W dokumencie odnotowano, że mimo kilku odosobnionych pozytywnych zmian prześladowania w skali globalnej ponownie się nasiliły.
Jak ogłosiła w środę Open Doors, ponad 380 mln chrześcijan w 78 krajach doświadcza dotkliwych prześladowań i dyskryminacji z powodu swojej wiary. W 50 państwach uwzględnionych w zestawieniu prześladowania sięgają "bardzo wysokiego lub ekstremalnego poziomu". Dotyczy to około 310 mln z 741 mln chrześcijan w tych krajach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwsza dziesiątka tych państw: Korea Północna, Somalia, Jemen, Libia, Sudan, Erytrea, Nigeria, Pakistan, Iran i Afganistan.
W raporcie podkreślono, że w zeszłym roku na świecie zamordowanych zostało prawie 5 tys. chrześcijan. Tylko w Nigerii w wyniku przemocy dżihadystów zginęło ich 4118. Na drugim miejscu znalazła się Demokratyczna Republika Konga, gdzie zamordowano 261 chrześcijan.
Również w Nigerii odnotowano największą liczbę porwanych chrześcijan: 3300 z 3906 takich przypadków na świecie.
Zwraca się uwagę na sytuację w Afganistanie, gdzie prześladowania chrześcijan zmniejszyły się w porównaniu z poprzednimi latami, gdy wielu z nich uciekło z kraju. Zastrzeżono przy tym, że "życie chrześcijan (w tym kraju) nie stało się bardziej bezpieczne", lecz "talibowie po prostu przestali ich szukać".
Na 11. miejscu zestawienia są Indie, gdzie aresztowano najwięcej chrześcijan - ponad 2300 z około 4100 na całym świecie.
Reklama
W opracowaniu odnotowano także prześladowania w Nikaragui, które w ostatnim czasie się nasiliły.
Jako kraje, w których prześladowania osiągnęły "poziom ekstremalny", wskazano Syrię i Arabię Saudyjską.
Odnotowano również ponad 14 tys. ataków na kościoły i inne miejsca kultu na świecie.