Reklama

Niedziela Świdnicka

Mądrze przeżyć wakacje

W czas wakacji starannie zaplanujmy wypoczynek nasz i naszych pociech. Bo dzieci zbyt łatwo ulegają pokusie wyjazdu na „wakacje z czarami” czy „wakacje z duchami”, zachęcone krzykliwą reklamą. A tymczasem warto ostrożnie podchodzić do takich propozycji, zwykle nieniosących ze sobą nic wartościowego. Od „wakacji z duchami” lepsze będą wakacje z Duchem... Świętym. Takie na przykład, jakie proponuje Caritas Diecezji Świdnickiej

Niedziela świdnicka 26/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacyjna Akcja Caritas to jedna z największych i najstarszych inicjatyw tej katolickiej organizacji charytatywnej. Polega na dofinansowaniu wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na opłacenie kolonii czy obozów. Koszty pobytów są finansowane przez Caritas w całości lub w części – w zależności od sytuacji rodzinnej. Turnus wakacyjny trwa przeciętnie dwa tygodnie i organizowany jest w ośrodkach kolonijnych spełniających wszystkie wymagane normy. Diecezjalne Caritas dysponują 52 własnymi ośrodkami wypoczynkowymi, ale na czas wakacji wynajmują ok. 100 dodatkowych ośrodków.

Wakacje z Caritas organizowane są nad morzem, w górach, na Mazurach i w innych atrakcyjnych miejscach. Koloniści, poznając różne zakątki kraju, bawią się i jednocześnie uczą wielu ciekawych umiejętności, których nie mogliby zdobyć, zostając w miastach lub na wsiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do wyjazdów starannie przygotowuje się kadra pedagogiczna. Na koloniach z Caritas zawsze obecni są wychowawcy wolontariusze, którzy wcześniej przechodzą szkolenia z zakresu prowadzenia zajęć aktywizujących poprzez warsztaty, odbywają kursy pierwszej pomocy przedmedycznej, uczą się rozwiązywania konfliktów rówieśniczych itd. Turnusy mają charakter integracyjny, są okazją do wymiany doświadczeń dzieci z różnych grup społecznych.

Wakacyjna Akcja Caritas jest finansowana przede wszystkim z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W naszym regionie jak co roku Caritas Diecezji Świdnickiej zaprasza dzieci i młodzież na kolonie letnie.

– Po raz kolejny nie zapominamy o najmłodszych mieszkańcach diecezji, dlatego też i w tym roku organizujemy kolonie letnie dla dzieci w Zagórzu Śląskim i Pogorzelicy nad morzem – mówią pracownicy Caritas.

Do Pogorzelicy, nad Bałtyk, dzieci pojadą w trzech terminach: 9-18 lipca, 19-28 lipca oraz 29 lipca – 7 sierpnia. Koszt kolonii 10-dniowej to 1000 zł. W czasie wyjazdu nie zabraknie wielu atrakcji dla najmłodszych. To m.in. wycieczka do Kołobrzegu i rejs statkiem, wycieczka do Rewala ze zwiedzaniem Muzeum Wieloryba, wycieczka do Świnoujścia (przeprawa promem, Park Guliwera), spotkanie ze strażakiem, leśnikiem, ratownikiem WOPR, a także podstawy kursu karate, nauka tańca i wiele innych.

Reklama

W Zagórzu Śląskim odbędzie się kolonia międzynarodowa z udziałem dzieci z Kresów Wschodnich. Przewidziano dwa turnusy, w dniach 12-25 lipca oraz 27 lipca – 9 sierpnia. Koszt kolonii 14-dniowej to 700 zł. I tu nie zabraknie atrakcji. Wśród nich znalazły się m.in. wycieczka do wrocławskiego ZOO (afrykarium), przejażdżki i zawody drezynowe, rejs statkiem po Jeziorze Bystrzyckim, rowery wodne, wycieczka do Świdnicy, spotkanie ze strażakiem, leśnikiem, ratownikiem WOPR, konkurs strzelecki z karabinków pneumatycznych i sprężynowych, nauka tańców integracyjnych i wiele innych atrakcji.

Jednocześnie warto przypomnieć, że Caritas zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe kolonii letnich dla ubogich dzieci zza wschodniej granicy Polski, dla których często jest to jedyny w ciągu roku kontakt z Ojczyzną.

– Przyjazd dzieci do Polski jest korzystny ze względu na naukę języka oraz poznanie kultury i tradycji polskiej, co jest o tyle ważne, że wg danych „Planu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 r.” 70 proc. osób polskiego pochodzenia nie mówi po polsku. Unikatowym działaniem jest właśnie ta naturalna integracja dzieci polskich i dzieci polonijnych na wspólnych wakacjach, gdyż corocznie Caritas w Polsce organizuje wypoczynek letni dla ok. 20 tys. dzieci. Jest to jedno z najważniejszych działań 44 Caritas Diecezjalnych w Polsce. Nie bez znaczenia są istotne wartości naszej akcji letniej, jakie wynikają z trwałych zasad: Bóg, Honor, Ojczyzna! – mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. – Od kilkunastu lat Caritas w Polsce organizuje w kraju wypoczynek letni dla dzieci z zagranicy ze środowisk polskich i polonijnych. Turnusy przygotowywane są przy wykorzystaniu środków pozyskanych z różnych źródeł, w tym również z dotacji państwowych, które obecnie radykalnie zostały uszczuplone (w 2015 r. obejmują zaledwie ok. 350 dzieci). Caritas diecezjalne posiadają własne ośrodki, w których organizuje się kolonie, co sprawia, że ich koszt jest korzystny w stosunku do istniejących na rynku. Zapraszamy również młodych ludzi do kontaktu w sprawie udziału w koloniach w charakterze wolontariuszy do prowadzenia zajęć językowych i integracyjnych.

Reklama

A taka wakacyjna kolonia Caritas to dla dzieci niezapomniana, wartościowa przygoda.

– Muszę szczerze przyznać, że tego dobra, które wnosimy w życie naszych podopiecznych jest bardzo dużo. Ogromną radością jest dla nas ten czas spędzony z nimi, często polegający na nadrabianiu zaległości zarówno wychowawczych jak i emocjonalnych. I może ktoś sądzić, że te dwa tygodnie to chwila, że te dzieci wrócą do domów, do swoich szkół, środowisk i będzie tak jak było, że to nad czym pracowaliśmy, o co się staraliśmy nie ma sensu. Będę protestować. Wbrew pozorom dla dzieci to bardzo ważny czas. Widzą inne niż dotychczas sposoby zachowania, rozwiązywania konfliktów, wysławiania się – opowiada Bernadetta Huk, która była kierownikiem na koloniach Caritas organizowanych w Pasterce w Górach Stołowych. – Dla nas jako kadry wielkim sukcesem jest to, że ktoś nauczył się na kolonii wiązać buty, ktoś inny posługiwać się nożem i widelcem, jeszcze inny mniej przeklina, bo do tej pory nikt mu nie powiedział, że to niewłaściwe. Naprawdę warto podejmować się tego typu działań, żeby usłyszeć: „Mi nikt nigdy nie czytał bajki na dobranoc”, „to najfajniejsza kolonia, czy musimy już wracać do domu?” I dziwi nas, że dzieciaki zachwycają się prostymi rzeczami – chwila poświęconego czasu, rozmowa, gra w piłkę, przeczytanie bajki. Niby niewiele, ale często nie doświadczają tego w domu. Brak zainteresowania powoduje, że same muszą sobie organizować wolny czas, a tego raczej nikt nie kontroluje.

Reklama

Jan Paweł II powiedział kiedyś, że „człowiek jest tyle wart, ile jest w stanie dać z siebie innym”. I rzeczywiście tak jest – im więcej dajemy z siebie – swojego czasu, pomysłowości, otwartości, dobrego serca – tym więcej zyskujemy.

– To, co zyskujemy, trudne jest do określenia, bo są to wartości niematerialne – satysfakcja, wewnętrzna radość, poczucie spełnienia się w roli wychowawcy i ogromny bagaż doświadczeń i… wdzięczność uczestników kolonii – wyrażona uśmiechem, uściskiem, własnoręcznie wykonaną laurką, radosnym spojrzeniem – to najlepsze z możliwych „wynagrodzeń” za włożony trud. Jasne, że ten czas można spędzić inaczej – odpoczywając nad morzem, w ciepłych krajach, znanych kurortach – tylko, że często tam więcej tracimy niż zyskujemy – dodaje pani Bernadetta, z zawodu katechetka w Gimnazjum w Bierutowie.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepiękna Polska Ziemia

[ TEMATY ]

wakacje

Marek Kamiński

Jakże słowa te są prawdziwe mogliśmy się przekonać przebywając w sierpniu w czasie wakacji w Dusznikach-Zdroju z wnukami 4-letnim Tomkiem i 8-letnim Mateuszem.

Zagospodarowany na pięciu hektarach Park Zdrojowy wita gości starymi bukami, lipami, a także pięknymi kwiatami. To tutaj znajduje się najwyższa w Polsce 45 metrowa fontanna. Wypoczynek i relaks dla licznie przebywających kuracjuszy, wczasowiczów oraz kolonistów zapewnia płynąca z głośników muzyka Fryderyka Chopina. Chopin przebywał na leczeniu w Dusznikach-Zdroju w sierpniu 1826 r. Podczas rekonwalescencji w kurorcie dał dwa dobroczynne koncerty. Aby upamiętnić pobyt światowej sławy naszego rodaka, w uzdrowisku od 1946 r. organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Co roku w sierpniu przyjeżdżają wybitni pianiści, aby wystąpić w miejscu, w którym koncertował Wielki Mistrz.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

O Marii Okońskiej „Kobiecie mężnej i ofiarnej w służbie Kościołowi” podczas konferencji na Jasnej Górze

2024-05-11 14:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP JG

„Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” - głosiła jej dewiza. Co dzisiaj może powiedzieć współczesnej kobiecie Maria Okońska, uczestniczka powstania warszawskiego, niestrudzona apostołka w trudnych czasach reżimu komunistycznego, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia? Zastanawiano się nad tym podczas odbywającej się na Jasnej Górze konferencji.

Poświęcona jest ona życiu, duchowości, dziełu założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, który od początku swojej działalności jest związany z Jasną Góra. Spotkanie zatytułowane „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi” zorganizowane zostało przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję