Reklama

W wolnej chwili

„Teologia i Komunikacja. W drugą rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI” - nowa książka pod redakcją ks. prof. Roberta Nęcka

Nakładem Wydawnictwa Arsarti w ramach serii „Edukacja Medialna” ukazał się 8 tom monografii pod redakcją ks. prof. Roberta Nęcka i mgr Joanny Sobczyk-Pająk - „Teologia i Komunikacja. W drugą rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI”. W pracy poświęconej Benedyktowi XVI znalazły się teksty 23 autorów z Polski, Niemiec, Włoch, Indii, Brazylii i Argentyny. Wprowadzenie do publikacji napisał ks. prałat Paweł Ptasznik, a słowo wstępne Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Edukacja Medialna

ks. prof. Robert Nęcek

x.com/xNecek

Książka „Teologia i Komunikacja. W drugą rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI”

Książka  „Teologia i Komunikacja. W drugą rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Teologia i komunikacja papieska obracają się wokół mądrości. Słowo zaś „mądrość” na giełdzie współczesnego języka nie posiada stałej wartości. Wydaje się być staromodne i łatwo staje się przedmiotem ironii lub sarkazmu. Czasem można się przechwalać tym, że nawet na starość nic się nie zmądrzało.

Tymczasem papież Benedykt XVI - patrząc na Kościół z perspektywy Europy - kładł nacisk na wartość, która znajduje się w kryzysie i podkreślał fazę schyłkową jego działalności. Brakuje bowiem duchowej dynamiki i duchowego przebudzenia, a codzienność coraz częściej przypomina dobrze zarządzaną korporację, niż wspólnotę kładącą nacisk na dojrzałość serca. Dlatego schyłek ten - jeżeli owo przebudzenie nie nastąpi - przyspieszą różne współczesne prądy teoriopoznawcze. Ojciec święty przypominał o niebezpieczeństwach wiary w perspektywie prawdziwej i fałszywej odnowy chrześcijaństwa. Stwierdził, że prawdziwą odnowę Kościoła stanowi rozumne obcinanie różnych przerostów niesionych przez czas. Toteż czytając papieski testament z 2006 roku warto zauważyć, że Ojciec święty dziękował za miłość swoim rodzicom, siostrze i bratu, dając do zrozumienia, że rodzina w każdej szerokości geograficznej staje się punktem odniesienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W tym kontekście papież Ratzinger - analizując wyzwanie domu, któremu na imię Europa - uważał, że świat wartości - jakby chylił się ku upadkowi. Tym sposobem Europa ulega paraliżowi, który jest spowodowany zapaścią układu krążenia. Można to zauważyć chociażby w podejściu do religii. Kiedy obraża się Koran i islam, karze podlega ten, kto obraża. Kiedy obśmiewa się wiarę Izraela, judaizm i jego wielkie postacie kara staje się oczywistością. Natomiast gdy ofiarą prześmiewców staje się Chrystus i chrześcijaństwo - wówczas wtóruje się prawu do wolności opinii jako najwyższego dobra.

Dlatego z jednej strony wolność opinii nie może godzić w prawa człowieka, a z drugiej zdrowym przejawem wielokulturowości staje się „wychodzenie z szacunkiem naprzeciw tego, co święte dla innych, ale to możemy uczynić jedynie wtedy, gdy świętość - Bóg - nie jest obca nam samym”. Chodzi o to, że Europa jest nie tylko kontynentem, ale nade wszystko domem, w którym wolność swój najgłębszy sens znajduje w byciu duchową ojczyzną. Mając tego świadomość warto zastanowić się nad papieską teologią i nad papieską komunikacją, gdyż papież Ratzinger posiadał łatwość w komunikowaniu teologii, a jego przekaz był zrozumiały i bardzo chwytliwy.

Dlatego zbliżająca się druga rocznica śmierci Skromnego Pracownika w Winnicy Pańskiej jest świetną okazją do zaprezentowania niniejszej publikacji „Teologia i Komunikacja. W drugą rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI”.

Monografia podzielona jest na cztery rozdziały. W rozdziale pierwszym „Ku pamięci” zaprezentowane zostaną wspomnienia kardynała Oswalda Graciasa „Wspomnienie Legendy”, kardynała Orani João Tempesta, O. Cist. „Pokorny robotnik Winnicy Pańskiej - Benedykt XVI Wielki” i szefa ochrony papieskiej Domenico Giani „Człowiek sprawiedliwości i miłosierdzia”.

Reklama

W rozdziale drugim „Głębia chrześcijaństwa” zostały zamieszczone teksty arcybiskupa Marka Jędraszewskiego „Żyć Bogiem. O dwóch książkach Josepha Ratzingera/Benedykta XVI: Wprowadzenie w chrześcijaństwo i Co to jest chrześcijaństwo? Testament duchowy”, ks. prof. Krzysztofa Góździa „Kamienie milowe teologii Josepha Ratzingera-Benedykta XVI”, ks. dr Piotra Studnickiego „Papieski traktat o wierze. Pielgrzymka Benedykta XVI do Polski (25-28 maja 2006)”, biskupa Damiana Andrzeja Muskusa OFM „Łagodne światło wiary. Benedykt XVI w Kalwarii Zebrzydowskiej” i ks. prof. Sławomira Bukalskiego „Małżeńska communio amoris drogą do communio sanctorum w nauczaniu Benedykta XVI”.

Rozdział trzeci „Pogłębiona teologia” ro analiza liturgii Kościoła, źródeł papieskich homilii i komunikacyjne znaczenie herbu. Warto odnotować następujące teksty: Bp Ariel Torrado Mosconi ”COMUNICANTES ET MEMORIAM VENERANTES”. Liturgia, misterium komunii i komunikacja w teologii Josepha Ratzingera-Benedykta XVI”, prof. Stephen Morgan „Źródło i szczyt: Liturgia jako teologia dla Josepha Ratzingera”, prof. Katarzyna Dybeł „W pragnieniu Boga zawiera się umiłowanie słowa”: papież Benedykt XVI mówi o poezji”, ks. dr hab. Rafał Kowalski „Benedykt XVI jako kaznodzieja - źródła papieskich homilii”, ks. prof. Bogdan Zbroja „Relatywizm i technokracja, jako przeszkody komunikacji międzyludzkiej w encyklice „Caritas in veritate” Benedykta XVI”, ks. prof. Andrzej Bruździński „Herb papieża Benedykta XVI i jego komunikacyjne znaczenie”.

Reklama

W końcu w rozdziale czwartym zostały przedstawione pogłębione analizy papieskiej komunikacji - dr Anna Kurdziel „Papież ćwierkający prawdę”, prof. Klaudia Cymanow-Sosin „Od siły autorytetu po moc dialogu - wyznaczniki komunikowania Benedykta XVI w świetle personalistycznej koncepcji komunikacji ewangelizacyjnej”, ks. prof. Robert Nęcek „Bóg i bliźni w centrum komunikacji Benedyka XVI”, ks. prof. Wojciech Misztal „Benedykt XVI i mass media: „by ta miłość stała się rzeczywiście dominującą miarą świata”, prof. Katarzyna Drąg „Komunikacyjne aspekty milczenia. Inspiracje Benedykta XVI”, red. Angela Ambrogetti „Benedykt XVI i komunikacja oparta na prawdzie wiary” i Peter Seewald „Komunikujący prawdę znaczenie”.

Niewątpliwie druga rocznica śmierci papieża Ratzingera może być dobrym czasem zastanowienia się nad aktualnością papieskiego przekazu, który nie traci nic ze swojej autentyczności i głębi. Oddając monografię do rąk Czytelników ufamy, że będzie ona przyczynkiem do podjęcia na nowo refleksji nad stanem własnej duszy i stanem duszy Europy i świata.

Patronat nad książką objęli: Radio Plus, Radio RMFFM, tygodnik „Niedziela”, KAI, deon.pl i wiara.pl

2025-01-30 08:42

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara w ogniu pytań: Po co chodzić do kościoła, skoro Bóg jest wszędzie?

2025-07-03 06:30

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

"Wiara w ogniu pytań" to znakomity zbiór krótkich rozważań, będących odpowiedzią na trudne pytania o Boga, wiarę, modlitwę czy cierpienie.

Podjęte w książce zagadnienia nie są abstrakcyjne – to prawdziwe wątpliwości kierowane bezpośrednio do autora zarówno w czasie prowadzonych rekolekcji, jak też w licznie wysyłanych do niego mailach. Odpowiedzi ks. Mariusza Frukacza to trafiające w istotę problemów błyskotliwe i syntetyczne myśli, które mogą być pomocą dla poszukującego czytelnika w lepszym i głębszym rozumieniu istoty Boga, grzechu, pojednania, oraz różnych aspektów życia, Kościoła, chrześcijaństwa i duchowości. Mogą być dla każdego doskonałym przewodnikiem po meandrach naszej egzystencji, gdzie wśród codziennych zajęć i obowiązków, w świecie pełnym paradoksów i niejednoznaczności tak łatwo przecież zgubić z oczu to, co najważniejsze. Lektura i medytacja tych niezwykle głębokich a także inspirujących tekstów pozwoli czytelnikowi na ugruntowanie wiary i jeszcze lepsze zrozumienie Boga oraz życia i powołania chrześcijanina w świecie.
CZYTAJ DALEJ

USA: kto zakupi dom rodzinny papieża Leona XIV?

2025-07-02 13:02

[ TEMATY ]

USA

Chicago

Papież Leon XIV

dom rodzinny

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Gmina Dolton w pobliżu Chicago objęła w posiadanie dom rodzinny papieża Leona XIV. Jak poinformowała 2 lipca gazeta „USA Today”, osiągnięto porozumienie z dotychczasowym właścicielem, a cena zakupu nie została ujawniona.

Gmina zamierza teraz - we współpracy z Archidiecezją Chicago - udostępnić dom zwiedzającym jako obiekt historyczny, aby w ten sposób ożywić ruch turystyczny. Nie rzucający się w oczy dom jednorodzinny w Dolton stał się pożądaną nieruchomością po wyborze papieża Leona XIV. Robert Francis Prevost, który 8 maja został wybrany papieżem, dorastał w domu o powierzchni prawie 70 metrów kwadratowych przy East 141st Place. Tutaj spędził dzieciństwo z rodziną: matką Mildred Agnes, ojcem Louisem Mariusem i dwoma starszymi braćmi Louisem Martinem i Johnem Josephem. Według doniesień medialnych Leon XIV nadal jest właścicielem mieszkania w tej okolicy.
CZYTAJ DALEJ

Przesłuchania konkursowe trwają!

2025-07-03 12:50

Adrian Maraś

Za nami oficjalne otwarcie kolejnej XXII edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej SKOWRONECZEK. Ponad 90 młodych wokalistów przyjechało do Nowego Sącza aby powalczyć o nagrodę Grand Prix.

— Ten festiwal jest wyjątkowym festiwalem. Tak, jak śpiew skowronka kojarzy nam się bardzo optymistycznie i powoduje, że się uśmiechamy, tak myślę, że wasze wystąpienia tutaj spowodują, że Jury będzie miało bardzo trudne zadanie i już chylę czoła. Ale wiem, że wszyscy uczestnicy będą się świetnie bawić, będą się do siebie uśmiechać i dzielić się tym pozytywnym dźwiękiem, który skowronek przekazuje każdemu z nas. Życzę pięknych prezentacji na scenie, dobrej zabawy i tego, abyście skorzystali z tej wyjątkowej atmosfery – tymi słowami uczestników Festiwalu powitała dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza Ilona Kronenberger.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję