Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądź gotów na intensywny rok!

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej to grupa ludzi, która nie próżnuje. Już od początku roku mają wiele do zaoferowania młodzieży

Niedziela rzeszowska 6/2014, str. 6

[ TEMATY ]

KSM

Justyna Sobiło

Zimowiska KSM organizowane były w domach rekolekcyjnych w Rzeszowie-Przybyszówce oraz Desznicy. Wyróżniały się na tle innych ofert feryjnych tym, że były nastawione na wzbogacenie życia duchowego uczestników. Nie brakowało również innych atrakcji – były zajęcia taneczne, warsztaty dziennikarskie czy zajęcia sportowe.

Młodzi KSM-owicze nie ulegają modzie i 14 lutego nie będą obdarowywać się czerwonymi balonikami. Oni umieją prawidłowo spojrzeć na miłość, która jest najważniejsza w życiu nie tylko młodego człowieka. W tym dniu będzie zorganizowana druga debata walentynkowa. Debata to możliwość rozmowy o tej prawdziwej miłości.

Reklama

KSM również ma pomysł na uczczenie przemijającego okresu karnawału – początkiem marca w Rzeszowie odbędzie się bal, czyli doskonała okazja do integracji KSM-owiczów z całej diecezji i nie tylko.

W Wielkim Poście we współpracy z Kołem Akademickim KSM zostanie zorganizowana „Noc konfesjonałów”. Czas pokuty zakończy się rekolekcjami wielkopostnymi, które będą miały miejsce w Domu Rekolekcyjnym im. bł. Karoliny Kózkówny w Rzeszowie-Przybyszówce. W myśl VIII zasady KSM, która brzmi „Dbaj o zdrowie i rozwój fizyczny” rzeszowski KSM zorganizuje diecezjalne zawody piłki siatkowej. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała diecezję na zawodach ogólnopolskich.

Tuż na początku maja odbędzie się kolejne Złazisko KSM, polecane każdemu, komu miłe jest chodzenie po pięknych terenach Beskidu Niskiego. W maju również będzie miał miejsce kolejny Festiwal Wiary, który rozpocznie się koncertem „Jednego Serca Jednego Ducha”. W trakcie festiwalu będziemy mogli doświadczyć obecności Pana Boga w adoracjach Najświętszego Sakramentu, świadectwach ludzi, którzy Jego łask doświadczyli oraz w ludziach głoszących Dobrą Nowinę na ulicach Rzeszowa.

Reklama

Od maja już tylko rzut kamieniem do wakacji, lecz o te plany również nie należy się martwić – KSM proponuje nam „Wakacje z Bogiem”. Są to tygodniowe turnusy odbywające się w domach rekolekcyjnych w samym sercu Beskidu Niskiego – w Desznicy. Jest to propozycja zarówno dla tych najmłodszych KSM-owiczów, jak i również dla tych starszych, z grona studentów.

Nie zapominajmy również o comiesięcznych adoracjach w intencji uświęcenia kapłanów oraz kleryków, które odbywają się w kaplicy Domu Rekolekcyjnego w Rzeszowie-Przybyszówce.

KSM pragnie wesprzeć akcję „Ticket of Mercy” – „Bilet Miłosierdzia”. Jest to projekt, w którym można uczestniczyć, składając dobrowolną ofiarę na dofinansowanie przyjazdu młodych ludzi – naszych rówieśników z krajów misyjnych do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży 2016. Kolejną akcją charytatywną, w której KSM weźmie udział to inicjatywa nazwana „Młodzi młodym”, polegająca na zbiórce pieniędzy na budowę szkół w krajach misyjnych.

Drogi Młody Człowieku, jeśli nie masz pomysłu na przeżycie swojej młodości to ja ci podpowiadam. Zobacz czy w twojej parafii jest oddział KSM. Jeśli jest, to zasil jego szeregi. Na pewno nie będziesz tego żałował. Ja ci to gwarantuję!

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Taki jest młody Kościół

2020-09-23 09:47

Niedziela małopolska 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

oaza

KSM

Anna Bandura

Parafia św. Wojciecha w Bronowicach od 30 lat stwarza przestrzeń do rozwoju duchowego dla młodych ludzi

Parafia św. Wojciecha w Bronowicach od 30 lat stwarza przestrzeń do rozwoju duchowego dla młodych ludzi

Tu kształtowały się serca setek młodych krakowian. Obchody 30-lecia Oazy Bronowickiej były okazją do spotkania wielu – byłych i obecnych – członków wspólnoty.

Oaza młodzieżowa Ruchu Światło-Życie przy kościele św. Wojciecha w Bronowicach powstała w połowie lat 80. XX wieku. 20 września br. oazowicze, otwierając kolejny rok formacyjny, dziękowali Panu za 30 lat błogosławieństw i łask, których doświadczyli członkowie wspólnoty i ich rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Kolekcjoner piusek

2020-09-23 09:47

Niedziela świdnicka 39/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

powołanie

kolekcja

Ks. Mirosław Benedyk

Jakub Nóżka prezentuje piuskę, którą otrzymał od bp. Marka Mendyka

Jakub Nóżka prezentuje piuskę, którą otrzymał od bp. Marka Mendyka

Ministrantem jest od ośmiu lat. Od blisko dwóch gra na organach podczas Mszy św. Jego marzeniem jest być księdzem. Zbiera piuski, różańce i obrazki, koresponduje z biskupami.

Piętnastoletni Jakub Nóżka mieszka w Białej, która od Świdnicy jest oddalona o 15 km. Jest pasjonatem liturgii i muzyki. Od niedawana także kolekcjonerem dewocjonaliów i elementów strojów biskupich.

Zaczęło się od relikwii

– Zaczęło się od grupy na Facebooku o relikwiach. Wtedy napisałem, dziś już do moich kolegów Kamila i Marcina, aby udzielili mi kilku rad, jak napisać prośbę o relikwie. Pierwszą taką prośbę wysłałem do kard. Stanisława Dziwisza z Krakowa z zapytaniem o relikwie św. Jana Pawła II. Po pewnym czasie otrzymałem, obrazek ze świętym papieżem i fragmentem jego sutanny. Odpowiedź kardynała zachęciła mnie do korespondencji z innymi hierarchami. Wkrótce postanowiłem napisać kolejne listy do biskupów polskiego episkopatu z zapytaniem, czy nie przysłaliby mi jakiejś pamiątki związanej z ich codzienną posługą – opowiada naszej redakcji Jakub i dodaje, że adresy biskupów łatwo można znaleźć na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

– Pierwszy tego typu list napisałem na początku maja tego roku i tak się dzieje do dzisiaj. Natomiast pierwszą odpowiedź otrzymałem od abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który przysłał mi obrazki i swoją książkę – relacjonuje nastolatek. Niektórzy biskupi odpisują ręcznie, inni na komputerze. Jeden z nich napisał list na maszynie do pisania!  Był to biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik-Dydycz.

Pierwszy biret i piuska

Do dnia dzisiejszego Jakub wysłał ponad 150 listów, na które otrzymał 57 odpowiedzi. – Otrzymałem 111 obrazków (jedne zawierają życzenia, inne opatrzone są z autografami), 8 piusek m.in. od abp. Stanisława Nowaka z Częstochowy, bp. Stanisława Napierały z Kalisza, czy bp. Pawła Sochy z Zielonej Góry, 8 różańców, 9 książek, 2 birety, 1 stułę oraz 3 płyty CD. Wśród wymienionych pamiątek te najcenniejsze, kolekcjonerskie przedmioty to piuski i birety. Jako pierwszy swój biret przesłał mi bp Antoni Długosz z Częstochowy i to zapoczątkowało moją kolekcję. Z kolei pierwszą piuskę otrzymałem od bp. Marka Mendyka, z którym się wcześniej spotkałem przypadkowo pod katedrą – opowiada z dumą Kuba.

Najcenniejszym w kolekcji ministranta jest medal abp. Mariana Gołębiewskiego, który otrzymał od papieża Franciszka jako wdzięczność za zorganizowanie w archidiecezji wrocławskiej Światowych Dni Młodzieży. W domu młody kolekcjoner ma specjalne miejsce na regale, gdzie prezentuje zgromadzone pamiątki.

– Pisałem także do biskupów z zagranicy. Otrzymałem dwie odpowiedzi od arcybiskupa wileńskiego Gintarasa Linasa Grušasa i kard. Dominika Duki, arcybiskupa praskiego i prymasa Czech – mówi młodzieniec.

Prawie cały episkopat

– Swoją pasję będę podtrzymywał, aż mi starczy sił i motywacji, która dziś jeszcze mi towarzyszy. Mam przy tym wsparcie rodziny. Szczególną osobą jest moja ciocia Tereska z Wrocławia, którą pierwszą informuję o otrzymanych prezentach. Zdarza się, że ciocia pomaga mi wybierać biskupów, do których piszę listy. Teraz jest trochę trudniej, bo prawie do wszystkich napisałem. Przynajmniej raz w tygodniu staram się wysłać jakiś list. Czasami ponawiam prośbę i to nie raz, kiedy po dłuższym czasie nie otrzymuję odpowiedzi, wtedy staram się napisać list w innym stylu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Jakub Bartczak o swojej nowej płycie #Siemodle [Wideo]

2020-09-29 16:05

ks. Łukasz Romańczuk

15 października premiera nowej płyty ks. Jakuba Bartczaka pt.: "Siemodle". Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z ks. Jakubem i oczywiście do subskrypcji naszego kanału na YT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję