Mistrz fotoreportażu i autor słynnego zdjęcia „Czas Apokalipsy” z rozpoczęcia stanu wojennego w Polsce, Chris Niedenthal, otworzył wystawę poświęconą swojej twórczości w Łodzi.
Wernisaż fotografii Chrisa Niedenthala i otwarcie wystawy „Esencjonalnie”, poświęconej twórczości jednego z najwybitniejszych polskich fotografów współczesnych, odbyło się w Art Galerii Monopolis. Sam autor zdjęć opowiedział nieco o kulisach powstania jego najsłynniejszych zdjęć m.in. „Czasu Apokalipsy”, czyli fotografii transportera opancerzonego pod kinem Moskwa w dniu rozpoczęcia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r., zdjęcia pierwszego premiera wolnej Polski Tadeusza Mazowieckiego ze znakiem zwycięstwa, portretu Vaclava Havla, jednego z ostatnich zdjęć ks. Jerzego Popiełuszko czy fotografii Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Chris Niedenthal oprowadził także gości po swojej wystawie, chętnie odpowiadał na kierowane do niego pytania oraz podpisał swoją najnowszą książkę, będącą biografią jego życia prywatnego i zawodowego. - Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak wiele osób, które przyszły, by wspólnie przeżyć to artystyczne doświadczenie. Mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w oprowadzaniu po wystawie przez samego autora – Chrisa Niedenthala, legendę fotografii. Jego opowieści o niepowtarzalnych momentach uchwyconych w kadrze były inspirujące i poruszające. Było to nie tylko spotkanie z wybitnym artystą, ale też możliwość zadania pytań, wymiany refleksji i zdobycia autografów – tłumaczą kuratorzy wystawy.
Wystawa „Esencjonalnie” to starannie wyselekcjonowane fotografie, które opowiadają o kluczowych momentach współczesnej historii i codzienności, uchwyconych z niezwykłą wrażliwością i mistrzowskim wyczuciem chwili. Podstawą „Esencjonalnie” jest wystawa „Niedenthal”, przygotowana przez Dom Spotkań z Historią, instytucję kultury miasta stołecznego Warszawy. Wystawa „Esencjonalnie” to niejako podsumowanie 50 lat działalności Chrisa Niedenthala, urodzonego w Londynie w rodzinie polskich emigrantów, wybitnego fotografa i fotoreportera. Ekspozycja prezentuje nieco ponad 50 zdjęć z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora, zarówno tych mniej znanych, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o tym fotografie legendzie.
Reklama
Tuż po wyborze Karola Wojtyły na papieża, Chris Niedenthal był pierwszym fotoreporterem, który zrealizował reportaż w jego rodzinnym mieście - Wadowicach. W kolejnym roku, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka”. W kolejnych latach jako fotoreporter wykonywał unikatowe fotografie m.in. podczas strajku 1980 r. w Stoczni Gdańskiej, słynne zdjęcie wozu opancerzonego SKOT na tle kina Moskwa z banerem reklamującym film „Czas apokalipsy”, symbolu rozpoczęcia stanu wojennego w Polsce. Pracował także w Budapeszcie, Pradze i Moskwie. W 1986 r. ukazał się numer „Time” ze zdjęciem Jánosa Kádára na okładce, za które Niedenthal otrzymał nagrodę World Press Photo w kategorii „People in the News”.
W 1993 r. na stałe wrócił do Polski. Aktualnie fotograf przygotowuje album o Łodzi, którego premiera odbędzie się w najbliższych miesiącach.
Monopolis to zrewitalizowany kompleks biurowo-usługowy z rozwiniętą ofertą gastronomiczną i kulturalną, znajdujący się na terenie dawnych zakładów przemysłu spirytusowego przy zbiegu alei Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza. Był to trzeci pod względem wielkości kompleks fabryczny w Łodzi, zaraz po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego.