Reklama

Z Watykanu

Rodzina jest wielką areną uczenia się daru wzajemnego przebaczenia, bez którego żadna miłość nie może przetrwać długo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja generalna

Przebaczenie naprawia pęknięcia domu i wzmacnia jego mury

O rodzinie jako miejscu uczenia się przebaczania i proszenia o wybaczenie mówił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 4 listopada br. Zachęcił, aby podczas Jubileuszu Miłosierdzia rodziny odkryły skarb wzajemnego przebaczenia.

Na początku audiencji papież Franciszek przypomniał, że niedawno zakończył się synod poświęcony rodzinie i zaznaczył, że sam pragnie jeszcze przemyśleć wnioski wynikające z prac tego gremium. – Rodzina jest wielką areną uczenia się daru wzajemnego przebaczenia, bez którego żadna miłość nie może przetrwać długo – mówił. Przypomniał, że do przebaczania sobie nawzajem win Pan Jezus zachęcił nas w modlitwie „Ojcze nasz”. Trzeba natychmiast uleczyć zadawane przez nas rany, natychmiast nawiązywać na nowo zerwane nici. – Jeśli będziemy czekali zbyt długo, wszystko stanie się trudniejsze. Jest prosty sekret, by uleczyć rany i zakończyć oskarżenia: nie pozwolić, aby dzień zakończył się bez poproszenia o przebaczenie – stwierdził papież Franciszek. Zapewnił, że „jeśli nauczymy się natychmiast przepraszać i obdarzać siebie nawzajem przebaczeniem, to rany będą się zabliźniać, małżeństwo się umocni, a rodzina stanie się domem coraz bardziej solidnym, odpornym na wstrząsy naszej małej i wielkiej niegodziwości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojciec Święty wskazał, że taki styl życia będzie też wpływać na relacje społeczne, bowiem „praktyka przebaczenia nie tylko ocala rodziny przed podziałem, ale czyni je zdolnymi, by pomóc społeczeństwu, żeby było mniej złe i okrutne. Tak, każdy akt przebaczenia naprawia pęknięcia domu i wzmacnia jego mury” – stwierdził Franciszek.

KAI

Kradzież w Watykanie

Co stoi za wyciekami zastrzeżonych dokumentów

Na wiadomość o wycieku zastrzeżonych dokumentów z Watykanu Ojciec Święty zareagował słowami: – Idziemy dalej naprzód, spokojnie i zdecydowanie.

Ujęcie sprawców wycieku oraz premiera książek opartych na wykradzionych z Watykanu materiałach wywołuje zrozumiałe poruszenie. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych przestrzega, by nie poddawać się woli sprawców tego skandalu, którym zależy na wywołaniu wrażenia, że w Watykanie dzieją się złe rzeczy. – Trzeba jednak pytać – uważa kard. Francesco Coccopalmerio – kto stoi za tą aferą również poza Watykanem. Przypomina on, że papieska encyklika „Laudato si’” naruszyła poważne interesy. Z drugiej strony kardynał wskazuje też na tych, którzy nie podzielają papieskich opcji w duszpasterstwie. – Jego przemówienia i intuicje duszpasterskie, zgodne skądinąd z tradycją doktrynalną Kościoła, coraz bardziej nabierają znaczenia i w niektórych budzi to chyba obawy.

O dobrze zaplanowanym działaniu, jakie stoi za wyciekami, jest też przekonany bp Marcello Semeraro, sekretarz Rady Kardynałów, która pomaga papieżowi Franciszkowi w reformie Stolicy Apostolskiej. Jego zdaniem, jest to działanie z premedytacją, które ma na celu zablokowanie papieskich reform. Z całą stanowczością dodaje, że nic nie zdoła powstrzymać Franciszka w obranej przez niego drodze.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Apel o pomoc dla chrześcijan w Syrii

Reklama

Pozdrawiam obecnych tu Polaków. W najbliższą niedzielę w Kościele w Polsce będzie obchodzony Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Konferencję Episkopatu Polski. W tym roku pomoc duchowa i materialna w sposób szczególny jest kierowana do chrześcijan w Syrii. Wasze dzieło modlitwy i solidarności niech przyniesie wytchnienie i wsparcie braciom i siostrom, którzy cierpią dla Chrystusa na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Niech wam towarzyszy moje błogosławieństwo. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 4 listopada 2015 r.

RV

Papieska odpowiedź na prostą prośbę

Chrzest syna zbieracza makulatury

Papież Franciszek ochrzcił 31 października br. syna zbieracza makulatury z Buenos Aires. Urodzony 20 marca br. chłopiec otrzymał imię Francisco. – Do chrztu w kaplicy Domu św. Marty zamiast w białą szatę chrzcielną został ubrany tak, jak ubierają się robotnicy: w spodnie i białą koszulkę – powiedział Sergio Sanchez, ojciec dziecka. Jest on jednym z licznych „cartoneros” (zbieraczy kartonów), którzy zarabiają na życie gromadzeniem i sortowaniem na ulicach Buenos Aires odpadów do recyklingu. Do Rzymu przyjechał w marcu 2013 r. na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka. Gdy urodził mu się syn, napisał osobisty list, w którym prosił Ojca Świętego, by ochrzcił jego synka.

Podczas chrztu papież Franciszek namaścił olejami krzyżma nie tylko – jak zwykle – czoło i pierś dziecka, lecz także jego rączki jako „nowy znak tego, jak ważna jest godna praca dla wszystkich” – słowa Franciszka przytoczyła argentyńska agencja prasowa. W ceremonii chrztu uczestniczyli tylko rodzice dziecka, rodzice chrzestni oraz pracownik Kurii Rzymskiej.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Bez Krzyża nie jesteśmy uczniami Pana.

2015-11-09 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalendarz Adwentowy: Gdy rodzi się posłaniec łaski

2025-12-22 21:00

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Karol Porwich/Niedziela

• Ml 3, 1-4. 23-24 • Łk 1, 57-66
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Rodzina

Agata Kowalska

Nowenna przed świętem Świętej Rodziny do odmawiania w grudniu lub w dowolnym terminie.

W liście Episkopatu Polski do wiernych z 23.10.1968 r. czytamy: „Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny – ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina, podobnie jak Rodzina Nazaretańska, jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi”.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Wojciech Węgrzyniak: sprawa zaślubin biskupa z diecezją

2025-12-24 11:26

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

Bp Tadeusz Pieronek poproszony o komentarz po wyborze Przewodniczącego KEP-u lapidarnie rzucił: „Miało wzejść słońce, a wyszedł księżyc” - pisze ks. Wojciech Węgrzyniak na swoim blogu.

Bp Tadeusz Pieronek poproszony o komentarz po wyborze Przewodniczącego KEP-u lapidarnie rzucił: „Miało wzejść słońce, a wyszedł księżyc”. O tym samym pomyślałem po ogłoszeniu nominacji kard. Grzegorza Rysia na Metropolitę Krakowskiego. Tylko w odwrotnej kolejności: „Miał wzejść księżyc, a wzeszło słońce”. Nie wierzyliśmy do końca, że to możliwe. Wypowiedzi Kardynała nie sugerowały takiego obrotu sprawy. Bardzo rzadki to też przypadek, że kardynał zmienia diecezję. Stało się to jednak ku wielkiej radości i taki wybór wydaje się najlepszym z możliwych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję