Reklama

Niedziela Lubelska

Możny orędownik u Boga

Bezpośrednia transmisja z uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie, dziękczynna Msza św. i bogaty program artystyczny złożyły się na Dzień Papieski, przygotowany przez parafię pw. Świętej Rodziny w Lublinie z proboszczem ks. Ryszardem Jurakiem oraz Centrum Jana Pawła II z ks. Piotrem Drozdem

Niedziela lubelska 19/2014, str. 1, 5

[ TEMATY ]

kanonizacja

Stanisław Sadowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główne uroczystości dziękczynne za kanonizację dwóch papieży – Jana Pawła II i Jana XIII, odbyły się w parafii pw. Świętej Rodziny. Przy pamiątkowym krzyżu, przy którym w 1987 r. Jan Paweł II sprawował Eucharystię, cały dzień trwała modlitwa i wydarzenia artystyczne. Centralną częścią dnia – poza wspólnym przeżywaniem transmisji watykańskich uroczystości – była wieczorna Msza św. sprawowana pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Stanisława Wielgusa.

Abp Stanisław Wielgus, który znał obydwóch świętych papieży, w szczególny sposób wspominał Jana Pawła II. – Jako student filozofii słuchałem jego wykładów z etyki, gdy przyjeżdżał na KUL z Krakowa; potem uczestniczyłem w pielgrzymkach, gdy został Papieżem. Przez 10 lat jako rektor KUL i później jako biskup byłem zapraszany dość często do Rzymu, do Watykanu, na osobiste spotkania z Janem Pawłem II. Ojciec Święty był bardzo zainteresowany tym, co dzieje się w Polsce, w KUL – wspominał Ksiądz Arcybiskup. W sposób szczególny w pamięć byłego rektora KUL zapadła papieska modlitwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kiedyś zostałem zaproszony do papieskiej kaplicy na Mszę św. Przyszedłem wcześniej niż Ojciec Święty. Gdy przyszedł i zaczął się modlić, byłem pod ogromnym wrażeniem jego modlitwy. W życiu nie widziałem nikogo, kto by się tak modlił. On przyzywał Boga, polecał cały świat Bożemu Miłosierdziu – dzielił się Ksiądz Arcybiskup. – Został w mojej pamięci jako człowiek absolutnie wybitny, doskonały pod każdym względem: intelektualnym i moralnym, święty i wspaniały kapłan – podkreślał.

W okolicznościowej homilii arcybiskup senior Stanisław Wielgus przywołał najważniejsze rysy pontyfikatu Papieża Polaka. Podkreślał, że kanonizacja Jana Pawła II jest dla całego katolickiego świata, a szczególnie dla Polski, epokowym zdarzeniem. – Jan Paweł II w swoim nauczaniu wzywał wszystkich do świętości. Nieustannie powtarzał, że każdy jest wezwany do świętości, że dróg do niej prowadzących jest bardzo wiele, tyle, ile poszczególnych ludzkich biografii. W naszym niełatwym życiu potrzebujemy wzorców, które nam wskażą, jak żyć, by nie zniszczyć swojego i cudzego szczęścia doczesnego i wiecznego. Takimi wzorcami są dla nas święci; wielkim wzorcem jest św. Jan Paweł II – mówił. Ksiądz Arcybiskup nazwał Papieża wybitnym poetą i dramaturgiem, filozofem i teologiem, głębokim mistykiem, a nade wszystko świętym, rozmodlonym i obdarzonym wielkimi charyzmatami kapłanem, wrażliwym na ludzkie cierpienia i zagubienie, niosącym światu nadzieję wyzwolenia ze zła.

Reklama

– Od pierwszych dni pontyfikatu szedł jak Paweł Apostoł z Dobrą Nowiną, pytając współczesne narody, czy chcą żyć w miłości, solidarności, życzliwości i pokoju. Szedł, nie bacząc na trudy i towarzyszący mu krzyż cierpienia. W tej wędrówce nie pokonały go ani kule zamachowca, ani pełen niechęci hałas libertyńskich mediów, które nie rozumiejąc nadprzyrodzonego wymiaru Kościoła i głosząc relatywizm moralny, atakowały jego niewzruszoną postawę zajmowaną w obronie prawd wiary i zasad moralnych – podkreślał. Jak przypomniał, Jan Paweł II z gorącym sercem i otwartymi rękami wyszedł do całego świata, stając się duszpasterzem ludzkości. – Sprawił, że Kościół katolicki stał się bardziej niż kiedykolwiek Kościołem całego świata i sumieniem całego świata – mówił. – Mając świadomość, że wiele społeczeństw chrześcijańskich ulega nowemu pogaństwu, Jan Paweł II szedł z Ewangelią, niosąc wiarę, nadzieję i miłość. Przez ponad 27 lat swojego pontyfikatu przypominał Europie jej chrześcijańskie korzenie, podkreślając, że bez Ewangelii nie jest możliwa kulturowa wspólnota narodów. Wzywał Europę do tego, aby po wiekach wojen, okupacji i prześladowań, stała się za wstawiennictwem świętych patronów kontynentem przyjaźni, oddychającym obydwoma płucami kultury zachodniej i wschodniej – przypominał Ksiądz Arcybiskup.

Reklama

W swojej refleksji kaznodzieja odniósł się również do niezaprzeczalnego wkładu Jana Pawła II w obalenie komunizmu i uwolnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej spod jarzma niewoli. Przypomniał, że Papież, odrzucając bezbożną doktrynę, nie zaakceptował również bezwzględnego kapitalizmu, dla którego jedynym „bogiem” jest pieniądz. Za świętym Papieżem apelował o sprawiedliwość, wrażliwość na ludzką nędzę, poszanowanie prawa naturalnego i Bożego, szacunek dla rodziny. Podkreślał, że Papież przełomu epok w sensie czasowym, ideowym, naukowym i ekonomicznym, podjął nadludzkie zadanie otwarcia człowieka na bliźniego i na Boga, z zachowaniem poszanowania niezbywalnej godności każdego człowieka i zachowaniem jedności Kościoła oraz wierności nauce Chrystusa. – Jan Paweł II był Bożym człowiekiem, w którym wiedza doskonale łączyła się z wiarą. Jego autentyczność sprawiała, że cieszył się autorytetem moralnym na całym świecie. Garnęły się do niego miliony ludzi; za życia nazywany był świętym i wielkim – przypomniał Ksiądz Arcybiskup. Podkreślając, że trzeba szerszej perspektywy i wielu lat badań opisujących nadzwyczajne dzieło Jana Pawła II, abp Stanisław Wielgus mówił, że dla narodu polskiego i całego Kościoła Jan Paweł II jest największą dumą i możnym orędownikiem u Boga.

W papieskiej parafii cały dzień trwało wielkie dziękczynienie za dar nowych świętych. Bezpośrednio po transmisji z Watykanu została odprawiona pierwsza Msza św. dziękczynna, w której modliły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 28. W godzinach popołudniowych odbyły się koncerty chóru Gimnazjum nr 11 oraz Parafialnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Szastarki, a wieczorem w papieskiej świątyni zabrzmiała „Missa pro Sancte Johannes Pauli II”. Dzieło lubelskiego kompozytora Marka Stefankiewicza wykonały połączone chóry szkolne w ramach programu „Śpiewająca Polska” oraz orkiestra symfoniczna Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod dyrekcją Lucjana Jaworskiego.

2014-05-07 15:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: kanonizacja hiszpańskiego jezuity bł. José de Anchiety

[ TEMATY ]

święty

kanonizacja

wikipedia.pl

Pomnik Józef Anchiety w Santos

Pomnik Józef Anchiety w Santos

Przewodniczący episkopatu Brazylii kard. Raymundo Damasceno de Assis przekazał wiernym radosną wiadomość, że 2 kwietnia papieską decyzją bł. José de Anchieta SJ zostanie wpisany w poczet świętych. Według brazylijskiego hierarchy Ojciec Święty chce, aby akt kanonizacji odbył się w bardzo prosty sposób w jednym z rzymskich kościołów. Przypomnijmy, że tego XVI-wiecznego misjonarza jezuickiego wyniósł do chwały ołtarzy Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Brazylii w 1980 r.
„Bł. José de Anchieta na początkach portugalskiej kolonizacji pozostawił po sobie bardzo głębokie ślady w dziele ewangelizacji Brazylii” – powiedział kard. Raymundo Damasceno Assis. Równocześnie hierarcha zaznaczył, że w Brazylii odbędzie się bardzo uroczysta celebracja o wymiarze narodowym, najprawdopodobniej w trakcie plenarnego zebrania episkopatu w Aparecidzie na początku maja. Odbywać się będą również uroczystości na terenie tych stanów, gdzie bł. José de Anchieta prowadził działalność misyjną, a mianowicie Espírito Santo, Bahia i Rio de Janeiro.
Opiniotwórczy tygodnik Veja, raczej mało przychylny chrześcijaństwu, a szczególnie Kościołowi katolickiemu, w edycji sprzed kilku dni poświęcił aż siedem stron temu jezuicie najbardziej czczonemu w Brazylii. Podkreślono tam wielki wkład tego hiszpańskiego misjonarza nie tylko w ewangelizację Indian, ale także w prowadzeniu alfabetyzacji tak tubylców, jak i pierwszych osadników portugalskich.
O. José de Anchieta dzięki swoim zdolnościom edukacyjnym i organizacyjnym zdołał przekonać Indian i portugalskich osadników do założenia pierwszego kolegium, pod wezwanie św. Pawła. Wspomniana szkoła dała początek szybko rozwijającej się osadzie noszącej imię św. Pawła, która jest obecnie największym miastem Ameryki Południowej. Można zaryzykować stwierdzenie, że przeciętny zjadacz chleba, wymawiając nazwę brazylijskiej metropolii Sao Paulo, nie jest świadomy, że u jej chrześcijańskich, edukacyjnych i cywilizacyjnych podstaw stał energiczny i spoglądający w daleką przyszłość jezuita José de Anchieta, którego w najbliższym czasie Brazylijczycy czcić będą jako nowego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

- Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem, które Matka Boża sama sobie wybrała. Tutaj przybywają wierni, aby oddawać Jej cześć. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski cały naród pragnie powtarzać słowa Aktu Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi. W tym miesiącu do Pani Jasnogórskiej pielgrzymują szczególnie dzieci pierwszokomunijne, ale także nowo wyświęceni kapłani, aby zawierzyć swoje życie, posługę i podziękować za sakramenty - mówił o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

We wspomnienie świętego Józefa, rzemieślnika prawie 300 wiernych wyruszyło na pielgrzymi szlak z Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny do Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

Tradycja tej pielgrzymki wywodzi się od śp. ks. Orzechowskiego, który w czasach trudnych, komunistycznych zabierał studentów i innych chętnych na Ślężę, aby nie szli na pochody pierwszomajowe – tłumaczy ks. Tomasz Płukarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję