Reklama

Eucharystia źródłem życia

Niedziela Ogólnopolska 49/2013, str. 20-21

Ks. Roman Rataj,

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jakim stopniu adoracja Najświętszego Sakramentu może wpływać na wzrost pobożności? Jak uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, by chcieć jej więcej? Kiedy Eucharystia staje się źródłem życia? – na te i inne pytania starali się odpowiedzieć duchowni i świeccy prelegenci oraz uczestnicy II Forum Krajowego Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach.

Forum odbywało się w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2013 r. w parafii św. Jana Kantego w Częstochowie, w 10. rocznicę rozpoczęcia wieczystej adoracji. Organizatorem spotkania był proboszcz tej parafii – ks. Marek Kundzicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Forum wieczystych adoracji

Celem spotkania było wzajemne poznanie się parafialnych wspólnot adorujących, wymiana doświadczeń, pogłębienie pobożności eucharystycznej. Na tegorocznym forum została zaprezentowana nowa – 11. parafia z wieczystą adoracją, z diecezji tarnowskiej. Podczas spotkania poruszane były zagadnienia formacji liturgicznej, teologicznej i biblijnej w odniesieniu do Eucharystii. Tym razem prelegenci skupili się wokół życia Eucharystią w małżeństwie i rodzinie. Została także ukazana rola parafii w wychowywaniu do aktywnego przeżywania Eucharystii. Ważnym punktem spotkań był czas świadectw osób adorujących.

Reklama

Z prelekcjami zostali zaproszeni: ks. dr hab. Marian Duda (profesor teologii pastoralnej WIT) – „Eucharystia bijącym sercem parafii”; o. dr Piotr Polek OSPPE (wykładowca liturgiki i definitor generalny Zakonu Paulinów) – „Celebracja Liturgii Eucharystycznej”; dr Mieczysław Guzewicz (członek Rady ds. Rodziny KEP) – „Małżeństwo i rodzina żyje dzięki Eucharystii. S. Julia Dubowska ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii złożyła świadectwo o cudzie eucharystycznym w Sokółce, a Zofia Chmielewska przedstawiła Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne. Jednym z punktów forum była dyskusja na temat wpływu wieczystej adoracji na życie duchowe wiernych. Podsumowania dokonali proboszczowie parafii z wieczystymi adoracjami.

Logo II Forum zaprojektował Dariusz Madejski z parafii św. Jana Kantego w Częstochowie. Przedstawia ono Hostię skrytą w sercu, które kolorami nawiązuje do Serca Jezusa Miłosiernego (patrz wyżej). Ks. Stanisław Jasionek napisał słowa do hymnu na II Forum, a Tomasz Łękawa – melodię. Jest to jednocześnie hymn wdzięczności parafii Panu Bogu za 10 lat wieczystej adoracji. Do 10-lecia nawiązuje także logo forum.

I Forum Krajowe Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach miało miejsce w dniach 21-22 kwietnia 2012 r. w parafii św. Józefa Oblubieńca w Warszawie na Kole. Jego organizatorem był ks. proboszcz dr Zbigniew Godlewski. Prelegenci skupili się na biblijnej genezie Eucharystii, związku Eucharystii i Miłosierdzia Bożego oraz przeżywaniu głębi adoracji eucharystycznej.

Czy tylko 10 lat adoracji?

Reklama

10 lat adoracji wieczystej – tak! Jednak adoracja Najświętszego Sakramentu w parafii św. Jana Kantego w Częstochowie ma już ponad 18-letnią historię. Codzienną adorację wprowadził w parafii obecny jej proboszcz ks. Marek Kundzicz w 1995 r. Zaczynała się ona Koronką do Miłosierdzia Bożego o 15.00, a kończyła Różańcem i Mszą św. o 18.00. – Nasz Ksiądz Proboszcz niemal w każdą niedzielę zachęcał nas, abyśmy znaleźli czas na prywatną modlitwę przed Jezusem Eucharystycznym – wspominała parafianka Ewa Oracz podczas I Forum w Warszawie. Zresztą do dziś w ogłoszeniach parafialnych jest obecne zaproszenie na adorację. Dobrą zachętą są wspólne modlitwy adoracyjne po Mszach św. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Jak wspomina ks. Kundzicz, myśl o wieczystej adoracji zrodziła się w jego kapłańskim sercu podczas rekolekcji, które odbywał u ojców dominikanów w Korbielowie. – Po powrocie poinformowałem o tym moich parafian, a abp Stanisław Nowak podjął tę ideę bez chwili wahania i pobłogosławił temu przedsięwzięciu – wyznaje. Po 8 latach codziennej adoracji abp Nowak poświęcił kaplicę i Mszą św. o północy 30 listopada 2003 r. rozpoczął wieczystą adorację. Zgodnie z życzeniem Księdza Arcybiskupa, kaplica jest przeznaczona na modlitwę cichą – wyłączając Koronkę i Różaniec. W nocy i w ciągu dnia adoracje mają poszczególne grupy parafialne. Warto nadmienić, że każde spotkanie grup młodzieżowych rozpoczyna się od krótkiej wspólnej adoracji. Nocna adoracja trwa od godz. 19.00 do 6.00 i podzielona jest na godzinne dyżury. Obecnie jest 200 osób zaangażowanych w nocną adorację. Częstym „gościem” na nocnych adoracjach jest arcybiskup senior Stanisław Nowak.

Parafie adorujące – ile ich jest?

W Polsce jest 11 parafii z wieczystą adoracją, z czego 2 parafie w archidiecezji częstochowskiej i 2 w diecezji tarnowskiej. Parafia św. Józefa Oblubieńca w Warszawie na Kole jest pierwszą w Polsce. Adoracja trwa tam od 1987 r. Najmłodsza adoracja jest w parafii św. Stanisława Kostki w Niskowej, w diecezji tarnowskiej. 11. miejsce to sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Tam wieczysta adoracja rozpoczynała się dokładnie tego samego wieczoru, kiedy bł. Jan Paweł II odchodził do Domu Ojca. Na nocne adoracje przyjeżdżają poszczególne parafie z okolic Krakowa. W całej Polsce są ponadto 264 parafie z całodzienną adoracją. Najwięcej w archidiecezji krakowskiej – 33, a następnie kolejno: archidiecezja poznańska – 21, archidiecezja częstochowska i katowicka – 20, archidiecezja warszawska – 19. Warto nadmienić, że w tej archidiecezji istnieje najstarsze w Polsce miejsce wieczystej adoracji – od 1688 r. w klasztorze Mniszek Benedyktynek Sakramentek przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Trzeba też przypomnieć idee adoracji transmitowanej przez Internet, obecnej w świecie. W Polsce jak dotąd adoracja internetowa jest realizowana z kościoła Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Słupsku.

Kult Eucharystii w archidiecezji częstochowskiej

Reklama

Idea kultu eucharystycznego powstała w XIX wieku. Organizowano na ten temat kongresy światowe, krajowe i diecezjalne. W Polsce odbyły się 3 kongresy krajowe. Jak dotąd najwięcej kongresów diecezjalnych odbyło się w archidiecezji częstochowskiej – 8: w 1928, 1929, 1931, 1932, 1934, 1935, 1939 i w 2005 r. Dla upamiętnienia II Krajowego Kongresu Eucharystycznego abp Stanisław Nowak, ówczesny metropolita częstochowski, ustanowił od 1 stycznia 1988 r. nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu w całej diecezji – przez cały rok przez kolejne dni poszczególne parafie i wspólnoty zakonne adorują Najświętszy Sakrament. W Roku Eucharystii odbył się VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny (22-29 października 2005 r.), a także lokalne kongresy: w Radomsku, Kłobucku, Myszkowie, Gorzkowicach, Zawierciu, Blachowni, Wieluniu i Częstochowie. Owocem Roku Eucharystii jest codzienna adoracja w 20 parafiach oraz okresowa adoracja (raz w tygodniu) w 17 parafiach archidiecezji. Ponadto w archidiecezji częstochowskiej są 2 parafie z wieczystą adoracją: św. Jana Kantego w Częstochowie – od 30 listopada 2003 r. i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu – od maja 2005 r.

Kult Eucharystii w Kościele

Idea spotkań poświęconych kultowi eucharystycznemu zrodziła się we Francji w połowie lat 70. XIX wieku. Chodziło nie tylko o ożywienie i poszerzenie nabożeństwa eucharystycznego, ale także o przeciwstawienie się narastającym wówczas tendencjom laicyzacyjnym o wyraźnie antykościelnym, a nawet antyreligijnym zabarwieniu. Pierwszy Kongres Eucharystyczny odbył się w 1881 r. w Lille we Francji. Papież Leon XIII poparł inicjatywę kongresów eucharystycznych i zachęcił do ich kontynuowania. Do dziś odbyło się ich 50 – ostatni w Dublinie w Irlandii w 2012 r. Stopniowo powstawały idee krajowych kongresów eucharystycznych. Wprowadzono je w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Kanadzie, Australii i Stanach Zjednoczonych. Również w Polsce odbyły się 3 krajowe kongresy eucharystyczne: pierwszy – w 1930 r. w Poznaniu, drugi – w 1987 r. oraz trzeci – w 2005 r. w Warszawie. Ponadto Polska w 1997 r. była gospodarzem 46. Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu. Oprócz tego organizowano także diecezjalne kongresy eucharystyczne.

Forum wieczystych adoracji to nowa forma poświęcona kultowi eucharystycznemu, rozwijającemu się w parafiach od końca XX wieku.

Oprac. na podstawie źródeł parafialnych i materiałów z forum.

* * *

Wykaz parafii w Polsce z Wieczystą Adoracją Najświętszego Sakramentu

1. Archidiecezja warszawska – Warszawa-Koło, parafia św. Józefa Oblubieńca NMP, wieczysta adoracja od marca 1987 r.

Reklama

2. Archidiecezja białostocka – Białystok, parafia Ducha Świętego, kaplica Męczenników Polskich, adoracja wieczysta od 20 listopada 1994 r.

3. Diecezja ełcka – Ełk, parafia Matki Bożej Królowej Apostołów, adoracja wieczysta od 13 grudnia 1998 r.

4. Archidiecezja częstochowska – Częstochowa, parafia św. Jana Kantego, adoracja wieczysta od 30 listopada 2003 r.

5. Archidiecezja częstochowska – Zawiercie, bazylika – parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła, adoracja wieczysta od maja 2005 r.

6. Diecezja łomżyńska – Wyszków, parafia św. Wojciecha, adoracja wieczysta od 26 czerwca 2005 r.

7. Diecezja zielonogórsko-gorzowska – Świebodzin, parafia Miłosierdzia Bożego, adoracja wieczysta od stycznia 2006 r.

8. Diecezja sandomierska – Tarnobrzeg, parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, adoracja wieczysta od 26 listopada 2006 r.

9. Diecezja tarnowska – Dąbrowa Tarnowska, parafia NMP Szkaplerznej, adoracja wieczysta od 29 stycznia 2009 r.

10. Diecezja tarnowska – Niskowa, parafia św. Stanisława Kostki, adoracja wieczysta od 16 czerwca 2013 r.

11. Archidiecezja krakowska – Kraków, sanktuarium Bożego Miłosierdzia, adoracja wieczysta od Niedzieli Miłosierdzia 2005 r.

2013-12-03 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.
CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: zróbmy miejsce Jezusowi, aby odnaleźć nadzieję

Niech ten czas Adwentu będzie cenną okazją, by wznieść nasze spojrzenie na Tego, który czyni lekkimi nasze serca i podtrzymuje nas w drodze – powiedział Papież podczas rozważania przed niedzielną modlitwą Anioł Pański.

Ojciec Święty w swoim rozważaniu nawiązał do Ewangelii z pierwszej niedzieli Adwentu. Wskazał, że Pan Jezus wobec przywołanych obrazów „końca czasów”, swoim uczniom daje słowo nadziei. Zbawicielowi zależy na tym, abyśmy byli gotowi na przyjście Syna Człowieczego. Chrystus kieruje do nas zaproszenie, aby podnieść głowy i zachować czujne serca.
CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny alumnów

2024-12-02 04:53

Karol Kapica

W kościele Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie 30 listopada odbyła się uroczysta Msza św., podczas której pięciu alumnów z III roku studiów przyjęło strój duchowny: Michał Barczak z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milejowie, Patryk Dziadko z parafii Wszystkich Świętych w Depułtyczach, Mateusz Fac z parafii św. Izydora w Ciechankach Łęczyńskich, Marcin Fidor z parafii Świętej Rodziny w Chełmie i Mateusz Stec z parafii św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję