Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 4/2016, str. 9

Katolicki Toruń

Panel dyskusyjny w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Od lewej: rabin Boaz Pash, rabin Michael Schudrich, bp Mieczysław Cisło, prof. Jan Grosfeld, Krzysztof Dorosz

Panel dyskusyjny w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.
Od lewej: rabin Boaz Pash, rabin Michael Schudrich,
bp Mieczysław Cisło, prof. Jan Grosfeld,
Krzysztof Dorosz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Katolików i żydów łączy relacja rodzinna – dlatego taka trudna...

Dzień Judaizmu, który bezpośrednio poprzedza obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, podkreśla, że przezwyciężenie podziału wśród chrześcijan nie jest możliwe bez zrozumienia, że korzenie Kościoła sięgają historii narodu wybranego – naszych „starszych braci w wierze”.

Toruń był miejscem centralnych obchodów 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, które odbyły się w niedzielę 17 stycznia br. Dzień ten, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r., ma skłaniać do refleksji nad tym, co wspólne w duchowym dziedzictwie katolików i żydów, przełamywać stereotypy i uprzedzenia, a także wytyczać kierunki dalszego dialogu. Tegoroczne obchody rozpoczęła modlitwa na terenie byłego cmentarza, miejsca pochówku przedstawicieli społeczności żydowskiej w Toruniu. Modlitwę za zmarłych poprowadzili Michael Schudrich – naczelny rabin RP oraz bp Mieczysław Cisło – przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Obecni byli także obaj pasterze diecezji toruńskiej – bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dalszy ciąg spotkania zaplanowano w szczególnym miejscu – w Sali Mieszczańskiej toruńskiego ratusza. To tu w 1645 r. odbyło się słynne Colloquium Charitativum – „rozmowa braterska” katolików, luteran i kalwinistów – ewenement na skalę europejską w rozdartej wojnami religijnymi ówczesnej Europie. Spotkanie to zapoczątkowało tradycje ekumeniczne Torunia, których współczesnym przejawem są organizowane od 1995 r. Colloquia Torunensia – debaty poruszające ważne zagadnienia religijne, społeczne i polityczne.

Zebrani najpierw wysłuchali wykładu dr. Michała Targowskiego, poświęconego sytuacji Żydów w regionie kujawsko-pomorskim na przestrzeni wieków, a następnie byli świadkami panelu, w którym wzięli udział bp Mieczysław Cisło, rabini Michael Schudrich i Boaz Pash, pisarz i publicysta Krzysztof Dorosz oraz prowadzący tę część spotkania prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W centrum rozważań uczestników panelu stanął Eliasz, który jako prorok odbył długą duchową drogę – od przeświadczenia, że z pomocą Boga należy zniszczyć Jego wrogów, przez utratę nadziei, egzystencjalną pustkę i pragnienie śmierci, aż po mistyczne przeżycie obecności Boga w delikatnym znaku powiewu wiatru (por. 1 Krl 18-19). – Może taka też jest droga, która wytycza trudny, obarczony napięciami i nieporozumieniami dialog katolicko-judaistyczny? – zastanawiali się uczestnicy panelu. Jak zauważył prof. Grosfeld, katolików i żydów łączy relacja rodzinna. Może dlatego jest ona taka trudna?

Po południu w toruńskiej bazylice katedralnej Świętych Janów, przy licznym udziale wiernych, miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył bp Andrzej Suski.

Krótko

Reklama

• Papież Franciszek ma dla młodzieży specjalną propozycję. „Bądźcie jak Frassati!” – wskazuje na ich rówieśnika. Relikwie bł. Piera Giorgia Frassatiego zostaną przywiezione do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Będą wystawione w bazylice Dominikanów pw. Świętej Trójcy w Krakowie przy ul. Stolarskiej 12.

• Rok 2016 będzie w Polsce czasem niezwykle ważnych wydarzeń, takich jak szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży, wizyta papieża Franciszka oraz 1050. rocznica Chrztu Polski – przypomniał prezydent RP Andrzej Duda, przemawiając na tradycyjnym spotkaniu z korpusem dyplomatycznym.

• Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się uchwałami Sejmu podjętymi w sprawie wyboru sędziów TK. Siedmiu sędziów stwierdziło, że rozpatrywanie uchwał nie podlega kompetencjom TK. Trzech sędziów, w tym prezes Andrzej Rzepliński, miało inne zdanie.

• Na finiszu są prace nad powołaniem komisji, która ponownie zbada katastrofę smoleńską. Minister Antoni Macierewicz poinformował, że brakuje tylko certyfikatów dostępu do tajemnic państwowych. Z kolei minister spraw zagranicznych zapowiedział, że chciałby, aby wrak tupolewa został zwrócony Polsce w 6. rocznicę katastrofy.

• Trwają konsultacje nad programem 500+. Projekt przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe. Teraz jest konsultowany w województwach. W trakcie prac zrezygnowano z zapisu wliczania świadczenia wychowawczego do dochodu.

• „Dom Józefa” – tak nazywa się internetowy portal telewizyjny diecezji kaliskiej, który został uruchomiony pod adresem: www.domjozefa.tv . Na portalu dostępne będą uroczystości, koncerty, konkursy, stałe bloki tematyczne i inne ważne wydarzenia diecezjalne.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-01-20 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Greger: małżeństwo i rodzina są Bożym pomysłem na realizację ludzkiej miłości

2026-01-11 11:48

[ TEMATY ]

miłość

małżeństwo

bp Piotr Greger

Adobe Stock

„Małżeństwo i rodzina są Bożym pomysłem na realizację ludzkiej miłości, dlatego nie wolno ich rozumieć wyłącznie według ludzkich kryteriów, lecz w świetle słowa Bożego” - podkreślił bp Piotr Greger podczas spotkania opłatkowego Duszpasterstwa Rodzin w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. We wspólnej modlitwie uczestniczyli pracownicy Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, absolwenci oraz słuchacze Studium Teologii Rodziny.

W homilii bp Greger, nawiązując do Ewangelii według św. Łukasza, zatrzymał się nad sceną wystąpienia Jezusa w synagodze w Nazarecie. Przypomniał, że miejscowość ta w czasach Jezusa była niewielką i mało znaczącą osadą, nieobecną na kartach Starego Testamentu, a mimo to stała się przestrzenią objawienia się mocy słowa Bożego. Wskazał, że chrześcijaństwo jest religią Słowa - Słowa, które stało się Ciałem, a wcześniej zostało zapisane w Piśmie Świętym.
CZYTAJ DALEJ

„Cicha Noc” - pierwsza ogólnopolska zbiórka. 100% zebranych środków zostanie przekazane na realizację celów kwesty

2026-01-09 17:00

[ TEMATY ]

fundacja

pomoc

Mat.prasowy

18 stycznia 2026 r. Fundacja Cicha Noc przeprowadzi po raz pierwszy ogólnopolską zbiórkę publiczną „Cicha Noc” pod hasłem „Zauważ. Wysłuchaj. Wspieraj”, skupiającą się na wsparciu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Będzie to druga największa po WOŚP zbiórka publiczna w Polsce, a przekazanie daru na aukcję charytatywną zadeklarował m.in. Prezydent RP Karol Nawrocki, Premier Mateusz Morawiecki czy Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda.

100% zebranych środków, zarówno z samej zbiórki, jak i towarzyszących jej aukcji charytatywnych, zostanie przekazane bezpośrednio na realizację celów kwesty (nic na zwrot kosztów organizacji zbiórki/funkcjonowanie fundacji). Celami zbiórki będą projekty zgłaszane przez rodziców lub opiekunów prawnych (ukierunkowane na leczenie lub rehabilitację chorych dzieci i młodzieży) oraz przez organizacje pozarządowe (na projekty związane z szeroko rozumianą ochroną zdrowia i życia dzieci i młodzieży). Projekty te mogą obejmować m.in. rehabilitację, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz profilaktykę zdrowotną, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia psychicznego. Nabór wniosków trwa do 9 stycznia, a wszystkie informacje dostępne są na stronie: fundacjacichanoc.pl.
CZYTAJ DALEJ

Kamil Stoch oddał ostatni skok i zakończy karierę sportową

2026-01-11 18:38

[ TEMATY ]

Kamil Stoch

PAP/Grzegorz Momot

Sportowo weekend był do niczego, emocjonalnie zostanie ze mną do końca życia - powiedział tuż po ostatnim skoku w Pucharze Świata w Zakopanem Kamil Stoch. Kończący karierę sportową po tym sezonie zawodnik z Zębu zajął na Wielkiej Krokwi 42 miejsce.

- Pod względem sportowym ten weekend w Zakopanem był w moim wykonaniu do niczego. Nie nadawałem się do wykonania najprostszych rzeczy. Wcześniej marzyłem, a nawet sobie w głowie układałem jak bym chciał oddać te skoki w Zakopanem, a nawet jak śpiewam hymn. No, ale jak widać życie napisało swój scenariusz. Emocjonalnie jednak ten weekend był niesamowity i zostanie ze mną do końca życia. Te w sumie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy tutaj są, którzy gdy jechałem wyciągiem machali, wykrzykiwali podziękowania i słowa wsparcia... - mówił wzruszony Stoch.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję