Nasilenie prześladowań
Raport o łamaniu wolności religijnej
Wolność religijna jest dziś w mniejszym lub większym stopniu zagrożona w prawie 60 proc. państw świata, co budzi poważne zaniepokojenie i jest sygnałem dla rządów oraz przywódców religijnych, że mamy do czynienia z wielkim i palącym problemem. Zwrócił na to uwagę przewodniczący polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło na konferencji prasowej 11 grudnia br. w Warszawie. Okazją do spotkania było ukazanie się kolejnego raportu nt. wolności religijnej na świecie, obejmującego okres od jesieni 2012 do lata 2014 r.
Dokument, opracowany na podstawie szczegółowych materiałów zebranych przez dziennikarzy, naukowców i obserwatorów, dowodzi, że przypadki łamania tej wolności odnotowano w tym czasie w 116 spośród 196 analizowanych krajów. W 55 państwach (28 proc.) stwierdzono pogorszenie możliwości swobodnego wyznawania wiary. Autorzy opracowania dostrzegli pewną poprawę sytuacji jedynie w 6 krajach (Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuba, Katar, Zimbabwe i Tajwan), choć i tak 4 z nich są nadal określane jako miejsca o „wysokim” lub „średnim” poziomie prześladowań na tle religijnym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Mówiąc o sytuacji w Polsce, ks. Cisło zauważył, że zdaniem wielu zagranicznych obserwatorów nasila się u nas antyklerykalizm, widoczny np. w niektórych czasopismach – chodzi zwłaszcza o takie tytuły, jak tygodniki „Nie” i „Newsweek”. Z czasem może on doprowadzić do większych napięć – nie tylko religijnych, ale także społecznych, a nawet do dyskryminacji ludzi wierzących – ostrzegł mówca. Zwrócił również uwagę, że na zachodzie Europy zwłaszcza wśród mieszkających tam muzułmanów daje się zauważyć niepokojący wzrost poparcia dla skrajnych ruchów islamskich, w tym dla terrorystycznego Państwa Islamskiego.
Tekst raportu w różnych językach jest dostępny na stronie polskiej sekcji organizacji: www.pkwp.org. Można tam też znaleźć wiele innych wiadomości na temat samego dzieła, jego założyciela – holenderskiego norbertanina o. Werenfrieda van Straatena (1913 – 2003) i sekcji polskiej, istniejącej od 2006 r.
Luksemburg
Drastyczna reforma
Najprawdopodobniej za pół roku, po rozpisanym m.in. w tej sprawie referendum, w Luksemburgu dojdzie do rozdziału Kościoła od państwa. Jednym z jego skutków będzie drastyczne zmniejszenie liczby parafii: z 274 istniejących dotychczas pozostanie zaledwie 30. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z „osieroconymi” kościołami i kaplicami. W całym kraju jest ich ok. 500. Do tej pory władze księstwa opłacają pracowników kościelnych. W 274 parafiach pracuje 236 osób, w tym 103 księży. Na ich wynagrodzenia Luksemburg przeznacza ponad 24 mln euro rocznie i tak ma pozostać przez najbliższych 8 lat. Potem pensje te będzie wypłacał sam Kościół. Wyjątkiem są arcybiskup i wikariusz generalny, którzy nadal będą utrzymywani z budżetu księstwa. Na terenie Luksemburga mieszka niespełna 530 tys. ludzi, z których nieco ponad 400 tys. to katolicy.
* * *
Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność.
Jan Paweł II
Krótko
Papież Franciszek jest najchętniej słuchany i najbardziej podziwiany w Europie, USA i Ameryce Łacińskiej. Jak wynika z badań, których wyniki ogłoszono w Waszyngtonie, nauczanie Franciszka zjednało mu poparcie 84 proc. Europejczyków i 78 proc. mieszkańców USA. W Ameryce Łacińskiej, z której pochodzi Franciszek, jego pontyfikat pozytywnie ocenia 72 proc. społeczeństwa.
Senat USA opublikował raport w sprawie nieprawidłowości w CIA podczas operacji antyterrorystycznej. Opisano w nim m.in. tortury, jakim CIA poddawała swoich więźniów w więzieniach na terenie Polski. Aleksander Kwaśniewski, który był w tamtym czasie prezydentem RP, stwierdził, że strona polska nie wiedziała o torturach.
W Stanach Zjednoczonych Kościół katolicki jednoznacznie potępił stosowanie tortur wobec islamskich terrorystów. Dochodziło do nich w tajnych ośrodkach za granicą, utworzonych w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 r.
Na Ukrainie ogłoszono zawieszenie broni. Tuż po jego wprowadzeniu 9 grudnia prezydent Ukrainy stwierdził, że jest ono respektowane przez obydwie strony. Co będzie dalej?...
Litwa postawiła swoje siły szybkiego reagowania w stan podwyższonej gotowości. Ma to związek z większą aktywnością sił wojskowych Rosji.
Rząd Holandii odrzucił propozycję krewnych ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga, którzy chcą, by śledztwo w tej sprawie przejęło ONZ. Rodziny ofiar zarzucają holenderskim władzom, że „fuszerują” dochodzenie.
Rosatom – rosyjski koncern jądrowy – poinformował, że w ciągu 20 lat dostarczy Indiom 12 reaktorów atomowych na mocy porozumienia o wzmocnieniu współpracy energetycznej, podpisanego przez oba kraje na szczycie w Nowym Delhi.