Międzynarodowe Spotkania Muzykujących Rodzin są kontynuacją ogólnopolskich spotkań, jakie odbywały się już od 1976 r. Od dwóch lat ich głównym organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Estradowe POLEST. Na festiwal przyjeżdżają rodziny z całej Polski, m. in. z Lubziny, Makówki, Szymanowa, Rudołowic, Długopola, Gostyni czy Jelcza-Laskowic, a także spoza granicy kraju z Niemiec i Czech mówi dyrektor PSE POLEST Bronisław Pałys. Tegoroczna edycja spotkania objęła swoim zasięgiem Wrocław, Żórawinę, Oleśnicę, Kłodzko oraz Dobromierz, gdzie nastąpiła uroczysta inauguracja spotkania. Spotkania Muzykujących Rodzin są niezwykłym wydarzeniem kulturalnym na skalę całego kraju patronat honorowy nad wydarzeniem objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Zaplecze duchowe zapewnił metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Dobra rodzina dobre społeczeństwo
Aby wziąć udział w Spotkaniu Muzykujących Rodzin, wystarczyło po prostu zgłosić swoją kandydaturę. Całe przedsięwzięcie pozbawione jest charakteru rywalizacji, nie jest więc określane mianem konkursu, lecz festiwalu. Wszystkie rodziny mają coś wartościowego do zaprezentowania, dlatego nagrody i pamiątki dla wszystkich są takie same tłumaczy Bronisław Pałys. Dyrektor PSE POLEST zwraca też uwagę na to, że występujące podczas festiwalu zespoły w swoim składzie prezentują tylko członków danej rodziny, nie ma tam osób z zewnątrz, które wspierałyby kapelę wokalnie czy instrumentalnie. W każdej muzykującej rodzinie podziwiać więc można przynajmniej trzy pokolenia. Muzykujące zespoły dają przykład dobrych rodzin, a dobra rodzina to dobre społeczeństwo dodaje B. Pałys. Poprzez festiwal chcemy wydobywać to dobro i pokazywać je innym, co w czasach wielu ataków na rodzinę jest bardzo potrzebne.
Muzykujące rodziny na ESK
Idea Międzynarodowych Spotkań Muzykujących Rodzin rozszerza się, na Dolny Śląsk w dniach 25-27 lipca przybyło wiele rodzin z całej Polski i spoza granic kraju. Wskrzeszenie muzykujących rodzin nastąpiło z myślą o roku 2016, kiedy to Wrocław przejmie rolę Europejskiej Stolicy Kultury. To doskonała okazja do tego, by przedstawić rodziny nie tylko jako zespoły muzyczne, ale by zaprezentować siłę i dobro tkwiące w rodzinie mówi B. Pałys. Rodzinę trzeba doceniać i mamy nadzieję, że ESK pomoże nabrać tym spotkaniom odpowiedniego światła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu