Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Od 20 lat służą Bogu i Ojczyźnie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2013, str. 1-2

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej już 20 lat przez cnotę, naukę i pracę służy Bogu i Ojczyźnie. Stowarzyszenie zostało powołane w diecezji przez JE bp. Jana Śrutwę dekretem z dnia 10 grudnia 1993 r. Pierwsze oddziały KSM na terenie naszej diecezji działały już w latach 1991-92, jeszcze w ramach diecezji lubelskiej. Gdy powstała diecezja zamojsko-lubaczowska, pierwszy Pasterz nowej diecezji mianował ks. Juliana Brzezickiego asystentem diecezjalnym KSM. Powstawały ciągle nowe oddziały parafialne KSM i już w 1992 r. jesienią powstał pierwszy zarząd diecezjalny. Przez minione 20 lat KSM zaistniał w 90 parafiach naszej diecezji i w 4 kołach szkolnych. Przez ten okres czasu uroczyste przyrzeczenie KSM złożyły 962 osoby, a w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych uczestniczyło kilka tysięcy młodych ludzi.

Reklama

28 września br. w Biłgoraju świętowaliśmy 20-lecie istnienia KSM. Uroczystości rozpoczęły się spotkaniem w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju. Wspólnej modlitwie przewodniczył diecezjalny asystent KSM ks. Julian Brzezicki. W uroczystościach udział wzięli m.in.: JE bp Marian Rojek, JE bp Mariusz Leszczyński, poseł Piotr Szeliga, poseł Genowefa Tokarska, poseł Sławomir Zawiślak, senator Jerzy Chróścikowski, były wojewoda Stanisław Rapa, były wojewoda Marek Grzelaczyk; władze samorządowe: Janusz Rosłan - burmistrz Biłgoraja, Marian Tokarski - starosta biłgorajski, Stanisław Schodziński - wicestarosta biłgorajski, Mirosław Poźniak - przewodniczący Rady Powiatu Biłgoraj, Henryk Matej - starosta zamojski, Józef Michalik - starosta lubaczowski, Tadeusz Niedźwiecki - burmistrz miasta i gminy Frampol, Stanisław Sitarz - były burmistrz miasta i gminy Józefów, Wiesław Różyński - wójt gminy Biłgoraj, Jan Lelonek - kierownik Delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu, Marian Klecha - dyrektor LO im. ONZ w Biłgoraju, Marian Kurzyna - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju oraz inne osoby - przyjaciele KSM: płk Karolina Krzysztoń - prezes Stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość”, Alina Swacha - przewodnicząca Biura Radia Maryja przy parafii św. Jerzego, ks. Krystian Bordzań - dyrektor Katolickiego Radia Zamość, ks. dziekan Józef Flis, ks. Krzysztof Świta - diecezjalny asystent kościelny Akcji Katolickiej. Przybyli rejonowi księża asystenci KSM: ks. Andrzej Chilewicz - Rejon Biłgoraj, ks. Mateusz Furmaniak - Rejon Lubaczów, ks. Krzysztof Śniosek - Rejon Tomaszów, księża asystenci parafialni wraz z młodzieżą oraz s. Leonarda - serafitka z parafii Wniebowzięcia NMP i s. Jadwiga - serafitka z Tarnogrodu. Obecnych było wielu członków byłych Zarządów Diecezjalnych KSM, a także przedstawiciele mediów i sponsorzy. Wiele serca i zaangażowania w przygotowanie i przebieg uroczystości włożyli ks. Stanisław Książek, zastępca asystenta diecezjalnego, oraz s. Leonarda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaproszeni goście i członkowie KSM z całej diecezji obejrzeli prezentację, która wyjaśniała strukturę funkcjonowania KSM w parafiach diecezji, oraz slajdy z obozów, rekolekcji, pielgrzymek czy szkoleń w ośrodku KSM w Trzęsinach. O duchowości KSM opowiedziała instruktorka Anna Brzezicka-Stępień. KSM charakteryzuje taka sama duchowość jak Kościół. Przede wszystkim chrystocentryzm - poznajemy Chrystusa i miłujemy Go całym sercem - mówiła prelegentka. Omówiła także kierunki formacji KSM na rok 2013 w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, m.in. rozważanie orędzia Papieża do młodzieży, realizacja programu duszpasterskiego Episkopatu Polski, zapoznanie się z bieżącymi dokumentami Kościoła, pogłębianie świadomości sakramentu chrztu i bierzmowania, przystąpienie do Ruchu Czystych Serc, kształtowanie własnej osobowości na wzór patronów KSM i in. Podstawą formacji są cotygodniowe spotkania w oddziałach parafialnych i 7-letni program formacyjny.

Reklama

Następnie bp Mariusz Leszczyński przedstawił genezę powstania KSM, sięgającą czasów Rewolucji Francuskiej. Wtedy pojawiły się ideologie, którym Kościół musiał się przeciwstawić: liberalizm, socjalizm i marksizm. Kościół szukał sposobu, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się tych ideologii. Zaczął od ścisłej współpracy duchownych z osobami świeckimi. Do dzieła odnowy świata papież Pius X zdecydował się włączyć świeckich. Hasłem jego pontyfikatu było zadnie: „Odnowić wszystko w Chrystusie” i to on po raz pierwszy użył słowa Akcja Katolicka. Papież Pius XII natomiast nadał struktury Akcji Katolickiej - wyjaśniał Biskup Mariusz. Ksiądz Biskup podkreślił także, że KSM tak naprawdę w czasie wojen nie zawiesiło swojej działalności, dopiero władza komunistyczna wprowadziła ustawę o zakazie funkcjonowania katolickich stowarzyszeń męskich i żeńskich. Reaktywacja tego Stowarzyszenia nastąpiła 10 października 1990 r. decyzją Konferencji Episkopatu Polski. Dziś trwa walka o miejsce Chrystusa w życiu indywidualnym i społecznym. Szanujemy inne światopoglądy, ale naszym zadaniem jest budować Polskę Chrystusową. Biskup Leszczyński dziękował za 20 lat pracy dla KSM ks. Julianowi Brzezickiemu, który pełni funkcję asystenta diecezjalnego KSM od 21 lat i założył ośrodek KSM w Trzęsinach. Głos zabrał także ks. Krzysztof Świta - asystent Akcji Katolickiej, który zachęcał młodych do wstępowania w szeregi tej formacji.

Podczas uroczystości dokonano przedstawienia dotychczasowych zarządów diecezjalnych oraz wręczono im dyplomy druha. Nie zabrakło wspomnień i świadectw asystentów i członków KSM. W ich imieniu wypowiedziała się pierwsza prezeska Zarządu Diecezjalnego kadencji 1993-95 Renata Wróblewska. Życzenia i listy gratulacyjne asystentom oraz byłym i obecnym członkom KSM przekazali obecni na uroczystościach goście.

Członkowie i sympatycy KSM oraz goście uczestniczyli we Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP, której przewodniczył i słowo do obecnych skierował pasterz diecezji bp Marian Rojek. - Drodzy młodzi poprzez cnotę, naukę i pracę pragniecie służyć Bogu i Ojczyźnie. Pokazujecie tym samym wszystkim, z którymi się spotykacie najprostszą i najskuteczniejszą drogę do świętości. Proszę Boga, by wam błogosławił i dopomagał we wzrastaniu w łasce i osobistym realizowaniu się - mówił Pasterz diecezji, zachęcając do takiego życia, które prowadzi do świętości.

Po Eucharystii wszyscy udali się na Agapę w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie smaczny poczęstunek przygotowała jako sponsor firma „Smaki Roztocza” Zofii i Andrzeja Wach z Frampola, a niespodzianką był wielki jubileuszowy tort. Podczas Mszy św. i Agapy jubileusz uświetniał zespół „Artifex” z KSM.

Kolejną okazją do świętowania 20-lecia KSM w diecezji będzie uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która wypada w tym roku 24 listopada. Mszy św. o godz. 12.00 w katedrze zamojskiej będzie przewodniczył bp Marian Rojek. Jest to święto patronalne KSM i AK. W tym dnu kandydaci do KSM złożą uroczyste przyrzeczenie. Do przyrzeczeń młodzież przygotuje się poprzez szkolenia, które odbędą się w dniach 8-10 listopada w Lubaczowie i w dniach 15-17 listopada w Trzęsinach. Dla kandydatów do przyrzeczenia zaplanowany jest też dzień skupienia w Trzęsinach 23 listopada. W sobotę, 16 listopada zaplanowany jest o godz. 10.00 w Trzęsinach Zjazd Diecezjalny Stowarzyszenia, na którym nakreślone będą kierunki formacji na nowy rok liturgiczny i plan działań w 2014 r. oraz odbędą się wybory nowego Zarządu Diecezjalnego na 2-letnią, kolejną już 12 kadencję.

2013-10-29 16:38

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Kościele jest miejsce dla młodych

[ TEMATY ]

KSM

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katarzyna Krawcewicz

Jubileuszowa Msza święta miała miejsce w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze

Jubileuszowa Msza święta miała miejsce w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze

 30 lat – dokładnie tyle czasu działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Swój jubileusz KSM-owicze świętowali 21 czerwca.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w naszej diecezji istnieje od 7 marca 1994. Wtedy to powołał je dekretem bp Adam Dyczkowski, a zrobił to na prośbę samych młodych ludzi, którzy chcieli mieć swoje miejsce w Kościele. Kilka miesięcy później, a dokładnie 18 listopada, w zielonogórskiej konkatedrze przedstawiciele trzech oddziałów złożyli przyrzeczenie: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie GOTÓW”. Od tamtego czasu kolejni młodzi ludzie decydują się na ten krok.
CZYTAJ DALEJ

Setne urodziny żołnierza AK

2025-07-04 12:53

Filip Boratyn

W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się niecodzienna uroczystość.

W środę 2 lipca świętowano tu setne urodziny Jana Lohmanna, krakowskiego poety i pisarza, żołnierza AK ps. „Felix”. O godzinie 12 w południe muzealna aula wypełniła się gośćmi. Życzenia jubilatowi przybyli złożyć przedstawiciele władz miasta i województwa, członkowie organizacji kombatanckich, delegaci wojska (w tym poczet sztandarowy Jednostki Wojskowej NIL), szefowie instytucji i stowarzyszeń.
CZYTAJ DALEJ

Raport: ideologia gender narusza prawo międzynarodowe i szkodzi kobietom

2025-07-05 09:38

[ TEMATY ]

ideologia gender

szkodzi kobietom

Reem Alsalem

specjalna sprawozdawczyni ONZ

Adobe Stock

Ideologia gender szkodzi kobietom - podkreśla specjalna sprawozdawczyni ONZ

Ideologia gender szkodzi kobietom - podkreśla specjalna sprawozdawczyni ONZ

Reem Alsalem, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt, stanowczo sprzeciwiła się ideologii gender. W nowym raporcie wzywa rządy do ochrony kobiet na podstawie ich płci biologicznej i ostrzega przed zgubnymi skutkami wymazywania języka odnoszącego się do kobiet.

Raport, który podzielił ONZ
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję