miłości do Boga i drugiego człowieka. Im więcej Kościół poświęci czasu dla rodzin, aby je umocnić, tym trudniej będzie je niszczyć przez współczesne zagrożenia świata.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja opolska: neoprezbiterzy posłani do parafii

2021-06-09 10:14

[ TEMATY ]

Opole

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.opole.pl

3 neoprezbiterów z diecezji opolskiej zostało posłanych na parafie.

Ks. Michał Banaś pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Urodził się 25 lutego 1992 r. jako syn Sławomira i Joanny. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa – brata i siostrę. Szkołę średnią ukończył w Nysie, a po zdaniu egzaminu maturalnego studiował na Uniwersytecie Opolskim na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna uzyskując licencjat. Pracę magisterską pt. „Stosowanie nowych mediów w głoszeniu słowa Bożego na przykładzie działalności o. Adama Szustaka OP” napisał na seminarium naukowym z homiletyki, mediów i komunikacji pod kierunkiem ks. prof. Marka Lisa. Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa pochodzące z Listu do Rzymian „Albowiem z Niego i przez Niego, i dla Niego jest wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen”. Zainteresowaniami teologicznymi są teologia pastoralna oraz zagadnienia związane z homiletyką oraz mediami. Poza tym interesuje się turystyką, lotnictwem cywilnym, gotowaniem, majsterkowaniem, oraz lubi jazdę na rowerze.

CZYTAJ DALEJ

Do Słubic trafi ziemia z grobu gen. Maczka

2021-06-16 12:42

[ TEMATY ]

Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego

fb

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca 2021 Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca 2021 Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków

Breda-Słubice. Do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego trafi ziemia z grobu gen. Maczka.

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej „Antwerpia” 15 czerwca na Polskim Wojskowym Cmentarzu Honorowym w Bredzie w obecności ks. Sławomir Klima - honorowego kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, dokonali uroczystego pobrania grudki ziemi z grobu gen. Stanisława Maczka. - Ziemię wraz z certyfikatem autentyczności przekażemy do Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego, który powstał przy kościele Ducha Świętego w Słubicach, gdy będziemy w drodze do Kraśnika na święto 24 Pułku Ułanów. Już wkrótce dołączymy do tego grudkę ziemi z grobu Nieznanego Żołnierza z Polskiego Wojennego Cmentarza w Lommel – zapewniają członkowie grupy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję