Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież o św. Janie Bosko

Pedagog uczący świętości

W ramach obchodów 200. rocznicy urodzin ks. Jana Bosko, która przypada 16 sierpnia br., Ojciec Święty Franciszek skierował list do przełożonego generalnego Zgromadzenia Salezjanów, którym jest ks. Ángel Fernández Artime. „Jak ks. Bosko, z młodzieżą i dla młodzieży” – tymi słowami Ojciec Święty zachęca duchowych synów i córki św. Jana Bosko, by naśladowali swojego założyciela. Papieski list nosi datę 24 czerwca, czyli uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela – wtedy właśnie ks. Jan Bosko obchodził imieniny.

Reklama

Franciszek podkreśla wielką aktualność ks. Bosko jako „świętego wychowawcy i duszpasterza młodzieży, który otworzył drogę świętości młodych i dał metodę wychowawczą na dzisiejsze czasy”. Papież przypomina, że mimo zmian, które dokonały się we Włoszech i w całej Europie w ciągu ostatnich 200 lat, młodzież ma dziś podobne problemy jak wtedy. Wyzwania, z którymi zetknął się założyciel Salezjanów w XIX-wiecznym Turynie, m.in. takie jak bałwochwalczy kult pieniądza, przybrały dziś wymiary globalne. Ojciec Święty wskazuje rodzinie salezjańskiej dwa zadania wychowawcze szczególnie pilne w naszych czasach: wychowywanie do korzystania z nowych środków przekazu i z sieci społecznościowych oraz rozwijanie wolontariatu społecznego, przy jednoczesnym niepoddawaniu się ideologiom stawiającym rynek i produkcję wyżej niż godność osoby i wartość pracy. Papież podkreśla też wychowawcze znaczenie duszpasterstwa rodzin i pogłębionego życia religijnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(KAI)

Nauka Kościoła

Dla rozwodników możliwa tylko komunia pragnienia

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet przypomniał nauczanie Kościoła, które mówi, że osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach małżeńskich mogą przeżywać komunię pragnienia, ale nie mogą przystępować do Komunii sakramentalnej. Zagadnieniu temu poświęcił dwa artykuły na łamach włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire”.

Kard. Ouellet wyjaśnił, czym jest komunia duchowa. Obszernie odwołał się przy tym do tradycji Kościoła, by pokazać, że taka forma komunii, zwana też komunią pragnienia, ma zastosowanie w przypadku osób w nieuregulowanej sytuacji małżeńskiej. Jednocześnie wyraził żal, że po Soborze Watykańskim II zatracono świadomość tego, czym jest Komunia sakramentalna. Dziś bardzo często staje się ona formą aktywnego udziału w liturgii, a nie znakiem zjednoczenia z Chrystusem i bycia w stanie łaski.

Kardynał szczegółowo przedstawił powody, dla których Kościół nadal musi zalecać rozwiedzionym żyjącym w nowym związku, by powstrzymywali się od przystępowania do Komunii eucharystycznej. Nawet prawdziwe nawrócenie i szczery żal nie mogą zmienić sytuacji, jeśli istnieje obiektywna przeszkoda w postaci związku cudzołożnego – podkreślił szef watykańskiej dykasterii. Zapewnił, że szczera modlitwa i komunia pragnienia, do której w takich sytuacjach zachęca Kościół, nigdy nie pozostają bezowocne.

(KAI)

Nowa biblioteka dla studentów

Książki od Benedykta XVI

Reklama

Watykan otrzyma osobistą bibliotekę Benedykta XVI. – Jest ona obecnie urządzana w rzymskiej filii Instytutu Towarzystwa im. Görresa z Niemiec i zostanie oddana do użytku 18 listopada br. – powiadomił dyrektor tego ośrodka Stefan Heid. Biblioteka naukowa będzie zawierała książki Papieża seniora oraz książki o nim we wszystkich językach, w jakich się dotychczas ukazały, a jest przygotowywana przede wszystkim z myślą o 5-6 tys. studentów teologii z całego świata studiujących w Rzymie. Stefan Heid powiedział Radiu Watykańskiemu, że Benedykt XVI podarował Instytutowi Görresa 20 skrzynek swoich książek.

Rzymska Biblioteka Josepha Ratzingera/Benedykta XVI ma stanowić część istniejącej już biblioteki Instytutu Towarzystwa im. Görresa, który zajmuje się badaniami historycznymi. Jego siedziba mieści się na terenie tzw. Campo Santo Teutonico, cmentarza dla krajów niemieckojęzycznych, w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki św. Piotra w Watykanie.

(RV)

Program nuklearny

Porozumienie z Iranem

Stolica Apostolska jest zadowolona z porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Osiągnięty w Wiedniu consensus pomiędzy USA, Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Chinami i Niemcami a Iranem stanowi, że przez 15 lat Iran nie będzie wzbogacać uranu na skalę przemysłową, a cały materiał rozszczepialny dotychczas zgromadzony i wyprodukowany w tym kraju pozostawać będzie pod kontrolą. W zamian zniesione zostanie embargo na sprzedaż broni do Iranu i uwolnione ok. 160 mld dol. irańskich aktywów zamrożonych w wyniku zachodnich sankcji.

(KAI)

Z twittera Papieża Franciszka

Zbawienia się nie kupuje ani nie sprzedaje.

2015-07-21 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II 

2025-04-08 12:15

[ TEMATY ]

Giewont

Agata Kowalska

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego ukarała mandatami po 500 zł dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia o godz. 21.37 – rozświetliły krzyż na Giewoncie - dowiedziała się PAP. W tym celu dwóch mężczyzn na szczyt wyniosło lampy akumulatorowe.

Rozświetlenie krzyża w hołdzie papieżowi Polakowi zostało zapoczątkowane w 2005 roku, w dniu pogrzebu Jana Pawła II. Jak co roku, także tym razem poświata ze szczytu była dobrze widoczna z Zakopanego i wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców oraz turystów.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Młodzieżowa Rada przy biskupie rozpoczęła działalność

2025-04-07 21:45

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

młodzież

młodzieżowa rada diecezjalna

Archiwum prywatne

Bp Marek Mendyk z Młodzieżową Radą Diecezjalną

Bp Marek Mendyk z Młodzieżową Radą Diecezjalną

W stolicy diecezji zainaugurowano działalność Młodzieżowej Rady Diecezjalnej. To nowy krok – długo wyczekiwany i bardzo potrzebny – w stronę ożywienia duszpasterstwa młodych. Tym razem z inicjatywy samych młodych, a z błogosławieństwem biskupa Marka Mendyka.

Członkowie Rady spotkali się po raz pierwszy w poniedziałek 7 kwietnia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Nowo powołana Rada to ciało doradcze i inicjatywne, złożone z osób młodych pochodzących z różnych części diecezji. Łączy ich jedno: pragnienie współtworzenia Kościoła odpowiadającego na potrzeby i wrażliwość ich pokolenia. – To grupa, która ma działać w diecezji i przy biskupie. Mamy pomóc zrozumieć młodych, ich potrzeby, język i wizję Kościoła. Chcemy mówić „naszym” językiem i działać według zasady: młodzi dla młodych – tłumaczy Patryk Gaładyn z parafii katedralnej.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny francuskiego filozofa Maurice’a Blondela

2025-04-08 16:48

[ TEMATY ]

beatyfikacja

en.wikipedia.org

Maurice Blondel

Maurice Blondel

W Aix-en-Provence we Francji otwarto proces beatyfikacyjny Maurice’a Blondela, chrześcijańskiego myśliciela i filozofa. Oficjalny dekret w tej sprawie wydał arcybiskup Aix-en-Provence Christophe Dufour.

Maurice Blondel urodził się w 1861 r. w Dijon, a zmarł w Aix-en-Provence w 1949 r. Był ojcem rodziny. Wykładał na uniwersytecie w Aix-en-Provence. Jest twórcą „filozofii działania”. Jej główne tezy zawarł w rozprawie doktorskiej „L’action”. Filozofia Blondela wzbudziła wiele kontrowersji. Katolicy zarzucali mu, że zracjonalizował chrześcijaństwo, a myśliciele laiccy, że pozbawił filozofię jej autonomii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję