Reklama

Niedziela Sandomierska

Chrzest, młodzi i miłosierdzie

Nowy rok duszpasterski, który właśnie się zaczyna, przyniesie wiele ważnych wydarzeń. Po pierwsze, wielkim wydarzeniem dla naszej Ojczyzny będzie Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Rozpocznie się 28 listopada i potrwa do 20 listopada przyszłego roku. Po drugie – światowe znaczenie ma Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie się nieco później, bo 8 grudnia. W nadchodzącym roku czekają nas także Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, mające swój akcent również w naszej diecezji. To tylko ogólny zarys tego, co nas czeka w nowym roku duszpasterskim. A teraz spróbujmy się temu przyjrzeć dokładniej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od jakiegoś czasu Episkopat Polski przygotowuje się do obchodów Jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. W wydarzenie to wpisuje się rówież wizyta w Polsce Ojca Świętego Franciszka. Oprócz wydarzeń centralnych będą również miały miejsce liczne wydarzenia diecezjalne.

Jubileusz chrztu u nas

Do Sandomierza na uroczyste rozpoczęcie świętowania jubileuszu chrztu zaproszeni zostali przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza delegaci z każdej parafii. Uroczystości rozpoczną się 28 listopada w katedrze o godz. 15. Natomiast po pierwszych Nieszporach I Niedzieli Adwentu poprzez przekazanie świec jubileuszowych dla parafii, misja jubileuszowego świętowania zostanie przekazana dalej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiadomo jak duże zasługi w krzewieniu wiary w naszej Ojczyźnie miał św. Wojciech. Dlatego też w dzień Jego wspomnienia (23 kwietnia) o godz. 11, będzie miała miejsce centralna uroczystość w sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach. Natomiast na 7 maja, na godz. 15, wszyscy są zaproszeni do Zawichostu. Tam odbędzie się „Pielgrzymka do źródeł”. Organizatorzy proponują nie tylko autokarowe czy piesze pielgrzymowanie, ale także zachęcają do przypłynięcia szlakiem wodnym: Wisłą i Sanem, tratwami i łodziami. Tam przygotowane zostały trzy stacje pielgrzymki: nad brzegiem Wisły w Zawichoście, w kościele św. Jana Chrzciciela i w kościele parafialnym. Ks. Michał Mierzwa, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Sandomierskiej, wyjaśnia: – Trzy sposoby pielgrzymowania do źródeł oraz trzy stacje liturgicznych spotkań kierują nasze dziękczynienie ku Trójcy Świętej oraz przypominają o trzech „etapach” ludzkiego życia: przed narodzeniem, po narodzeniu i po zakończeniu ziemskiej pielgrzymki.

Jubileusz miałby być zwieńczony podczas narodowej pielgrzymki do Rzymu w październiku 2016 r.

Jubileusz Miłosierdzia

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia zacznie się 8 grudnia, a zakończy 20 listopada przyszłego roku. W naszej diecezji rozpoczęcie Roku Miłosierdzia będzie miało miejsce w kościele Świętego Ducha 13 grudnia, o godz. 11.30. Nastąpi wtedy także otwarcie Drzwi Miłosierdzia. Zaproszeni są delegaci duchowieństwa i wiernych z całej diecezji.

Reklama

Ważne uroczystości odbywać się będą także w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim w niedzielę Miłosierdzia Bożego (3 kwietnia) o godz. 11. Zaproszone są na nie Wspólnoty: Miłosierdzia Bożego, Intronizacji Chrystusa Króla, św. Ojca Pio i oddziały Caritas. Natomiast na zakończenie Wielkiego Jubileuszu, jako jego owoc, rozpocznie się peregrynacja po diecezji obrazu Chrystusa Miłosiernego. – Te wszystkie działania w kręgu Bożego Miłosierdzia powinny ożywić w każdym wierzącym „wyobraźnię miłosierdzia”, o której tak pięknie mówił w Łagiewnikach św. Jan Paweł II podczas wizyty w Ojczyźnie, w sierpniu 2002 r. – przypomina ks. Michał.

Światowe Dni Młodzieży

Sporo pisaliśmy już na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Odbywać się będą one w Krakowie, jednak prawie cały tydzień poprzedzający spotkanie z Papieżem Franciszkiem młodzi goście z całego świata spędzą w poszczególnych diecezjach, dokładniej – w parafiach. W naszej diecezji młodzież z różnych krajów świata przebywać będzie od 20 do 25 lipca. Pielgrzymi pojawią się w wielu parafiach, ale chcemy również pokazać im bogactwo naszego regionu. Nie zabraknie też wspólnych spotkań, jak chociażby to przygotowane na sandomierskich błoniach 23 lipca o godz. 11. Organizatorzy chcą, aby był to dzień wspólnoty młodych i ich wielkie święto. Zaproszeni są wszyscy goście przybywający na Spotkanie Młodych, ale również wolontariusze z całej diecezji.

Obchody parafialne

Ważne jest, by te wielkie wydarzenia odczuwalne były nie tylko na poziomie diecezjalnym, ale również parafialnym, a nawet osobistym czy rodzinnym. Przygotowano specjalne teksty na adoracje eucharystyczne, które można wykorzystać w każdej parafii. Pogłębianiu tematu mają też posłużyć rekolekcje parafialne. W Adwencie proponowany jest temat chrztu, natomiast w Wielkim Poście – Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Wydział Duszpasterstwa przypomina również o uroczystym odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, które powinno dokonać się podczas Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, a wydarzenie to winno nawiązywać do Jubileuszu chrztu Polski. Również temu celowi powinien służyć Akt Zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski całej wspólnoty parafialnej w dniu 26 sierpnia. W tym względzie ważną rolę ma odegrać rocznica poświęcenia kościoła parafialnego, kiedy to zalecana jest uroczysta celebracja liturgiczna.

Dyrektor Duszpasterstwa przypomina także o możliwości odnowienia swojej „deklaracji” przynależności do wspólnoty Kościoła parafialnego. Natomiast znakiem materialnym w parafii mogłoby być odrestaurowanie chrzcielnicy w kościele, a w domach i mieszkaniach zawieszenie na ścianie kropielniczki na wodę święconą. Wydział Duszpasterstwa przygotował „jubileuszowe” kropielniczki i butelki na wodę święconą.

Natomiast w Wydziale Finansowym Kurii Diecezjalnej przygotowana została kolejna transza batonów krówkowych. Tym razem poświęcone są upamiętnieniu 1050. rocznicy chrztu Polski. Ks. Józef Szczepański informuje nas: – Zewnętrzna strona opakowania zawiera obraz przedstawiający scenę chrztu Mieszka, a na dole znajduje się diecezjalne logo roku jubileuszowego. Na odwrocie zamieszczono tekst akcentujący sakrament chrztu świętego. Jest również nawiązanie do patrona, daty i miejsca chrztu, kapłana, który go udzielił oraz trochę teologii biblijnej i dogmatycznej związanej z tym sakramentem, a także obrzędy liturgiczne – wylicza Ekonom diecezjalny.

Natomiast Rok Miłosierdzia powinien zwrócić uwagę wiernych w parafii na nabożeństwo „Godziny Miłosierdzia Bożego” i dobrze by było wprowadzić ją np. w III niedzielę każdego miesiąca. Tu też o swoim istnieniu przypomina Caritas. Jako dzieło Jubileuszowego Roku Miłosierdzia proponują zorganizowanie Caritas parafialnego lub kół Caritas w szkołach, co z pewnością spopularyzuje ideę dzieł miłosierdzia. Ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas, informuje: – W perspektywie zbliżającego się Jubileuszu Miłosierdzia Parafialne Zespoły Caritas, realizując zachętę Ojca Świętego Franciszka, podejmą inicjatywę, aby w danej parafii przyjść z pomocą konkretnej rodzinie. Może to być pomoc duchowa (uczynki miłosierdzia co do duszy) i pomoc materialna (uczynki miłosierdzia co do ciała). Członkowie parafialnych zespołów rozeznają w swojej parafii konkretne problemy oraz możliwości ich rozwiązania, aby w odpowiedni sposób przyjść z pomocą potrzebującym. Tak samo szkolne koła Caritas rozeznają trudne sytuacje na terenie swojej szkoły i podejmą inicjatywę, aby w duchu ewangelicznej miłości rozwiązywać problemy wśród swoich kolegów i koleżanek. Planujemy, aby te wszystkie inicjatywy dobra duchowego i materialnego udokumentować i złożyć je w darze na zakończenie Roku Miłosierdzia – podkreśla Dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Reklama

Kościoły stacyjne

Z racji Roku Miłosierdzia bp Krzysztof Nitkiewicz wyznaczył na terenie diecezji kościoły stacyjne, w których wierni będą mogli uzyskać odpust związany z Wielkim Jubileuszem. Przywilej taki otrzymały parafie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. I są to: Brzeziny Stojeszyńskie, Skopanie-Osiedle, Szwagrów, Tarnobrzeg, czy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak widzimy Opatrzność Boża sprawiła, że świątynie te prawie równomiernie rozsiane są po całej diecezji. Z pewnością ułatwi to chętnym dotarcie do tych miejsc.

Zakończenie

Obchody ogólnokościelne kończące Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz ogólnopolskie, podsumowujące Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, odbędą się 20 listopada przyszłego roku. W naszej diecezji zaplanowano je na 13 listopada. Odbędą się w katedrze sandomierskiej o godz. 11.30. Ksiądz Biskup dokona wtedy Aktu Oddania Ojczyzny Chrystusowi Królowi. Wtedy też wspólnie podziękujemy za Światowe Dni Młodzieży. Do Sandomierza na dziękczynienie zostaną zaproszeni przedstawiciele z każdej parafii.

2015-11-26 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja: Nadzieja głównym tematem kolejnego roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce

[ TEMATY ]

rok duszpasterski

Episkopat Flickr

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

Pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” będzie realizowany kolejny rok duszpasterski (2024/2025) w Kościele w Polsce. Rozpocznie się wraz z początkiem Adwentu, w grudniu br. Temat „Pielgrzymi nadziei” jest tożsamy z wybranym przez papieża hasłem Roku Świętego 2025. Podczas 397. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie, główne założenia programu duszpasterskiego przedstawił dziś biskupom bp Andrzej Czaja - przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Bp Czaja powiedział, że „w haśle Roku Świętego Pielgrzymi nadziei zawarta jest wyrazista podpowiedź, jasne wskazanie kim mają być wyznawcy Chrystusa w dzisiejszych uwarunkowaniach Kościoła i świata: ludźmi mocnymi nadzieją i budzącymi nadzieję”. Wyjaśnił, że słowa te współbrzmią z hasłem Roku Świętego i odsłaniają, co papież ma na myśli mówiąc o uczniach-misjonarzach Chrystusa i jak widzi misję Kościoła w dzisiejszym świecie: Budzić nadzieję w nas i między nami, rozpalać ją w świecie”. Wyjaśnił, że niesienie nadziei jest szczególnie potrzebne w dzisiejszej Polsce, która jest „podzielona jak jeszcze nigdy i oczekuje przede wszystkim nadziei”.

CZYTAJ DALEJ

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Beata Kempa

Archiwum Beaty Kempy

Beata Kempa

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Beata Kempa dodaje, że w Europie jest sporo problemów gospodarczych spowodowanych nie tylko wojną na Ukrainie, ale także Zielonym Ładem. A to pcha elity europejskie, bojące się teraz własnych wyborców, do debat, które mocno elektryzują społeczeństwa ideologicznie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że "nieco ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem" przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Według niego po pierwszych słowach Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, "nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję