Spotkanie odbyło się w środę, 22 stycznia 2025 r., i było antycypacją liturgicznego wspomnienie św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy. Uczestnicy spotkali się najpierw w archikatedrze przemyskiej na Eucharystii, a później w Domu Katolickim „Roma” w Przemyślu, aby wspólnie się pomodlić, porozmawiać i wymienić doświadczeniami zawodowymi.
Modlitwie w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Adam Szal, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Andrzej Bienia – dyrektor Radia FARA. Kaznodzieja przypomniał, że praca dziennikarza i rzecznika prasowego to tak naprawdę powołanie, w którym przekazujemy słowo i budujemy to słowo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W krótkim słowie na zakończenie Mszy świętej ks. dr Maciej Flader – archidiecezjalny duszpasterz środków społecznego przekazu, zwrócił uwagę, że papież Franciszek zatytułował zbliżający się Dzień Środków Społecznego przekazu hasłem „Nieście nadzieję, która jest w waszych sercach„. – Dziękuję wam, drodzy dziennikarze, drodzy rzecznicy prasowi, za wasze świadectwo, obecność i modlitwę. Oby ta nadzieja, którą Chrystus zapala w naszym sercu, rzeczywiście pomagała nam jeszcze lepiej służyć tym wszystkim, do których kierujemy nasze orędzie – powiedział ks. Flader.
Reklama
Po Eucharystii dziennikarze i rzecznicy prasowi spotkali się w Domu Katolickim „Roma” w Przemyślu. W krótkim przemówieniu abp Adam Szal przypomniał, że nie jest to pierwsze takie spotkanie i wyraził swoją radość z tak licznej obecności pracowników mediów.
Nawiązując do fragmentu Ewangelii, w którym Jezus słowem uzdrawia człowieka ze sparaliżowaną ręką, hierarcha mówił o wielkiej odwadze i chęci poszukiwania prawdy. – Myślę, że każdy z nas jest powołany do tego, żeby żyć w prawdzie. Żeby mieć odwagę i stanąć w prawdzie wobec siebie, wobec całego świata i współpracować z Panem Jezusem – zaznaczył arcybiskup. – To jest bardzo ważne, bo o prawdzie wszyscy mówimy, wszyscy chcemy słuchać prawdy. Chcemy, żeby wiadomości nasze były prawdziwe, ale nie jest to takie łatwe. Na pewno są różne trudności w stanięciu w prawdzie. Tak zwana poprawność polityczna i to, że kogoś może ta prawda zaboleć czy być niewygodna – powiedział abp Szal. – Ale mimo wszystko naszym powołaniem jest stanięcie w prawdzie i to co mówi Pan Jezus, żeby tę prawdę głosić całemu światu i tego wszystkim życzę – dodał.
Na koniec metropolita przemyski podziękował pracownikom środków społecznego przekazu za ich codzienna pracę na rzecz prawdy. – To jest często bardzo trudne, gdy pojawiają się jakieś pytania bardzo niekomfortowe, ale miejmy też i cierpliwość, i odwagę. Tej cierpliwości, odwagi wszystkim życzę – powiedział hierarcha. – Umiłowania tej prawdy wszystkim życzę i dziękuję za tę służbę prawdzie – dodał.
Następnie miała miejsce wspólna agapa. To czas, kiedy można było wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o wyzwaniach i problemach, które stoją przed prasą, radiem, telewizją i Internetem. Doroczne spotkanie bez wątpienia też zacieśnia więzi i buduje współpracę między redakcjami, służbami i instytucjami.