Lato w pełni, a dzieci i młodzież cieszą się z zasłużonych wakacji. Kilkaset osób bawiło się w Parku Strzeleckim w Tarnowie, gdzie Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro”, pod patronatem „Niedzieli”, zorganizowało piknik na powitanie lata. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji - konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, spotkanie z Panem Pikusiem, darmowe balony, słodkie krówki, kiełbaski z grilla, soki i napoje. Na scenie prezentowały się dzieci z przedszkoli nr: 8, 20 i 34 oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej. Na zakończenie z koncertem wystąpił zespół „Augen”.
Dużym zainteresowaniem cieszył się rodzinny konkurs plastyczny, w którym postanowiło się zmierzyć ponad 30 rodzin. Było warto, gdyż cenne upominki ufundowane przez sponsorów wręczała uczestnikom dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie Dorota Krakowska. Po parku jeździł zabytkowy mercedes z odkrytym dachem, do którego chętnie wsiadały dzieci. Emocje wzbudzały też policyjne pojazdy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Festyn był okazją do promocji rodzinnego spędzania wolnego czasu, do integracji i prezentacji twórczości dzieci z niepełną sprawnością, którym nie zabrakło odwagi, by wystąpić na scenie. Oprócz nich, swoimi osiągnięciami chwaliły się dzieci z trzech tarnowskich przedszkoli - nr: 8, 20 i 34. Wystąpili również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej ze sztuką „Pampilio”. Przygotowali ją w ramach projektu pod nazwą „Szkoła nowych możliwości - akademia pasji i talentów”, który Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro” realizowało w bieżącym roku szkolnym wspólnie z Fundacją PZU. Dzięki uczniom można było nauczyć się też tańców regionalnych. Honorowy patronat nad rodzinnym piknikiem objął prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.
Całkowity dochód z pikniku został przeznaczony na sfinansowanie zajęć dla dzieci w nowym roku szkolnym. Stowarzyszenie posiada profesjonalne warunki do realizacji swoich zadań statutowych. Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia, są komfortowo urządzone i wyposażone, tak by dziecko czuło się tam bezpiecznie, a prowadzona terapia przynosiła jak najlepsze efekty. Najmłodsi mogą skorzystać z zajęć logopedycznych, w czasie których jest wywoływana i doskonalona mowa, prowadzona nauka wypowiadania się i nawiązywania kontaktu z otoczeniem. W czasie spotkań muzykoterapeutycznych dźwięk i muzyka wyzwala u dzieci przeżycia i emocje, uczy, bawi, uspokaja. Słuchanie muzyki stymuluje mózg, ułatwiając działanie wyższych jego funkcji, ma wpływ na szybkość i trwałość zapamiętywania.
Dumą Stowarzyszenia jest dogoterapia. Zajęcia z wykorzystaniem przeszkolonych psów pozwalają dzieciom na rozwój funkcji dotykowych i oddechowych, stymulację ruchową i okazanie uczuć, emocji. Zabawy z psem przynoszą doznania termiczne, zapachowe, a przede wszystkim sprawiają radość i odprężenie psychofizyczne. Jedną ze stosowanych metod jest pedagogika lecznicza Marii Montessori. Co ważne, metoda ta jest stosowana w pracy z dziećmi o prawidłowym rozwoju intelektualnym oraz z opóźnionymi w rozwoju. Wykorzystywana jest jako szczególna pomoc dla dzieci z niepełną sprawnością w ich maksymalnym usamodzielnianiu się. Podejście to uwzględnia neurofizjologiczne podstawy uczenia się i specjalny udział w tym procesie narządów zmysłów. Zaletą metody jest sposób proponowania zajęć i praca z pomocami dydaktycznymi, co sprawia, że spotkania dzieci z terapeutką są atrakcyjne i zachęcające do wytrwałości w pracy. Metoda dostarcza ćwiczeń praktycznych, bezpośrednio związanych z radzeniem sobie w kontaktach i środowisku społecznym.
Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro” ma prestiżowy status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że każdy podatnik może podarować 1 proc. swojego podatku na rzecz małych podopiecznych. To nic nie kosztuje, a sprawi, że na twarzach dzieci zagości uśmiech.