Przyszli górale
Przenoszą wiarę z ojca na syna
Tradycyjnie w strojach regionalnych 31 lipca br. weszli na Jasną Górę górale. W tym roku pątnicy rozważali hasło pielgrzymkowe: „Wierzyć w Syna Bożego” i dziękowali za dar kanonizacji Jana Pawła II. W 33. Pieszej Pielgrzymce Góralskiej uczestniczyło tysiąc osób. Pielgrzymka górali na Jasną Górę zawsze jest podzielona na 4 grupy: Nowy Targ, Bachledówka, Rabka i Orawa. W czasie 9 dni pokonano 175 km. Przewodnikiem całej pielgrzymki był o. Marcin Miłek, paulin z Bachledówki. W posłudze wspierało go 20 kapłanów, 10 kleryków i 10 sióstr zakonnych. Najmłodszy pątnik miał 8 miesięcy.
Tak powolućku, raz w górę, raz na dół doszliśmy dzisiaj do Matki Bożej. Pielgrzymka, jak co roku, rozśpiewana, rozmodlona, kolorowa, a przede wszystkim bardzo rodzinna zauważył br. diakon Bernard Wulczyński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Myślę, że górali nie trzeba uczyć wiary, bo oni tę wiarę przenoszą z ojca na syna, z dziada na wnuka, i tu to widać, natomiast staramy się mówić o takich treściach, które przypomina Kościół, a oni to po prostu przyjmują jak swoje. Niech ta wiara góralska rozlewa się po Polsce, uczmy się od górali, jak się wierzy, bo wierzy się naprawdę całym sobą, głosem, kolanami, ale przed wszystkim życiem podkreślił br. Bernard.
Reklama
Mszy św. dla pielgrzymów z gór przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń. Każda pielgrzymka, tym bardziej piesza pielgrzymka na Jasną Górę, jest obrazem naszego życia. Starsi w czasie pielgrzymki podsumowują zazwyczaj całe swoje życie, całą przeszłość, a młodzi, najmłodsi myślą o przyszłości. (...) Wobec każdego z nas Bóg ma swój plan i każdy z nas na drodze swojego powołania może się uświęcić i zbawić oraz pomóc innym ludziom zbliżyć się do Boga, wyrwać się z niewoli grzechu i znajdywać wciąż na nowo sens i cel swego życia mówił bp Szkodoń.
Stowarzyszenie Cudownego Medalika
Maryja naszą radością
Pod hasłem: „Maryja przyczyna naszej radości” w dniach 25-26 lipca br. odbyła się na Jasnej Górze 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego, w której uczestniczyło ok. 4 tys. osób. Apostolat Maryjny wywodzi się z dawnego Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które zatwierdził 8 czerwca 1905 r. papież Pius X. Stowarzyszenie to było ściśle związane z objawieniami, które otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r.
Uroczystej Eucharystii, odprawionej na Szczycie Jasnogórskim 26 lipca, przewodniczył abp senior archidiecezji gdańskiej Tadeusz Gocłowski. Koncelebrowali licznie duszpasterze Stowarzyszenia na czele z ks. Jackiem Wachowiakiem, dyrektorem krajowym Stowarzyszenia Cudownego Medalika. W homilii abp senior Tadeusz Gocłowski mówił o maryjności polskiego narodu: Mimo naszej trudnej historii pozostaliśmy sobą, wolnym narodem, który oddał się Chrystusowi przed prawie tysiącem pięćdziesięciu laty, Jego Matce, która strzeże wartości naszego człowieczeństwa, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. Podczas Eucharystii odbyło się uroczyste przyjęcie nowych członków do Stowarzyszenia Cudownego Medalika.
Konsekracja biskupia o. Łukasza Buzuna OSPPE na Jasnej Górze
16 sierpnia 2014 godz. 11
Reklama
Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej o. Łukasz Buzun, paulin, w sobotę 16 sierpnia 2014 r. przyjmie sakrę biskupią. Głównym konsekratorem będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a współkonsekratorami będą metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz biskup diecezji kaliskiej Edward Janiak.
Msza św., podczas której o. Łukasz Buzun przyjmie sakrę biskupią, rozpocznie się o godz. 11 w Bazylice Jasnogórskiej pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Biskup nominat zaprasza na uroczystość konsekracji i prosi o modlitwę.
(Red.)
Krótko
W dniach 21 lipca 31 sierpnia w sali o. Kordeckiego prezentowana jest wystawa fotograficzna: „Gabońskie misje Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów”. Autorem zdjęć jest Przemysław Karol Porwich, a organizatorem wystawy Sekretariat Misyjny Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów we współpracy z autorem zdjęć.
24 lipca dotarła na Jasną Górę 24. Piesza Pielgrzymka z Zaolzia. W tym roku na hasło wędrówki wybrano słowa: „Arko przymierza, módl się za nami”. Trasa zaolziańskiej pielgrzymki wynosi 162 km, które pielgrzymi pokonują w ciągu 6 dni. W tym roku wędrowało 181 osób.
26 lipca przybyła 32. Tyska Pielgrzymka Piesza pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. Uczestniczyło w niej ponad 250 pątników. W czasie 4 dni pielgrzymi pokonują trasę ok. 100 km. Przewodnikiem grupy jest ks. Stefan Nowok, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej.
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz