Reklama

Niedziela Małopolska

Szukałem Was...

Już po raz 10. w Zakopanem odbywa się Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was...”. O idei dorocznych spotkań pod Tatrami z Joanną Staszak, naczelnikiem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Niedziela małopolska 21/2015, str. 6

[ TEMATY ]

festiwal

Archiwum Urzędu Miasta Zakopane

Joanna Staszak z laureatką Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej w Zakopanem

Joanna Staszak z laureatką
Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej
w Zakopanem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA KONIK-KORN: – Skąd wziął się pomysł na Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej i jakie są jego cele?

Reklama

JOANNA STASZAK: – Festiwal powstał 10 lat temu jako pomysł na Dni Zakopanego. Są one powołane na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 r. Odbywają się corocznie w okolicy 6 czerwca, kiedy to Ojciec Święty odprawił Mszę św. pod Wielką Krokwią i przyjął Hołd Górali Polskich. Ówczesny dyrektor Biura Promocji Karol Konarski zainicjował Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…”. Dwa lata później wydarzenie zaczął organizować Wydział Kultury Urzędu Miasta Zakopane wraz z zakopiańskimi parafiami. Władze Zakopanego od początku były przychylne idei Festiwalu, każdy z burmistrzów z radością pojawiał się wśród uczestników, podziwiał ich prace i wyrażał uznanie. Również obecny burmistrz Leszek Dorula oraz zastępca burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica z wielką otwartością przyjęli organizację tego wydarzenia. Głównym przesłaniem Festiwalu jest życie i nauczanie św. Jana Pawła II. Przypominamy młodzieży, ale także wszystkim, jak żyć i tworzyć w oparciu o wartości chrześcijańskie. Pragniemy również, aby młodzież z całej Polski integrowała się ze sobą i nawiązywała przyjaźnie, czerpała wzajemnie z siebie. Festiwal corocznie obejmuje swoim patronatem honorowym kard. Stanisław Dziwisz oraz zakopiańscy duszpasterze: dziekan dekanatu zakopiańskiego ks. Bogusław Filipiak i jego poprzednik, ks. inf. Stanisław Olszówka. Corocznie festiwal odbywa się w gościnnych progach Zakopiańskiego Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej. Opiekę duchową nad festiwalem sprawują księża salwatorianie, ks. Maciej Szeszko i ks. Łukasz Anioł.

– Czy może Pani opowiedzieć o przebiegu Festiwalu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Festiwal ma pewne stałe elementy. Ponieważ odbywa się w maju, rozpoczynamy zawsze nabożeństwem majowym w jednym z kościołów, które nawiedził w 1997 r. Jan Paweł II (w tym roku jest to sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach). Pierwszego dnia o swoich realizacjach papieskich opowie p. Marek Szala – artysta rzeźbiarz, który zaprojektował i wykonał m.in. ołtarz pod Wielką Krokwią. Towarzyszyć mu będzie Podhalańskie Stowarzyszenie Śpiewacze „Turliki” (dziewczęta, które śpiewały podczas Mszy św. papieskiej w 1997 r.). Drugi dzień rozpoczynamy Mszą św. w kościele pw. Najświętszej Rodziny, w którym modlił się Ojciec Święty. Zaraz potem dla działu muzyki i teatru rozpoczynają się rywalizacje konkursowe. Dział plastyczny i literatura mają zaplanowane warsztaty w trzech pracowniach zakopiańskich artystów: Arkadiusza Walocha, Magdy i Marcina Rząsów i Barbary Banieckiej-Dziadzio. Wieczorny koncert, przedstawiający kulturę ogólnopolską, to właściwie dwa wydarzenia: koncert zespołu „Sąsiedzi” z okolic Zawiercia – laureata Salwatoriańskiego Festiwalu Piosenki Religijnej z Trzebnicy oraz koncert Magdy Anioł. Sobotę rozpoczniemy od Eucharystii w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na „Górce”. Następnie uczestnicy działu muzyka i teatr udadzą się na warsztaty, a działu literatury i plastyki będą poznawać piękno Zakopanego. W obchodzonym Roku Witkiewiczów zaproponowaliśmy uczestnikom wycieczkę śladami stylu zakopiańskiego. Wieczorem podczas koncertu poznamy laureatów tegorocznej edycji Festiwalu, będziemy mogli ich posłuchać i zobaczyć ich prace. Festiwal zakończymy w niedzielę 24 maja w kościele pw. Świętego Krzyża, w którym są relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II.

– W tytule festiwalu znajdują się słowa św. Jana Pawła II, jakie skierował do młodzieży niedługo przed śmiercią. W jaki sposób Ojciec Święty jest obecny w treściach Festiwalu?

– Corocznie słowa Ojca Świętego stają się tematem rozważań. W tym roku jest to fragment „Tryptyku rzymskiego”: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”. W pracach plastycznych można zobaczyć interpretację tego pięknego utworu, podobnie będzie podczas warsztatów teatralnych. Młodzież stworzy etiudy teatralne pod kierunkiem specjalistów do słów „Tryptyku Rzymskiego”. Każdy z uczestników otrzyma również festiwalowe pamiątki.

– Festiwal składa się z konkursów w różnych dziedzinach: plastycznej, muzycznej, teatralnej, literackiej, w których udział biorą młodzi ludzie w kilku kategoriach wiekowych. Czy mogłaby Pani opowiedzieć o realizacji zadań konkursowych?

– Prace, które wpływają na Festiwal, są na bardzo wysokim poziomie. To interpretacje własne młodych artystów lub ich nauczycieli. Są naprawdę wspaniałe. Z każdego Festiwalu powstaje filmowy reportaż, który dokumentuje wydarzenia, ale także wspaniałe talenty młodych ludzi, którymi obdarzył ich Bóg. Rzeźby i obrazy w przyszłości znajdą godną, stałą ekspozycję w naszym mieście. Wielu z laureatów Festiwalu jest studentami uczelni artystycznych, jak również odnosi dalsze sukcesy na tym polu.

2015-05-21 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największe wakacyjne wydarzenia kościelne dla młodych 2025

[ TEMATY ]

festiwal

wiara

wakacje

wydarzenia

młodzież

lato

Piotr Drzewiecki

Radość spotkania z Bogiem

Radość spotkania z Bogiem

Exodus Młodych, Przystanek Jezus, Festiwal Życia - to tylko niektóre z licznych wydarzeń, które zaplanowano na tegoroczne wakacje. - W diecezjalnych inicjatywach uczestniczą dziesiątki, a nawet setki tysięcy młodych ludzi - podkreślił w rozmowie z KAI ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Jak podkreśla, oferta wakacyjna jest szeroka i dostosowana do różnych potrzeb młodzieży. Szczególnym wydarzeniem tegorocznego lata będzie Jubileusz Młodych w Rzymie, w ramach którego odbędzie się czuwanie modlitewne i Eucharystia z udziałem papieża Leona XIV. Podczas uroczystości planowana jest także kanonizacja bł. Pier Giorgia Frassatiego - patrona młodzieży.

Festiwal Nadziei odbędzie się 28 czerwca w Płocku, na terenie Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Studnia”. Wstęp na wydarzenie jest wolny. W programie zaplanowano m.in. koncerty (małe TGD, Edzio RAP, Roksana Węgiel), warsztaty (beatbox, breakdance, DJ-ing, psychologiczne), a także liczne atrakcje, takie jak paintball, strefa chill’u czy bumper ball.
CZYTAJ DALEJ

Polonijna Piesza Pielgrzymka do Siedmiu Kościołów w Rzymie

2026-02-16 11:25

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Vatican Media

W niedzielę, 15 lutego, odbyła się Polonijna Piesza Pielgrzymka do Siedmiu Kościołów w Rzymie. To jedna z najstarszych rzymskich tradycji pielgrzymkowych, zapoczątkowana w XVI wieku przez św. Filipa Neri. Trasa liczy około 25 kilometrów i prowadzi przez całe miasto – od peryferii i katakumb po najważniejsze bazyliki Rzymu.

Organizatorem polonijnej pielgrzymki do siedmiu kościołów był Kościół i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Tej szczególnej drodze przewodniczył ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz Bazyliki św. Piotra. 400. rocznica konsekracji

2026-02-17 08:17

[ TEMATY ]

Watykan

Bazylika Świętego Piotra

Vatican News

Nowa Droga Krzyżowa, szlak Quo Vadis śladami Apostoła Piotra w Rzymie, aplikacja do przeżywania liturgii z tłumaczeniem na 60 języków, elektroniczny system angażowania pielgrzymów, spotkania z ekspertami i historykami sztuki – te i wiele innych wyjątkowych wydarzeń zaplanowano w 2026 roku w Bazylice św. Piotra z okazji 400-lecia konsekracji tej wyjątkowej świątyni. Jak informuje Vatican News, kulminacją będzie Msza św. pod przewodnictwem Papieża, w rocznicę konsekracji – 18 listopada.

O obchodach 400-lecia konsekracji Bazyliki św. Piotra opowiedział w Rzymie jej archiprezbiter kard. Mauro Gambetti. Jak mówił, to okazja do ponownego zrozumienia Bazyliki jako wydarzenia autentycznego w historii ludzkości. Archiprezbiter Bazyliki św. Piotra dodał, że decyzja papieża Juliusza II z 1506 r. o zburzeniu starej bazyliki konstantyńskiej i wzniesienia w jej miejscu nowej stanowiła odnowę w ciągłości. Grób Apostoła Piotra pozostał nienaruszony i stanowił centrum nowego projektu, zgodnie z kulturą i teologią renesansu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję