Reklama

Niedziela Przemyska

Błogosławieni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wigilię święta Matki Bożej Szkaplerznej, 15 lipca br., dotarli do celu wędrówki uczestnicy 35. Archidiecezjalnej Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pątniczą drogę zakończyła Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik.

„Myślę, że w czasie tych dni było wiele okazji, żeby usłyszeć głos Boży, żeby pogłębić wiarę żywą, to znaczy w życiu owocującą, żeby posłuchać Boga o tym, że naszą do Niego miłość tłumaczymy, dajemy jej dowód życzliwością, miłością, gotowością do przebaczenia wobec naszego bliźniego. Myślę, że to jest bardzo ważne, żebyśmy podziękowali dzisiaj za ten czas bardzo obficie dany nam przez Boga” – mówił podczas homilii abp Józef Michalik podkreślając, że pielgrzymka była dla pątników czasem oczyszczenia serca z tego, co brudne, grzeszne. Mówiąc o odwadze wiary Metropolita Przemyski podkreślił, iż możemy się cieszyć, że jako wierzący, „dla imienia Chrystusa możemy być znakiem sprzeciwu wobec świata i prowokacji ku nawróceniu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tegorocznej Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło 1 tys. 300 osób. Jej hasłem były słowa: „Błogosławieni czystego serca”, zaczerpnięte z ogólnopolskiego programu duszpasterskiego i wybrane w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku.

Reklama

Pielgrzymka podzielona była tradycyjnie na 10 grup. Najwcześniej, czyli 4 lipca, wyruszyli pątnicy z Przemyśla (grupy św. Jacka, św. Józefa Sebastiana Pelczara i św. Kazimierza) i Leska (bieszczadzka grupa św. Andrzeja Boboli), którzy wędrowali 12 dni. Pozostałe grupy (św. Brata Alberta – Jarosław, św. Rafała Kalinowskiego – Przeworsk, św. Urszuli Ledóchowskiej – Łańcut, bł. Marii Ledóchowskiej – Leżajsk, św. Jana z Dukli – Krosno, św. Wojciecha – Brzozów) pielgrzymowały przez 10 dni. Do pokonania pielgrzymi mieli od 350 do 380 km, z zależności od miejsca, z którego wyszli. Najstarszym pielgrzymem był pan Stanisław liczący 84 lata, najmłodszym 2-letni Tymoteusz, najwytrwalszym pątnikiem – bp Adam Szal. Pielgrzymów w drodze wspierało 50 księży, 18 kleryków oraz 16 sióstr zakonnych. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Jacek Rawski, a jej kwatermistrzem – ks. Robert Łuc. Jedenastą grupę pielgrzymki stanowiła Grupa Duchowych Pielgrzymów, której patronuje bł. ks. Jan Balicki. Grupę tę animowało Radio „Fara”, które przygotowywało również codzienne relacje z pielgrzymki.

Pątnikom w drodze na Jasną Górę towarzyszyła już po raz drugi szczególna relikwia – szkaplerz św. Jana Pawła II podarowany przez Ojca Świętego metropolicie przemyskiemu abp. Józefowi Michalikowi, który to przekazał go do Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu. Na czas pielgrzymki został on wypożyczony i w specjalnej obudowie niesiony był przez pielgrzymów.

Zmierzając na Jasną Górę pielgrzymi tradycyjnie już odwiedzili podkarpackie sanktuaria maryjne w: Tuligłowach, Jodłówce, Hyżnem, Borku Starym oraz Niechobrzu.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowali do Ziemi Świętej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 10/2018, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

archiwum parafii

Droga Krzyżowa ulicami Jerozolimy

Droga Krzyżowa ulicami Jerozolimy

Parafia pw. św. Ottona w Szczecinie pielgrzymowała do Ziemi Świętej w dniach 9-23 lutego 2018 r. w dwóch grupach – razem 103 osoby. Duchowymi opiekunami pielgrzymów byli: ks. Janusz Giec, ks. Piotr Leśniak i ks. Krzysztof Zdziarski

Piękno i historię zwiedzanych miejsc ukazywał prof. US dr hab. Piotr Briks. Wspólne wędrowanie rozpoczęło się w Betlejem, gdzie pielgrzymi mogli kontemplować miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Kolejne dni pielgrzymki obejmowały zwiedzanie Jaffy, Ain Karem oraz Kany Galilejskiej, gdzie małżonkowie uroczyście odnowili przyrzeczenia małżeńskie, Parlamentu Izraelskiego z symbolem kraju: menorą. Kolejny etap pielgrzymki to wizyta w Nazarecie i modlitwa w Bazylice Nawiedzenia oraz nawiedziny kościoła św. Józefa. Pielgrzymkowy szlak w kolejne dni pozwolił odkryć Kafarnaum i Jezioro Galilejskie, po którym pątnicy płynęli łodzią, a następnie spożywali rybę św. Piotra. Eucharystia na Górze Błogosławieństw pozwoliła zasłuchać się w słowa błogosławieństw i przyjąć je na nowo sercem i duszą jako drogowskaz do codziennego życia. Odkrywanie Jerozolimy to fascynujący czas, w którym pielgrzymi mogli zobaczyć: Wieczernik, gdzie sprawowano Eucharystię, Ścianę Płaczu, Plac Świątynny, Bazylikę Bożego Grobu. Modlitwa indywidualna w Bożym Grobie była dla każdego z pielgrzymów wyjątkowym przeżyciem. Pielgrzymi szlak poprowadził także pątników do Hajfy i na górę Tabor, gdzie słuchając Ewangelii, mogli przeżyć duchowo spotkanie Jezusa z uczniami. Betania i przepiękna Pustynia Judzka były kolejnymi celami wędrówki po Ziemi Świętej, a następnie przejazd nad Jordan, gdzie pielgrzymi odnowili przyrzeczenia chrzcielne i podążyli do Jerycha, aby zobaczyć sykomorę Zacheusza oraz Górę Kuszenia. Przejazd do Jerozolimy, wjazd na Górę Oliwną na miejsce Wniebowstąpienia, potem nawiedzenie kościołów Pater Noster oraz Dominus Flevit oraz Grobu Matki Bożej, a następnie Groty Zdrady i modlitwa w Ogrodzie Oliwnym – to niezwykle bogaty duchowo dzień pielgrzymki, zakończony Drogą Krzyżową w Bazylice Bożego Grobu. Pielgrzymka zakończyła się w Betlejem w Grocie Mlecznej, gdzie pielgrzymi z błogosławieństwem i bogatymi doświadczeniami duchowymi wyruszyli świadczyć o tym, co widzieli i co ich spotkało w Ziemi Jezusa. Dziękując za ten niezwykle bogaty i piękny czas rekolekcji po drogach Ziemi Świętej, wszystkich pielgrzymów serdecznie pozdrawiamy.
CZYTAJ DALEJ

„Tylko Życie ma sens” – 46. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka

2026-03-23 07:24

[ TEMATY ]

obrońcy życia

Karolina Podlewska

Uczestnicy prosili szczególnie za młodzież, aby szukała oparcia w rodzinach, żeby w związkach małżeńskich odnajdywała miłość i by życie od poczęcia do naturalnej śmierci było dla niej największym darem. W spotkaniu wzięli udział świeccy i duchowni, przedstawiciele wspólnot, które troszczą się o życie od poczęcia do naturalnej śmierci.

Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i organizator pielgrzymki zwrócił uwagę, że dzisiejszy świat zniechęca młodych do założenia rodziny. – Media często przedstawiają rodziny jako jednostki patologiczne, które są rozbite i w których jest przemoc. Natomiast nie pokazują tego, co jest piękne, czyli miłości, wzajemnego wsparcia i prawdziwego życia na dobre i na złe – podkreślał. Dodał, że ważne jest, aby młodzi odkryli, że prawdziwą miłość do końca życia, można odnaleźć w związku kobiety i mężczyzny i można odkryć wielkie piękno ojcostwa i macierzyństwa.
CZYTAJ DALEJ

Nowy magazyn żywności Caritas już gotowy

2026-03-23 15:36

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Gorzów Wlkp.

magazyn żywności

Karolina Krasowska

Nowy obiekt 23 marca pobłogosławił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński

Nowy obiekt 23 marca pobłogosławił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński

W Gorzowie Wlkp. powstał nowy magazyn Caritas przeznaczony do dystrybucji żywności na cele społeczne. Nowy obiekt 23 marca pobłogosławił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję