Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Grocholewski gościem UKSW

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy powstawał nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, papież Jan Paweł II zaprosił do siebie kanonistów, by z nimi na ten temat porozmawiać. A ponieważ się na tym nie znał, gdyż nie był prawnikiem, prosił o wyjaśnienie wielu kwestii i chętnie słuchał opinii innych. A na koniec stwierdził: „Właściwie ja tego kodeksu nie napisałem. To jest owoc pracy całego Kościoła. Muszę to napisać w dekrecie!” – wspomina kard. Zenon Grocholewski w wywiadzie-rzece. Takich ciekawostek jest wiele.

Właśnie na promocję tej książki Gość z Watykanu przybył do Warszawy na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Gratuluję wszystkiego, co Ksiądz Kardynał uczynił dla edukacji katolickiej w Polsce i na świecie. Ten wkład jest naprawdę ogromny – mówił rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński. Przypomniał też, że kard. Grocholewski ma doktoraty honoris causa 22 uczelni, w tym UKSW. W watykańskich dykasteriach pracował przez 33 lata, za pontyfikatu kilku papieży – od Pawła VI do Franciszka. To m.in. pracę z nimi Kardynał wspomina na łamach swojej najnowszej książki – wywiadu-rzeki, który przeprowadził z nim ks. prof. Sylwester Jaśkiewicz. Jest to zapis życia i działalności kard. Grocholewskiego. Na szczególną uwagę jednak zasługują rozdziały poświęcone pracy w Watykanie u boku kolejnych papieży. A także – swoiste podsumowanie długiego i pracowitego życia, o którym kardynał mówi: „Nie uważam, bym mógł czuć się zwolniony z rachunku sumienia... Do końca życia mam być twórczy jako kapłan, także wtedy, gdy pozostanie mi to czynić tylko modlitwą i łączeniem własnego cierpienia z cierpieniem Chrystusa”. To naprawdę pasjonująca, głęboka lektura.

Ks. Sylwester Jaśkiewicz. „Ukazywać światu Chrystusa”. Wywiad z kardynałem Zenonem Grocholewskim. Pallotinum-Poznań 2015

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-06-18 09:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja książki "Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków"

TYGODNIK KATOLICKI „NIEDZIELA” KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA ZAPRASZAJĄ NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ ZWIĄZANĄ Z PROMOCJĄ KSIĄŻKI KS. INF. IRENEUSZA SKUBISIA - HONOROWEGO REDAKTORA NACZELNEGO „NIEDZIELI”
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Michała Archanioła

[ TEMATY ]

nowenna

św. Michał Archanioł

Agata Kowalska

Nowennę do św. Michała Archanioła rozpoczyna się 20 września i odmawia przez kolejne 9 dni aż do święta świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (29 września).

Nowennę odmawia się w następujący sposób:
CZYTAJ DALEJ

Radosny moment

2025-09-21 14:51

Biuro Prasowe AK

15 obrazów i kilkadziesiąt dokumentów malarza Adolfa Hyły, autora obrazu „Jezu Ufam Tobie” z krakowskich Łagiewnik, przekazano w depozyt do Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły.

Obrazy staną się częścią wystawy, która planowana jest na rok 2027. 19 września w budynku Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie odbyła się konferencja prasowa, w czasie której poinformowano o przekazaniu w depozyt kilkunastu dzieł i dokumentów malarza Adolfa Hyły. Dyrektor muzeum ks. Jacek Kurzydło przypomniał, że podstawowym zadaniem każdego muzeum jest „gromadzenie, eksponowanie i odnawianie zabytkowych dzieł sztuki, obiektów, które mają wartość sentymentalną, dla dziedzictwa narodowego, ale przede wszystkim także dla danej instytucji”, którą w tym przypadku jest Archidiecezja Krakowska. Podkreślił, że dzień przekazania w depozyt do krakowskiego muzeum obrazów i dokumentów Adolfa Hyły to radosny moment, który jest możliwy dzięki życzliwości rodziny artysty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję