Dwie dudki pochodzą z parafii rzymskokatolickiej we Wschowie, jedna z parafii rzymskokatolickiej w Pszczewie. Posiadają spisy typowe dla akt metrykalnych, tj. informacje dotyczące urodzin, zgonów i chrztów. To unikaty i cenne źródło dla badaczy historii naszego regionu. Dokumenty były w tak bardzo złym stanie, że istotnie wymagały działań konserwatorskich. Prace trwały od czerwca do grudnia tego roku. Materiałami zajęły się profesjonalne konserwatorki Dominika Przybysz i Joanna Ogińska.
- Dzisiejsza prelekcja i wystawa wieńczą projekt, który zakładał konserwację i opracowanie historyczne trzech dudek – ksiąg metrykalnych z XVII i XVIII w. z zasobu Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. Prezentujemy je po konserwacji, można je dzisiaj tutaj zobaczyć. Odsłaniamy też trochę tajników pracy konserwatora papieru i skóry. Będziemy opowiadać i pokazywać jak księgi wyglądały wcześniej i jakim zabiegom zostały poddane – mówi Dominika Przybysz, konserwator papieru i skóry.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Obie panie konserwator wykonały długą i ciężką pracę. – Księgi były w bardzo złym stanie. Przede wszystkim musiałyśmy je wzmocnić, ponieważ jedna z nich niemal się sypała, więc zależało nam, żeby zachować to, co przetrwało do dzisiaj. Takie typowe zabiegi, które wykonałyśmy to m.in. oczyszczanie, wzmacnianie strukturalne i mechaniczne, a także uzupełnianie ubytków. Wszystkie zabiegi czy materiały, które wprowadzałyśmy, są łatwo usuwalne i też nie mogą tuszować oryginału – to nasza główna zasada. Oryginał jest tutaj najważniejszy. Ponieważ to są rękopiśmienne księgi, niemal w stu procentach zapisane, to najważniejsze dla nas było to, żeby one były dalej czytelne po konserwacji – dodaje konserwator archiwalny Joanna Ogińska.
- To są najstarsze księgi metrykalne, które posiadamy w zasobach naszego archiwum. Przede wszystkim są to bardzo ciekawe obiekty zabytkowe, cenne i unikalne, bo drugich takich nie ma. Jedne pochodzą z parafii, a drugie trafiły do archiwum, po tym jak udało się je ocalić przed zniszczeniem - mówi ks.dr hab. Robert Kufel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.
Księgi zostały już zdigitalizowane i w formie cyfrowej zostaną umieszczone w serwisie ZoSIA, a następnie na portalu szukajwarchiwach.gov.pl, gdzie będą dostępne zarówno dla archiwistów, jak i wszystkich, którzy będą chcieli je zobaczyć. Oryginały, po konserwacji, powrócą do Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.