Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Od 20 lat służą Bogu i Ojczyźnie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2013, str. 1-2

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej już 20 lat przez cnotę, naukę i pracę służy Bogu i Ojczyźnie. Stowarzyszenie zostało powołane w diecezji przez JE bp. Jana Śrutwę dekretem z dnia 10 grudnia 1993 r. Pierwsze oddziały KSM na terenie naszej diecezji działały już w latach 1991-92, jeszcze w ramach diecezji lubelskiej. Gdy powstała diecezja zamojsko-lubaczowska, pierwszy Pasterz nowej diecezji mianował ks. Juliana Brzezickiego asystentem diecezjalnym KSM. Powstawały ciągle nowe oddziały parafialne KSM i już w 1992 r. jesienią powstał pierwszy zarząd diecezjalny. Przez minione 20 lat KSM zaistniał w 90 parafiach naszej diecezji i w 4 kołach szkolnych. Przez ten okres czasu uroczyste przyrzeczenie KSM złożyły 962 osoby, a w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych uczestniczyło kilka tysięcy młodych ludzi.

28 września br. w Biłgoraju świętowaliśmy 20-lecie istnienia KSM. Uroczystości rozpoczęły się spotkaniem w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju. Wspólnej modlitwie przewodniczył diecezjalny asystent KSM ks. Julian Brzezicki. W uroczystościach udział wzięli m.in.: JE bp Marian Rojek, JE bp Mariusz Leszczyński, poseł Piotr Szeliga, poseł Genowefa Tokarska, poseł Sławomir Zawiślak, senator Jerzy Chróścikowski, były wojewoda Stanisław Rapa, były wojewoda Marek Grzelaczyk; władze samorządowe: Janusz Rosłan - burmistrz Biłgoraja, Marian Tokarski - starosta biłgorajski, Stanisław Schodziński - wicestarosta biłgorajski, Mirosław Poźniak - przewodniczący Rady Powiatu Biłgoraj, Henryk Matej - starosta zamojski, Józef Michalik - starosta lubaczowski, Tadeusz Niedźwiecki - burmistrz miasta i gminy Frampol, Stanisław Sitarz - były burmistrz miasta i gminy Józefów, Wiesław Różyński - wójt gminy Biłgoraj, Jan Lelonek - kierownik Delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu, Marian Klecha - dyrektor LO im. ONZ w Biłgoraju, Marian Kurzyna - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju oraz inne osoby - przyjaciele KSM: płk Karolina Krzysztoń - prezes Stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość”, Alina Swacha - przewodnicząca Biura Radia Maryja przy parafii św. Jerzego, ks. Krystian Bordzań - dyrektor Katolickiego Radia Zamość, ks. dziekan Józef Flis, ks. Krzysztof Świta - diecezjalny asystent kościelny Akcji Katolickiej. Przybyli rejonowi księża asystenci KSM: ks. Andrzej Chilewicz - Rejon Biłgoraj, ks. Mateusz Furmaniak - Rejon Lubaczów, ks. Krzysztof Śniosek - Rejon Tomaszów, księża asystenci parafialni wraz z młodzieżą oraz s. Leonarda - serafitka z parafii Wniebowzięcia NMP i s. Jadwiga - serafitka z Tarnogrodu. Obecnych było wielu członków byłych Zarządów Diecezjalnych KSM, a także przedstawiciele mediów i sponsorzy. Wiele serca i zaangażowania w przygotowanie i przebieg uroczystości włożyli ks. Stanisław Książek, zastępca asystenta diecezjalnego, oraz s. Leonarda.

Reklama

Zaproszeni goście i członkowie KSM z całej diecezji obejrzeli prezentację, która wyjaśniała strukturę funkcjonowania KSM w parafiach diecezji, oraz slajdy z obozów, rekolekcji, pielgrzymek czy szkoleń w ośrodku KSM w Trzęsinach. O duchowości KSM opowiedziała instruktorka Anna Brzezicka-Stępień. KSM charakteryzuje taka sama duchowość jak Kościół. Przede wszystkim chrystocentryzm - poznajemy Chrystusa i miłujemy Go całym sercem - mówiła prelegentka. Omówiła także kierunki formacji KSM na rok 2013 w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, m.in. rozważanie orędzia Papieża do młodzieży, realizacja programu duszpasterskiego Episkopatu Polski, zapoznanie się z bieżącymi dokumentami Kościoła, pogłębianie świadomości sakramentu chrztu i bierzmowania, przystąpienie do Ruchu Czystych Serc, kształtowanie własnej osobowości na wzór patronów KSM i in. Podstawą formacji są cotygodniowe spotkania w oddziałach parafialnych i 7-letni program formacyjny.

Następnie bp Mariusz Leszczyński przedstawił genezę powstania KSM, sięgającą czasów Rewolucji Francuskiej. Wtedy pojawiły się ideologie, którym Kościół musiał się przeciwstawić: liberalizm, socjalizm i marksizm. Kościół szukał sposobu, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się tych ideologii. Zaczął od ścisłej współpracy duchownych z osobami świeckimi. Do dzieła odnowy świata papież Pius X zdecydował się włączyć świeckich. Hasłem jego pontyfikatu było zadnie: „Odnowić wszystko w Chrystusie” i to on po raz pierwszy użył słowa Akcja Katolicka. Papież Pius XII natomiast nadał struktury Akcji Katolickiej - wyjaśniał Biskup Mariusz. Ksiądz Biskup podkreślił także, że KSM tak naprawdę w czasie wojen nie zawiesiło swojej działalności, dopiero władza komunistyczna wprowadziła ustawę o zakazie funkcjonowania katolickich stowarzyszeń męskich i żeńskich. Reaktywacja tego Stowarzyszenia nastąpiła 10 października 1990 r. decyzją Konferencji Episkopatu Polski. Dziś trwa walka o miejsce Chrystusa w życiu indywidualnym i społecznym. Szanujemy inne światopoglądy, ale naszym zadaniem jest budować Polskę Chrystusową. Biskup Leszczyński dziękował za 20 lat pracy dla KSM ks. Julianowi Brzezickiemu, który pełni funkcję asystenta diecezjalnego KSM od 21 lat i założył ośrodek KSM w Trzęsinach. Głos zabrał także ks. Krzysztof Świta - asystent Akcji Katolickiej, który zachęcał młodych do wstępowania w szeregi tej formacji.

Podczas uroczystości dokonano przedstawienia dotychczasowych zarządów diecezjalnych oraz wręczono im dyplomy druha. Nie zabrakło wspomnień i świadectw asystentów i członków KSM. W ich imieniu wypowiedziała się pierwsza prezeska Zarządu Diecezjalnego kadencji 1993-95 Renata Wróblewska. Życzenia i listy gratulacyjne asystentom oraz byłym i obecnym członkom KSM przekazali obecni na uroczystościach goście.

Reklama

Członkowie i sympatycy KSM oraz goście uczestniczyli we Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP, której przewodniczył i słowo do obecnych skierował pasterz diecezji bp Marian Rojek. - Drodzy młodzi poprzez cnotę, naukę i pracę pragniecie służyć Bogu i Ojczyźnie. Pokazujecie tym samym wszystkim, z którymi się spotykacie najprostszą i najskuteczniejszą drogę do świętości. Proszę Boga, by wam błogosławił i dopomagał we wzrastaniu w łasce i osobistym realizowaniu się - mówił Pasterz diecezji, zachęcając do takiego życia, które prowadzi do świętości.

Po Eucharystii wszyscy udali się na Agapę w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie smaczny poczęstunek przygotowała jako sponsor firma „Smaki Roztocza” Zofii i Andrzeja Wach z Frampola, a niespodzianką był wielki jubileuszowy tort. Podczas Mszy św. i Agapy jubileusz uświetniał zespół „Artifex” z KSM.

Kolejną okazją do świętowania 20-lecia KSM w diecezji będzie uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która wypada w tym roku 24 listopada. Mszy św. o godz. 12.00 w katedrze zamojskiej będzie przewodniczył bp Marian Rojek. Jest to święto patronalne KSM i AK. W tym dnu kandydaci do KSM złożą uroczyste przyrzeczenie. Do przyrzeczeń młodzież przygotuje się poprzez szkolenia, które odbędą się w dniach 8-10 listopada w Lubaczowie i w dniach 15-17 listopada w Trzęsinach. Dla kandydatów do przyrzeczenia zaplanowany jest też dzień skupienia w Trzęsinach 23 listopada. W sobotę, 16 listopada zaplanowany jest o godz. 10.00 w Trzęsinach Zjazd Diecezjalny Stowarzyszenia, na którym nakreślone będą kierunki formacji na nowy rok liturgiczny i plan działań w 2014 r. oraz odbędą się wybory nowego Zarządu Diecezjalnego na 2-letnią, kolejną już 12 kadencję.

2013-10-29 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Taki jest młody Kościół

2020-09-23 09:47

Niedziela małopolska 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

oaza

KSM

Anna Bandura

Parafia św. Wojciecha w Bronowicach od 30 lat stwarza przestrzeń do rozwoju duchowego dla młodych ludzi

Parafia św. Wojciecha w Bronowicach od 30 lat stwarza przestrzeń do rozwoju duchowego dla młodych ludzi

Tu kształtowały się serca setek młodych krakowian. Obchody 30-lecia Oazy Bronowickiej były okazją do spotkania wielu – byłych i obecnych – członków wspólnoty.

Oaza młodzieżowa Ruchu Światło-Życie przy kościele św. Wojciecha w Bronowicach powstała w połowie lat 80. XX wieku. 20 września br. oazowicze, otwierając kolejny rok formacyjny, dziękowali Panu za 30 lat błogosławieństw i łask, których doświadczyli członkowie wspólnoty i ich rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica: Ogólnopolski Kongres Małżeństw - zapowiedź

2020-09-28 22:09

[ TEMATY ]

Świdnica

kongres małżeństw

archiwum prywatne

Kongres Małżeństw w Świdnicy

Kongres Małżeństw w Świdnicy

W dniach 2-4 października 2020 r. w Świdnicy odbędzie się kolejny Ogólnopolski Kongres Małżeństw. 

To już dziesiąty raz do Świdnicy przyjadą małżeństwa z całej Polski na trzydniową randkę, której celem jest pogłębianie wiedzy na temat funkcjonowania małżeństwa, a także wzmocnienie więzi między małżonkami przez słuchanie wykładów, udział w wydarzeniach kulturalnych oraz wspólne spędzenie czasu we dwoje lub w towarzystwie innych małżeństw.

W tegorocznej, jubileuszowej, edycji prelegentami będą: o. Cyprian Tomaszczuk OSB, Monika i Marcin Gajdowie ze Szczecina, ks. dr Wojciech Węgrzyniak oraz ks. dr Krzysztof Porosło z Krakowa, Monika i Marcin Gomółkowie, prof. Jacek Kurzępa z Uniwersytetu w Zielonej Górze, Rafał Porzeziński (TVP Warszawa), Aneta Liberacka (Stacja 7.pl) - również z Warszawy i o. Wojciech Jędrzejewski OP z Łodzi.

Materiały organizatorów

Baner promujący wydarzenie

Baner promujący wydarzenie

Tematem wiodącym Kongresu jest: "Świętowanie i codzienność". Randkę umilą nam dwa koncerty: Beaty Bednarz i zespołu "Chudoba".

Ze względu na ograniczenia sanitarne, organizatorzy zmuszeni są do zmniejszenia ilości uczestników kongresu. - Miejsc już, niestety, nie ma, ale wszyscy zainteresowani tematem będą mogli odsłuchać i zobaczyć wszystkie wykłady po kongresie. Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.kongresmalzenstw.pl - mówi Anetta Radecka z Fundacji Małżeństwo Rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś ogłasza sankcje wobec państw bałtyckich

2020-09-29 16:43

[ TEMATY ]

Białoruś

sankcje

Adobe Stock

MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. Rzecznik MSZ oznajmił też, że spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze Swiatłaną Cichanouską "nie ma żadnego praktycznego sensu”.

„Od dzisiejszego dnia, tak jak zapowiadaliśmy, wprowadzamy symetryczne restrykcje wobec każdego z tych krajów” – powiedział rzecznik MSZ Anatol Hłaz we wtorek, komentując sankcje Litwy, Łotwy i Estonii wobec Białorusi.

Jak podkreślił, Białoruś będzie odpowiadać na sankcje, ale nie zamierza ich inicjować.

Wtorkowe rozmowy byłej kandydatki w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej z prezydentem Francji w Wilnie Hłaz skomentował sarkastycznie.

„Powstaje wrażenie, że na Litwie pojawiła się nowa atrakcja turystyczna, którą wszystkim każą odwiedzać. Z profesjonalnego punktu widzenia powiem, że nie warto żyć złudzeniami. Żadne pośpieszne kontakty z dziwnymi podmiotami nie mają i nie będą mieć żadnego praktycznego sensu” – powiedział Hłaz.

Cichanouska przebywa na Litwie, odkąd została, jak nieoficjalnie wiadomo, zmuszona przez białoruskie władze do opuszczenia kraju. Według wielu Białorusinów Cichanouska była rzeczywistą zwyciężczynią wyborów prezydenckich 9 sierpnia. Protesty przeciwko ich sfałszowaniu trwają od tego dnia na Białorusi.

Według Hłaza „w dyplomacji jest wystarczająco dużo cywilizowanych instrumentów, za pomocą których można prowadzić dialog i bronić interesów”.

Hłaz ironizował również, że na sankcjach może skorzystać minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkieviczius, który „musi zrobić wszystko, by zostać zauważonym przed zbliżającymi się wyborami”.

„Na jego pensję to na pewno nie wpłynie – w odróżnieniu od dochodów litewskiego biznesu i płatników nałogów” – ocenił.

31 sierpnia państwa bałtyckie ogłosiły listy sankcyjne, na których znalazł się Alaksandr Łukaszenka i jeszcze 29 białoruskich urzędników. 25 września listę tę rozszerzono o kolejne ok. 100 osób.

MSZ Białorusi nie poinformowało na razie, kto został objęty jego sankcjami.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję