Reklama

Niedziela Kielecka

Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła” w Kielcach

Koinonia cała dla dzieła Nowej Ewangelizacji

Na wzgórzu z widokiem na panoramę Kielc stoi kaplica i Dom Wspólnoty, który zamieszkują bracia i siostry z Koinonii św. Pawła – Wspólnoty ze szczególnym charyzmatem i misją, by nieść Dobrą Nowinę na krańce świata. Posiew Słowa na kursach, misjach, rekolekcjach przynosi owoce: w nowo ochrzczonych, w tych, którzy odnaleźli po latach wiarę, umocnili ją i w licznych nowych ewangelizatorach, którzy głoszą Chrystusa w różnych częściach Polski i za granicą

Niedziela kielecka 4/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

stowarzyszenie

Archiwum wspólnoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota Koinonia św. Pawła powstała jako odpowiedź na posłanie Chrystusa wyrażone w „nakazie misyjnym” oraz na wezwanie Kościoła, a zwłaszcza Ojca Świętego Jana Pawła II do podjęcia dzieła nowej ewangelizacji – wyjaśnia jej założyciel ks. Marian Królikowski. Jest to stowarzyszenie życia apostolskiego odwołujące się do źródeł monastycyzmu.

Rodzi się nowa wspólnota

Wspólnotę tworzą bracia i siostry, którzy odkryli jako osobiste powołanie ewangelizację i dla tego dzieła podjęli życie według rad ewangelicznych. Początki łączą się z wypełnianiem posługi ewangelizacyjnej prowadzonej przez braci i siostry w ramach działającej od 1993 r. Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Pawła w Kielcach. Po trzech latach wspólnej posługi ewangelizacyjnej w Kielcach, wokół ks. Mariana Królikowskiego zgromadzili się zarówno bracia, jak i siostry, którzy dla dzieła nowej ewangelizacji zapragnęli poświęcić swoje życie, żyjąc w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie oraz tworząc Wspólnotę Życia Konsekrowanego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

19 sierpnia 1996 roku trzy osoby: ks. Marian Królikowski oraz dwie siostry s. Samuela Klimas i s. Franciszka Godlewska rozpoczęli życie wspólne w oparciu o ustalony regulamin dnia, realizując charyzmat modlitwy i ewangelizacji. Życie odznaczało się wyjątkową prostotą. Rytm dnia wyznaczały godziny modlitwy osobistej, wspólnotowej, wstawienniczej i liturgicznej (Eucharystia, Liturgia Godzin) oraz praca podejmowana w duchu wzajemnej służby. Organizacja życia podporządkowana była posłudze ewangelizacyjnej: członkowie Wspólnoty Życia prowadzili kursy formacyjne i rekolekcje. W ciągu jednego roku prowadzili ponad pięćdziesiąt kursów formacyjnych w Polsce i za granicą (w Kazachstanie, Uzbekistanie, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Niemczech).

S. Franciszka i s. Samuela wspominają wyprawę do Kazachstanu na zaproszenie ks. Kwiecińskiego – misjonarza z diecezji kieleckiej. Pięć dni ciężkiej podróży, na miejscu 40 stopni mrozu, ale i wielka otwartość ludzi. Z ogniem w sercu głosili Chrystusa dla ludzi, którzy przyjeżdżali z różnych stron kraju. Ewangelizatorzy z Kielc przygotowywali miejscową ekipę, czyniąc nowych uczniów Chrystusa. Pewnego dnia wyszli przed budynek szkoły i głosili Ewangelię publicznie, wyznając wiarę. Początkowo młodzież przysłuchiwała się jedynie oglądając całą akcję z okien. Po jakimś czasie ku zdziwieniu ekipy niektórzy zaczęli podchodzić i publicznie wyznawać Chrystusa jako swojego Zbawiciela. – Pamiętam jak po Mszy św. celebrowanej przez bp. Lengę, który odwiedził parafię, podeszło kilkoro osób do proboszcza i powiedzieło: „wczoraj nocowali u nas ewangelizatorzy z Polski, przyjęliśmy Chrystusa jako naszego Pana, co mamy teraz zrobić? Jak wejść do wspólnoty Kościoła?”.

W Izraelu także głosili Ewangelię. Przygotowali do chrztu grupę emigrantów rosyjskiego pochodzenia o żydowskich korzeniach. Oglądali szczęście nowo ochrzczonych i ich wejście do wspólnoty Kościoła.

Reklama

Niejeden raz byli świadkami mocy i skuteczności Słowa. Kiedyś część wspólnoty ewangelizowała więźniów najbardziej ciężkiego więzienia na Łotwie – w Jelgawie, gdzie wyroki odsiadują przestępcy, którzy dopuścili się okrutnych zbrodni, zabójstw. S. Franciszka i s. Iza prowadziły z tutejszym kapelanem dla więźniów kurs Nowe Życie z Bogiem. Nigdy nie zapomną, jak mężczyźni chłonęli Dobrą Nowinę i wzruszenia ludzi, którym Pan przywracał wolność, uwalniając ich od grzechów.

Nowe dzieła

18 październik 1999 r. – po około sześciu latach posługi ewangelizacyjnej, bp Kazimierz Ryczan wydał dekret powołujący do istnienia Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „św. Pawła” w Kielcach. Dla tego dzieła przeznaczył kaplicę i budynki przy ul. Bęczkowskiej 53 a. W tym miejscu zamieszkała Wspólnota. 27 czerwca 2000 r. pierwsze osoby złożyły śluby wieczyste, jedna pierwsze śluby czasowe. 29 czerwca trzy osoby rozpoczęły nowicjat, a jedna postulat.

Ewangelizacja – najgłębszy charyzmat

Reklama

– Rozwijając duchowość, łączymy modlitwę z apostolstwem. Wzorem apostołów pragniemy się oddać modlitwie i głoszeniu Słowa Bożego. – Modlitwa wspólnoty jest inspirowana Słowem Bożym, z niego wypływa i nim się karmi – podkreślają. Codzienne obowiązki przeplatają się z modlitwą: dwie godziny na modlitwę osobistą (lectio divina), Eucharystia, Liturgia Godzin. – Naszym powołaniem jest ewangelizacja, głoszenie Słowa Bożego, które stanowi pierwszą posługę, jaką Kościół winien spełnić względem każdego człowieka i wszystkich ludzi, ukazując im miłość Bożą, która się objawiła w Jezusie Chrystusie. Ewangelizacja stanowi nasz najgłębszy charyzmat. Sposobów głoszenia Dobrej Nowiny jest bardzo wiele: świadectwo osobiste i wspólnotowe, zaangażowanie w dzieło Nowej Ewangelizacji i posługa misyjna, szkoły ewangelizacji, rekolekcje, koncerty ewangelizacyjne itp. „Koinonia św. Pawła” w Kielcach jest twórcą Programu Pastoralnego „Redemptoris Missio” i służy jako centrum formacyjne dla Szkół Nowej Ewangelizacji. Jest to program ewangelizacji ochrzczonych i tych, którzy Chrystusa jeszcze nie znają oraz formacji nowych ewangelizatorów. – To prosty, praktyczny i komplementarny program, który posiada jasno określone cele, strategię, metody i łatwo odtwarzalną treść. Nasza Wspólnota jest promotorem Programu „Redemptoris Missio” w Kościele diecezji kieleckiej, w Polsce i w krajach Europy i Azji: Program jest narzędziem dla już istniejących ruchów, stowarzyszeń, wspólnot podstawowych, grup modlitewnych i parafii w ich pracy ewangelizacyjnej, daje również możliwość zainicjowania nowych wspólnot modlitewno-ewangelizacyjnych – wyjaśnia ks. Marian.

W roku 2004 bp Kazimierz Ryczan powierzył „Koinonii św. Pawła” prowadzenie Parafii pw. św. Pawła Apostoła: erygowanej dla dzieła nowej ewangelizacji. Gromadząca się przy niej wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna, składająca się z małych grup, stanowi równocześnie podstawę dla parafialnej wspólnoty wspólnot. Małe grupy obejmują formację dzieci i młodzieży (młodzi ewangelizatorzy), studentów, małżeństw, osób dorosłych. Mając na uwadze dobro duchowe wiernych przygotowujących się do przyjęcia sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia oraz potrzebę ewangelizacji osób nieochrzczonych, bp Ryczan 19 października 2011 r. erygował Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny „Św. Pawła” w Kielcach, który działa w ramach Centrum Modlitwy i Ewangelizacji św. Pawła i jest prowadzony przez Wspólnotę. Odpowiedzialnym za funkcjonowanie Ośrodka jest ks. Marian Królikowski.

Być zawsze uczniem Jezusa Chrystusa

Reklama

Wspólnotę tworzy siedem sióstr i trzech braci: s. Samuela, s. Franciszka, s. Julia, s. Kinga, s. Kasia, s. Iza, ks. Marian, ks. Konrad, ks. Sylwester. Uczniostwo – to jest zasadnicze powołanie każdego z braci i z sióstr, a zarazem duchowość, która jest motorem ich życia i działania. – Uczniostwo jest formą życia, której uczymy się od Chrystusa i która nas do Niego upodabnia. Jest także drogą, której celem jest ewangeliczny ideał, by „być jak Jezus, nasz Mistrz”. Sercem tej duchowości jest to, aby przebywać z Jezusem po to, by być takim jak On, a następnie czynić to samo, co nasz Mistrz – mówi s. Kinga. Uczniostwo wiąże się nierozerwalnie z formowaniem następnych uczniów.

Św. Paweł – ojciec, mistrz, inspirator

W kaplicy Wspólnoty znajduje się ikona Apostoła, autorstwa Michała Płoskiego. Dla Wspólnoty św. Paweł zawsze pozostaje wzorem radykalizmu w nawróceniu, przykładem gorliwego ewangelizatora. To człowiek, który zdobyty przez Chrystusa, stał się apostołem krzyża Chrystusowego i niezmordowanym głosicielem Ewangelii łaski Bożej – mówią. – Od świętego Pawła uczymy się uniwersalizmu, który przynagla nas do niesienia orędzia zbawienia wszystkim narodom, ponieważ Bóg pragnie, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni. Św. Paweł uczy braci i siostry strategii duszpasterskiej, która pomaga im być otwartymi na wszystkich. Są świadomi, że głosić Ewangelię Chrystusową oznacza również znosić trudy. Nie wolno im jednak zaniedbać charyzmatu, który został im dany. Szczególnie uroczyście wspólnota obchodzi święto patronalne: Nawrócenie św. Pawła Apostoła (25 stycznia) oraz Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca).

Formacja

Reklama

Głównymi etapami wstępnej formacji w Koinonii są: postulat, nowicjat, juniorat. Postulat trwa jeden rok i pozwala kandydatowi zapoznać się z bliska z życiem braci i sióstr w Koinonii oraz upewnić się, czy do tego życia czuje się powołany. Dwuletni nowicjat pomaga w zapoznaniu z wymaganiami życia wspólnotowego, wprowadzaniu w praktykę rad ewangelicznych, dokładniejszemu rozpoznaniu Bożego powołania i przygotowanie do apostolskiej działalności. Podczas junioratu siostry i bracia składają śluby czasowe poprzedzające wieczystą profesję. Czas ten pomaga w odczytaniu własnego charyzmatu oraz umocnieniu więzów ze Wspólnotą. Oprócz licznych wyjazdów ewangelizacyjnych, każdy brat i siostra podejmuje posługę w Domu Wspólnoty. Dla zdrowia fizycznego i duchowego oraz budowania więzi wspólnotowych potrzebna jest nam także rekreacja i udział w wydarzeniach promujących kulturę – opowiadają. Członkowie Wspólnoty podejmują także specjalistyczne studia.

Przyjdźcie, a zobaczycie

Parafia jest niewielka, liczy zaledwie 100 mieszkańców. Jednak w niedzielnych Mszach i uroczystościach uczestniczą także rodziny i pojedyncze osoby spoza parafii. Cenią Wspólnotę, sposób przygotowania i przeżywania liturgii, Słowo Boże wygłaszane przez księży. Modlą się ze Wspólnotą na Nieszporach, spotkaniach modlitewnych, chorzy uczestniczą w Eucharystii z sakramentem chorych raz w miesiącu. W pierwsze piątki miesiąca odbywają się liturgie pokutne. Szybko zapełnia się kalendarz Wspólnoty proszonej o głoszenie rekolekcji dla młodzieży, dorosłych, zgromadzeń, sióstr i dla kapłanów – w diecezji i poza nią. Niedawno zakończył się Kurs Nowe Życie z Bogiem, a już są w planach kolejne: „Paweł” i „Jan” – dla ewangelizatorów. 2-6 czerwca – to dni Nowenny przed Zesłaniem Ducha Świętego. 15 czerwcu Wspólnota zaprosi rodziny z parafii, by dzielić się z nimi radością podczas Święta Rodzin. Będzie Eucharystia z indywidualnym błogosławieństwem każdej rodziny, małżeństwa, a po niej wspólny piknik, zabawy, konkursy i poczęstunek. Przyjdźcie, a zobaczycie – zapraszają siostry i bracia.

Adres: Koinonia św. Pawła, ul. Bęczkowska 53a, Kielce; zob. www.rmissio.pl

W następnym numerze zaprezentujemy Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), Dom przy klasztorze na Karczówce w Kielcach

2014-01-23 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posłani, by odnawiać świat. O roli świeckich w kościele

Niedziela legnicka 45/2014, str. 5

[ TEMATY ]

stowarzyszenie

Ks. Waldemar Wesolowski

W sobotę 25 października odbyło się spotkanie Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji legnickiej. W spotkaniu wziął udział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Podczas modlitwy przedpołudniowej przypomniał znaczenie ruchów i stowarzyszeń skupiających ludzi świeckich i osoby duchowne w dziele ewangelizacji prowadzonej przez Kościół. – Naszym zadaniem jest głosić Chrystusa. Nie mamy głosić siebie, swojej wizji świata, ale Chrystusa, który za nas umarł i zmartwychwstał – mówił. Zadanie ewangelizacji podejmuje cały Kościół nie tylko przez działania i inicjatywy, ale przez życie wiary, przez osobiste przylgnięcie do Chrystusa. Wspólnoty kościelne mają do odegrania w tym dziele wielką rolę.
CZYTAJ DALEJ

Kielce: uczniowie napiszą świąteczne listy do mieszkańców hospicjum

2024-11-28 18:01

[ TEMATY ]

hospicjum

uczniowie

listy

laciatek/Fotolia Fotolia

Już została ogłoszona akcja pisania listów ze świątecznymi życzeniami do mieszkańców Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty Caritas kieleckiej, a pierwsze szkoły już deklarują swój udział.

Akcja została nazwana „Idą Święta, więc piszę…”. - Zachęcamy uczniów do napisania listów do naszych pacjentów, ale wcale nie jest to łatwe - uważa Dominika Borkowska, koordynatorka wolontariatu hospicyjnego. - Po pierwsze, zwyczaj i umiejętność pisania listów są w zaniku, po drugie pisze się do osoby nieznajomej i w dodatku ciężko chorej. Niełatwo znaleźć odpowiednie słowa - mówi w rozmowie z KAI.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Dla wszystkich musi być jasne, że dziecko nigdy nie ponosi odpowiedzialności za przemoc, której doświadcza

2024-11-29 16:04

[ TEMATY ]

przemoc

dziecko

ks. Piotr Studnicki

Adobe Stock

- Dla wszystkich musi być jasne, że dziecko nigdy nie ponosi odpowiedzialności za przemoc, której doświadcza (...) a w argumentacji procesowej konieczna jest rzetelna wiedza nt. dramatu wykorzystania seksualnego i empatia wobec tych, którzy w taki sposób zostali skrzywdzeni - czytamy w komunikacie ks. Piotra Studnickiego, Kierownika Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Komunikat został wydany w reakcji na cytowane w mediach słowa pełnomocnika reprezentującego diecezję tarnowską, które sugerują współodpowiedzialność dziecka i pomniejszają odpowiedzialność sprawcy.

Komunikat
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję