Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2015, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamięć

Modlitwa za tych, którzy odeszli

Na Jasnej Górze 1 listopada tradycyjnie odprawione zostały uroczyste Nieszpory z wypominkami za zmarłych, połączone z procesją po bazylice i Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Nabożeństwu przewodniczył o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Przez cały listopad jest czynna XVII-wieczna krypta ze szczątkami i prochami paulinów, która znajduje się w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Udostępnianie dla przybywających częstochowian i pielgrzymów krypty to wieloletnia jasnogórska tradycja. Przez cały listopad na Jasnej Górze odprawiana jest Msza św. za zmarłych z wypominkami – intencje można składać w zakrystii i w punktach przyjmowania na Msze św.

W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, zgodnie z jasnogórską tradycją, w kolejnych trzech dniach po Zaduszkach odprawiane były szczególne Msze św. za zmarłych. 3 listopada Mszy św. w intencji zmarłych ojców i braci paulinów przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. – Na początku listopada przeżywamy dni, w których nasze myśli kierują się ku ostatecznemu celowi życia każdego człowieka – powiedział w homilii o. Lukoszek. – Refleksja o rzeczach ostatecznych nieodłącznie jednak wiąże się z wydarzeniem, które w każdym z nas budzi jakiś niepokój i lęk: ze śmiercią, i to naszą własną śmiercią. Boimy się śmierci, nie lubimy o niej mówić, chcielibyśmy uciec przed nią, a przynajmniej odsunąć ją jak najdalej w czasie. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest ona czymś, co jest zupełnie obce naszej ludzkiej naturze, w którą wpisane jest życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

4 listopada Mszy św. za zmarłych rodziców i krewnych ojców i braci paulinów przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. – Dziękujemy za miłość, którą nas otaczali, za wysiłek miłości, którym opromieniali ten świat. Dziękujemy za to ziarno daru z samego siebie, które wrzucali w glebę tego świata, byśmy mogli z niego wyrosnąć, otaczani ich miłością, pielęgnowani przez nich, wspierani, wspomagani, tak jak delikatna roślina potrzebująca troskliwej ręki ogrodnika – mówił w homilii o. Waligóra.

Reklama

5 listopada Mszy św. za zmarłych dobrodziejów i przyjaciół Jasnej Góry oraz członków III Zakonu św. Franciszka przewodniczył o. Mieczysław Polak.

Rekolekcje kapelanów szpitalnych

Służą chorym przy ołtarzu i łóżku szpitalnym

Rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali trwały w dniach 3-5 listopada br. na Jasnej Górze, Prowadził je ks. dr Krzysztof Wons z Krakowa. 3 listopada Mszę św. w bazylice odprawił bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia KEP. Homilię głosił ks. dr Krzysztof Wons. – My, którzy jesteśmy najbliżej ołtarza, którzy ocieramy się o cud Bożego Miłosierdzia, (...) możemy doświadczyć, jak wielkie jest Jego miłosierdzie. I doświadczając tej darmowej miłości, dopiero wtedy możemy głosić ją innym. Nigdy bardziej nie jestem księdzem niż wtedy, kiedy czuję się naprawdę ubogi, ułomny, niewidomy i chromy. Nigdy bardziej nie pomagam ludziom w konfesjonale niż wtedy, kiedy sam pierwszy takim ułomnym się czuję. I wy lepiej to wiecie ode mnie, którzy jesteście pierwsi przy ołtarzu, bo ołtarz Jezusa Chrystusa jest tam, gdzie jest łóżko cierpiącego – powiedział w homilii ks. Wons.

Apel Jasnogórski poprowadził bp Regmunt. Za księdzem rekolekcjonistą wskazał, że kapelani szpitalni są w czasie ćwiczeń duchowych „pacjentami Jezusa”. – Jezus (...) uzdalnia nas do odpowiedzialnych decyzji, pomaga być wiernymi swemu powołaniu. Pomaga być gorliwymi sługami chorych i cierpiących, umacnia ich miłość i pobudza do świętości – mówił bp Regmunt.

W codziennym programie rekolekcji znalazły się tradycyjnie: konferencje, spotkania formacyjne, nabożeństwo pokutne, Nieszpory, Msza św., Droga Krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Apel Jasnogórski.

www.jasnagora.com

Reklama

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-11-09 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38

[ TEMATY ]

opozycja antykomunistyczna

osoby represjonowane

pielgrzymka do Rokitna

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Pierwszym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna na temat „Potrzeby dumy narodowej z naszej historii, kultury i wiary, które współtworzyły nasze ponadtysiącletnie dziedzictwo”. W swojej konferencji prelegent przypomniał m.in. słowa ks. Piotra Skargi o tym, że „Każdy, kto ojczyźnie służy, sobie służy” oraz Romana Dmowskiego, który powiedział, że „Wszystko co polskie jest moje […] więc muszę też przyjąć upokorzenia”. Profesor podkreślił, że my Polacy mamy to szczęście, iż nie musimy wstydzić się naszych przodków, powinniśmy być dumni nie tylko z wielkich ich zwycięstw, ale także z tego jak przyjmowali gorycz klęski oraz potrafili mądrze wybierać zaczynając na przyjęciu chrztu w obrządku łacińskim. Postawił pytanie retoryczne czy potrafimy jako pokolenie przeciwstawić się idącej od Zachodu nowej rewolucji marksistowskiej? Zachęcał do zorganizowania w naszych miastach 13 października Narodowego Marszu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Kolejny Dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych” poświęci Papież Franciszek. Każdy waży tonę i trafiają do różnych (nieprzypadkowych) miejsc na świecie. Ich dźwięk za każdym razem po raz pierwszy wybrzmiewa na Watykańskim Placu św. Piotra poprzez symboliczne uderzenie Papieża. Tak też będzie w przypadku Dzwonu dla Kazachstanu.

To już piąty dzwon będący inicjatywą polskiej Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która nieustannie przypomina o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzwony o wymownej nazwie „Głos Nienarodzonych” są inicjatywą Fundacji, dzięki której powstały już odlewy dla Polski, Ukrainy, Ekwadoru i Afryki. Dzwon dla Kazachstanu podobnie jak poprzednie zostanie poświęcony przez Papieża Franciszka poprzez symboliczne pierwsze uderzenie. Do dziś brzmią słowa Papieża, który powiedział w 2020 roku: ,,Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom”. Uroczystość odbyła się podczas audiencji generalnej 15 maja 2024 roku na placu św. Piotra w Watykanie. Dzwon trafi do Narodowego Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje Kazachstan. Wierzymy, że symbol ten będzie niósł dalej przesłanie, że każde życie jest święte i nienaruszalne. Dzwon został wykonany w Pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, którego projekt został uzgodniony i zaakceptowany przez abp. Tomasza Peta – ordynariusza Astany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję