Reklama

Niedziela Przemyska

XVIII Przegląd Kolęd i Pastorałek Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Województwa Podkarpackiego

2025-01-21 09:39

Zdzisław Wójcik

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

XVIII Przegląd Kolęd i Pastorałek Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Województwa Podkarpackiego odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Radymnie 16 stycznia 2025 r. Młodzi wykonawcy, jak i ich wychowawcy, opiekunowie cieszyli się z takiego spotkania.

Widzów tego Przeglądu po raz pierwszy swoją obecnością zaszczycił zespół Julii Nowak, której towarzyszyli Małgorzata Borys grająca na pianinie i skrzypcach oraz Władysław Kretowicz grający na akordeonie. Zespół ten swoją obecnością rozpoczął i uświetniał to niecodzienne wydarzenie pięknym śpiewem znanych i mniej znanych nastrojowych kolęd. Słowa, które często było słychać podczas występu brzmiały: ”Samotnie kolędować źle”. I to jest prawda. Natomiast było zgoła zupełnie odmiennie. Widownia zapełniła się bardzo zaangażowanymi odbiorcami tych pięknych treści, którzy po wysłuchaniu każdej kategorii wiekowej wspólnie śpiewali kolędę zainicjowaną przez Zofię Karwańską prowadzącą ten piękny Przegląd. To w dużej mierze dzięki Pani Zofii młodzi artyści czuli się na scenie oraz przed publicznością swobodnie i bezpiecznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Organizatorem tego, śmiało można napisać rodzinnego spotkania, był Dom pod Lipami i Lipowy Zakątek Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze w Radymnie reprezentowany przez dyrektor Małgorzatę Foryś. Współorganizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Radymnie, którego dyrektorem jest Dorota Gunia. Wydarzenie Patronatem Honorowym objął Starosta Powiatu Jarosławskiego Kamil Dziukiewicz.

Celem Przeglądu było podtrzymywanie i rozwijanie w młodym pokoleniu tradycji chrześcijańskich poprzez wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

Umiejętności wokalno- muzyczne młodych artystów oceniało Jury w składzie: Grażyna Sereda – nauczyciel i dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu, sekcja wiolonczeli, Jadwiga Nowosiad – nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu, chórmistrz, Julia Nowak - wokalistka, która rozpoczęła swoją muzyczną przygodę już w wieku 7 lat. Wieloletnia reprezentantka Podkarpacia na licznych festiwalach muzycznych, a także laureatka ogólnopolskich konkursów piosenki patriotycznej i religijnej w Warszawie. Pani Julia jest organizatorką wielu koncertów oraz wydarzeń kulturalnych nie tylko w Polsce. W 2024 roku nagrała płytę w Radiu Lublin, koncertuje w kraju i całej Europie, ks. Marek Matwijczak - ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną oraz Instytut Muzyki Sakralnej w Przemyślu, gra na pianinie, gitarze i perkusji.

Reklama

Wymienione jury wyłoniło najlepszych wykonawców oraz wytypowało laureatów Przeglądu. W tym roku zwycięzcami zostali: w kategorii pierwszej - dzieci w wieku 6 do10 lat - I miejsce Kacper Lubczyński z Domu dla Dzieci Nasza Chata w Przemyślu oraz I miejsce Sebastian Jarosz z Domu dla Dzieci i młodzieży „Nadzieja” w Łące. II miejsce Magdalena Biernat z Domu dla Dzieci i Młodzieży w Skopaniu. III miejsce Gracjan Hanula z Lipowego Zakątka Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Radymnie.

W kategorii drugiej - dzieci w wieku 11 do 15 lat - I miejsce Martin Pociask z Edytą Grzesik Dziuba z placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Henryka Hanasiewicza w Rzeszowie. II miejsce Maja Jania z Domu dla Dzieci Nasza Chata w Przemyślu. II miejsce Martyna Sławińska z Domu dla Dzieci w Lipniku – Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie”. III miejsce Igor Zygała -Kowalczyk z Domu dla Dzieci w Przeworsku - Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie”.

Reklama

W trzeciej kategorii - młodzież w wieku 16 do 18 lat I miejsce Anna Krystoń z Domu Dziecka „Jaś” w Dębicy. II miejsce Karolina Możdżeń z Domu dla Dzieci i młodzieży „Nadzieja” w Łące. III miejsce Wiktoria Dragan z Domu dla Dzieci i młodzieży „Nadzieja” w Łące.

W czwartej kategorii - młodzież w wieku 19 do 25 lat - I miejsce Roksana Janeczko z Domu pod Lipami Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Radymnie

w piątej kategorii - duety - I miejsce Igor Smaris i Wiktor Kopczyk z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Dr Marii Hanasiewicz w Rzeszowie. II miejsce Kornel Kostyk i Igor Rydzik-Dudek z Lipowego Zakątka Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Radymnie. III miejsce Barbara Depczyńska i Wiktoria Nadziak z Domu dla Dzieci „Małgosia” w Przemyślu.

W szóstej kategorii - wychowawcy, opiekunowie, dyrektorzy - wszyscy uczestnicy zapezentowali wysoki poziom zdolności oraz predyspozycje wokalne.

Anna Krystoń z Domu Dziecka „Jaś” w Dębicy, która swoim występem i utworem „Królu mój” podbiła serca widzów otrzymała nagrodę publiczności.

Reklama

XVIII Przegląd Kolęd i Pastorałek Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych Województwa Podkarpackiego odbył się nie tylko dzięki zaangażowaniu organizatora i współorganizatora, ale również dzięki osobom i instytucjom, które okazały wrażliwość i otworzyły swoje wielkie serca. „Aniołami”, którzy w tym roku udzielili wsparcia finansowego i rzeczowego byli: Starosta Powiatu Jarosławskiego, Fundacja Poland 21 C z Warszawy, Rotary Club Jarosław, Zakłady Mięsne Sokołów S. A. Oddział w Jarosławiu, Pani Agata Wysocka - Firmy Eugeniusz Borkowski Przetwórstwo Mięsa z Wierzawic, Firma Handlowo-Usługowa „Marotex” w Radymnie,„WOJTEKX” Wojciech Starosolski w Przemyślu, Piekarnia Wilusz Tadeusz i Jolanta, Roma S.j. Robert Makarowski i Wspólnicy w Jarosławiu, Margo Pack Sp. z o.o. z Przeworska, Bamal – Pełnatycze.

Dzięki wymienionym darczyńcom każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział w Przeglądzie oraz paczkę ze słodyczami. Laureaci poszczególnych kategorii otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Ponadto wszyscy uczestniczy mieli zapewniony poczęstunek w formie drugiego śniadania oraz obiadu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

commons.wikimedia.org

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.
CZYTAJ DALEJ

Cyrk, który łączy

2025-02-01 08:25

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Sejmowa komisja śledcza do spraw Pegasusa, formalnie powołana „do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.” łączy Polaków. W dość specyficzny sposób, bo w krytycznej ocenie jej działań.

Z jednej strony zwolennicy władzy z rosnącą wściekłością obserwują jak politycy opozycji ośmieszają jej prace, najzagorzalsi wyznawcy rzucają gromy, że adwersarze nie siedzą w więzieniach, a przeciwnicy, czy sceptycznie nastawieni do rządu obywatele płaczą ze śmiechu widząc co członkowie komisji śledczej wyprawiają. W tym wszystkim oczywiście giną resztki przekonania, że chodzi o coś poważnego, a fakty w ogóle mało kogo obchodzą, bo to, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar publicznie już ogłosił, że nie zna przypadków nielegalnego użycia Pegasusa, a Trybunał Konstytucyjny już 10 września 2024 r. orzekł, że komisja działa nielegalnie, więc powinna formalnie już dawno zakończyć swoją pracę – w żaden sposób nie przeszkadza czy to politykom władzy, czy warszawskim sędziom oraz służbom podległym rządowi, dalej „grać” w kotka i myszkę.
CZYTAJ DALEJ

Misje- zmaganie się o człowieczeństwo

2025-02-01 18:32

ks. Łukasz Romańczuk

Ojciec Andrzej Madej OMI

Ojciec Andrzej Madej OMI

Wiele osób nie wie, gdzie ten kraj jest na mapie. Mieszka tam ponad 90% muzułmanów, a wspólnota katolicka liczy ok. 100 osób. W Turkmenistanie jest tylko dwóch kapłanów katolickich: Andrzej Madej i Paweł Kubiak, Oblaci Maryi Niepokalanej.

Turkmenistan powstał jako niezależne państwo w 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego. - Dlatego też wiara w Boga i w tym regionie świata jest bardzo osłabiona. Zamknięte były cerkwie, kościół i kilka kaplic katolickich. Pozostało dużo ateistów. Po upadku ZSRR w całym kraju było tylko kilka meczetów. Ich liczba w ostatnich 30 latach wzrosła do pół tysiąca. Widać większe zainteresowanie religią, rośnie potrzeba wyznawania wiary -podkreśla o. Andrzej i dodaje:- Nasza katolicka wspólnota liczy w całym kraju trochę więcej niż 100 wiernych. Codziennie odprawiamy Mszę świętą w wynajętym domu, a z dużej kuchni zrobiliśmy kaplicę Przemienienia Pańskiego. Jesteśmy w Aszchabadzie, też jako dyplomatyczni przedstawiciele Stolicy Świętej. Posługę rozpocząłem tam wraz z ojcem Zmitrowiczem, dzisiaj biskupem na Ukrainie. Historia ta jest niesamowita: w 1996 roku papież Jan Paweł II otrzymał list od małej wspólnoty katolickiej, pochodzenia niemieckiego z Turkmenistanu, z prośbą o kapłana. Zatroskany o ich los, święty Papież, poprosił nuncjusza apostolskiego abpa Mariana Olesia z Almaty, by znalazł misjonarzy i wysłał ich na misję nad brzeg pustyni Karakum. Nasz ówczesny przełożony generalny Oblatów Maryi Niepokalanej, zgodził się byśmy podjęli się tam założenia Kościoła. Ewangelizowałem już od paru lat w Kijowie i byłem trochę zorientowany w sytuacji katolików na Wschodzie. Prosił mnie bym udał się do Turkmenistanu. Jak mogłem nie przyjąć tego wezwania skoro jako zakonnik ślubuje posłuszeństwo? Dopiero później zacząłem się zastanawiać, co to będzie czy damy radę? Zaufaliśmy Panu Bogu i On nam dopomógł postawić pierwsze kroki na tej misji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję